HONDA NC 700 (?).000 χλμ ?

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Λοιπόν, μου έστειλε μήνυμα ο Billy μόλις τώρα.
Να διορθώσω δύο πραγματάκια.
Συνολικά το ταξίδι του στην Νορβηγία ήταν 11 μέρες κ άλλαξε δίσκους συμπλέκτη στις 275.000 km.
Α γειά σου για ρώτα τον και τι μηχανάκι είχε πριν και στα πόσα χλμ σκόρπισε ?
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ναι το κοντέρ κλέβει όπως όλα Μπάμπη...................................
Συνολικά με την εμπειρία των 47.000 και κάτι ψιλά ταξιδιάρικων χλμ παντού προσωπικά με αυτό έχω δει τα εξής :
......................................................
-Κινητήρας άσπαστος όπως αποδεικνύεται. Λιγόστροφος, ντίζελ όπως τον αποκαλώ με ροπή που είναι διπλάσια από ότι συνήθως συναντάς και τη νιώθεις εκεί που την χρειάζεσαι ήτοι από την αρχή, στις μεσαίες στα προσπεράσματα, παντού αλλά τελειώνει γρήγορα σε εθνικές αν θες να πας με πολλά. Απευθύνεται σε όσους θέλουν να ταξιδέψουν με πορεία γύρω στα 150 σερί και νάχουν και περιθώριο ασφαλείας.
.........................................................................................
Τα 230 κιλά θα φανούν όμως αν γίνει καμιά μ@λακία και σου φύγει εν στάση...την έκατσες τη βάρκα.

Επειδη εδω τα λεμε ολα χωρις φοβο και παθος , τα 55 αξιοπιστα και οικονομικοτα μεν αλογα ειναι το πρωτο κρατουμενο.
Το δευτερο ομως κρατουμενο ειναι τι πραγματικο βαρος εχει να μεταφερει μια μηχανη με σοβαρες βλεψεις τουριστικου προορισμου .... καγκελα, προβολια , booster , compresser, gps, γρασο , λαδακι, tip-top .... abcdefghgk... και κυριως τα γεματα τριβαλιτσα της συν τον συνεπιβατη της συνηθως.
Διοτι , το βαζω το .... 'δισακι μου στον ωμο' και παω και ερχομαι Ακρωτηρι 12.000 χιλ σε 12 μερες μονος μου , σιγουρα δεν πηγες για τουρισμο αλλα για delivery φακελλου και δοξαστε με να και η φωτο προσπερνωντας μερη που αξιζουν .....!

Και το να σχολιαζω - χωρις ισοις οροις - τα φορτωμενα μαστοδοντα για την καταναλωση στην μ.ω.τ των 150 χιλ. ειναι μαλλον ελαφροτητα , αφου και λογω μη προσθετου εξοπλισμου, ειτε προσωπικου (ρουχων κ.λ.π) ειτε camping , εκ των πραγματων συντομευεις κατα παρα πολυ το ταξιδι .... ποσες μερες πια το ιδιο σωβρακο πλυνε-βαλε ? .......! Tooth

Και οπως λεει και η σοφη παροιμια του λαου μας ....."μικρο γαιδουρι παινευε , μεγαλο καβαλικευε" ...... !
Result: ..... θα παρω σκουτερ και σας εχω γραμμενους , πτωχοι ....!Dancing
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ που είμαι πτωχατζα... Αν εργονομικά με κάλυπτε και ήταν και πιο φαρδύ μπροστά για προστασία.. Σαν vstrom ας πούμε... Τέτοιο θαχα ασυζητητί.. Να γράφω χιλιομετρο χωρίς ν αδειάζει η τσέπη...
Οι κατηγορίες και οι εξιδεικευσεις tourer comutter onoff κλπ με αφήνουν αδιαφορο
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Α γειά σου για ρώτα τον και τι μηχανάκι είχε πριν και στα πόσα χλμ σκόρπισε ?
Αυτό το θυμάμαι γιατί το έχει πει πολλές φορές.
R1 είχε κ χτύπησε μπιέλα στις 80.000km.
Αχρηστεύτηκε...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Επειδη εδω τα λεμε ολα χωρις φοβο και παθος , τα 55 αξιοπιστα και οικονομικοτα μεν αλογα ειναι το πρωτο κρατουμενο.
Το δευτερο ομως κρατουμενο ειναι τι πραγματικο βαρος εχει να μεταφερει μια μηχανη με σοβαρες βλεψεις τουριστικου προορισμου .... καγκελα, προβολια , booster , compresser, gps, γρασο , λαδακι, tip-top .... abcdefghgk... και κυριως τα γεματα τριβαλιτσα της συν τον συνεπιβατη της συνηθως.
Διοτι , το βαζω το .... 'δισακι μου στον ωμο' και παω και ερχομαι Ακρωτηρι 12.000 χιλ σε 12 μερες μονος μου , σιγουρα δεν πηγες για τουρισμο αλλα για delivery φακελλου και δοξαστε με να και η φωτο προσπερνωντας μερη που αξιζουν .....!

