Οι ώρες μετρούν αντίστροφα για το πρώτο ταξίδι!

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Παιδιά έφτασα σήμερα πρωί στις 9 στο χωριό! Η διαδρομή ήτανε από νέα εθνική, γιατί η παλιά είναι γεμάτη νταλίκες...κανονικά λοιπόν από νέα εθνική. Μετά Λάρισα στάση για βενζίνη και για τσιγάρο. Έπειτα πηρα την Ηρώων Πολυτεχνείου όλο ευθεία στον περιφερειακό και μετά την Γιάννουλη πηρα την εθνική που σε παει προς τα πάνω (Ελασσόνα, Κοζάνη κλπ) προφανώς βγαίνοντας στα δεξιά για Τυρναβο.


Χαλαρά σήμερα και αυριο θα πάω μια βόλτα προς Ελασσόνα...και μεθαυριο προς το Λιβάδι με το καλό! Μέχρι στιγμής το Addressακι κιχ δεν βγάζει και το έβαλα και κάτω από υπόστεγο γιατί ο καιρός δεν μας τα λέει καλά...φωτογραφίες θα ανεβάσω όταν γυρίσωγυρίσω γιατί το TapaTalk δεν εμφανίζει για κάποιο λόγο την Συλλογή από το κινητό...

Την Παρασκευή θα σας δείξω τα μέρη που βόλταρα!


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.546
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Παιδιά έφτασα σήμερα πρωί στις 9 στο χωριό! Η διαδρομή ήτανε από νέα εθνική, γιατί η παλιά είναι γεμάτη νταλίκες...κανονικά λοιπόν από νέα εθνική. Μετά Λάρισα στάση για βενζίνη και για τσιγάρο. Έπειτα πηρα την Ηρώων Πολυτεχνείου όλο ευθεία στον περιφερειακό και μετά την Γιάννουλη πηρα την εθνική που σε παει προς τα πάνω (Ελασσόνα, Κοζάνη κλπ) προφανώς βγαίνοντας στα δεξιά για Τυρναβο.


Χαλαρά σήμερα και αυριο θα πάω μια βόλτα προς Ελασσόνα...και μεθαυριο προς το Λιβάδι με το καλό! Μέχρι στιγμής το Addressακι κιχ δεν βγάζει και το έβαλα και κάτω από υπόστεγο γιατί ο καιρός δεν μας τα λέει καλά...φωτογραφίες θα ανεβάσω όταν γυρίσωγυρίσω γιατί το TapaTalk δεν εμφανίζει για κάποιο λόγο την Συλλογή από το κινητό...

Την Παρασκευή θα σας δείξω τα μέρη που βόλταρα!


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
GivingSmileys drinking beer EmoticonGiving
BikeBikeBike

..καλή συνέχεια!!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μέρα 2

Σήμερα έκανα συνολικά 130χλμ κατά μέσο όρο. Ξεκίνησα από Μεσοχωρι με κατεύθυνση την Ελασσόνα. Εκεί σταμάτησα για έναν καφέ με την ξαδέρφη μου που εχω να την δω από το 2016. Είπα να περάσω και από εκεί να πω ενα γεια αμαρτία είναι να μην δω και τους δικους μου λίγο.

"Καλά ρε ξάδερφε, δεν πιάστηκε ο κώλος σου πάνω σε αυτό;"

"Τώρα αν σου πω ότι αν ήμασταν πιο πολλα άτομα και ήξερα και τους δρόμους εδώ πανω θα πηγαινα άνετα Κοζάνη θα με πιστέψεις;"

"Μηχανοβιοι...εγω με το αυτοκινητάκι μου πάντως καλά παω παντού"

"Αυτοκινητιστές...τι να πω δεν ξέρω..."


Μετά από κανα 2ωρο την άφησα και ξεκίνησα προς τα πανω αφου μου είπε από που να φυγω...εφυγα από Ελασσόνα και πηγα προς το Μικρό Ελευθεροχώρι. Αμέριμνος εγώ σε στυλ "ξέρω όλο το συμπαν απ εξω" φτάνω σε ένα σταυροδρόμι. Ευθεία έλεγε προς Κατερίνη. Δεξιά προς Κοζάνη. "Χμμμ...το Λιβάδι είναι προς τα πανω άρα από Κοζάνη".

Λάθος δρόμος λοιπόν κάτι το οποίο κατάλαβα όταν έβλεπα κάτι άκυρα χωριά μέσα στον κάμπο. Κάπου μεταξυ Ολυμπιάδας και Κρυοβρυσης κατάλαβα ότι κάτι παει λάθος, κάτι βγήκε λίγο εκτός υπολογισμών μου...ανοίγω Google Maps...

"Μπράβο μ***κα Τάσο, εσυ προς την ακριβώς αντίθετη μεριά τραβα, σίγουρα θα βρεις το Λιβάδι μια μέρα".

Γυρισα πίσω στο Ελευθεροχώρι. Κοίταξα ξανά και ξανά τον χάρτη και έπρεπε να παω εκεί που έλεγε προς Κατερίνη.

Τελικά πέρασα τον Λόφο και την Δολιχη και ξεκίνησα την ανηφόρα προς Λιβάδι.

Πέρασα απο το φράγμα Λιβαδιου και μετά η διαδρομή με αποζημιωσε με υπέροχα τοπια.

Στο Λιβάδι πάνω στάθηκα σε ένα μικρό καφέ να πιω ενα αναψυκτικό και να απολαυσω λίγο καθαρό οξυγόνο.

Αν μπορουσα να ανεβάσω φωτός εδώ περα θα ήτανε καλά...αυριο που θα γυρίσω Βόλο (Παρασκευή πρεπει να κάνω κάτι λογιστικές δουλειές κάτω που ξέχασα ότι τις έχω άρα αυριο θα γυρίσω) θα ανοίξω θέμα με την συνολική εμπειρία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πρώτο ταξίδι και με τι διτροχο κιόλας...ουτε καν μηχανή 125...αυριο που θα έχω λαπτοπ θα σας δείξω και φωτός από το V-Strom 12...εεεε εννοώ τo Address 125 στο ταξίδι

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Με το καλό να γυρίσεις Τασο
Να σαι καλά Γιάννη! Αν κάποια στιγμή μέσα στο φθινόπωρο ο δρόμος με φέρει προς Λεπτοκαρυά θα έρθω να πιούμε έναν καφέ παρεα...βλεπουμε όμως ως τότε...

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.546
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Καλούς! Ασφαλείς! & πάντα Όμορφους!
δρόμους...

BikeSmileys drinking beer EmoticonBike
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Άυριο πρωι θα δείτε και φωτός! Προς το παρόν απολαμβάνω το φυσικό air condition του βουνού...μαζι με μπυρες

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.546
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Άυριο πρωι θα δείτε και φωτός! Προς το παρόν απολαμβάνω το φυσικό air condition του βουνού...μαζι με μπυρες

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραίος!!!
Giving
 
Top Bottom