Triumph tiger 800

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
η μιζα μονο ειναι το προβλημα και εστιαζεται στο καλωδιο που ειναι ψηλουλι αλλα η τριουμφ αλλαζε ολο το ανταλακτικο....τα πιο πολλα φτιαχνονταν εντος εγγυησης....Υπαρχει τζιμανι που ελυσε το θεμα με τη μιζα σαλονικα και οι πιο πολλοι εκει το εφτιαξαν μια και καλη,ετσι λενε οι πληροφοριες μου απο πρωην κατοχο.Το θεμα παρουσιαζεται οταν το μηχανακι δουλευει πολλα σταματα ξεκινα μεσα σε κινηση και σιγα σιγα μολις εχει παραζεσταθει δεν μιζαρει.Υπαρχουν μηχανακια που μολις κρυωσαν αρκετα ξαναεπαιρναν μπρος με τη μια.Αυτα
Αν το πάρω και μου παρουσιαστή πάω και μια σαλόνικα να το φτιάξω.... Η περισσότερη πάντως το είχαν το θέμα αυτό εντός Αθήνας εγώ μόνο για ταξίδια το θέλω... Ευχαριστώ πάντως
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αν το πάρω και μου παρουσιαστή πάω και μια σαλόνικα να το φτιάξω.... Η περισσότερη πάντως το είχαν το θέμα αυτό εντός Αθήνας εγώ μόνο για ταξίδια το θέλω... Ευχαριστώ πάντως

Δεν ειναι λογικη αυτο.Αν πρεπει να το φτιαξεις θα το φτιαξεις.
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Ενα θα σου πω.Οι τρεις τελευταιες μηχανες που μπηκαν στο φορουμ ηταν triumph.Θα σε παρακαλεσω ακομη και γονατιστος να πας αυριο και να την παρεις με κλειστα τα ματια και αυτο για δυο λογους.

Ο πρωτος για να παει σκαστος ο Απατσι και να βρουμε την ησυχια μας.

Ο δευτερος για να καταλαβει ο αλλος ο αρρωστος,οτι οσα θεματα να ανεβαζει του στυλ "ολοι απο το αλλο θα παρετε",εμεις θα ακολουθουμε την καρδια μας.


Παρτο.


PraisingPraisingPraising
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Πολύ ωραία μηχανή αισθητικά. Μηχανικά δεν έχω ιδέα. Αν σου έκανε κλίκ και σου δώσει το οκ ο μάστορας που θα την δεί, όρμα. Το μηχανάκι που καβαλάμε πρέπει να μας αρέσει, να το γουστάρουμε.......Μην κάνεις έκπτωση σε αυτό.....
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Τα πρώτα μοντέλα του 11 ερχόταν χωρίς ABS. Γνώμη μου είναι να πάρεις με το ABS. Κοίτα το ιστορικό συντήρησης του, εάν υπάρχει βιβλιαράκι servis από επίσημη αντιπροσωπεία σίγουρα είναι ένα + σε σχέση με "το φτιάχνω μόνος μου".

Εγώ έχω το χαμηλό. Είναι παιχνίδι. Ροπή χαμηλά, εύκολο και υπέροχο ήχο μετά τις 6000 με την μαμά εξάτμιση.
Ωραίες αναρτήσεις!

Εγώ έχω και την μεγάλη ζελατίνα και την μικρή (μαμά). Με την μεγάλη έχεις καλύτερο ταξίδι αλλά με την μαμά ... εξαφανίζεται το μηχανάκι!!
Μέσα στην πόλη ... παπί. Εξω .. μοτοσυκλέτα.
Πιάνει και ταξιδεύει για πλάκα 140-150 πολύ χαλαρά! Χωρίς κραδασμούς, χωρίς τίποτε (βέβαια άμεση σύγκριση έχω το vstrom 1000 που είχα)
Σηκώνεσαι όρθιος για πλάκα

Για πιο άνετο ταξίδι για πολλά χιλιόμετρα (πάνω από 600 ανά ημέρα) και κυρίως για διπλός νομίζω ότι χρειάζεται φτιάξιμο η σέλα (λίγο σκληρή)
Εγώ πάντως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Βέβαια το έχω από μέσα Αυγούστου με κίνηση μέσα την πόλη και ένα ταξίδι Ρουμανία διπλός και φορτωμένος.
Εαν είσαι Νάουσα το παίρνεις βόλτα και το βλέπεις.
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Πολύ ωραία μηχανή αισθητικά. Μηχανικά δεν έχω ιδέα. Αν σου έκανε κλίκ και σου δώσει το οκ ο μάστορας που θα την δεί, όρμα. Το μηχανάκι που καβαλάμε πρέπει να μας αρέσει, να το γουστάρουμε.......Μην κάνεις έκπτωση σε αυτό.....
Το γουστάρω το μηχανάκι εννοείται αλλά πάντα πάω και με το τι έχει η τσέπη μου μέσα...
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Το γουστάρω το μηχανάκι εννοείται αλλά πάντα πάω και με το τι έχει η τσέπη μου μέσα...
Πανο τι μπατζετ παιζεις?εχει ενα καλο 12αρι στη καλαματα...
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
2011 και ερχοταν χωρις abs???