Και το να σχολιαζω - χωρις ισοις οροις - τα φορτωμενα μαστοδοντα για την καταναλωση στην μ.ω.τ των 150 χιλ. ειναι μαλλον ελαφροτητα , αφου και λογω μη προσθετου εξοπλισμου, ειτε προσωπικου (ρουχων κ.λ.π) ειτε camping , εκ των πραγματων συντομευεις κατα παρα πολυ το ταξιδι .... ποσες μερες πια το ιδιο σωβρακο πλυνε-βαλε ? .......! Tooth

Και οπως λεει και η σοφη παροιμια του λαου μας ....."μικρο γαιδουρι παινευε , μεγαλο καβαλικευε" ...... !
Result: ..... θα παρω σκουτερ και σας εχω γραμμενους , πτωχοι ....!Dancing
Σκούτερ και τα μυαλά στα κάγκελα ρε !ToothToothToothToothToothToothTooth
Διαφωνώ αλλά βαριέμαι να γράφω, όλα αυτά τάχε στο Λεωνίδιο Ντουκ, με το SH καλύτερα θα πηγαίνεις οπότε σύνδεση με Τρίπολη και ομιλείτε με Χαφτάρ (αυτός είναι τώρα?)RollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRolling

Υ.Γ. Ως γνωστόν είμαστε για τα πανηγύρια ! HugHugHug
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αυτό το θυμάμαι γιατί το έχει πει πολλές φορές.
R1 είχε κ χτύπησε μπιέλα στις 80.000km.
Αχρηστεύτηκε...
Α γειά σου.
Οπότε καταλαβαίνει ο αναγνώστης για το πως πάει ο Βασίλης και από τι πήγε στο NC αυτός και τόσοι άλλοι.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ που είμαι πτωχατζα... Αν εργονομικά με κάλυπτε και ήταν και πιο φαρδύ μπροστά για προστασία.. Σαν vstrom ας πούμε... Τέτοιο θαχα ασυζητητί.. Να γράφω χιλιομετρο χωρίς ν αδειάζει η τσέπη...
Οι κατηγορίες και οι εξιδεικευσεις tourer comutter onoff κλπ με αφήνουν αδιαφορο
Ομοίως οι ταμπέλες στα μπομπόλια μ.
Αν κάνει το μηχανάκι την δουλειά που θέλω να κάνει, ας το βαφτίσουν και Roller/scooter.

Μήπως τώρα που έχω ντεμεκ Ον Οφ το παώ χώμα; Ασφάλτινα είχε και ο προηγούμενος, ασφάλτινα θα βάλω κι εγώ. Χώμα δεν θα δει.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Kαποτε έβγαζε η πενφε το τρικυλινδρο k75 αν θυμάστε..
Με βαλίτσες πλαινες μαμα..τανκμπαγκ μαμά..
Έβγαινε και k75rt για τουρινγκ.
Ειχε πιο πολλά άλογα, αλλά βάλε τις απώλειες από τη μετάδοση.. Είχε και τη ροπή ψηλότερα.. κάπου στα ίδια θαναι.. Τελική την ίδια. Βάρος τα ιδια
. Αμα δε σε καλύπτει ένα τέτοιο μοτέρ για τουρισμό..υπαρχει και το fjr! .

