HONDA NC 700 (?).000 χλμ ?

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ώπα, το σουμιές το είπα για το Integra oxi για το NC και μάλιστα δεν το είπα εγώ αλλά ο Πάνος που το έχει...
Καλά θα τηνε πλερώσει τη νύφη ο Πάνος. Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
Ρε σεις πλάκα κάνω, ποσώς με ενδιαφέρει προσωπικά αφού δεν είμαι απλά ευχαριστημένος από δαύτο αλλά ΥΠΕΡ ευχαριστημένος !

Σοβαρά τώρα για να το λέει ο Πάνος κάτι δεν πάει καλά σίγουρα.
Οπότε όπως είπα και παραπάνω Πάνο πας για αλλαγή ελατηρίων σίγουρα, τώρα για προφορτίσεις (γιατί ουσιαστικά το άλλο που λες το ρυθμιζόμενο τι κάνει παραπάνω από προφόρτιση του ελατηρίου?) και παραπάνω λεφτά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Με άλλους κατόχους Ιντέγκρα μήπως χρειάζεται να το μελετήσετε ή να δεις τι έχουν κάνει αυτοί και ίσως (δύσκολο) να δοκίμαζες ένα βελτιωμένο?
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Έχουμε πει τα μηχανάκια εμείς οι αναβάτες τα ρίχνουμε... λογικό να πηγαίνουν χωρίς χέρια..... είναι σαν να σου λέει το μηχανάκι.... κοίτα μ@λ@κ@ πως μπαίνω στις στροφές γιατί αν πιάσεις τιμόνι θα με γκρεμίσεις πουθενά!!!!
Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Και ποιος είπε ότι οι σουμιεδες δε στρίβουν?
Ελαφρύ μηχανάκι είναι.
Αρκεί να ειναι σε ισσοροπια το εμπρός με το πίσω μέρος.
Όσο αφορά τις ρυθμισεις.. Αναμενόμενο... Κλασικό χονδα
Ελαφριά 230 κιλά τη χοντρή δεν τηνε λες...άντε ευσωμούλα!ToothToothToothToothToothTooth
Προσωπικά πάντως την έχω καταβρεί χωρίς ρυθμίσεις να μου σπάει τα ούμπαλα και να ασχολούμαι συνέχεια, να μου λείπουν. Κλασσικός αγοραστής Χόντα λέμε...Αυτά είναι για τους παΓκόσμιους κείθε έξω που θα χάσουν ένα εκατοστό του δευτερολέπτου στην ανάβαση του κωλοσούρτη που τονε βλέπουνε κάθε του Αγίου ανήμερα...RollingRollingRollingRollingRolling
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Έχουμε πει τα μηχανάκια εμείς οι αναβάτες τα ρίχνουμε... λογικό να πηγαίνουν χωρίς χέρια..... είναι σαν να σου λέει το μηχανάκι.... κοίτα μ@λ@κ@ πως μπαίνω στις στροφές γιατί αν πιάσεις τιμόνι θα με γκρεμίσεις πουθενά!!!!
Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
Κλαίω Αποστόλη.....RollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRolling
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Σάββα δεν ξέρω αν έχει καλύτερα ή χειρότερα φρένα το Vstrom σε σχέση με το NC, αλλά πιστεύω πως οι περισσότεροι κάτοχοι Vstrom πάνε σε τετραπίστονες γιατί σίγουρα δεν έχει καλά φρένα (ιδίως ως αίσθηση και όχι τόσο ως αποτελεσματικότητα), αλλά κι επειδή είναι μια μετατροπή μικρού κόστους (200€ περίπου) που μάλλον έγινε μόδα, αλλά ίσως είναι από τις ελάχιστες καλές μόδες, αφού βελτιώνει την οδική μας ασφάλεια.

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι οι δοκιμές των περιοδικών, αλλά σε συγκριτική δοκιμή του ΜΟΤΟ μεταξύ δικύλινδρου F650Gs - Transalp 700 - Versys 650 1ης γενιάς - Vstrom 650 σε φρενάρισμα 120-40 χαω, το BMW με τον 1 δίσκο έχει τη μικρότερη απόσταση φρεναρίσματος από όλα τα άλλα με τους διπλούς, άρα οι προδιαγραφές στο χαρτί δε λένε πάντα όλη την αλήθεια. Σε πιο μεγάλες ταχύτητες βέβαια, από ότι γράφουν, τα βρίσκει σκούρα. Εγώ πιθανολογώ και σε φορτωμένο δικάβαλο.

Ήθελα να μπω στο Ελληνικό φόρουμ των NC, να διαβάσω πληροφορίες γι' αυτό, μιας κι έχω εντυπωσιαστεί από τις ταχύτητες ταξιδίου που έχει σε συνάρτηση με την χαμηλή κατανάλωση και όχι μόνο, αλλά μου ζητάει να εγγραφώ στο Tapatalk. Έχει κανείς άποψη αν είναι υποχρεωτικό;
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σάββα δεν ξέρω αν έχει καλύτερα ή χειρότερα φρένα το Vstrom σε σχέση με το NC, αλλά πιστεύω πως οι περισσότεροι κάτοχοι Vstrom πάνε σε τετραπίστονες γιατί σίγουρα δεν έχει καλά φρένα (ιδίως ως αίσθηση και όχι τόσο ως αποτελεσματικότητα), αλλά κι επειδή είναι μια μετατροπή μικρού κόστους (200€ περίπου) που μάλλον έγινε μόδα, αλλά ίσως είναι από τις ελάχιστες καλές μόδες, αφού βελτιώνει την οδική μας ασφάλεια.

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι οι δοκιμές των περιοδικών, αλλά σε συγκριτική δοκιμή του ΜΟΤΟ μεταξύ δικύλινδρου F650Gs - Transalp 700 - Versys 650 1ης γενιάς - Vstrom 650 σε φρενάρισμα 120-40 χαω, το BMW με τον 1 δίσκο έχει τη μικρότερη απόσταση φρεναρίσματος από όλα τα άλλα με τους διπλούς, άρα οι προδιαγραφές στο χαρτί δε λένε πάντα όλη την αλήθεια. Σε πιο μεγάλες ταχύτητες βέβαια, από ότι γράφουν, τα βρίσκει σκούρα. Εγώ πιθανολογώ και σε φορτωμένο δικάβαλο.

Ήθελα να μπω στο Ελληνικό φόρουμ των NC, να διαβάσω πληροφορίες γι' αυτό, μιας κι έχω εντυπωσιαστεί από τις ταχύτητες ταξιδίου που έχει σε συνάρτηση με την χαμηλή κατανάλωση και όχι μόνο, αλλά μου ζητάει να εγγραφώ στο Tapatalk. Έχει κανείς άποψη αν είναι υποχρεωτικό;
Αλλάξαμε και ξέρω την ιστορία γι' αυτό το είπα.
Με δοκιμές περιοδικών δεν πολυασχολούμαι προσωπικά. Προτιμώ την δικιά μας κριτική που όσο νάναι και ο καθένας εξ ημών - υμών έχει και διαφορετικές απόψεις που εξαρτώνται από πολλά κριτήρια που θέλουν σεντόνια να αναλυθούν.
Τώρα για το άλλο φόρουμ δεν ξέρω μιας και προσωπικά δεν είμαι εκεί πλέον προ πολλού.
Θα σούλεγα νάπαιρνες ένα test ride και να το δοκίμαζες να έχεις ιδία αντίληψη.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Καλά θα τηνε πλερώσει τη νύφη ο Πάνος. Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
Ρε σεις πλάκα κάνω, ποσώς με ενδιαφέρει προσωπικά αφού δεν είμαι απλά ευχαριστημένος από δαύτο αλλά ΥΠΕΡ ευχαριστημένος !

Σοβαρά τώρα για να το λέει ο Πάνος κάτι δεν πάει καλά σίγουρα.
Οπότε όπως είπα και παραπάνω Πάνο πας για αλλαγή ελατηρίων σίγουρα, τώρα για προφορτίσεις (γιατί ουσιαστικά το άλλο που λες το ρυθμιζόμενο τι κάνει παραπάνω από προφόρτιση του ελατηρίου?) και παραπάνω λεφτά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Με άλλους κατόχους Ιντέγκρα μήπως χρειάζεται να το μελετήσετε ή να δεις τι έχουν κάνει αυτοί και ίσως (δύσκολο) να δοκίμαζες ένα βελτιωμένο?
Επειδή γράφω κ στο scooterclub Hellas, πολλοί κάτοχοι ιντεγκρα τα ίδια θέματα με εμένα έχουν.
Σχετικά με τις εμπρός αναρτήσεις.
Μάλιστα στον τελευταίο καφέ που πήγαμε, στο γνωστό μέρος στην Αγ Παρασκευή, κάθισα μπροστά σε 15 άτομα κ τους έδειξα πόσο σουμιές είναι το πηρούνι.
Δεν μπορώ να πω πάντως.
Κανείς δεν γέλασε.
Μόνο εγώ!!
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Τι εννοείς ότι αλλάξατε; Μπερδεύτηκα λίγο.

Μου αρέσει να διαβάζω απόψεις άλλων για μηχανάκια γενικά, αν και ξέρω ότι είναι πολύ πιθανόν να μη συμβαδίζουν τα υποκειμενικά μας κριτήρια, πόσο μάλλον όταν μπορεί να υπάρχουν και οικονομικά κριτήρια από πίσω πχ σε ένα περιοδικό.

Δεν έχει τύχει να ξέρω κάποιον κάτοχο, αλλά σίγουρα θα επιδιώξω να οδηγήσω ένα.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τι εννοείς ότι αλλάξατε; Μπερδεύτηκα λίγο.

Μου αρέσει να διαβάζω απόψεις άλλων για μηχανάκια γενικά, αν και ξέρω ότι είναι πολύ πιθανόν να μη συμβαδίζουν τα υποκειμενικά μας κριτήρια, πόσο μάλλον όταν μπορεί να υπάρχουν και οικονομικά κριτήρια από πίσω πχ σε ένα περιοδικό.

Δεν έχει τύχει να ξέρω κάποιον κάτοχο, αλλά σίγουρα θα επιδιώξω να οδηγήσω ένα.
Μπήκαν BREMBO με αγορά από e bay Νίκο.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Αν συνοψισουμε το nc700 750 ειναι μηχανακι που
δεν καιει..
δεν χαλάει
χαμηλά τέλη
ταξιδεύει
κανει για μεσα στη πόλη
Χωράει κράνος χωρις να χρειάζεται μπαγκαζιερα..
Ειναι σχετικα φθηνό..
Κ όμως .....
Δεν το έχουμε παρει ακομα ολοι..
Τελικά αμα δεν μας ταλαιπωρούν οι μηχανες δεν μας αρεσουν!!
Βιτσιοζοι ειμαστε με φαίνεται! Χαχαχαχ
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τσάμπα πράμα! Κοιτάζω κι εγώ, αλλά μόνο μεταχειρισμένες από Ιαπωνικό μηχανάκι (NISSIN - TOCIKO) που είναι πολύ φτηνότερες από BREMBO.
Είναι αλμυρές και κατά την γνώμη μου δεν χρειάζονται και τόσο αλλά ας όψεται το συναίσθημα...τέλος πάντων. Αν οδηγείς ανθρώπινα και αν έχεις επίγνωση του τι έχεις, το γνωρίζεις πως συμπεριφέρεται και αναλόγως οδηγείς δεν χρειάζεται τίποτα τέτοιο.

