on-offαδικες ανησυχιες,ή αλλιως ποιο on-off μηχανακι να επιλεξω;

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
788
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Πέρα από την πλάκα που σου κάνω, το 1150 είναι ΜΗΧΑΝΑΡΑ Μήτσο μου, έπαθα πλάκα όταν την πρωτοκαβαλησα το 2002,αν ρωτήσεις τους απανταχού real adventurers ξέρεις αυτοί που πάνε Μογγολίες, ανεβαίνουν Θιβέτ για πλάκα και πετάγονται για καφέ στην έρημο Yunnan στην Β.Κινα, αν τους ρωτήσεις επαναλαμβάνω πιο είναι το μηχανάκι της καρδιάς σας ,θα σου απαντήσουν το 1150 , ούτε το 1200, ούτε το 1250 ούτε κανένα, ΤΟ 1150 ΤΕΛΟΣ,να το χαίρεσαι Μητσαρα μου και να ξέρεις ότι σε ζηλεύω πολλές φορές (φωνή Ψινάκη) με την καλή έννοια...
Το 1200 σε σημεία, είναι καλύτερο. Και στο λέει, ένας εντεκαμησάρης.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Βατό χώμα από χωριό σε χωριό...

Αυτό το κάνεις και με στρητ. Το ΄χω κάνει για 3 χρόνια με fazer600 σε ότι πατημένο χωματόδρομο έβρισκα.
Να ξέρεις, ένα ον οφ με ασφάλτινα λάστιχα δεν είναι πολύ διαφορετικό απο ένα στρητ. Εχει απλά λίγο μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων που όμως δεν σε προφυλάσσει από τα γλιστρήματα του ελαστικού. Αν θες ον οφ που να πηγαίνει σβέλτα στο χώμα θέλεις και το ανάλογο λάστιχο. Εκεί όμως θα χάσεις τα ασφάλτινα γρήγορα και ήσυχα χλμ. Είναι οι χωματόδρομοι που θα διασχίσεις αρκετοί για να δικαιολογήσουν μια τέτοια αλλαγή και υποχώρηση στην άσφαλτο; Αν ναι αξίζει. Αν όχι δεν αξίζει.
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Ε
Αυτό το κάνεις και με στρητ. Το ΄χω κάνει για 3 χρόνια με fazer600 σε ότι πατημένο χωματόδρομο έβρισκα.
Να ξέρεις, ένα ον οφ με ασφάλτινα λάστιχα δεν είναι πολύ διαφορετικό απο ένα στρητ. Εχει απλά λίγο μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων που όμως δεν σε προφυλάσσει από τα γλιστρήματα του ελαστικού. Αν θες ον οφ που να πηγαίνει σβέλτα στο χώμα θέλεις και το ανάλογο λάστιχο. Εκεί όμως θα χάσεις τα ασφάλτινα γρήγορα και ήσυχα χλμ. Είναι οι χωματόδρομοι που θα διασχίσεις αρκετοί για να δικαιολογήσουν μια τέτοια αλλαγή και υποχώρηση στην άσφαλτο; Αν ναι αξίζει. Αν όχι δεν αξίζει.
Είναι αρκετοί μεγάλη διαφορά όταν το μηχανάκι ζυγίζει 250 κιλά χωρίς τον οδηγώ πάνω...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ε

Είναι αρκετοί μεγάλη διαφορά όταν το μηχανάκι ζυγίζει 250 κιλά χωρίς τον οδηγώ πάνω...
εεεε...γκουχ γκουχ, όλα τα μεγαλομεσαία ον οφ τόσο περίπου ζυγίζουν. απο 220-230 γεμάτα και ανεβαίνεις. Εκτός αν σκέφτεσαι για κάτι πιο "πολεμικό"
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
εεεε...γκουχ γκουχ, όλα τα μεγαλομεσαία ον οφ τόσο περίπου ζυγίζουν. απο 220-230 γεμάτα και ανεβαίνεις. Εκτός αν σκέφτεσαι για κάτι πιο "πολεμικό"
Ξέρεις και εσύ πολλη καλά ότι 30 ή 20 κιλά είναι πολλά μα πάρα πολλά... 12 χιλιόμετρα έκανα με το bandit χώμα και πέθανα ποναγα για 2 μέρες.... Και στα λίγα χιλιόμετρα στο bandit φαίνονται πάρα πολύ...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ξέρεις και εσύ πολλη καλά ότι 30 ή 20 κιλά είναι πολλά μα πάρα πολλά... 12 χιλιόμετρα έκανα με το bandit χώμα και πέθανα ποναγα για 2 μέρες.... Και στα λίγα χιλιόμετρα στο bandit φαίνονται πάρα πολύ...

