Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Να σχολιασω κατι εδω , ξεκαθαριζοντας παντα οτι ειμαι υπερ της τυπικης νομιμοτητας εστω και αν φτανει στο σταδιο του αυτονοητου ξεπερασμενου γελοίου ....... και εξηγω.
Τι νοημα εχει η ετησια ανανεωση της αδειας στα 50 κυβικα ?
Η απαντηση θα ητανε για τα τελη κυκλοφοριας οπως ολα τα οχηματα ή εστω ενας θεωρητικα τυπικος ελεγχος τυπου ΚΤΕΟ , οπως ετσι γινεται ατυπα συνηθως κατα την μεταβιβαση του μοτοποδηλατου στο οικειο αστυνομικο τμημα του αγοραστη οπου παει ο φακελλος για απλους και πρακτικους λογους ......πραγμα σωστο.
Θελω να πω ομως οτι αλλο να μην εχω πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας μου (θεμα taxis ισως πλεον) και αλλο πραγμα να μην ισχυει δια παντος η αδεια κυκλοφοριας ενος οχηματος σε οποιαδηποτε αλλη χρηση για πιστοποιηση ( ασφαλεια, ατυχημα κ.λ.π) , οπως σε ολα τα οχηματα εξαλλου .......!cde

Τωρα εδω θα μου πεις υπογραφων υπευθυνος του Κ.Ο.Κ. κυκλοφορουσε χωρις πινακιδες το τζιπ του και συ τωρα ρωτας τι κανει ..... νιαου νιαου .....στο κοτετσι ....!Hate






Κάπου σε εχασα .
Τι εννοείς

.... και αλλο πραγμα να μην ισχυει δια παντος η αδεια κυκλοφοριας ενος οχηματος


Αν εννοούμε για τα 50αρια,η άδεια και χωρίς να την ανανεώσεις έχει ισχύ, κατοχυρώνει την ιδιοκτησία κλπ κλπ.
Τώρα
Τα ασφαλιστικά γραφεία ( που λίγο πολύ ξέρουμε τι συμβαίνει- έκδοση ασφαλείας με δίπλωμα άλλου κλπ.)
Θα μπορούσαν να δουν αν η άδεια είναι σε ισχύ και μετα να εκδώσουν ασφάλεια.
Έτσι θα ηταν safe για όλους.
Τουναντίον
Στην στραβη,στην περίπτωση ατυχήματος, η ίδια η ασφάλεια θα δει οτι η άδεια δεν έχει αναθεωρηθεί για να γλιτώσει έξοδα.
Θα μπορούσε κάλιστα να γίνει μέσω taxis,όπως τα υπόλοιπα οχήματα.
Αυτό όμως δεν θα συμφέρει πολλούς.
Ξέρεις ποσά μοτοποδήλατα είναι παρατημένα σε αποθήκες, χωράφια, χαράδρες κλπ.
Αν γίνει η διασύνδεση με το taxis( που κάποια στιγμή θα γίνει)
Θα κληθούν οοοοολοι αυτοι να πληρώσουν τα οφειλόμενα.
Όπως δεν ξεχνάμε να ασφαλίσουμε ,να περάσουμε ΚΤΕΟ να να να,έτσι αρχές κάθε χρόνου κάνουμε και αναθεώρηση της άδειας στο 50αρακι μας.
Η διαδικασία μπορεί να είναι λίγο ποιο χρονοβόρα αλλά σιγά τα ωα.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Κάπου σε εχασα ......Η διαδικασία μπορεί να είναι λίγο ποιο χρονοβόρα αλλά σιγά τα ωα.

Ερωτηση: Tι χρειαζεται η αναθεωρηση της αδειας κυκλοφοριας και ειδικα καθε χρονο (πριν βαψουμε τα αυγα ) στα 49 c.c. ? ........ εγω εχω απαντησει θεωρητικα πως σκεφτηκε στο about ....... ο νομοθετης γιατι εκεινη την ωρα που ανανεωνε τον Κ.Ο.Κ του ηρθε μαλλον κοψιμο..... καλα ο αλλος με το τζιπ ηταν ...... εξω .....!