Αν τώρα εγώ με το NC για να μη λέω για άλλα, πάω να παίξω κυνηγητό με κάποιον αναβάτη πούχουμε ίδιες οδηγικές ικανότητες (μικρές ή μεγάλες) και έχει ένα TRACER 900 ξέρω γω ή κάτι μιας αντιστοίχου ιπποδυνάμεως - αναρτήσεων - φρένων κλπ και έχω έστω το όνειρο πως μπορώ να τον παίξω στα ίσια θάμαι τουλάχιστον αφελής.
Έχεις ακούσει το <<άραξε στα κυβικά σου>>?
Κάτι τέτοιο για να γελάσουμε και λίγο, αράζω στα κυβικά μου λοιπόν και δεν σκαλίζω προσωπικά γιατί ξέρω πλέον μετά από πολλά λεφτά πούχω δώσει πως αν δεν μου κάνει κάτι δεν βελτιώνεται απλά αλλάζεται. Με την δική μου νοοτροπία λοιπόν στην ηλικία πούμαι και με τις μέχρι σήμερα εμπειρίες μου αυτά είναι τα συμπεράσματά μου.

Το NC τώρα όπως είπα είναι καλό μηχανάκι αλλά είναι αυτό που είναι.
Τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω.
Θεωρώ πως απευθύνεται σε κατασταλαγμένους που επιθυμούν ταξίδια χωρίς πολλά πολλά, αξιοπιστία σε βάθος χρόνου, να μην τους ενοχλεί, να μη το ενοχλούν, μεγάλα διαστήματα συντηρήσεως, εύκολα σε όσους ασχολούνται οι ίδιοι αλλά και οικονομικά επίσης σε όσους πάνε συνεργείο για την τακτική συντήρησή του. Με το αυτόματο κιβώτιο δε το ταξίδι γίνεται πραγματική περιήγηση - απόλαυση.
Σε αυτά μπορεί να προστεθεί και το όλα σε ένα (αν και έχω τις διαφωνίες μου με 230 κιλά μέσα στην πόλη και γιαυτό έχω και ένα PCXόπουλο προσωπικά) και μπορεί κάποιος να τόχει και για την πόλη και για έξω.

Δεν απευθύνεται σίγουρα σε ζωηρούς - ανήσυχους αναβάτες που επιθυμούν την ταχύτητα στο όριο, τα ψηλά μουαγιέ στις ευθείες κλπ, σούζες, έντο και τα συναφή.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αν συνοψισουμε το nc700 750 ειναι μηχανακι που
δεν καιει..
δεν χαλάει
χαμηλά τέλη
ταξιδεύει
κανει για μεσα στη πόλη
Χωράει κράνος χωρις να χρειάζεται μπαγκαζιερα..
Ειναι σχετικα φθηνό..
Κ όμως .....
Δεν το έχουμε παρει ακομα ολοι..

Τελικά αμα δεν μας ταλαιπωρούν οι μηχανες δεν μας αρεσουν!!
Βιτσιοζοι ειμαστε με φαίνεται! Χαχαχαχ
'Οχι ρε παιδιά και όλοι μη λέτε τέτοια πράματα και το πάρει χαμπάρι κανά Αρχιερατείο και το πάει στα 15-20 χηνάκια.
Τάφος είναι και απευθύνεται σε target group άνω των 55... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Μήπως με μια τρόμπα και μεταλλικά σωληνάκια(αν δεν έχει) βελτιωθεί λίγο η κατάσταση στο φρένο?
Έστω και με αντικατάσταση τα σωληνάκια των φρένων μιας και λένε ότι στην 4ετια πρέπει να αλλάζονται!!
Με τις δυνατότερες δαγκάνες πιστεύω θα χρειαστεί και τα ανάλογα δεσίματα όλο το μπροστινό !
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Περα απτη πλακα 2 μερες τωρα που ξεκινησαμε την κουβέντα, ολο κ τα κοιταω , τα ψαχνω στο νετ..οτι κ να δω όμως μου αρέσει αυτό ειναι το κακό!
Εγω αν θα το παιρνα δε θα πειραζα τιποτα..
Ισως με τις αναρτησεις μόνο να επαιζα αν εβλεπα τοσο μεγαλο προβλημα κ σίγουρα την σελα θα αλλαζα..
Δισκόφρενα δαγκανες κτλ θα τα άφηνα ως εχουν..για χαμηλό κόστος συντήρησης μιας κ για τα άλογα που εχει αρκει πιστεύω..
Με αρεσει λοιπόν δε το κρύβω!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μήπως με μια τρόμπα και μεταλλικά σωληνάκια(αν δεν έχει) βελτιωθεί λίγο η κατάσταση στο φρένο?
Έστω και με αντικατάσταση τα σωληνάκια των φρένων μιας και λένε ότι στην 4ετια πρέπει να αλλάζονται!!
Με τις δυνατότερες δαγκάνες πιστεύω θα χρειαστεί και τα ανάλογα δεσίματα όλο το μπροστινό !
Για το V STROM λέμε Αποστόλη ε ?
Σίγουρα βελτιώνεται αλλά δεν υπάρχει λόγος αν ξέρεις τι έχεις φίλε μου.
Το τελευταίο δε είναι όλα τα λεφτά και σχεδόν κανείς δεν το κάνει γιαυτό λέω τόνα φέρνει το άλλο και συνέχεια χώνεις και συνέχεια έχει και άλλο και τελικά δεν έχει πάτο το πηγάδι και όταν το καταλάβεις λες...γιατί δεν τόδωσα να πάρω αυτό το Χ που τάχει όλα από μάνα?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Επειδή γράφω κ στο scooterclub Hellas, πολλοί κάτοχοι ιντεγκρα τα ίδια θέματα με εμένα έχουν.
Σχετικά με τις εμπρός αναρτήσεις.
Μάλιστα στον τελευταίο καφέ που πήγαμε, στο γνωστό μέρος στην Αγ Παρασκευή, κάθισα μπροστά σε 15 άτομα κ τους έδειξα πόσο σουμιές είναι το πηρούνι.
Δεν μπορώ να πω πάντως.
Κανείς δεν γέλασε.
Μόνο εγώ!!
Αλλαξε ελατήρια σου λέεωωωω... Βάλε και ένα χοντρύτερο λαδάκι.
Μικρό το κόστος και αν δεν σου αρέσει τα πουλάς.....
Θα με θυμηθείς....
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Για το V STROM λέμε Αποστόλη ε ?
Σίγουρα βελτιώνεται αλλά δεν υπάρχει λόγος αν ξέρεις τι έχεις φίλε μου.
Το τελευταίο δε είναι όλα τα λεφτά και σχεδόν κανείς δεν το κάνει γιαυτό λέω τόνα φέρνει το άλλο και συνέχεια χώνεις και συνέχεια έχει και άλλο και τελικά δεν έχει πάτο το πηγάδι και όταν το καταλάβεις λες...γιατί δεν τόδωσα να πάρω αυτό το Χ που τάχει όλα από μάνα?
Ναι Σάββα για το v-strom έλεγα για τις δαγκάνες!!
Αν επέμβεις θα πρέπει να το κάνεις σε όλο το σύστημα να μπορεί να το υποστηρίξει!!
Όσο για τα σωληνάκια δυστυχώς τα αφήνουμε όλοι και ριχνουμε βάρος σε άλλα περιττά αξεσουάρ!!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ναι Σάββα για το v-strom έλεγα για τις δαγκάνες!!
Αν επέμβεις θα πρέπει να το κάνεις σε όλο το σύστημα να μπορεί να το υποστηρίξει!!
Όσο για τα σωληνάκια δυστυχώς τα αφήνουμε όλοι και ριχνουμε βάρος σε άλλα περιττά αξεσουάρ!!
Έτσι είναι φίλε μου αλλά δυστυχώς σχεδόν η πλειονότητα βλέπει μόνο τις δαγκάνες.
Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά ακριβώς όπως τα λες είναι αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω.
 
Top Bottom