Aθανατοι Ευρωπαιοι.
Ναι Πάνο μόλις μίλησα με 2 και κανένα τους δεν έχει abs... Τώρα ανεβαίνουν αρκετά τα λεφτά και δεν ξέρω τη γίνεται με χρηματοδότηση θα δούμε
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
η μιζα μονο ειναι το προβλημα και εστιαζεται στο καλωδιο που ειναι ψηλουλι αλλα η τριουμφ αλλαζε ολο το ανταλακτικο....τα πιο πολλα φτιαχνονταν εντος εγγυησης....Υπαρχει τζιμανι που ελυσε το θεμα με τη μιζα σαλονικα και οι πιο πολλοι εκει το εφτιαξαν μια και καλη,ετσι λενε οι πληροφοριες μου απο πρωην κατοχο.Το θεμα παρουσιαζεται οταν το μηχανακι δουλευει πολλα σταματα ξεκινα μεσα σε κινηση και σιγα σιγα μολις εχει παραζεσταθει δεν μιζαρει.Υπαρχουν μηχανακια που μολις κρυωσαν αρκετα ξαναεπαιρναν μπρος με τη μια.Αυτα

επειδής προ ολίγου συζητούσα με τον μηχανικό μου για αυτό το θέμα: είναι όπως τα λες τα πραγματα και εξαιτίας της θερμοκρασίας και συνήθως σε μηχανές, που έχουν πολλά σταμάτα-ξεκίνα, ΑΛΛΑ:
έχει λυθεί το θέμα οριστικά και αμετάκλητα με μίζα ΕΚΤΟΣ δικτύου-όχι την μαμά κοινώς...(made in USA για τους γνωρίζοντες) και με σημαντικά μικρότερο κόστος.
κατά τα άλλα η μηχανή ΤΑΣΠΑΕΙ (και την σκέφτομαι πολύ σοβαρά για επόμενη)
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Με επιφύλαξη αυτό που θα πω.
Απέφυγε τα μοντέλα με ασημί πλαίσιο.
Αυτά είχαν βγάλει τα θέματα με την μίζα.
Βεβαια μπορεί να έχουν αλλαχτει με τις επόμενες βελτιωμένες αλλά θέλει λίγο ψάξιμο αυτό.
Ένας φίλος είχε από τα πρώτα xc και για την μίζα του είχαν δώσει εγγύηση εφόρου ζωής.
Σε 30 40 χιλιάδες χλμ την είχε αλλάξει δύο ή τρεις φορές.
Κατά τα άλλα ωραίο μοτέρ



GS is the best way to lot of time on the roads
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Αν θες ενα alla around μηχανακι στην μεσαια κατηγορια το σουτιεν ειναι μονοδρομος
Ολα τα αλλα ειναι για τον καιαδα
Στον Καιάδα το f800gs ?????

GS is the best way to lot of time on the roads
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Εντελως ομως, το triumph ειναι καλυτερο σε ολα εκτος απο το χωμα

Σπαμ ον
Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το δικό μου μοντέλο πουλάει αν και ακριβότερο είτε σε μτχ ή σε κνρ.
* 95000
Όλα εργοστασιακά εκτός από το φανάρι.
Μίζα;;;;;;
Μπουζί κάθε 40000χλμ
Λαδάκια 2.9lt μαζί με φίλτρο
Βαλβίδες έλεγχος κάθε 40000 χλμ
Αναλώσιμα στον πάτο
Μπουζί 3,5€
Φίλτρο λαδιού & αέρος περίπου 10 με 12€
Φίλτρο βενζίνης 15€ προληπτική αλλαγή από εμάς
Τακάκια πίσω μαμά 27€
Σπαμ οff

Τεχνικά τώρα
85ps
8,6 NM στις 5800rpm

95ps
7,9 NM στις 7850rpm

Ευτυχώς
που είναι κάπου καλύτερη

GS is the best way to lot of time on the roads
 
Τελευταία επεξεργασία:

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Γουστα ειναι αυτα, ο καθενας εχει την οπτικη του
Φίλος άλλο γούστα και άλλο Καιάδας.
Σαφώς περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.


GS is the best way to lot of time on the roads
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom