Οι ώρες μετρούν αντίστροφα για το πρώτο ταξίδι!

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Η σεζόν τελείωσε σχεδόν σήμερα επισήμως. Πλέον κάθε ΣΚ θα πηγαίνω για δουλειά μιας και ο κόσμος έπεσε κατά πάρα πολύ. Μετά απο 3 μήνες δουλειάς σαν το σκυλί κάθε μέρα μερικές μέρες απόδραση μόνο καλό θα μου κάνουν.

Οι ώρες λοιπόν μετράνε αντίστροφα και οι προόρισμοι μου είναι οι εξής:

Για αρχή ξεκινάω απο τον Βόλο και φτάνω Λάρισα. Εκεί πέρα θα σταματήσω για λίγο να πιω ένα καφεδάκι στα γρήγορα. Μετά θα βγω προς Γιάννουλη, εθνική προς Τύρναβο και μετά Μεσοχώρι που είναι το χωριό μου εκεί πέρα. Θα δω και τουν παππού και την γιαγιά λοιπόν και εκεί θα μείνω....ευκαιρία να τους δω και λιγάκι γιατί με βλέπουν πολύ σπάνια πλέον.

Σίγουρα μια βόλτα προς Βερδικούσσα θα την κάνω. Τελευταία φορά που είχα πάει εκεί πάνω ήτανε όταν ήμουν περίπου 10 χρονών. Αξίζει σαν μέρος απο όσο ξέρω και με όμορφη διαδρομή.

Και τέλος σίγουρα θα επισκεφτώ και το Λιβάδι Ολύμπου. Το ερωτεύτηκα απο το google images και μόνο. Να πείνεις καφέ και να βλέπεις τον Όλυμπο φάτσα κάρτα απέναντι...

Θα πήγαινα Μεσοχώρι μέσω Ελασσόνας (όπως βγαίνεις απο Γιάννουλη όλο ευθεία και όχι δεξιά προς Τύρναβο) αλλά μιας και τα μέρη εκεί πάνω τα ξέρω πολύ λίγο ας ακολουθήσω την διαδρομή που κάνω με τους δικούς μου τόσα χρόνια, την θυμάμαι απ έξω και είναι πιο σίγουρη.

Ο εξοπλισμός μου είναι τα εξής:
  • κράνος, μπουφάν μηχανής, αρβυλάκια (δεν θέλω σε ταξιδάκι να βάλω τα Adidas...καλύτερα να μην μπει και τίποτα μέσα απο το παντελόνι όπως μέλισσα ή κάτι τέτοιο...τα αρβυλάκια δεν αφήνουν τίποτα να μπει μέσα)
  • αφρός φαστ
  • ανταλλακτικό μπουζί NGK
  • σπρει αλυσίδας
  • κινητό, φορτιστής
  • action camera
  • μια ζακέτα και ένα φούτερ γιατί το βράδυ εκεί πέρα είναι κάμπος και πιάνει ψύχρα
Στο Address έγινε πριν 3 μέρες αλλαγή λαδιών, μπουζί, τέντωμα αλυσίδας και καθαρισμός φίλτρου αέρα. Πιο έτοιμος δεν δηλώνει ξανά για ταξιδάκι ο Ιάπωνας.

Με το καλό όλα, και αυρίο το πρωί 6:30 έχω βάλει μπρος! Θα γυρίσω Παρασκευή. Φυσικά και θα σας γεμίσω με πλούσιο φωτογραφικό υλικό μόλις γυρίσω!
 

Jimakos

member
Δημοσιεύσεις
656
Ηλικία
63
Η σεζόν τελείωσε σχεδόν σήμερα επισήμως. Πλέον κάθε ΣΚ θα πηγαίνω για δουλειά μιας και ο κόσμος έπεσε κατά πάρα πολύ. Μετά απο 3 μήνες δουλειάς σαν το σκυλί κάθε μέρα μερικές μέρες απόδραση μόνο καλό θα μου κάνουν.

Οι ώρες λοιπόν μετράνε αντίστροφα και οι προόρισμοι μου είναι οι εξής:

Για αρχή ξεκινάω απο τον Βόλο και φτάνω Λάρισα. Εκεί πέρα θα σταματήσω για λίγο να πιω ένα καφεδάκι στα γρήγορα. Μετά θα βγω προς Γιάννουλη, εθνική προς Τύρναβο και μετά Μεσοχώρι που είναι το χωριό μου εκεί πέρα. Θα δω και τουν παππού και την γιαγιά λοιπόν και εκεί θα μείνω....ευκαιρία να τους δω και λιγάκι γιατί με βλέπουν πολύ σπάνια πλέον.

Σίγουρα μια βόλτα προς Βερδικούσσα θα την κάνω. Τελευταία φορά που είχα πάει εκεί πάνω ήτανε όταν ήμουν περίπου 10 χρονών. Αξίζει σαν μέρος απο όσο ξέρω και με όμορφη διαδρομή.

Και τέλος σίγουρα θα επισκεφτώ και το Λιβάδι Ολύμπου. Το ερωτεύτηκα απο το google images και μόνο. Να πείνεις καφέ και να βλέπεις τον Όλυμπο φάτσα κάρτα απέναντι...