<<<<< Η απαντηση θα ητανε για τα τελη κυκλοφοριας οπως ολα τα οχηματα ή εστω ενας θεωρητικα τυπικος ελεγχος τυπου ΚΤΕΟ.....>>>>


Τα υπολοιπα που λες και αν θυμασαι ισχυαν και ισχυουν και για τα αυτοκινητα ...... αν θυμασαι ειδικα στην πρωτη αποσυρση οπου τα .... ξεθαβαν μερικοι ... οχι ολα ....!
Αλλα αυτο λυθηκε με την παραγραφη τελων απο καποιο ετος .....(....1453 και πισω)..... νομιζω.

Προβλημα 1ης Δημοτικου:
Σιγα τα ωα ...... συστημενο να πας ταχυδρομειο ...... πας την επομενη και παραλαμβανεις χαρτι να παρουσιαστεις εφορια ...... πας την μεθεπομενη και σου λενε ...... το 1821 ειχατε ενα μηχανακι και δεν εχετε πληρωσει τελη απο τοτε ...... φευγεις και την αλλη μερα ξαναπας με το χαρτι ακινησιας ......!
Ερωτηση : Ποσες εργατο-ωρες εχουν χαθει συνολικα ασκοπα ? ... εφορος , ταχυδρομος , εργαζομενος σε ιδιωτικο τομεα πηγαινε-ελα 3 φορες ...... ! :mad:
Απο συνηθειο ρωταω γιατι εγω εκει που δουλευω σαν προϊσταμενος αναφερω στην φορμα εργασιας και τις ...... εργατο-ωρες που απαιτηθηκαν για να πληρωθουν ..... αλλου ισχυουν αλλα ....!cdefghigi
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ο έλεγχος τύπου ΚΤΕΟ, γίνεται στην αρχική εκδοση πινακίδας/ άδειας, και στην μεταβίβαση σε περίπτωση πώλησης.
Ενω όμως η έκδοση διπλώματος μοτοποδήλατου πήγε στις σχολές οδήγησης και κατ επέκταση στο συγκοινωνιών, οι άδειες κυκλοφορίας αυτών παρέμειναν στην αστυνομία.
Το γιατί δεν το γνωρίζω ,ούτε αν είχε σφίξιμο ο νομοθέτης ουτε αν ο τοτε υπουργός κυκλοφορούσε με πλαστή πινακίδα .
Ισχύουν αυτά που ανέφερα .
Όπως και οτι στην αρχική άδεια έγραφε όρι η ισχύς της ανανεώνεται κάθε έτος.
Και νομίζω οτι στην αρχική έκδοση το αναφέρουν και προφορικά.
Τώρα
Αν κάποιους τους συνέφερε να ξεχνάνε είναι δικό τους θέμα.
Δηλαδή
Αν δεν ερχόταν ειδοποίηση κάθε Νοέμβρη για τα τέλη κυκλοφορίας δεν θα τα πληρωναμε?
Δηλαδή θέλουμε ειδοποίηση για το κάθε τι??
Αν επαιζε πρόστιμο όπως στα τέλη κυκλοφορίας η στο ΚΤΕΟ δεν θα < ξεχνούσαν> πολλοί.
Τις χαμένες εργατοώρες δεν βλέπω.
Όταν μπορείς να εκτυπώσεις παράβολο απο το σπίτι και εχεις 3 μήνες να επισκεφθείς το τμήμα τροχαίας της περιοχής σου ή να στείλεις κάποιον πληρεξούσιο, δεν είναι χαμένες εργατοώρες, αλλά βγαίνουν απωθημένο με τα λεγόμενα σου ,αλλά λίγο με ενδιαφέρει.
Η μηχανοργάνωση και η ψηφιοποίηση έχουν μείνει πίσω ,όμως μην ψάχνουμε δικαιολογίες για χαμένες ημέρες εργασίας και εργατοώρες λες και εμείς οι ίδιοι είμαστε ο ορισμός της τελειότητας
Αν εκεί που εργάζεσαι χρεώνεται
εργατοωρα και το χεσιμο δεν είναι παντού έτσι
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εξειδικευμένη ερώτηση για σχετικούς με κιθάρες.
Παράγγειλα χορδές για ακουστική κιθάρα απο το ιντερνετ, αλλά δεν είδα πως ήταν για 12χορδή (ενώ ήθελα για 6χορδη).
Τα πάχη των βασικών χορδών είναι παρόμοια με μιας 6χορδής, και οι υπόλοιπες (δευερευουσες) έχουν διάφορα πάχη που μπορούν να ταιριάξουν (θεωρητικά) όταν κόβεται κάποια χορδή (αν και δεν συμπληρώνουν κανονικό σετ).

