ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
ΣΕΡΒΗΣ





Giving η πιο φιλική μηχανή για ρύθμιση βαλβίδων!




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Ετοιμοι με τα ελαστικα,φυγαμε για τα βουνα!


Στάλθηκε από το MYA-L41 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάντα μου άρεσε αυτή η μηχανή δεν ξέρω γιατί.... Κούκλα την έχεις
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
οκ δεν έγινε σήμερα αυτή η βόλτα αλλά τώρα βρήκα χρόνο να την ανεβάσω

Ωραια βολτα Smileys drinking beer Emoticon
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το άφησα συνεργείο πριν λίγο. Ήρθε η ώρα να κοιτάξουμε το injection του. Ίσως να θέλει απλά καθαρισμό όλο το σύστημα ψεκασμού (αντλία μπεκ, φίλτρα κλπ) ή μπορεί να χάλασε (γιατί κάνει και θόρυβο) και να θέλει αλλαγή. Επίσης μόλις έμαθα οτι έχει 2 φίλτρα. Ένα στο μπέκ ψεκασμού και ένα εξωτερικό κοντά στο ντεπόζιτο. Άντε να δούμε...
 
N

notakos600

Guest
Το άφησα συνεργείο πριν λίγο. Ήρθε η ώρα να κοιτάξουμε το injection του. Ίσως να θέλει απλά καθαρισμό όλο το σύστημα ψεκασμού (αντλία μπεκ, φίλτρα κλπ) ή μπορεί να χάλασε (γιατί κάνει και θόρυβο) και να θέλει αλλαγή. Επίσης μόλις έμαθα οτι έχει 2 φίλτρα. Ένα στο μπέκ ψεκασμού και ένα εξωτερικό κοντά στο ντεπόζιτο. Άντε να δούμε...
Πόσα χιλιόμετρα έχει τώρα το μηχανάκι;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@panostsi για αρχή μου είπε να αλλάξω ξανά βενζινάδικο να πηγαίνω σε αυτό που πηγαίνει και ο ίδιος. Τόσα χρόνια μου λέει δεν είχα θέματα ούτε στην μηχανή ούτε στο αυτοκίνητο. Εξάλλου και να το άφηνα σήμερα την Πέμπτη πιάνω δουλειά άρα δεν παίζει να προλαβαίναμε να το κοιτάξουμε. Αν δεις μου λέει οτι συνεχίσει τα ίδια τότε Δευτέρα πρωί φέρτο επιτόπου εδω πέρα να το κοιτάξουμε όλο το σύστημα ψεκασμού. Αν είναι πάντως μου λέει χαλασμένη η αντλία του τότε την γ*****με γιατί μια καινούρια για το Address (αντλία + μπεκ + φίλτρο μπεκ μαζί τα έχει σε ένα το δικό μου) κάνει κοντά στα 300€. Αυτό θα τσούξει αλλά θα βρεθεί λύση. Λίγη υπομονή ακόμα.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
@panostsi ε γ*****με γιατί μια καινούρια για το Address (αντλία + μπεκ + φίλτρο μπεκ μαζί τα έχει σε ένα το δικό μου) κάνει κοντά στα 300€. .