Θα πήγαινα Μεσοχώρι μέσω Ελασσόνας (όπως βγαίνεις απο Γιάννουλη όλο ευθεία και όχι δεξιά προς Τύρναβο) αλλά μιας και τα μέρη εκεί πάνω τα ξέρω πολύ λίγο ας ακολουθήσω την διαδρομή που κάνω με τους δικούς μου τόσα χρόνια, την θυμάμαι απ έξω και είναι πιο σίγουρη.

Ο εξοπλισμός μου είναι τα εξής:
  • κράνος, μπουφάν μηχανής, αρβυλάκια (δεν θέλω σε ταξιδάκι να βάλω τα Adidas...καλύτερα να μην μπει και τίποτα μέσα απο το παντελόνι όπως μέλισσα ή κάτι τέτοιο...τα αρβυλάκια δεν αφήνουν τίποτα να μπει μέσα)
  • αφρός φαστ
  • ανταλλακτικό μπουζί NGK
  • σπρει αλυσίδας
  • κινητό, φορτιστής
  • action camera
  • μια ζακέτα και ένα φούτερ γιατί το βράδυ εκεί πέρα είναι κάμπος και πιάνει ψύχρα
Στο Address έγινε πριν 3 μέρες αλλαγή λαδιών, μπουζί, τέντωμα αλυσίδας και καθαρισμός φίλτρου αέρα. Πιο έτοιμος δεν δηλώνει ξανά για ταξιδάκι ο Ιάπωνας.

Με το καλό όλα, και αυρίο το πρωί 6:30 έχω βάλει μπρος! Θα γυρίσω Παρασκευή. Φυσικά και θα σας γεμίσω με πλούσιο φωτογραφικό υλικό μόλις γυρίσω!

Σαν Ελασσονίτης σε συμβουλεύω μη χάσεις τη διαδρομή από το Λιβάδι μέχρι Κατερίνη θα σε αποζημιώσει ,καλό δρόμο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Θα μπορούσε να γίνει και αυτή η διαδρομή. Είναι 55χλμ απο οτι βλέπω στο Google Maps. Να μαντέψω κόβει ανάμεσα απο Πιέρια Όρη και Όλυμπο ε;

Στο μεταξύ ομολογώ οτι μια μικρή αγωνία την έχω λιγάκι :rolleyes:abcdefghgk
 

Jimakos

member
Δημοσιεύσεις
656
Ηλικία
63
Θα μπορούσε να γίνει και αυτή η διαδρομή. Είναι 55χλμ απο οτι βλέπω στο Google Maps. Να μαντέψω κόβει ανάμεσα απο Πιέρια Όρη και Όλυμπο ε;

Στο μεταξύ ομολογώ οτι μια μικρή αγωνία την έχω λιγάκι :rolleyes:abcdefghgk

Ελασσόνα ξυστά από λιβάδι άγιο Δημήτριο και Κατερίνη η μπορείς να μπεις καρυά και βγαίνεις Λεπτοκαρυά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tsak8

new member
Δημοσιεύσεις
73
Ηλικία
49
Όνομα
Χρήστος
Καλό δρόμο, να το ευχαριστηθείς!

Με όλη την καλή διάθεση, πρόσεχε όταν δεις τους δικους σου. Η δουλειά σου σε εφερε σε επαφή με πολύ κόσμο. Κράτα αποστάσεις όπως και στο δρομο!

Στάλθηκε από το LM-V405 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Jimakos Ωραίο φαίνεται...για αρχή ας φτάσω αύριο στο χωριό πρώτα και με το καλό θα βολτάρω και στα άλλα μέρη...

@tsak8 Σε ευχαριστώ Χρήστο! Προφανώς με προσοχή, βέβαια λόγω μιας επέμβασης (όχι σοβαρό θέμα) που έκανε η μάνα μου πριν 2 μέρες, κάναμε όλοι σπίτι τέστ covid, και βγήκαμε καθαροί...στο μαγαζί πάντα με μάσκα, και χέρια δεν έβαζα σε πρόσωπο ή μύτη αν δεν τα έπλενα με αντισηπτικό και σαπούνι μετά...ανάθεμα τα έκαψα τα καημένα απο το αντισηπτικό 3 μήνες...όλα θα πάνε καλά!

Για αρχή θα ετοιμάσω την τσάντα μου να πάρω και μια αλλαξιά ρούχα μαζί και να είναι έτοιμη...σε 9μιση ώρες ξεκινάω!
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.541
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Η σεζόν τελείωσε σχεδόν σήμερα επισήμως. Πλέον κάθε ΣΚ θα πηγαίνω για δουλειά μιας και ο κόσμος έπεσε κατά πάρα πολύ. Μετά απο 3 μήνες δουλειάς σαν το σκυλί κάθε μέρα μερικές μέρες απόδραση μόνο καλό θα μου κάνουν.