Αν τα έχουν οι κουριερ στο Λονδίνο όπως λέει ο σαββας, αυτό λέει πολλά. Παλιότερα είχαν τα k100 και xj900.
Aπλα το k75 σχεδιάστηκε ως τουρινγκ, ενώ το NC όχι.. Για αυτό είναι στριμοκολο
Τώρα θα μου πείτε εν έτη 2021 τόσα λίγα άλογα?
Εκεί είναι η μαγκιά που κάνει τη διαφορά!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Kαποτε έβγαζε η πενφε το τρικυλινδρο k75 αν θυμάστε..
Με βαλίτσες πλαινες μαμα..τανκμπαγκ μαμά..
Έβγαινε και k75rt για τουρινγκ.
Ειχε πιο πολλά άλογα, αλλά βάλε τις απώλειες από τη μετάδοση.. Είχε και τη ροπή ψηλότερα.. κάπου στα ίδια θαναι.. Τελική την ίδια. Βάρος τα ιδια
. Αμα δε σε καλύπτει ένα τέτοιο μοτέρ για τουρισμό..υπαρχει και το fjr! .

Αν τα έχουν οι κουριερ στο Λονδίνο όπως λέει ο σαββας, αυτό λέει πολλά. Παλιότερα είχαν τα k100 και xj900.
Aπλα το k75 σχεδιάστηκε ως τουρινγκ, ενώ το NC όχι.. Για αυτό είναι στριμοκολο
Τώρα θα μου πείτε εν έτη 2021 τόσα λίγα άλογα?
Εκεί είναι η μαγκιά που κάνει τη διαφορά!
Στην Πανελλήνια NC που ήμουν φέτος, όλοι μα όλοι είχαν θέμα με την σέλα...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Στην Πανελλήνια NC που ήμουν φέτος, όλοι μα όλοι είχαν θέμα με την σέλα...
Πήγα να δω ένα 1100ρτ μτχ όταν έψαχνα.. Ο τύπος είχε ήδη πάρει το NC.
Aυτο μου είπε.. Πρέπει να αλλάξω τη σέλα,, δεν παλευεται
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Λοιπόν, μου έστειλε μήνυμα ο Billy μόλις τώρα.
Να διορθώσω δύο πραγματάκια.
Συνολικά το ταξίδι του στην Νορβηγία ήταν 11 μέρες κ άλλαξε δίσκους συμπλέκτη στις 275.000 km.
οι δισκοι ειναι θεμα χρηστη..ολα τα δισκακια απ το ιδιο υλικο ειναι..
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Αξιόλογη πρόταση σε αυτοματο/ημιαυτοματο σειριακό είναι και το aprilia mana 850 (έκδοση gt στη φώτο με το φαιρινγκ)
Δικύλινδρο V κινητήρα 75 αλογατων, πλαισιάρες, ψαλιδάρες, πιρουνάρες, ακτινικές φρενάρες 320χιλιοστων !! (για εμάς που τα κοιτάμε και αυτά)
Ντεπόζιτο κάτω από τη σέλα, χώρο αποσκευών αλλά NC!!
Έπαιρνα !!! :cool:
2406096.jpg
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αξιόλογη πρόταση σε αυτοματο/ημιαυτοματο σειριακό είναι και το aprilia mana 850 (έκδοση gt στη φώτο με το φαιρινγκ)
Δικύλινδρο V κινητήρα 75 αλογατων, πλαισιάρες, ψαλιδάρες, πιρουνάρες, ακτινικές φρενάρες 320χιλιοστων !! (για εμάς που τα κοιτάμε και αυτά)
Ντεπόζιτο κάτω από τη σέλα, χώρο αποσκευών αλλά NC!!
Έπαιρνα !!! :cool:
View attachment 28450
Καμία σχέση Αποστόλη το κιβώτιό του.
Το κιβώτιό του είναι CVT ίδιο με τα σκούτερ.
Ίσως γι' αυτό δεν είχε τόση επιτυχία.
Και εμένα μου άρεσε πάντως !
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Στην Πανελλήνια NC που ήμουν φέτος, όλοι μα όλοι είχαν θέμα με την σέλα...
Και εγώ, φοβερό δεν μπορώ να κάνω μέτρο. Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
Και σοβαρά τώρα τόσοι σελάδες υπάρχουν και αφού έχουνε θέμα γιατί δεν πήγαν να την φτιάξουν χθες? (ρητορική ερώτηση)
Τόχουμε ξανασυζητήσει.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και εγώ, φοβερό δεν μπορώ να κάνω μέτρο. Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
Και σοβαρά τώρα τόσοι σελάδες υπάρχουν και αφού έχουνε θέμα γιατί δεν πήγαν να την φτιάξουν χθες? (ρητορική ερώτηση)
Τόχουμε ξανασυζητήσει.
Κι εγώ δεν το καταλαβαίνω.
Έχεις πρόβλημα με την σέλα. Οκ;
Ξεκινάς τις λύσεις!
Είχα θέμα με την σέλα του τρανσαλπ
Πρώτα την έφτιαξα σε σελά. Δεν μου άρεσε.
Μετά αγόρασα μια μεταχειρισμένη Corbin και έλυσα το πρόβλημα δια παντώς. Τσακ μπάμ όλα, σε 2 μήνες μέσα αφού το πήρα.
Στο Bandit με το που το πήρα την άλλη μέρα πήγα στον σελά. Μέσα σε 2 μέρες την είχε έτοιμη με gel όπως την ήθελα και έκανε την διαφορά.