Τα στέλνω πίσω (αρκετα βαρετή και χρονοβόρα διαδικασία για 13 ευρώ) ή τα χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα;

Το θέμα μου είναι μην κάνω ζημιά στο μπράτσο απο τυχόν δοιαφορετικό tension των χορδών.

για πείτε οι γνώστες (αν υπάρχουν εδώ).
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εξειδικευμένη ερώτηση για σχετικούς με κιθάρες.
Παράγγειλα χορδές για ακουστική κιθάρα απο το ιντερνετ, αλλά δεν είδα πως ήταν για 12χορδή (ενώ ήθελα για 6χορδη).
Τα πάχη των βασικών χορδών είναι παρόμοια με μιας 6χορδής, και οι υπόλοιπες (δευερευουσες) έχουν διάφορα πάχη που μπορούν να ταιριάξουν (θεωρητικά) όταν κόβεται κάποια χορδή (αν και δεν συμπληρώνουν κανονικό σετ).

Τα στέλνω πίσω (αρκετα βαρετή και χρονοβόρα διαδικασία για 13 ευρώ) ή τα χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα;

Το θέμα μου είναι μην κάνω ζημιά στο μπράτσο απο τυχόν δοιαφορετικό tension των χορδών.

για πείτε οι γνώστες (αν υπάρχουν εδώ).
Θα ρωτήσω το πρωί τον γιό μου....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εξειδικευμένη ερώτηση για σχετικούς με κιθάρες.
Παράγγειλα χορδές για ακουστική κιθάρα απο το ιντερνετ, αλλά δεν είδα πως ήταν για 12χορδή (ενώ ήθελα για 6χορδη).
Τα πάχη των βασικών χορδών είναι παρόμοια με μιας 6χορδής, και οι υπόλοιπες (δευερευουσες) έχουν διάφορα πάχη που μπορούν να ταιριάξουν (θεωρητικά) όταν κόβεται κάποια χορδή (αν και δεν συμπληρώνουν κανονικό σετ).

Τα στέλνω πίσω (αρκετα βαρετή και χρονοβόρα διαδικασία για 13 ευρώ) ή τα χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα;

Το θέμα μου είναι μην κάνω ζημιά στο μπράτσο απο τυχόν δοιαφορετικό tension των χορδών.

για πείτε οι γνώστες (αν υπάρχουν εδώ).
Τι πάχος έχουν; Είναι 9αρες,10αρες;13αρες;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δείξε και την φωτό να δει τα πάχη


Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το πρώτο σετ 9-12-20-26-36-46 και το δευτερο σετ να το έχω για τις 4 πρώτες σαν ανταλλακτικές (αν ταιριάζουν χωρίς πρόβλημα, επειδή κανα δυο δεν ταιριάζουν σίγουρα). Δεν θέλω να φάω την αξία τους στο κούριερ πάνε έλα. Καλύτερα να πετάξω 2-3 χορδές απο τις 12 αν ταιριάζουν οι άλλες παρά να το επιστρέψω.

Την παπαριά έγω την έκανα επειδή ήθελα να δοκιμάσω 9άρες στην ακουστική. Βάλε εκει 10άρες που ξέρεις...τι τα θες τα πειράματα εν μέσω κορονοιου και αγοράς στα τυφλά απο το ιντερνετ;
Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δείξε και την φωτό να δει τα πάχη


Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το πρώτο σετ 9-12-20-26-36-46 και το δευτερο σετ να το έχω για τις 4 πρώτες σαν ανταλλακτικές (αν ταιριάζουν χωρίς πρόβλημα, επειδή κανα δυο δεν ταιριάζουν σίγουρα). Δεν θέλω να φάω την αξία τους στο κούριερ πάνε έλα. Καλύτερα να πετάξω 2-3 χορδές απο τις 12 αν ταιριάζουν οι άλλες παρά να το επιστρέψω.