Πριν κάνεις κίνηση αγοράς άλλαξε μηχανάκια με έναν φίλο με ον οφ σε κάποιο ταξιδάκι να δεις να σου κάνει στην άσφλατο (στο χώμα θα είναι καλύτερο έτσι κι αλλιώς). Εγώ όταν άλλαξα απο fazer σε τρανσαλπ έπαθα πολιτισμικό σοκ.:)
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Πριν κάνεις κίνηση αγοράς άλλαξε μηχανάκια με έναν φίλο με ον οφ σε κάποιο ταξιδάκι να δεις να σου κάνει στην άσφλατο (στο χώμα θα είναι καλύτερο έτσι κι αλλιώς). Εγώ όταν άλλαξα απο fazer σε τρανσαλπ έπαθα πολιτισμικό σοκ.:)
Εεε σε τρανσαλπ πήγες και εσύ;;;; εντάξει εγώ είπα για f800gs ή tiger 800 ή vstrom στην τελική αν δεν μπορέσω λόγω οικονομικών....
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.460
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εεε σε τρανσαλπ πήγες και εσύ;;;; εντάξει εγώ είπα για f800gs ή tiger 800 ή vstrom στην τελική αν δεν μπορέσω λόγω οικονομικών....
Κοιτα ,ενα 700αρι τρανσ με abs μην το αποκλειεις.
Απλα το γμδι ειναι πενταταχυτο και στο "πολυ "χωμα θελει να βγαζεις την ασφαλεια γιατι το abs δεν εδεησε η χονδα να βαλει ενα μπουτον να απενεργοποιεις
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Κοιτα ,ενα 700αρι τρανσ με abs μην το αποκλειεις.
Απλα το γμδι ειναι πενταταχυτο και στο "πολυ "χωμα θελει να βγαζεις την ασφαλεια γιατι το abs δεν εδεησε η χονδα να βαλει ενα μπουτον να απενεργοποιεις
Φοβάμαι ότι θα φάω μεγάλη φόλα με το τρανσαλπ.... Για αυτό είπα για τα άλλα δύο.... Αλλά πενταταχυτο;;;; καλά είναι *****ες;;;; έλεος.... 21 αιώνα έχουμε έλεος το χαντακωσαν το μηχανάκι
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κοιτα ,ενα 700αρι τρανσ με abs μην το αποκλειεις.
Απλα το γμδι ειναι πενταταχυτο και στο "πολυ "χωμα θελει να βγαζεις την ασφαλεια γιατι το abs δεν εδεησε η χονδα να βαλει ενα μπουτον να απενεργοποιεις
Το 700 εμφανισιακά είναι το πιο άσχημο ΤΑ. Αλλά πρακτικά είναι το πιο καλό απο όλα. Απλά υστερει λίγο στο δυσκολο χώμα απο τα προηγούμενα μοντέλα, αλλά είναι πολύ καλύτερο στην άσφαλτο. Η 6η όντως λείπει.
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Το 700 εμφανισιακά είναι το πιο άσχημο ΤΑ. Αλλά πρακτικά είναι το πιο καλό απο όλα. Απλά υστερει λίγο στο δυσκολο χώμα απο τα προηγούμενα μοντέλα, αλλά είναι πολύ καλύτερο στην άσφαλτο. Η 6η όντως λείπει.
Λείπει στην άσφαλτο για να είσαι χαλαρός.... Δεν θέλω δύσκολο χώμα πονοπατια και τέτοια απλό χωματόδρομο... Αλλά.....
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
@panostsi
Με ένα tiger 800 θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.
Και χωμάτινες διελεύσεις, και ταξίδι και πόλη και όλα.
Και με ένα ντεμί λάστιχο τύπου mitas e07+ θα πας πιο βαθιά στο βουνό αναλόγως την όρεξη.
Ταξιδεύεις και Εθνικη με 150 φορτωμένος χωρίς πρόβλημα.
Ειναι πολύ τίμιο μηχάνημα.
Μιλάω εκ πείρας (όχι εκ μπύρας) :)

*sorry για το spam.
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
@panostsi
Με ένα tiger 800 θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.
Και χωμάτινες διελεύσεις, και ταξίδι και πόλη και όλα.
Και με ένα ντεμί λάστιχο τύπου mitas e07+ θα πας πιο βαθιά στο βουνό αναλόγως την όρεξη.
Ταξιδεύεις και Εθνικη με 150 φορτωμένος χωρίς πρόβλημα.
Ειναι πολύ τίμιο μηχάνημα.
Μιλάω εκ πείρας (όχι εκ μπύρας) :)

*sorry για το spam.
Καλά τα λες.....
 

tsepeto

new member
Δημοσιεύσεις
47
Ηλικία
57
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
να πω και εγω την γνωμη μου μιας και το χωμα το εχω λιγο παρα πανω μιας και χρονια τρελος μοτοκροσερ μεσα του μαιου σε πολλους μην πω σε ολους τους χωματοδρομους περνανε γκρειτερ και στρωνουν τους χωματοδρομους αρα κλαιν μαιν παρτε οτι θελετε μονοπατια δεν μπορειτε με τα μεγαλα ον οφ
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Ναι μόνο που το tiger 800 χαμηλά δεν...

Για ρώτα κατόχους που το έβαζαν χώμα πόσο βίαζαν τον συμπλέκτη.

Το f800 gs είναι πολύ καλύτερο στο χώμα λόγω μοτέρ, θέση οδήγησης, κατανομή κιλών κτλ.

Στις χωματοβολτες μεγάλα ον οφ που μπορεις να βρεις μεταχειρισμένα σε τιμές κάτω από 6000 (έως 2000) ειναι

f 800 gs, 990-950 adv, gs 1100, 1150, 1200, ,xrv 750, xlv650.
 

tsepeto

new member
Δημοσιεύσεις
47
Ηλικία
57
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εχω ανεβει με GS 1200 καλιακουδα χελιδονα κοζιακα σαρανταινα οιτη ολυμπο αμα αρχισω δεν θα σταματησω και δεν ανοιξε ρουθουνι ρωτηστε ντοπιους παρτε κανενα τηλ αν ανοιξε ο δρομος και βουρ γιατι αν δεν τον εχουν ανοιξει ουτε τανκσ δεν περναει παλια θυμαμαι επερνα το καθαροαιμο με τρειλερ το αμαξι για υπνο και εφευγα δυσκολα πολυ θα ελεγα τα πραγματα αλλα ειχα να κανω με 100 κιλα μηχανακι
 
Top Bottom