Αυτό που "ΟΛΟΙ" έχουν πρόβλημα αλλά κανείς δεν το φτιάχνει, τι φάση;cdefghig
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Κι εγώ δεν το καταλαβαίνω.
Έχεις πρόβλημα με την σέλα. Οκ;
Ξεκινάς τις λύσεις!
Είχα θέμα με την σέλα του τρανσαλπ
Πρώτα την έφτιαξα σε σελά. Δεν μου άρεσε.
Μετά αγόρασα μια μεταχειρισμένη Corbin και έλυσα το πρόβλημα δια παντώς. Τσακ μπάμ όλα, σε 2 μήνες μέσα αφού το πήρα.
Στο Bandit με το που το πήρα την άλλη μέρα πήγα στον σελά. Μέσα σε 2 μέρες την είχε έτοιμη με gel όπως την ήθελα και έκανε την διαφορά.


Αυτό που "ΟΛΟΙ" έχουν πρόβλημα αλλά κανείς δεν το φτιάχνει, τι φάση;cdefghig
Μακάρι νάξερα.
Και να πεις ότι έχει λίγους σελάδες η Αθήνα ?
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Και εγώ, φοβερό δεν μπορώ να κάνω μέτρο. Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
Και σοβαρά τώρα τόσοι σελάδες υπάρχουν και αφού έχουνε θέμα γιατί δεν πήγαν να την φτιάξουν χθες? (ρητορική ερώτηση)
Τόχουμε ξανασυζητήσει.
Το Integra έχει πολύ καλή σέλα, αλλά κ αυτή την έχω αλλάξει με αυτή της SHAD που είναι ακόμη πιο άνετη.
Εδώ έχω αλλάξει σέλα στο crypton x...
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Καμία σχέση Αποστόλη το κιβώτιό του.
Το κιβώτιό του είναι CVT ίδιο με τα σκούτερ.
Ίσως γι' αυτό δεν είχε τόση επιτυχία.
Και εμένα μου άρεσε πάντως !
Σάββα δεν το χω ψάξει για διάφορες μεταξύ τους, σαφώς σαν ιδιοκτήτης του ενός θα έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα!
Απλά το ανέφερα σαν ίδιας φιλοσοφίας όχημα στο θέμα χρηστικότητας μιας και έχει την επιλογή του τελείως αυτόματου ή του σειριακόυ 7speed!!
Πρέπει να ψάξω για test drive γιατι μελόντικα ποτέ δεν ξέρεις!!! abcdefghgk
Απλά είμαστε και σε δύσκολη χώρα για να πάει καλά σε πωλήσεις!!! Tooth
 
Top Bottom