Την παπαριά έγω την έκανα επειδή ήθελα να δοκιμάσω 9άρες στην ακουστική. Βάλε εκει 10άρες που ξέρεις...τι τα θες τα πειράματα εν μέσω κορονοιου και αγοράς στα τυφλά απο το ιντερνετ;
Sent from my iPhone using Tapatalk
Να σε δώσω ένα τηλ. για τον guru στις κιθάρες;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ποιος είναι ο guru στις κιθάρες;
Εκεί κάνουνε σέρβις στις κιθαρες τους Οι μεγαλύτεροι κιθαρίστες στην Αθήνα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ε όχι ρε συ, σιγά. Δεν υπάρχει λόγος. Ερασιτέχνης είμαι και η κιθάρα είναι οικονομικής σειράς. Δεν υπάρχει λόγος.
Αν μπορεί ο γιος σου να πει αν απλά κάνουν οι χορδές, είμαι οκ.;)

Αν κάποια στιγμή πάρω κανα ακριβό εργαλείο, το βλέπουμε.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ε όχι ρε συ, σιγά. Δεν υπάρχει λόγος. Ερασιτέχνης είμαι και η κιθάρα είναι οικονομικής σειράς. Δεν υπάρχει λόγος.
Αν μπορεί ο γιος σου να πει αν απλά κάνουν οι χορδές, είμαι οκ.;)

Αν κάποια στιγμή πάρω κανα ακριβό εργαλείο, το βλέπουμε.
Θα σε πω αύριο...
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Όσοι έχετε στεγνωτήριο στο σπίτι πείτε γνώμη,ρωτήστε και το στεφάνι σας γιατί η κυρία Ω με προσέγγισε.. Το έχει ξανακάνει. abcdefghgk

Ξέρω ότι αν πω ΟΧΙ... η κουβέντα τελειώνει.Το ζητούμενο όμως δεν είναι το ΟΧΙ αλλά το αν αξίζει σαν αγορά.

Ήδη έκανα μια έρευνα και είδα ότι για κάτι επώνυμο,8 κιλών με ενεργειακή κλάση Α+(καλά νομίζω) κάτω από 360€ δεν πέφτω.

Περιμένω αναφορές από Άντρες που δεν έχουν προβλήματα "τσαλακώματος" όπως κι εγώ..
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.559
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Όσοι έχετε στεγνωτήριο στο σπίτι πείτε γνώμη,ρωτήστε και το στεφάνι σας γιατί η κυρία Ω με προσέγγισε.. Το έχει ξανακάνει. abcdefghgk

Ξέρω ότι αν πω ΟΧΙ... η κουβέντα τελειώνει.Το ζητούμενο όμως δεν είναι το ΟΧΙ αλλά το αν αξίζει σαν αγορά.

Ήδη έκανα μια έρευνα και είδα ότι για κάτι επώνυμο,8 κιλών με ενεργειακή κλάση Α+(καλά νομίζω) κάτω από 360€ δεν πέφτω.

Περιμένω αναφορές από Άντρες που δεν έχουν προβλήματα "τσαλακώματος" όπως κι εγώ..

Ειναι εργαλειο φιλε παρτο θα ξεκουρασεις τη κυρα μιλαμε σαν Αντρες ετσι Laugh 1Laugh 1
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.435
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κι εγώ υπέρ της κυράς σου είμαι .
Όλο τον χειμώνα ησυχάζεις από υγρασιες από τα πλυμένα μέσα στο σπίτι.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Όσοι έχετε στεγνωτήριο στο σπίτι πείτε γνώμη,ρωτήστε και το στεφάνι σας γιατί η κυρία Ω με προσέγγισε.. Το έχει ξανακάνει. abcdefghgk

Ξέρω ότι αν πω ΟΧΙ... η κουβέντα τελειώνει.Το ζητούμενο όμως δεν είναι το ΟΧΙ αλλά το αν αξίζει σαν αγορά.

Ήδη έκανα μια έρευνα και είδα ότι για κάτι επώνυμο,8 κιλών με ενεργειακή κλάση Α+(καλά νομίζω) κάτω από 360€ δεν πέφτω.

Περιμένω αναφορές από Άντρες που δεν έχουν προβλήματα "τσαλακώματος" όπως κι εγώ..

Όταν το πήρα αναρωτήθηκα πως ζούσαμε τόσο καιρό χωρίς στεγνωτήριο. Αναγκαία αγορά για σπίτι με 3 παιδιά σαν το δικό σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom