την γνωμη σας παρακαλω...benelli trk502

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.160
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
πληροφοριακά να σας πω επειδή εγω ανοιξα το "θεμα" ο φιλος Βασίλης το εχει αγορασει το μοτορι εδω και κανα 2 μηνες και ειναι κατευχαριστημένος .... και πινει νερό στο ονομά της ZEN ONE !!!
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
πληροφοριακά να σας πω επειδή εγω ανοιξα το "θεμα" ο φιλος Βασίλης το εχει αγορασει το μοτορι εδω και κανα 2 μηνες και ειναι κατευχαριστημένος .... και πινει νερό στο ονομά της ZEN ONE !!!
στελιο αν βγαλουν και εκδοση 750 κοντα στο χρημα,θα σπασουν ταμεια
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

well know member
Δημοσιεύσεις
2.375
Ηλικία
50
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας. Φωκιανό Αρκαδίας.
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 640 ADV (07)
YAMAHA YZF600R (97) Thundercat
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας.
πληροφοριακά να σας πω επειδή εγω ανοιξα το "θεμα" ο φιλος Βασίλης το εχει αγορασει το μοτορι εδω και κανα 2 μηνες και ειναι κατευχαριστημένος .... και πινει νερό στο ονομά της ZEN ONE !!!


Καλές βόλτες με βαλίτσες τελικά...
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Ακομα και παραθέτοντας τα μηχανακια σου ή για το ξεχρέωσα του παππιού δεν "μπήκα".

Ντροπή των σπογγαλιέων και της λίμνης Ζηρού, κάνε υπΕμονή μέχρι τον Φεβρουάριο που θα το πάρω, θα έρθω στα πεθερικά να κάτσω μερικές μέρες να το στρώσω γλυκά και όμορφα, αρκεί να μη βρέχει :p:D, και ίσως, λέω ίσως, αν είσαι καλό παιδί να σου το δώκω να το σκουπίσεις και να λαδώσεις την καδένα abcdefghgk μέχρι τότε θα γυρνάω με τη μάχιμη ψεκαστή μου πάπια...τι να σε κάμνω που δεν έχεις φεϊσΕμπούκ να τα μαθαίνεις από πρώτο χέρι, αλλά στα λέει η Σοφία...

 

ΙΑΣΩΝ

new member
Δημοσιεύσεις
1
Ηλικία
26
Όνομα
IASON
Γεια!!
Διάβασα τα πάντα...
Μολις πριν απο 1 ημέρα πήρα το δίπλωμα Α2! έχω μηδενική εμπειρία σε μηχανές με συμπλέκτη ( ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΠΗΡΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΓΕΛΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ, ΑΧ ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!! ) .

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την BENELLI TRK 502 σαν μηχανή.

Δεν τρέχω
Δεν πίνω
Δεν καπνίζω
ΠΑΝΤΑ Μπουφαν γαντια και κράνος οτι καιρός και να είναι ακόμα και όταν πηγαίνω στην παραλία! ( Η οποια ειναι 5 λεπτα απο το σπίτι μου) Ναι ξερω ειμαι τόσο υπερβολικός!
ΠΑΝΤΑ ΕΝΤΟΣ ΟΡΙΟΥ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ( πχ εντος πολης ) , στις Ε.Ο ίσως πάω και με 10 παραπάνω
ΓΕΝΙΚΑ είμαι οδηγός που θέλει τον χρόνο του. Στο φανάρι ποτέ δεν είμαι ο γκαζιάρης. Είμαι με το πάσο μου!!

Αυτά τα έγραψα για να φτιάξετε μια γνώμη για την οδηγική μου συμπεριφορά!

Να την αγοράσω; Θα είναι η πρώτη μου μηχανή μετα απο 125 σκούτερ!

Θέλω μια μηχανή για να πηγαίνω στη σχολή! Είμαι απο Μέγαρα και η σχολή μου είναι στο αιγάλεω.

Την μηχανή ΔΕΝ τη θέλω μονο γι αυτό! Θέλω να κανω και κανα ταξιδάκι με την κοπέλα μου! Εδω πήγα ταξίδι με το 125 σκούτερ... είμαι φανατικός λέμε... Χαχαχα!

Επιπλέον, ηταν να πάρω αμάξι αλλα τελικά είδα οτι δεν μπορώ να το συντηρίσω χωρίς την βοήθεια των γωνέων μου. Οπότε αυτος είναι ενας ακόμα λόγος που πάω στην μηχανή!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.493
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γεια!!
Διάβασα τα πάντα...
Μολις πριν απο 1 ημέρα πήρα το δίπλωμα Α2! έχω μηδενική εμπειρία σε μηχανές με συμπλέκτη ( ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΠΗΡΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΓΕΛΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ, ΑΧ ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!! ) .

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την BENELLI TRK 502 σαν μηχανή.

