O καιρός γαρ εγγύς... Ζητούνται πληροφορίες για την επόμενη.

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Σίγουρα είναι διαφορετικές, αλλά είναι θέμα γενικότερου setup. Π.χ και το 990 Αdv έχει 21 μπροστά, αλλά καμία σχέση με το 21 του Africa που γονατίζει λόγω *****ού μπροστινού.

Με 21 είχα 2 μηχανές, το KLX250S που δεν σε ενέπνεε να το πιέσεις στις στροφές και το XTR660 που ήταν αρκετά καλύτερο.

Για εμένα το ιδανικό setup για την ελληνική επαρχεία και ειδικά για τους δρόμους που κινούμαι εγώ, είναι το 19" - 17".
Από εκεί και πέρα είναι κυρίως θέμα μπροστινού πόσο καλά θα ισορροπεί μεταξύ διαβάσματος του δρόμου και άνεσης.
Π.χ. του Vstrom 650 2011 το θεωρούσα-ω κακό και *****ό, ενώ του απλού Tiger 800 σφιχτό υπερβολικά για τους ελληνικούς δρόμους (άσχετα αν ένιωσες ακριβώς τι κάνει ο τροχός, αλλά σε κούραζε).

Το 2011 όταν πήγα να κάνω test ride τα 2 Tiger 800, είχαν καταλήξει ότι προτιμούσα το XC και ας μην είχε tubeless, γιατί
α) ήταν άνετο χωρίς να είναι κουραστικό το μπροστινό του (δεν κατέβαζε μούτρα)
και β) το τιμόνι είχε σωστότερη εργονομία (του απλού σε έκανε να σκύβεις μπροστά αλλά SM),
ωστόσο κατέληξα να πάρω το απλό, γιατί XC με ABS μετά τη πρώτη παρτίδα περίμεναν σε 3 μήνες....
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Θάνο @thanosgp εγώ δε βλέπω κανένα ρε συ... 1 στα 10.500€ και 2 στα 10.700€...
Πιστεύω ότι θα κατέβουν με μετρητά

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Η λίστα που έχω στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή περιλαμβάνει τα εξής:
1) ΚΤΜ 1090S (αλλά που να βρεθεί...)
2) Τriumph Tiger 800 XCX ή ΧCA (2015+, ιδανικά 2017+ με τις WP και το διακόπτη alarm στο δεξί χέρι και όχι στο όργανο πάνω)
3) Triumph Tiger Sport (2013+, ιδανικά 2017+)
4) (*) Ηonda Africa CRF1000 (χωρίς DCT, με ABS, η 2η έκδοση πριν την αλλαγή σε CRF1100, νομίζω 2017+ ? )
6) Κawasaki Versys 1000 (2016+, με ενισχυμένο υποπλαίσιο για 3 βάλιτσο και λίγο πιο σκληρές αναρτήσεις)
7) BMW F700 GS (2015+, ιδανικά 2016+ που είναι η τελευταία του έκδοση πριν γίνει το 2019 F750)

Budget 10.000€, εκτός κι αν βρεθεί κάτι κάτι εξαιρετικό (* όπως ένα εξοπλισμένο AFRICA) .
Π.χ μηχανές που αγοράστηκαν 12.000€ κούτα και τις πουλάνε τώρα 10.500€+ εκτός εγγύησης (2 Tiger Sport που βλέπω π.χ ) δεν με τραβάνε.
Η επιλογή θα γίνει με βάση τα καλύτερα που θα είναι διαθέσιμα τις επόμενες 2 εβδομάδες (ξαναπατάω πόδι την Παρασκευή).

Μέχρι στιγμής έχω 2 μηχανές όλες κι όλες που με τραβάνε:

α) τo Tiger 800 XCX 2017 στην Intermoto (εξουσιοδοτημένο Triumph, όπου ο Καλαμόβρακας ήταν αυτός που είδε το τρακαρισμένο μου 800αρι και μου έκανε εκτίμηση κόστους επισκευής και 1002 άλλες εξυπηρετήσεις χωρίς να μου πάρει € ο άνθρωπος)
β) το BMW F 700GS 2015 από ιδιώτη στην Κατερίνη



Υπάρχει και 1190 ΚΤΜ μέλους απο εδώ.


https://www.car.gr/30321611-ktm-1190-adventure-1190-adventure-msc
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
1190 - 1290 τα θεωρώ overkill (βασικά μου αρέσει μόνο το 1290S)... Να έκανα δικαβαλα ταξίδια εξωτερικό να τα σκεφτώ...

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Το έχω διαβάσει/δει σε άπειρα test... Απλά μάλλον κάποιοι το αποκρύπτουν. Δυστυχώς με αυτά και με αυτά δε μπόρεσα να το οδηγήσω για να έχω ιδία άποψη... Αν τον Οκτώβριο που θα περπατάω υπάρχει ακόμα για τεστ στη Θεσ/νικη (χλωμό το κόβω) θα το δοκιμάσω.
Επίσης το αναφέρουν και πολλοί ιδιοκτήτες πέρα από reviewers... σε κάποιους διορθώθηκε με Rox Anti-Vibration Risers , αλλά σε άλλους δεν... Είναι οι γ*******μ**οι οι υψίσυχνοι κραδασμοί και μια μάλλον λανθασμένη απόπειρα απόδοσης χαρακτήρα στο νέο μοτέρ..

