Τι θα αγοράζατε μέχρι 300-500 κυβικά για...

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.421
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ρώτα τον αρκούδο που τον πήγα πέρυσι για μπέργκερ με θεα την λίμνη.
10€ η μπέργκεραρα μαζί με τις μπύρες
Πού είναι το μαγαζί Δημήτρη αν βρεθούμε κατά κεί?
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.824
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Πρέπει να σταματήσω να κρατάω την κοιλιά μου από τα γέλια για να μπορέσω να απαντήσω ρε μλκ.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είναι και μεγάλη ρε Νότη μου θες και τα δύο χέρια αχαχαψ Λοβ γιου
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.824
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Πάντως κάθε μηχανή σε βάζει σε ένα συγκεκριμένο mode.
Χθες στο γύρνα από Χαλκίδα, ήμουν στην εθνική δεξιά, με 120, ζελατίνα επάνω, ζελατίνα κράνους ανοιχτη και κοίταζα το φεγγάρι και τα εργοστάσια γύρω γύρω..
Λόγω ακριβείας βενζίνης, δεν ήθελα να πάω πιο γρήγορα όχι μόνο για την κατανάλωση αλλά και για να μην τελειώσει η βόλτα...
Εκεί σκέφτηκα πως άραγε να ενιωθα καβαλα σε ένα σκουτερ..
Χαλαρός η τσιτωμενος?
Χαλαρά φίλος ειδικά αν ήταν κάνα τις προκοπης έτσι όχι σαν το δικό μου μηχανάκι πόλης
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Δεν νομίζω να ανέβηκε σε τρελά επίπεδα.
Η πλάκα είναι πως κάθε 20-30 μέρες πάω απο εκει, αλλά χωρίς παρέα δεν έκατσα καμιά φορά να φάω. Όταν είμαι μόνος παίζει ταπεράκι ooops



Ομοίως
Από όταν ήρθα δεν έτυχε να πάω προς τα εκεί.
Όταν είμαι Έδεσσα παίρνω τίμιο μπέργκερ από την λέσχη του στρατού 2,5€
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα

Costas

new member
Δημοσιεύσεις
105
Ηλικία
55
Περιοχή
Ωρωπός
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650xt
Όνομα
Κωνσταντίνος
Καλησπέρα στην παρέα, πούλησα το bonneville, χτες πήρα προκαταβολή και τον επόμενο μήνα θα έρθουν να το πάρουν από Κρήτη (ευτυχώς πουλήθηκε αμέσως, 1 ημέρα έμεινε στο car)
Οι λόγοι που το έδωσα ήταν η θέση οδήγησης που με κουράζει πολύ και η κατανάλωση που εφτανε τα 7L/100
Απ ότι φαίνεται θα πάρω το cb500x να ησυχάσω από τα παραπάνω
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ναι ε;

Για επαρχιακό μπορώ να το καταλάβω. Βαρύ καράβι. Χάνει όλα τα πλεονεκτήματα που μπορεί να έχει ένα σκουτερ.
Αλλά άβολο και στην Ε.Ο; Εχω γνωστό που πίνει νερό στο όνομα του για μακρινά ταξίδια. Και είχε πριν και διάφορα μοτο όπως πχ Βαραντέρο που θεωρούνται ταξιδιάρικα.
Ότι σου πει ο ΒαΒις, μην το διακινδυνεύεις...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ο Αρκουδος ειναι γεννημενος για αλλαγες κ στο τελος αγοραζει σκουτερ
Συνήθως πάνω απο 2-3 χρόνια δεν κρατάω κάποιο μοντέλο.
Ή που θα το βαρεθώ, ή που θα μου είναι "λίγο" ή που δεν θα μπορώ να δικαιολογήσω την χρήση του και θα αρχίσει να με ενοχλεί η κατοχή του. Πάντως δεν έχω ενδοιασμούς να αλλάζω και να δοκιμάζω. Δεν δένομαι με τα άψυχα.

Μόνη εξαίρεση για την ώρα το παπί ,που έκλεισε αισίως τα 8 χρόνια πλέον στα χέρια μου. Μου είναι απαραίτητο στην καθημερινότητα μου.