Οι ώρες λοιπόν μετράνε αντίστροφα και οι προόρισμοι μου είναι οι εξής:

Για αρχή ξεκινάω απο τον Βόλο και φτάνω Λάρισα. Εκεί πέρα θα σταματήσω για λίγο να πιω ένα καφεδάκι στα γρήγορα. Μετά θα βγω προς Γιάννουλη, εθνική προς Τύρναβο και μετά Μεσοχώρι που είναι το χωριό μου εκεί πέρα. Θα δω και τουν παππού και την γιαγιά λοιπόν και εκεί θα μείνω....ευκαιρία να τους δω και λιγάκι γιατί με βλέπουν πολύ σπάνια πλέον.

Σίγουρα μια βόλτα προς Βερδικούσσα θα την κάνω. Τελευταία φορά που είχα πάει εκεί πάνω ήτανε όταν ήμουν περίπου 10 χρονών. Αξίζει σαν μέρος απο όσο ξέρω και με όμορφη διαδρομή.

Και τέλος σίγουρα θα επισκεφτώ και το Λιβάδι Ολύμπου. Το ερωτεύτηκα απο το google images και μόνο. Να πείνεις καφέ και να βλέπεις τον Όλυμπο φάτσα κάρτα απέναντι...

Θα πήγαινα Μεσοχώρι μέσω Ελασσόνας (όπως βγαίνεις απο Γιάννουλη όλο ευθεία και όχι δεξιά προς Τύρναβο) αλλά μιας και τα μέρη εκεί πάνω τα ξέρω πολύ λίγο ας ακολουθήσω την διαδρομή που κάνω με τους δικούς μου τόσα χρόνια, την θυμάμαι απ έξω και είναι πιο σίγουρη.

Ο εξοπλισμός μου είναι τα εξής:
  • κράνος, μπουφάν μηχανής, αρβυλάκια (δεν θέλω σε ταξιδάκι να βάλω τα Adidas...καλύτερα να μην μπει και τίποτα μέσα απο το παντελόνι όπως μέλισσα ή κάτι τέτοιο...τα αρβυλάκια δεν αφήνουν τίποτα να μπει μέσα)
  • αφρός φαστ
  • ανταλλακτικό μπουζί NGK
  • σπρει αλυσίδας
  • κινητό, φορτιστής
  • action camera
  • μια ζακέτα και ένα φούτερ γιατί το βράδυ εκεί πέρα είναι κάμπος και πιάνει ψύχρα
Στο Address έγινε πριν 3 μέρες αλλαγή λαδιών, μπουζί, τέντωμα αλυσίδας και καθαρισμός φίλτρου αέρα. Πιο έτοιμος δεν δηλώνει ξανά για ταξιδάκι ο Ιάπωνας.

Με το καλό όλα, και αυρίο το πρωί 6:30 έχω βάλει μπρος! Θα γυρίσω Παρασκευή. Φυσικά και θα σας γεμίσω με πλούσιο φωτογραφικό υλικό μόλις γυρίσω!
BikeBikeBike
Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon

Καλά χλμ!!!
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Καλά, ασφαλή και όμορφα χιλιόμετρα!
Μάτια κι αυτιά ανοιχτά και προσοχή στο δρόμο.
Όλα να σου έρθουν όπως τα φαντάζεσαι κι ακόμα καλύτερα.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.160
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Τασακα καλα χλμ ...να τα ευχαριστηθεις οσο δεν παει παραπάνω !!!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τάσο το πες και το κανες ρε μαγκιτη .
Άντε καλό δρόμο ,θα πάθεις γερή πλάκα με τις ομορφιές του Ολύμπου από κείνη την μεριά
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σας ευχαριστώ παιδιά! Εννοείται πως όταν γυρίσω θα ποστάρω φωτός εδω μέσα! Προσεκτικά φυσικά μιας και τους δρόμους εκεί πέρα δεν τους ξέρω...προσεκτικά και ήρεμα...ούτε να λιώσεις το μοτέρ, ούτε να κάψει και το ντεπόζιτο, να δεις και τοπία...μια καθαρά τουριστική οδήγηση δηλαδή!

Βερδικουσια θα μείνεις?

Στο Μεσοχώρι θα μείνω, είναι οι παππούδες μου εκεί πέρα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Edit: τα πράγματα είναι έτοιμα για αύριο...μαζί πήρα και μια ανταλλακτική λάμπα επίσης σε περίπτωση που για τον χ ψ λόγο η Novsight με αφήσει. Μια απλή Osram αλογόνου είναι. Σε 6μιση ώρες ξεκινάω! Bike
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πεστα ρε πατριδα !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τον βλέπω σε κάθε στροφή από Ελασσόνα να σταματάει για φωτό χαχαχαχα
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Edit: τα πράγματα είναι έτοιμα για αύριο...μαζί πήρα και μια ανταλλακτική λάμπα επίσης σε περίπτωση που για τον χ ψ λόγο η Novsight με αφήσει. Μια απλή Osram αλογόνου είναι. Σε 6μιση ώρες ξεκινάω! Bike
Τέρμα χαλαρά να πας ,σαν να είσαι στο Πήλιο φίλε.
 
Top Bottom