Δεν τρέχω
Δεν πίνω
Δεν καπνίζω
ΠΑΝΤΑ Μπουφαν γαντια και κράνος οτι καιρός και να είναι ακόμα και όταν πηγαίνω στην παραλία! ( Η οποια ειναι 5 λεπτα απο το σπίτι μου) Ναι ξερω ειμαι τόσο υπερβολικός!
ΠΑΝΤΑ ΕΝΤΟΣ ΟΡΙΟΥ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ( πχ εντος πολης ) , στις Ε.Ο ίσως πάω και με 10 παραπάνω
ΓΕΝΙΚΑ είμαι οδηγός που θέλει τον χρόνο του. Στο φανάρι ποτέ δεν είμαι ο γκαζιάρης. Είμαι με το πάσο μου!!

Αυτά τα έγραψα για να φτιάξετε μια γνώμη για την οδηγική μου συμπεριφορά!

Να την αγοράσω; Θα είναι η πρώτη μου μηχανή μετα απο 125 σκούτερ!

Θέλω μια μηχανή για να πηγαίνω στη σχολή! Είμαι απο Μέγαρα και η σχολή μου είναι στο αιγάλεω.

Την μηχανή ΔΕΝ τη θέλω μονο γι αυτό! Θέλω να κανω και κανα ταξιδάκι με την κοπέλα μου! Εδω πήγα ταξίδι με το 125 σκούτερ... είμαι φανατικός λέμε... Χαχαχα!

Επιπλέον, ηταν να πάρω αμάξι αλλα τελικά είδα οτι δεν μπορώ να το συντηρίσω χωρίς την βοήθεια των γωνέων μου. Οπότε αυτος είναι ενας ακόμα λόγος που πάω στην μηχανή!

Πρωτα απο ολα καλα κανεις και προσεχεις τοσο πολυ.

Η συγκεκριμενη μηχανη θα σε κακυψει απολυτα σε αυτα που ζητας,μην σου πω οτι θα σου προσφερει πολλα παραπανω.Να σου θυμισω ομως οτι και η μηχανη εχει κοστος,οποτε βαλτα κατω οσο καλυτερα γινεται για να μην μετανοιωσεις στην πορεια.

Τα λεφτα για την αγορα της τα εχεις?
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Το μηχανάκι φυσάει προχώρα είναι ότι πρέπει...εκτός αν έχεις θέμα με το ύψος και πας σε κάτι πιο βολικό όπως πχ το Leoncino που φοράει το ίδιο μοτέρ.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το μηχανάκι φυσάει προχώρα είναι ότι πρέπει...εκτός αν έχεις θέμα με το ύψος και πας σε κάτι πιο βολικό όπως πχ το Leoncino που φοράει το ίδιο μοτέρ.
Ζαταρα ,δεν ειναι ψηλο ρε φιλε .
Εμενα με ξενησε λιγο αυτο ,βεβαια ειμαι και εναενενηντα.
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Αν και μάλλον θα πρέπει ανοιχτεί καινούριο θέμα, θα σου πω 'εκτός γραμμής', μιας και ανέφερες οτι δεν έχεις αμάξι και δεν μπορείς να το συντηρήσεις. Γενικά όταν ακούω οτι κάποοιος θέλει να πάρει μηχανή, η πρώτες μου ερωτήσεις είναι:.'οικονομικά την αντέχεις;;' .'αμάξι έχεις;;;'
Κατα την γνώμη μου πιστεύω οτι πρώτα θα πρέπει να δώσεις βαρήτητα στο αμάξι και μετά στην αγορά μηχανής. Το αμάξι αν και χωρίς συγκινήσεις, θα σου καλύψει περισσότερες ανάγκες. Πιο σίγουρη μετακίνηση (χωρίς κινδύνους εννοώ), φόρτωμα ότι θέλεις για ταξίδια και καλύπτει τις πρώτες ανάγκες σε περίπτωση που κάνεις οικογένεια. Όσο για την συντήρηση, πίστεψέ με οτι το να συντηρείς ένα αμάξι 1000CC-1400CC , είναι ίσως το ίδιο με μια μηχανή 500CC. Γενικά οι μηχανές είναι βαρέλι χωρίς πάτο.
Για να σου πω την δική μου εμπειρία, η πιο σωστή επιλογή που έκανα στα 27 μου, που δεν είχα ούτε μηχανή ούτε αμάξι, ήταν να πάρω πρώτα το αμάξι. Ταξίδια, φόρτωμα με ποδήλατα και πέδιλα για σκί, χειμερινές εξορμήσεις σε χιονοδρομικά, καλοκαιρινές εξορμήσεις σε παραλίες με παρέα και τα δυο πιο σημαντικά: καθημερινή μετακίνηση προς και από την δουλειά σε οποιεσδήποτε συνθήκες και πάνω από όλα μετακίνηση της οικογένειας. Έφτασα στα 35 για να αποκτήσω δική μου μηχανή (πριν 'βολευόμουν' με την virago του πατέρα μου) και τα λεφτά που έχω δώσει για αυτή, είναι πολλαπλάσια από αυτά που έχω δώσει (αναλογικά)στο αμάξι. Και στο λέει άνθρωπος που έχει NC70X με 56άλογαabcdefghgk, με κατανάλωση 3,5-4 l/100Cool, HONDAStoned Emoticon και με κόστος συντήρησης πολύ χαμηλό σε σχέση με άλλες μηχανές.
ΝΑΙ δεν μπορώ να φανταστώ το εαυτό μου χωρίς μηχανή και ΝΑΙ η μηχανή μου έχει προσφέρει πολύ περισσότερες συγκινήσεις από το αμάξι, αλλά σε ενδεχόμενο δίλημμα (με το πιστόλι στο κρόταφο, που λένε) αμάξι ή μηχανή, θα διάλεγα το αμάξι.
Αυτά...γιατί ήθελα να τα πώ...