θα βγάλει ο μάστορας την αντλία,θα δει τον κωδικό και θα αλλάξει ΜΟΝΟ την αντλία. Αν δε βρει ίδιο μοτεράκι υπάρχουν παρόμοια !Αν δε δεχθεί ,πας σε άλλον μάστορα που δέχεται και ψάχνεται με πατεντούλες.Τέλος! .
Τα μπεκ πολύ δύσκολα να έχουν θέμα με την αντλία ταυτόχρονα. ΟΧΙ σε αντιπροσωπεία ,θα πληρώνουν και τα παιδιά σου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@panostsi για αρχή μου είπε να αλλάξω ξανά βενζινάδικο να πηγαίνω σε αυτό που πηγαίνει και ο ίδιος. Τόσα χρόνια μου λέει δεν είχα θέματα ούτε στην μηχανή ούτε στο αυτοκίνητο. Εξάλλου και να το άφηνα σήμερα την Πέμπτη πιάνω δουλειά άρα δεν παίζει να προλαβαίναμε να το κοιτάξουμε. Αν δεις μου λέει οτι συνεχίσει τα ίδια τότε Δευτέρα πρωί φέρτο επιτόπου εδω πέρα να το κοιτάξουμε όλο το σύστημα ψεκασμού. Αν είναι πάντως μου λέει χαλασμένη η αντλία του τότε την γ*****με γιατί μια καινούρια για το Address (αντλία + μπεκ + φίλτρο μπεκ μαζί τα έχει σε ένα το δικό μου) κάνει κοντά στα 300€. Αυτό θα τσούξει αλλά θα βρεθεί λύση. Λίγη υπομονή ακόμα.

Δεν ξέρω και πολλά... Αλλά αυτό παίζει να κάνει;;;
www.ebay.co.uk/itm/283449335287
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@thanosgp εδω είναι ένα μικρό θέμα...για κάποιο λόγο στην Suzuki αποφασίσανε να βάλουνε αντλία + μπεκ σε ένα. Αν αλλάξει την αντλία τότε πρέπει να αλλάξει και το μπεκ μαζί. Δεν ξέρω τι είδους ντουμάνι καπνίζανε στην Suzuki όταν το σκεφτήκανε αυτό αλλά είναι τέρμα μη πρακτικό. Το Innova to Crypton έχουνε ξεχωριστά μπεκ και αντλίες. Το δικό μου είπε να σπάσει τον κύκλο λογικά. Ωστόσο με την αλλαγή βενζίνης εμφανίζει μια διαφορά. Βέβαια έχει λίγο ακόμα απο την παλιά μέσα άρα έχω ακόμα χλμ να κάνω μέχρι να την κάψει όλη και να μείνει η καινούρια (Shell είναι και αυτή). Δείχνει ωστόσο να ξεμπούκωσε λίγο. Θα δείξει, ελπίζω να είμαι τυχερός. Επίσης το τττρρρ που κάνει η αντλία μειώθηκε λιγάκι...
@StepaS Αυτή είναι απο το Address UK110...είναι το νέο σκουτεράκι που έβγαλε η Suzuki. Το έψαξα και δεν κάνει στο δικό μου...παίρνει νομίζω αντλία απο το σκούτερ Address 125 που βγήκε το 2007 μιας και φοράνε ίδια πράματα μέσα αλλά το μόνο που αλλάζει είναι η μετάδοση προφανώς.

Θα δείξει θα το βολτάρω και άλλο σήμερα να δω αποτελέσματα. Ίσως και να ήτανε η βενζίνη και να έπεφτα μόνιμα σε μάπα βενζινάδες...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Update: ρετάρω, ρετάρω, ρετάρω...δεν με βλέπω να την γλιτώνω την αντλία αυτή τη φορά. Αλλά άντε ας γίνει να τελειώνει μια και καλή το θέμα. Αρκετά έπαιξε με την υπομονή μου αυτό το παλιομηχανάκι..
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
Update: ρετάρω, ρετάρω, ρετάρω...δεν με βλέπω να την γλιτώνω την αντλία αυτή τη φορά. Αλλά άντε ας γίνει να τελειώνει μια και καλή το θέμα. Αρκετά έπαιξε με την υπομονή μου αυτό το παλιομηχανάκι..

{αν ειναι αντλια δεν θα εχει σταθερη πιεση ........
αν ειναι φιλτρο δεν θα εχει σταθερη παροχη
αν ειναι μπεκ δεν θα ψεκαζει σωστα και αν ( κατουραει ) θα κροταλιζει
δωσε 12 V στην αντλια ( με σωστη πολικοτητα ) να δεις αν ''σακαλωνει ''
ταυτοχρονα δωσε 12v στο μπεκ διακοπτωμενα ( δηλ οχι συνεχεια αλλα να ακουμπας και αφηνεις ) να δεις πως ψεκαζει }

απο βρωμια η το φιλτρο ειναι
η το φιλτρακι που (αν ) εχει το μπεκ
η ο ρυθμιστης πιεσης

Απο μακρυα δεν μπορω να σε βοηθησω βαλε φωτο αν εχεις ολο το συστημα η αν θελεις παρε με τηλ .......

Περαστικα ..
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@LAndreas Φίλε Ανδρέα μακάρι καταρχάς να είχα χρόνο αλλά έλα που και η εξεταστική και η κούραση της δουλειάς δεν με αφήνουνε. Συν οτι δεν πρόκειται να βάλω ποτέ χέρι σε αντλίες κλπ με ρεύματα και όλα τα παρελκόμενα γιατί το πιθανότερο είναι εγω (σαν Τάσος) να το χαλάσω εντελώς. Όταν όμως λες κατουράει τι εννοείς; Υπάρχει περίτπωση να έχω διαρροή!? Δεν έχω δει ωστόσο βενζίνη κάτω απο το μηχανάκι ούτε μυρίζει...επίσης ναι κάνει εδω και καιρό κροτάλισμα αρκετό γενικά...
 
N

notakos600

Guest
@LAndreas Φίλε Ανδρέα μακάρι καταρχάς να είχα χρόνο αλλά έλα που και η εξεταστική και η κούραση της δουλειάς δεν με αφήνουνε. Συν οτι δεν πρόκειται να βάλω ποτέ χέρι σε αντλίες κλπ με ρεύματα και όλα τα παρελκόμενα γιατί το πιθανότερο είναι εγω (σαν Τάσος) να το χαλάσω εντελώς. Όταν όμως λες κατουράει τι εννοείς; Υπάρχει περίτπωση να έχω διαρροή!? Δεν έχω δει ωστόσο βενζίνη κάτω απο το μηχανάκι ούτε μυρίζει...επίσης ναι κάνει εδω και καιρό κροτάλισμα αρκετό γενικά...
Πρόσεξε μην βάλεις κάνα χέρι μπροστά από το μπεκ ενώ ψεκάζει!
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
@LAndreas ...................................... Όταν όμως λες κατουράει τι εννοείς; Υπάρχει περίτπωση να έχω διαρροή!? Δεν έχω δει ωστόσο βενζίνη κάτω απο το μηχανάκι ούτε μυρίζει...επίσης ναι κάνει εδω και καιρό κροτάλισμα αρκετό γενικά...

ενα μπεκ λεμε οτι ''κατουραει '' οταν αντι για αχνα ριχνει σταγονες και δεν σταματαει οταν πρεπει παρα μονο μεχρι να αδειασει .....

αυτο ειναι φιλτρακι του μπεκ .......

(εχει φωτο το αντλιοφιλτρομπεκο συστημα σου ;;)
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Δεν έχω ιδέα τι ακριβώς φταίει ειλικρινά. Το μόνο που ξέρω είναι οτι ρετάρει το μοτέρ. Δεν ανεβάζει πάνω απο 6000RPM περίπου (με βάση το στροφόμετρο του αυτιού πάντα αλλά στο περίπου λέω). Αν αφήσω το γκάζι στα 3/4 περίπου φαίνεται να ανεβάζει αλλά αν το ανοίξω τέρμα τότε ρετάρει άσχημα...δεν έχω φωτογραφίες απο τον ψεκασμό λυμμένο όχι. Δευτέρα που θα το αφήσω κάτι θα προσπαθήσω να βγάλω.
Αλήθεια αν βάλεις το χέρι σου μπροστά απο μπεκ ψεκασμού ενω ψεκάζει τι θα γίνει; Οχι οτι έχω σκοπό να το κάνω βέβαια.
 
Top Bottom