Αρα το κυνήγι της επόμενης μηχανής πάντα περιέχει το στοιχείο εκείνο που θα την κάνει απαραίτητη στην ζωή μου, και στην χρήση που κάνω.
Ακόμη δεν την έχω βρει. Ας ξαναδοκιμάσω με σκούτερ μετά απο 20 χρόνια απο το τελευταίο mega scooter που είχα. Ίσως μου κάτσει αυτή την φορά. Αλλιώς πάλι μετά απο 2 -3 χρόνια πώληση.

Ο Μπάμπης είναι τυχερός. Για την χρήση που κάνει βρήκε το κατάλληλο εργαλείο και δεν το αλλάζει. Κάποιοι ακόμη ψάχνουμε ooops
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ο Μπάμπης είναι τυχερός. Για την χρήση που κάνει βρήκε το κατάλληλο εργαλείο και δεν το αλλάζει. Κάποιοι ακόμη ψάχνουμε ooops




Βρηκα το αλλο μου μισο

Ηταν το καρμα μουRollingRolling
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.824
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Είδες?
Καλά λέω εγώ <<Το πλοίο της Αγάπης!>> ooops abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Είναι φέρυ μποτ!!! Μπορεί να μεταφέρει και άλλα οχήματα αχχαχα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Υπάρχει κάποιο απο τα σκουτερ 250-400 κυβικών που είναι πιο εύκολο απο τα υπόλοιπα σε σέρβις, χωρίς να ξεντύνεις το μισό σκούτερ; cdefghigi
Ή που είναι αισθητά φτηνότερα τα εργατικά του και τα ανταλλακτικά του;

Ρωτάω επειδή νομίζω θα μου κακοφανεί μετά το παπί που δεν έδινα τίποτα, να τα χώνω χοντρά. Δεν ξέρω κατα πόσο θα παίξει ρόλο στην επιλογή, μιας και γνωρίζω πως έτσι κι αλλιώς σε σχέση με παπί θα είναι αυξημένα, αλλά ακούω τιμές για μεγάλο σέρβις απο 100 ευρώ σε ορισμένα, έως και 250 ευρώ σε κάποιες μάρκες για τα ίδια κυβικά και θεωρώ αρκετά μεγάλη την ψαλίδα.
Ποιες μάρκες έχουν νορμάλ τιμές σέρβις και όσοι γνωρίζετε γράψτε και ενδεικτικά τιμές για μοντέλα (να πάρω μια ιδέα)
 
N

notakos600

Guest
Υπάρχει κάποιο απο τα σκουτερ 250-400 κυβικών που είναι πιο εύκολο απο τα υπόλοιπα σε σέρβις, χωρίς να ξεντύνεις το μισό σκούτερ; cdefghigi
Ή που είναι αισθητά φτηνότερα τα εργατικά του και τα ανταλλακτικά του;

Ρωτάω επειδή νομίζω θα μου κακοφανεί μετά το παπί που δεν έδινα τίποτα, να τα χώνω χοντρά. Δεν ξέρω κατα πόσο θα παίξει ρόλο στην επιλογή, μιας και γνωρίζω πως έτσι κι αλλιώς σε σχέση με παπί θα είναι αυξημένα, αλλά ακούω τιμές για μεγάλο σέρβις απο 100 ευρώ σε ορισμένα, έως και 250 ευρώ σε κάποιες μάρκες για τα ίδια κυβικά και θεωρώ αρκετά μεγάλη την ψαλίδα.
Ποιες μάρκες έχουν νορμάλ τιμές σέρβις και όσοι γνωρίζετε γράψτε και ενδεικτικά τιμές για μοντέλα (να πάρω μια ιδέα)
Αν είναι καινούριο αναγκαστικά σε συνεργείο για τη σφραγίδα.
Λάδια, φίλτρα, μπουζί τα κάνεις και μόνος σου.
Ιμάντας κάθε 15-20000.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τοχω και γω απορία..
Τα επιπλέον έξοδα ενός σκούτερ ειναι Ιμάντας κ βαριατορ σωστά;
Κάθε πότε θέλουν αλλαγή κ πόσο κάνουν πάνω κάτω?
Το βαριατορ αλλάζει εύκολα;

Είναι κάτι άλλο στα σκούτερ εκτός από αυτά τα 2?