Στό θέμα σου τώρα, τα πράγματα είναι απλά....Αν μπορείς οικονομικά και σου κάνει κλίκ, GO FOR IT. Μια χαρά μηχανή δείχνει και θα σου κάνει και όλα τα γούστα.
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Ζαταρα ,δεν ειναι ψηλο ρε φιλε .
Εμενα με ξενησε λιγο αυτο ,βεβαια ειμαι και εναενενηντα.

Βρε αδερφέ, δεν είναι ψηλό για σένα και για μένα, μπορεί κάποιος να είναι 1.60 ή 1.70 και να του φανεί κάπως ειδικά αν είναι αρχάριος...

Αλλιώς ο βραχύσωμος αρχάριος, αλλιώς ο έμπειρος. ;) μη φοβηθεί το παιδί και το παρατήσει αν έχει άλλες επιλογές...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
@ta-sio Σωστος!
Αλλά αν δεν βρεξεις κωλο ,ψαρια δεν τρως.
Εγω θα ελεγα να κανει αυτο που λεει η καρδια του.
Δλδ,να παρει το μηχανακι που γουσταρει και αυτοκινητο βρισκει ,παιζουν αρκετα παμφθηνα πλεον λογω κρισης.
Τωρα για τη συντηρηση και των δυο,αμα εισαι συντηρητικος ολα γινονται
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@ΙΑΣΩΝ φίλε νομίζω πως δεν έχεις κατανοήσει πλήρως τι εστί σωστή συντήρηση μιας μηχανής. Το κόστος της είναι μεγαλύτερο απ'οτι ενός αυτοκινήτου και σε αυτό ίσως παίζει ρόλο πως συνηθίζουμε τη μηχανή να την πηγαίνουμε σε εξουσιοδοτημένο ενώ το αυτοκίνητο στο συνεργείο της γειτονιάς.

Παρόλα αυτά θέλει πιο συχνά αλλαγή ελαστικών σε σχέση με το αυτοκίνητο.
Τα 2 λάστιχα μηχανής κοστίζουν μερικές φορές περισσότερο και από μια τετράδα για ένα μικρό αυτοκίνητο.
Επίσης επειδή μιλάμε για καινούργιο το οποίο θα χτυπάει και στο μάτι θα πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά την ασφάλεια κλοπης. Η οποια αξίζει πολλά!! και στις περιοχές που ανέφερες τη θεωρώ απαραιτητη!

Δεν είναι πως βρίσκω λάθος το να αγοράσεις μηχανή. Αλλά με τα δεδομένα που θέτεις δεν είναι και η πιο σωστή επιλογή.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

well know member
Δημοσιεύσεις
2.375
Ηλικία
50
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας. Φωκιανό Αρκαδίας.
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 640 ADV (07)
YAMAHA YZF600R (97) Thundercat
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας.
Φίλε με κλειστά μάτια ......καλορίζικο να είναι !!!!
Κάνει τα πάντα καλά ......κούτα και με βαλίτσες !!!!
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Έχω απαντήσει πολλές φορές στην ερώτηση για πρώτη μοτοσυκλέτα.Εκεί ήταν όμως ανοιχτές οι προτάσεις.
Συνήθως έλεγα στους φίλους για ελαφριές μονοκύλινδρες(most of the time) κατασκευές on-off για να "μάθουν" σιγά,σιγά.Δεν προβληματίζουν και δεν κοστίζουν σε χαζοπτώσεις στατικά που συνήθως υπάρχουν..

Επειδή όμως ο φίλος Ιάσσονας θέλει να μπεί με καινούργιο TRK 502.. προσωπικά θα του αντιπρότεινα το Benelli BN 302.
Νεανικό.. πιο ελαφρύ και χαμηλό για να το κουμαντάρει άνετα.. παίρνει δικάβαλο.. κουκλί με κεντρική βαλίτσα καθώς και πλαϊνές.. με δύναμη που ΔΕΝ θα τρομάξει.
Θα είναι "παπί" στα κοντινά και μοτοσυκλέτα ταυτόχρονα.

Νομίζω θα μπει ομαλότερα στον χώρο της μοτοσυκλέτας..
Τον υιό μου αυτό θα τον συμβούλευα.

Επίσης -2000€ που είναι μεγάλη υπόθεση μιας και τέθηκε το οικονομικο.
 
Top Bottom