το πιο αναξιοπιστο μηχανακι, ειναι το...

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.677
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Η αληθεια ειναι οτι για να εχουμε πληρη αποψη για το ποσο ειναι ενα μηχανακι αξιοπιστο η μη πρεπει να το εχουμε απο καινουργιο η να ξερουμε τον πρωην ιδιοκτητη και κατα ποσο το συντηρουσε σωστα
Αν δεν του εκανε ποτε σερβις και δεν το προσεχε δεν φταιει το μηχανακι αλλα ο ιδιοκτητης
Ξερω σιδεροφαγους που οτι και να ειχανε το κατανταγανε χρεπη
Αυτής της άποψης είμαι και εγώ.
Από τα τελευταία μηχανάκια που μου έβγαλαν διάφορα θέματα ήταν το Triumph ST675.

Τρύπα στο ψυγείο (καλά σουλουπωμένη από τον μεσολαβητή έμπορο για να μην το πάρω πρέφα αμέσως)
Ανορθωτής (γνωστό θέμα στα Triumph, αντικατάσταση από μαμά και είσαι κομπλέ)
Περιέλιξη πηνίου
Καλωδίωση τουρλουμπούκι πειραγμένη όχι με τον καλύτερο τρόπο - με άφησε δύο φορές ......

Όλα τα παραπάνω όμως τα θεωρώ πολύ περισσότερο χαρακτηριστικά κακής χρήσης και πειράγματος από προηγούμενο ιδιοκτήτη και δικής μου *****ίας μη ενδελεχούς ελέγχου κατά την αγορά (μας πιάνει ο ενθουσιασμός γμτ στα τρυφερά μας έτη) παρά κάτι βαθύτερο.

Το γνωστό σενάριο έλαβε χώρα: αφού φτιάχτηκαν όλα όπως έπρεπε, το μηχανάκι δούλευε τζιτζί. Του πήρα και κάμποσα περιφερειακά επιπλέον και υπό την πίεση και του CB1000R που μου αριβάρισε ενώ δεν το περίμενα, πάσαρα το ST σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ότι το πήρα και με παραπάνω προίκα, σε χαμηλότερη τιμή ......

Cest la vie ..... (βγάζουμε και τα σώψυχά μας εδώ ε !!!!!! )

Smileys drinking beer Emoticon
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μπαμπη για μηχανακια που ηταν σε ακινησια τοσα χρονια και λιγα σου εβγαλαν
Η αληθεια ειναι οτι για να εχουμε πληρη αποψη για το ποσο ειναι ενα μηχανακι αξιοπιστο η μη πρεπει να το εχουμε απο καινουργιο η να ξερουμε τον πρωην ιδιοκτητη και κατα ποσο το συντηρουσε σωστα
Αν δεν του εκανε ποτε σερβις και δεν το προσεχε δεν φταιει το μηχανακι αλλα ο ιδιοκτητης
Ξερω σιδεροφαγους που οτι και να ειχανε το κατανταγανε χρεπη
Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Μήτσο απολύτως !

Θα προσθέσω δε άλλον έναν παράγοντα. Το συνεργείο μιας και δεν καταπανιόμαστε όλοι με την συντήρηση.
Παράδειγμα το HONDA SH 300 που πήρα κουτα και άρχισε να μου σβήνει στο ρελαντί.
Αρχίζαν και αλλάζαν στο συνεργείο όλα τζάμπα στην εγγύηση βαλβίδα ρελαντί, σώμα γκαζιού, εγκέφαλο - κλειδιά δύο φορές και το σβήσιμο παρέμενε.

Μέχρι που τσαντίστηκα και πήγα σε άλλο συνεργείο που σε χρόνο μηδέν με μια ρύθμιση έλυσε δια παντός το πρόβλημα μέχρι σήμερα που τόχει πλέον αδελφικός φίλος που το πήρε. Ποτέ δεν έμαθα τι ήτανε μιας και το συνεργείο δεν λέει και καλά κάνει.

Τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε λοιπόν?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Μήτσο απολύτως !

Θα προσθέσω δε άλλον έναν παράγοντα. Το συνεργείο μιας και δεν καταπανιόμαστε όλοι με την συντήρηση.
Παράδειγμα το HONDA SH 300 που πήρα κουτα και άρχισε να μου σβήνει στο ρελαντί.
Αρχίζαν και αλλάζαν στο συνεργείο όλα τζάμπα στην εγγύηση βαλβίδα ρελαντί, σώμα γκαζιού, εγκέφαλο - κλειδιά δύο φορές και το σβήσιμο παρέμενε.

Μέχρι που τσαντίστηκα και πήγα σε άλλο συνεργείο που σε χρόνο μηδέν με μια ρύθμιση έλυσε δια παντός το πρόβλημα μέχρι σήμερα που τόχει πλέον αδελφικός φίλος που το πήρε. Ποτέ δεν έμαθα τι ήτανε μιας και το συνεργείο δεν λέει και καλά κάνει.

Τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε λοιπόν?
Καλά κάνει και δεν λέει.
Δουλειά τους είναι να στο φτιάξουν. Όχι να σε μορφώσουν. eye
και μετά να πας στον μαστρο Φανούρη και να του πεις "κοιτα και εκείνο το σημείο. Μου είπαν οτι απο εκει μπορεί να το κάνει..." και στα καλά καθούμενα να γίνει μαστοράτζα ο Φανούρης μαζεύοντας γνώση άλλων.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ξέχασα για το fjr... Δε δούλευε το abs.
Aγοραστηκε με 74.000χλμ πρώτο χέρι από 70αρη με την απόδειξη αγοράς από Βυνιο
Όλα τις Σερβίς στην ώρα τους, με όλες τις αποδείξεις του εξουσιοδοτημενου
Τα υγρά φρένων όμως δεν αλλάζονταν κάθε χρονο., αλλά στα προκαθορισμένα χλμ.
Δεν υπήρχε ηλ.πρόβλημα, είχε κολλήσει η μοναδα.
Στη yamaha μου είπαν ότι πρέπει να το φτιάξω, γιατί μπορεί να μου μπλοκάρει τροχό..
Δεν έδωσα σημασία, μέχρι που έμαθα από άλλο παιδί με fjr ότι του μπλόκαρε τον πίσω τροχό, ευτυχώς στην πόλη με λίγα χλμ, και το έστειλε για επισκευή..
Δεν ασχοληθηκα, το εδωσα. Δε με βόλευε κι ολας σα μηχανή
Όταν παίζουν τέτοια προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσουν ατύχημα και τα σπρώχνετε, ενημερώνετε τον επόμενο πως πρέπει να τα φτιάξει;
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Καλά κάνει και δεν λέει.
Δουλειά τους είναι να στο φτιάξουν. Όχι να σε μορφώσουν. eye
και μετά να πας στον μαστρο Φανούρη και να του πεις "κοιτα και εκείνο το σημείο. Μου είπαν οτι απο εκει μπορεί να το κάνει..." και στα καλά καθούμενα να γίνει μαστοράτζα ο Φανούρης μαζεύοντας γνώση άλλων.
Αυτό δεν είπα?
Και φυσικά για να αυξήσω και άλλο τις μετοχές του συγκεκριμένου τεχνίτη θα πω ότι επιδρά βασικά στο ποιο θάναι το επόμενο μηχανάκι μου.
Μεγάλη υπόθεση ο σωστός τεχνίτης !
Υπόψη και οι δύο που αναφέρθηκαν τυγχάνουν εξουσιοδοτημένοι.
Έχω ράμματα και για τη γούνα άλλων εταιριών πχ Γιαμάχα αλλά δεν υπάρχει λόγος να επεκταθώ.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Όταν παίζουν τέτοια προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσουν ατύχημα και τα σπρώχνετε, ενημερώνετε τον επόμενο πως πρέπει να τα φτιάξει;
Η ΧΡΥΣΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ! Bcdefghg
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Το μοναδικο μοντελο που με εχει αφησει στο δρομο ειναι το africa...απο τρομπα βενζινης
4 φορες!
Το ξερα ομως και ειχα παντα δευτερη μαζι...
Σε ενα τεταρτακι ειχα φυγει
Δεν μου λες Μπάμπη βενζίνη πότε βάζεις στα μηχανάκια σου?
Πάει ο δείκτης τέζα κάτω μόνιμα για να βάλεις?
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.294
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Τα υγρά φρένων αλλάζονται κάθε δύο χρόνια γιατί κάθε χρόνο σε αυτό?
Επειδή ο Μπάμπης ψωνίζει... σαπακια!!!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Έχω πολλές ερωτήσεις να με διαφωτίσουν κάτοχοι Μπεμβέ αλλά εκτιμώ ότι δεν θα το πάρουν καλά.
Για να μας πει ο νηματοθέτης επιτρέπονται οι ερωτήσεις - απορίες προς επίλυση ?
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.706
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Η ΧΡΥΣΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ! Bcdefghg
Σωστό ρε σι ! Εγώ που έψαχνα για μηχανή και μίλαγα στο τηλ με άτομα διαφορά αυτό που τους έλεγα είναι , εάν έχει κάτι από αναλώσιμα ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο που να χρειαζεται η μηχανή πέστο μου να το ξέρω τουλάχιστον να αλλαχτεί !! Δεν θα σου πάρω το κεφάλι ! Θα την οδήγησω ποσά χλμ λόγο επαρχίας από Αθήνα πχ για να φτάσω σπίτι μου ! Μη τυχόν και πάθω καμία πλάκα στον δρόμο !

