Τι θα αγοράζατε μέχρι 300-500 κυβικά για...

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.809
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Άσε τον Άγγελο στη δουλειά του Μπαμπίνο και δες αρκετές φορές το παρακάτω βίντεο να κατανοήσεις πως δουλεύει η μετάδοση CVT καλά και μετά θα πούμε και τα υπόλοιπα. Αλίμονο αν σε κάθε σέρβις αλλάζαμε βαριατόρ.

Δώσε έμφαση να καταλάβεις τι είναι τα Rollers - sliders και ο συμπλέκτης πως πιάνει στην καμπάνα και αφού τα κατανοήσεις πλήρως θα καταλάβεις ότι σε ένα σέρβις αλλάζουμε ιμάντα, rollers, sliders και αν έχουν φαγωθεί τα σαγωνάκια του συμπλέκτη που είναι παρόμοια με σαγωνάκια από ταμπούρο.


Το αν αλλάζουν εύκολα ή όχι έχει να κάνει όπως τα πάντα όλα με την γνώση.
Για μένα είναι γελοιωδώς εύκολα όλα αυτά για άλλον που δεν έχει ασχοληθεί μπορεί να είναι βουνό.
Θα σου πω πως όταν και εγώ παράτησα το παπί εν έτη 1992 το φανταστικό C90 και ασχολήθηκα πρώτη φορά με σκούτερ έλεγα ότι κει μέσα είναι κανάς δράκος και θα μου δαγκώσει το χέρι λόγο ασχετοσύνης αλλά έβαλα κ@λο κάτω ασχολήθηκα, πήρα - έφτιαξα και κανά δύο ειδικά εργαλεία όταν αποφάσισα να τα συντηρώ μόνος μου, έμαθα και τώρα το θεωρώ απολύτως τίποτα και μια ευχάριστη ενασχόληση.

Ψάξε βιντεάκια στο σωλήνα που υπάρχουν άπειρα να δεις λεπτομερώς συντηρήσεις.

ΕΝΤΙΤ : Το κάθε πότε θέλουν αλλαγή εξαρτάται από το τι προβλέπει ο κάθε κατασκευαστής (τυράκι στην φάκα η χαμηλή τιμή όταν θέλει κάθε λίγο και λιγάκι συντήρηση στα σχετικά φθηνά σκούτερ που θα ψάξετε εσείς να βρείτε ποια είναι και φυσικά τα ακριβότερα κάθε του Αγίου ποτέ). Το πόσο κάνουν επίσης εξαρτάται από τον κάθε κατασκευαστή που τα πουλάει αν θες γνήσια, aftermarket και πολλά άλλα.
Δεν μπορεί να δοθεί απάντηση σε αυτό το ερώτημα αν δεν γίνει συγκεκριμένο για μάρκα αλλά και για μοντέλο διότι δεν έχει τα ίδια ένα 125-150άρι με ένα 350-400άρι+. Στα δεύτερα είναι ακριβότερα εννοείται.
Είσαι ο άνθρωπος μου!!! Θα έρχομαι σε εσένα για σερβίς και δώρο τα παιδάκια από εμένα χαχααχ. Ψάξε βρες για st200 symphony euro 5 έτσι,,δεν είμαστε τίποτα πτωχατζες χαχααχ
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τελος παιρνω σκουτερ .,,αλλα ο αγγελος δεν τα ακουμπαει τα σιχαινεται λεει. Rolling
Σαββα δωσε διευθυνση να στο φερνω να το γαργαλας Yes
 
Τελευταία επεξεργασία:

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.857
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Τόλη @Drake Ramore το να πας σε ένα Honda GTR 150 ή σε ένα SYM VF 185 και να έχεις μόνο αυτό το έχεις σκεφτεί ως εναλλακτική;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τόλη @Drake Ramore το να πας σε ένα Honda GTR 150 ή σε ένα SYM VF 185 και να έχεις μόνο αυτό το έχεις σκεφτεί ως εναλλακτική;
Το σκέφτηκα για VF185, όπως και για κάποιο commuter ρετρο/κλασικ τύπου ενφιλντ ή benelli αλλά δεν τικάρουν τα κουτάκια που θέλω.
Κυρίως (κατα 70%) θέλω ένα δίτροχο όχημα πόλης που θα με κρατάει στεγνό και ζεστό ακόμη και τον (δύσκολο εδώ) χειμώνα, ενώ παράλληλα θα μπορώ πηγαίνοντας άνετος με 110-130 χλμ/ώρα στην Χαλκιδική το καλοκαιράκι (200χλμ μακρυά) ή και κανα εσωτερικό τρίημερο ταξιδάκι σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς γράφοντας 250-350 χλμ ημερησίως το πολύ.

Τα έβαλα όλα κάτω. Εκτός και αν μου διαφεύγει κάποιο μοντέλο ή κατηγορία ή τύπος δικύκλου (δεν γράφω μοτοσυκλέτας για να μην ερεθίσω τους δογματικούς) μόνο σκούτερ το κάνει αυτό.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το σκέφτηκα για VF185, όπως και για κάποιο commuter ρετρο/κλασικ τύπου ενφιλντ ή benelli αλλά δεν τικάρουν τα κουτάκια που θέλω.
Κυρίως (κατα 70%) θέλω ένα δίτροχο όχημα πόλης που θα με κρατάει στεγνό και ζεστό ακόμη και τον (δύσκολο εδώ) χειμώνα, ενώ παράλληλα θα μπορώ πηγαίνοντας άνετος με 110-130 χλμ/ώρα στην Χαλκιδική το καλοκαιράκι (200χλμ μακρυά) ή και κανα εσωτερικό τρίημερο ταξιδάκι σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς γράφοντας 250-350 χλμ ημερησίως το πολύ.

Τα έβαλα όλα κάτω. Εκτός και αν μου διαφεύγει κάποιο μοντέλο ή κατηγορία ή τύπος δικύκλου (δεν γράφω μοτοσυκλέτας για να μην ερεθίσω τους δογματικούς) μόνο σκούτερ το κάνει αυτό.
ξεχνας ολες τις μικρες μοτο...κ παπια
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ξεχνας ολες τις μικρες μοτο...κ παπια
Σκούτερ Μπάμπη. Η απόφαση έχει ληφθεί εδώ και μήνες.
Απλά δεν ξέρω προς τα που να πάω. Εχω καταλήξει σε κυβικά, έχω καταλήξει σε σχήμα και τύπο, αλλά μένει το αν θα μείνω Ευρώπη, ή θα πάω Τζαπάν ή Ταιβαν. Και δεν ξέρω και αν θα πάω σε καινούριο ή μεταχειρισμένο. Μάλλον θα εξαρτηθεί και προς το ποια χώρα θα κοιτάξω.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σκούτερ Μπάμπη. Η απόφαση έχει ληφθεί εδώ και μήνες.
Απλά δεν ξέρω προς τα που να πάω. Εχω καταλήξει σε κυβικά, έχω καταλήξει σε σχήμα και τύπο, αλλά μένει το αν θα μείνω Ευρώπη, ή θα πάω Τζαπάν ή Ταιβαν. Και δεν ξέρω και αν θα πάω σε καινούριο ή μεταχειρισμένο. Μάλλον θα εξαρτηθεί και προς το ποια χώρα θα κοιτάξω.

Tζαπαν για μενα με λιγα χλμ ειναι η χρυση τομη.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Είσαι ο άνθρωπος μου!!! Θα έρχομαι σε εσένα για σερβίς και δώρο τα παιδάκια από εμένα χαχααχ. Ψάξε βρες για st200 symphony euro 5 έτσι,,δεν είμαστε τίποτα πτωχατζες χαχααχ

Τελος παιρνω σκουτερ .,,αλλα ο αγγελος δεν τα ακουμπαει τα σιχαινεται λεει. Rolling
Σαββα δωσε διευθυνση να στο φερνω να το γαργαλας Yes
Και τα συνεργεία τι θα γίνουν κλέΠτες? ooops Tooth Tooth Tooth Tooth
Στο περίπου το έγραψα Στέλιο.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο Στέλιος stelios62 έχει Δουκάτι Νότη και συμπλΕρώνει σε άλλο θέμα ορυκτέλαια ! Σάββας εδώ που βάζει στα εργΚαλεία του ΜΙΑ φορά λάδι κάθε όποτε προβλέπεται και ΔΕΝ συμπΛηρώνει.tongueooopsToothToothToothTooth
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.809
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Τελος παιρνω σκουτερ .,,αλλα ο αγγελος δεν τα ακουμπαει τα σιχαινεται λεει. Rolling
Σαββα δωσε διευθυνση να στο φερνω να το γαργαλας Yes
Ζηλιάρη χαχααχ
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σήμερα ανέβηκα σε:

SH 350 : ένα μεγάλο παπί (αλλά κορυφαίας ποιότητας) και άβολο για εμένα. Είχε και μια τεράστια ζελατίνα που ερχόταν προς τα πίσω και επειδή ήμουν σε όρθια θέση την είχα ακριβώς μια παλάμη απόσταση απο τα μάτια μου. Το είχα φανταστεί πριν ακόμη ανέβω πως έτσι θα είναι, απο εμπειρία που είχα με παρόμοιου σχήματος beverly. Κάνει μόνο για κοντούς και μετρίου αναστήματος αναβάτες. Απορρίπτεται

Forza 350: Σαφώς καλύτεροι χώροι αναβάτη, αλλά και συνολικά μεγαλύτερο σαν παρουσία. Παρόλα αυτά ένιωθα ένα κάτι τις στενάχωρα πάνω του. Μικρότερο απο άλλα ίδιων κυβικών που τσέκαρα. Αλλά κι εδώ η ποιότητα κατασκευής όπως και στο SH είναι κορυφαία. Δεν μπορώ να πω πως αισθητικά με κέρδισε, αλλά εδώ μετράει το όνομα και η αξιοπιστία. Παίζει σαν επιλογή ακόμη, κυρίως το προηγούμενο μοντέλο (μεταχειρισμένο)

ADV 350 : Δεν έχω λόγια για την αίσθηση που μου άφησε. Ποιότητα κατασκευής ένα κλικ πάνω απο τα προηγούμενα 2. Χώροι για ψηλούς ανθρώπους, αλλά και συνολική αίσθηση μοτοσυκλέτας. Δεν ήθελα να κατέβω. Θα ήθελα να πω πως παίζει σαν επιλογή, αλλά πρακτικά δεν παίζει. Καινούριο είναι πολύ ακριβό και μεταχειρισμένο δεν υπάρχει ακόμη.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Σήμερα ανέβηκα σε:

SH 350 : ένα μεγάλο παπί (αλλά κορυφαίας ποιότητας) και άβολο για εμένα. Είχε και μια τεράστια ζελατίνα που ερχόταν προς τα πίσω και επειδή ήμουν σε όρθια θέση την είχα ακριβώς μια παλάμη απόσταση απο τα μάτια μου. Το είχα φανταστεί πριν ακόμη ανέβω πως έτσι θα είναι, απο εμπειρία που είχα με παρόμοιου σχήματος beverly. Κάνει μόνο για κοντούς και μετρίου αναστήματος αναβάτες. Απορρίπτεται

Forza 350: Σαφώς καλύτεροι χώροι αναβάτη, αλλά και συνολικά μεγαλύτερο σαν παρουσία. Παρόλα αυτά ένιωθα ένα κάτι τις στενάχωρα πάνω του. Μικρότερο απο άλλα ίδιων κυβικών που τσέκαρα. Αλλά κι εδώ η ποιότητα κατασκευής όπως και στο SH είναι κορυφαία. Δεν μπορώ να πω πως αισθητικά με κέρδισε, αλλά εδώ μετράει το όνομα και η αξιοπιστία. Παίζει σαν επιλογή ακόμη, κυρίως το προηγούμενο μοντέλο (μεταχειρισμένο)

ADV 350 : Δεν έχω λόγια για την αίσθηση που μου άφησε. Ποιότητα κατασκευής ένα κλικ πάνω απο τα προηγούμενα 2. Χώροι για ψηλούς ανθρώπους, αλλά και συνολική αίσθηση μοτοσυκλέτας. Δεν ήθελα να κατέβω. Θα ήθελα να πω πως παίζει σαν επιλογή, αλλά πρακτικά δεν παίζει. Καινούριο είναι πολύ ακριβό και μεταχειρισμένο δεν υπάρχει ακόμη.

Πραγματικός οικονομικός εργάτης για το δικό σου σωματότυπο σε έννοια και τιμή .... σφουχτερ μονο το Pcx με έξτρα πιο ψηλή ζελατίνα. cde
Όλα τ'αλλα είναι του "δοξαστε με" που δεν είναι και κακό βεβαίως.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Πραγματικός οικονομικός εργάτης για το δικό σου σωματότυπο σε έννοια και τιμή .... σφουχτερ μονο το Pcx με έξτρα πιο ψηλή ζελατίνα. cde
Όλα τ'αλλα είναι του "δοξαστε με" που δεν είναι και κακό βεβαίως.
1,90 άνθρωπος πάνω στο πσξ;;;
Πλάκα με κάνεις θείο Στελιο;;;
 
N

notakos600

Guest
Και τα συνεργεία τι θα γίνουν κλέΠτες? ooops Tooth Tooth Tooth Tooth

Ο Στέλιος stelios62 έχει Δουκάτι Νότη και συμπλΕρώνει σε άλλο θέμα ορυκτέλαια ! Σάββας εδώ που βάζει στα εργΚαλεία του ΜΙΑ φορά λάδι κάθε όποτε προβλέπεται και ΔΕΝ συμπΛηρώνει.tongueooopsToothToothToothTooth
Σε βαφτισα Στέλιο Σάββα.
Ου γαρ έρχεται μόνον.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πραγματικός οικονομικός εργάτης για το δικό σου σωματότυπο σε έννοια και τιμή .... σφουχτερ μονο το Pcx με έξτρα πιο ψηλή ζελατίνα. cde
Όλα τ'αλλα είναι του "δοξαστε με" που δεν είναι και κακό βεβαίως.
125 κυβικά δεν έχω λόγο να κοιτάξω. Κρατάω το παπί σε αυτά τα κυβικά.
Θέλω να κάτι να βολεύει τόσο εντός πόλης, όσο και για βόλτες. 250-400 κυβικά. Αν και μάλλον προς το άνω άκρο θα παίξω, συμφωνα με όσα βλέπω ως τώρα.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Πραγματικός οικονομικός εργάτης για το δικό σου σωματότυπο σε έννοια και τιμή .... σφουχτερ μονο το Pcx με έξτρα πιο ψηλή ζελατίνα. cde
Όλα τ'αλλα είναι του "δοξαστε με" που δεν είναι και κακό βεβαίως.
Στέλιο ο Αρκούδος αρκουδοφέρνει σε μέγεθος οπότε πού να χωρέσει στο PCXόπουλο? ooops
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
125 κυβικά δεν έχω λόγο να κοιτάξω. Κρατάω το παπί σε αυτά τα κυβικά.
Θέλω να κάτι να βολεύει τόσο εντός πόλης, όσο και για βόλτες. 250-400 κυβικά. Αν και μάλλον προς το άνω άκρο θα παίξω, συμφωνα με όσα βλέπω ως τώρα.
Μεταχειρισμένο που κοιτάς δες για κάποιο INTEGRA 700.
ENTIT Ίδια τέλη κυκλοφορίας με τα 350άρια που κοιτάς και ίδια κατανάλωση αλλά συμπεριφορά μοτό.
 
Top Bottom