Τα 2 κομμάτια που ανέφερα πριν (F700GS & ΤIGER 800 XC) είναι η κορυφή της λίστας μου, με μια προτίμηση στο Tiger λόγω κινητήρα και αναρτήσεων... Σε φάση οποίο είναι καλύτερο το παίρνω. ΑΝ το Africa ήταν στην ηπειρωτική Ελλάδα, θα έμπαινε στη κορυφή της 3αδας.

Για τους κραδασμούς που αναφέρεις διαβάζω και εγώ στο Αγγλικό forum του tiger 800/900, είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις το forum, αρκετά Αγγλάκια το έχουν πάρει και γράφουν εντυπώσεις, μιάς και έχεις χρόνο μελέτησέ το (που φαντάζομαι το έχεις κάνει)
Το Africa επειδή δέν έχω facebookια, δέν ξέρω σε ποιό αναφερόσαστε, αλλά άν είναι το 1100 εγώ το έχω μέσα στην καρδιά μου, ας μήν βλέπουμε πάντοτε δράκους πίσω απο αγγελίες,( είμαστε και κάποιοι λίγο βλαμμένοι :p)
Όπως σωστά είπε ο Αποστόλης εάν είσαι μόνον για άσφαλτο, πιό πολύ θα χαίρεσαι τον 19 παρά τον 21, στα τιγράκια βέβαια οι WP του XC είναι σαφώς καλύτερες(εδώ θέλει σκέψη και συμβιβασμούς),
άν γλυκοκοιτάς XC, πλέον ο κύβος ερρίφθη (κατρακυλάει), εγώ χωρίζω.......(πάλι για διαζύγια θα τρέχω) abcdefghgk Happy
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Τι πας για αλλαγή Γιώργο στο Tiger;
Το Africa είναι το 1000 https://www.car.gr/30997345

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε νησί και εγώ πολύ δύσκολα θα πήγαινα μόνον για εξαιρετικότατη κατάσταση, πάντως φορτωμένο με πολλά καλά πράγματα, μόνο στους αποστάτες τιμονιού τσιγγουνεύτικε, όταν είχε βγεί το λιγουρευόμουνα, μιας και έχω προιστορία αγάπης με τα africa, αλλά μου πέφτει πολύ ψηλό, σε αυτά αυτό που έχει πάρει το αυτί μου είναι ότι σε πτώση απο δεξιά σχετικά εύκολα σπάει η βάση του μαρσπιέ, (αλλά όλα έχουν τις αστοχίες τους)
εμένα με είπαν να κάνω δίαιτα, να χάσω κάποια κιλά.......
 
Τελευταία επεξεργασία:

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
σε νησί και εγώ πολύ δύσκολα θα πήγαινα μόνον για εξαιρετικότατη κατάσταση, πάντως φορτωμένο με πολλά καλά πράγματα, μόνο στους αποστάτες τιμονιού τσιγγουνεύτικε, όταν είχε βγεί το λιγουρευόμουνα, μιας και έχω προιστορία αγάπης με τα africa, αλλά μου πέφτει πολύ ψηλό, σε αυτά αυτό που έχει πάρει το αυτί μου είναι ότι σε πτώση απο δεξιά σχετικά εύκολα σπάει η βάση του μαρσπιέ, (αλλά όλα έχουν τις αστοχίες τους)
εμένα με είπαν να κάνω δίαιτα, να χάσω κάποια κιλά.......
Για να δουλεύει σωστά η ανάρτηση του; Πλάκα κάνεις... Αν εσύ χρειάζεσαι δίαιτα, εγώ χρειάζομαι το κρεββάτι του Προκρούστη...
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Τι πας για αλλαγή Γιώργο στο Tiger;
Το Africa είναι το 1000 https://www.car.gr/30997345
Για να δουλεύει σωστά η ανάρτηση του; Πλάκα κάνεις... Αν εσύ χρειάζεσαι δίαιτα, εγώ χρειάζομαι το κρεββάτι του Προκρούστη...
Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
οχι βρε, σχετικά με την αλλαγή ήταν ο υπαινιγμός,
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Crf 1100 AS

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το έχω ερωτευτεί, το φτάνω να το πατάω καλά, δέν το φτάνω οικονομικά....

Χμ...δύο δεδομένα ως τώρα απο τον rantanplan....
-Ελαφρύτερη απο το υπάρχον
-21 ίντσες


να πέφτουν τα στοιχήματα!

-μαύρο

ντέν θα πώ καρντιά μου, άς φύγει με το καλό το σουτιέν και έχω ζουμάρει......
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
1050 σε μαύρο με τα πάντα όλα 15
αύριο με τον κηδεμόνα δέν παρακολουθείς



άντε ας αφήσουμε εμένα, εδώ για τον Billy μιλάμε
 
Top Bottom