Ο άγγελος οπότε πάω στο μαγαζι όλο κάποιο βαριατορ θα πουλάει αχαχ
Αγγελε που είσαι;;
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.824
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Νότη ιμάντα κάθε 24.000 λέει στα δικά μου τουλάχιστον, στο SH τόσο λέει ?
Έκανα κάθε 24000 αλλαγή μοτέρ χαχααχ
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τοχω και γω απορία..
Τα επιπλέον έξοδα ενός σκούτερ ειναι Ιμάντας κ βαριατορ σωστά;
Κάθε πότε θέλουν αλλαγή κ πόσο κάνουν πάνω κάτω?
Το βαριατορ αλλάζει εύκολα;

Είναι κάτι άλλο στα σκούτερ εκτός από αυτά τα 2?

Ο άγγελος οπότε πάω στο μαγαζι όλο κάποιο βαριατορ θα πουλάει αχαχ
Αγγελε που είσαι;;
Άσε τον Άγγελο στη δουλειά του Μπαμπίνο και δες αρκετές φορές το παρακάτω βίντεο να κατανοήσεις πως δουλεύει η μετάδοση CVT καλά και μετά θα πούμε και τα υπόλοιπα. Αλίμονο αν σε κάθε σέρβις αλλάζαμε βαριατόρ.

Δώσε έμφαση να καταλάβεις τι είναι τα Rollers - sliders και ο συμπλέκτης πως πιάνει στην καμπάνα και αφού τα κατανοήσεις πλήρως θα καταλάβεις ότι σε ένα σέρβις αλλάζουμε ιμάντα, rollers, sliders και αν έχουν φαγωθεί τα σαγωνάκια του συμπλέκτη που είναι παρόμοια με σαγωνάκια από ταμπούρο.


Το αν αλλάζουν εύκολα ή όχι έχει να κάνει όπως τα πάντα όλα με την γνώση.
Για μένα είναι γελοιωδώς εύκολα όλα αυτά για άλλον που δεν έχει ασχοληθεί μπορεί να είναι βουνό.
Θα σου πω πως όταν και εγώ παράτησα το παπί εν έτη 1992 το φανταστικό C90 και ασχολήθηκα πρώτη φορά με σκούτερ έλεγα ότι κει μέσα είναι κανάς δράκος και θα μου δαγκώσει το χέρι λόγο ασχετοσύνης αλλά έβαλα κ@λο κάτω ασχολήθηκα, πήρα - έφτιαξα και κανά δύο ειδικά εργαλεία όταν αποφάσισα να τα συντηρώ μόνος μου, έμαθα και τώρα το θεωρώ απολύτως τίποτα και μια ευχάριστη ενασχόληση.

Ψάξε βιντεάκια στο σωλήνα που υπάρχουν άπειρα να δεις λεπτομερώς συντηρήσεις.

ΕΝΤΙΤ : Το κάθε πότε θέλουν αλλαγή εξαρτάται από το τι προβλέπει ο κάθε κατασκευαστής (τυράκι στην φάκα η χαμηλή τιμή όταν θέλει κάθε λίγο και λιγάκι συντήρηση στα σχετικά φθηνά σκούτερ που θα ψάξετε εσείς να βρείτε ποια είναι και φυσικά τα ακριβότερα κάθε του Αγίου ποτέ). Το πόσο κάνουν επίσης εξαρτάται από τον κάθε κατασκευαστή που τα πουλάει αν θες γνήσια, aftermarket και πολλά άλλα.
Δεν μπορεί να δοθεί απάντηση σε αυτό το ερώτημα αν δεν γίνει συγκεκριμένο για μάρκα αλλά και για μοντέλο διότι δεν έχει τα ίδια ένα 125-150άρι με ένα 350-400άρι+. Στα δεύτερα είναι ακριβότερα εννοείται.
 
Top Bottom