όλοι λέγανε όχι ρε το μηχανάκι το παίρνεις και πας ταξίδι κατευθείαν αχαχαχ
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σωστό ρε σι ! Εγώ που έψαχνα για μηχανή και μίλαγα στο τηλ με άτομα διαφορά αυτό που τους έλεγα είναι , εάν έχει κάτι από αναλώσιμα ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο που να χρειαζεται η μηχανή πέστο μου να το ξέρω τουλάχιστον να αλλαχτεί !! Δεν θα σου πάρω το κεφάλι ! Θα την οδήγησω ποσά χλμ λόγο επαρχίας από Αθήνα πχ για να φτάσω σπίτι μου ! Μη τυχόν και πάθω καμία πλάκα στον δρόμο !

όλοι λέγανε όχι ρε το μηχανάκι το παίρνεις και πας ταξίδι κατευθείαν αχαχαχ
Σώθηκες Θάνο.
Ένας από τους λόγους που παίρνω όσο μπορώ ακόμα βέβαια κούτα μοτό.
Ναι ναι το παίρνεις και πας με την μία τον γύρο του κόσμου...Shot
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.706
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Σώθηκες Θάνο.
Ένας από τους λόγους που παίρνω όσο μπορώ ακόμα βέβαια κούτα μοτό.
Ναι ναι το παίρνεις και πας με την μία τον γύρο του κόσμου...Shot
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι . Έχει άλλη χάρη η κούτα !! Αχαχαχ Bikeabcde
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Άλλη ερώτηση σε κατόχους πρώην και νυν και όσους ξέρουν από TRANSALP που διαβάζω για ψυγεία.
Τι αντιπηκτικό βάζατε? Χόντα? Εφάμιλλο? Ότι νάναι ?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν μου λες Μπάμπη βενζίνη πότε βάζεις στα μηχανάκια σου?
Πάει ο δείκτης τέζα κάτω μόνιμα για να βάλεις?
Δεν έχει δείκτη το αφρικα
Η τρόμπα είναι εκτός ρεζερβουάρ, δεν ψύχεται απ τη βενζινη.
Αυτό που πρέπει είναι να μην την αφήνεις να γιριζει ρεζέρβα, γιατί τη στιγμή που ρεταρει στιγμιαία την ακούει.
Δεν το κάνα ποτέ.
Ηταν ηλεκτρικό το πρόβλημα στα αφρικα.. Υπήρχε μια πατέντα με έξτρα ρελε ώστε να μειώνεται ο σπινθηρας στις επαφές της, αλλά δεν τοχα κανει
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν έχει δείκτη το αφρικα
Η τρόμπα είναι εκτός ρεζερβουάρ, δεν ψύχεται απ τη βενζινη.
Αυτό που πρέπει είναι να μην την αφήνεις να γιριζει ρεζέρβα, γιατί τη στιγμή που ρεταρει στιγμιαία την ακούει.
Δεν το κάνα ποτέ.
Ηταν ηλεκτρικό το πρόβλημα στα αφρικα.. Υπήρχε μια πατέντα με έξτρα ρελε ώστε να μειώνεται ο σπινθηρας στις επαφές της, αλλά δεν τοχα κανει
Ποτέ δηλαδή στη ρεζέρβα. ΟΚ.
Γι' αυτό στόπα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τα υγρά φρένων αλλάζονται κάθε δύο χρόνια γιατί κάθε χρόνο σε αυτό?
Δεν θυμάμαι πότε έλεγε η yamaha..
Aπλα κοιτώντας τα σέρβις..τα άλλαζαν αρκετα αραιά... Ταχω ακόμα τα χαρτιά άμα θες σου λεω κ ακριβώς.

Πάντως όταν τ άλλαξα εγώ ήταν καθαρα να πω την αλήθεια.. Του συμπλέκτη όμως χαλι μαυρο
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν θυμάμαι πότε έλεγε η yamaha..
Aπλα κοιτώντας τα σέρβις..τα άλλαζαν αρκετα αραιά... Ταχω ακόμα τα χαρτιά άμα θες σου λεω κ ακριβώς.

Πάντως όταν τ άλλαξα εγώ ήταν καθαρα να πω την αλήθεια.. Του συμπλέκτη όμως χαλι μαυρο
Δεν χρειάζεται να δεις τίποτα.
Κάθε δύο είναι παντού και σε όλους όσους έχω δει μέχρι τώρα.
Καθαρά - ελαφρώς μαύρα δεν έχει σημασία γιατί είναι υγροσκοπικά και μαζεύουν υγρασία, είναι στα χαρακτηριστικά τους. Τα 5.1 σαν συνθετικά ίσως να πάνε λίγο παραπάνω αλλά καλό είναι να αλλάζονται και αυτά κάθε δύο χρόνια ανεξαρτήτως χλμ.
Απλά για να μένει και κάτι χρήσιμο.
 
Top Bottom