Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Έχω παρατηρήσει σε κάποια άρθρα κάποια μικρά λαθάκια αλλά για κάποιον που γνωρίζει είναι μεγάλα. Απλά για να βοηθήσω στον εμπλουτισμό γνώσεων επισημαίνω τα κάτωθι.

Ιμάμης είναι ο καθοδηγητής ή ο επικεφαλής μιας μουσουλμανικής ομάδας - κοινότητας.
Μουεζίνης είναι αυτός που έχει τα καθήκοντα του ψάλτη, αυτός που ακούτε στα μεγάφωνα από ένα τζαμί.
Εξαιρετικά σπάνια ο ιμάμης θα κάνει τον μουεζίνη, εφόσον έχει την δυνατότητα της καλλιφωνίας και δεν υπάρχει κάποιος με τα κατάλληλα προσόντα. Αυτό όμως δεν θα το μάθετε ποτέ ως τουρίστες ενός τόπου.
Όπως είναι φανερό είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αρκετοί έχουν την εκτίμηση ή πεποίθηση ότι αυτού του είδους οι λαοί, με τις συγκεκριμένες θρησκευτικές πεποιθήσεις, ακόμα και για τους "φίλους" γείτονες με εμάς έχουν περισσότερα κοινά μαζί μας παρά διαφορές. Μπορούμε να το συζητήσουμε αυτό για γκόμενες, φαγητό κλπ. για ποιο σοβαρά θέματα ας το αφήσουμε. Ως τουρίστες η "γεύση" ενός ξένου τόπου είναι τελείως διαφορετική για πολλούς λόγους σε σχέση με το αν έχεις ζήσει και εμβαθύνει περισσότερο.
Επιτρέψτε μου να έχω μια διαφορετική άποψη μετά από ποικίλες εμπειρίες ετών και με βαθιά γνώση του αντικειμένου. Τα πράγματα ΔΕΝ είναι έτσι.

Καλά ταξίδια σε όλους τους ταξιδιώτες.

Smileys drinking beer Emoticon
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ερώτηση προς γνώστες
Έχω δύο θερμάνστρες υγραερίου τις κλασικές.




Ιδια μάρκα και αγορασμένες και οι δύο την ίδια χρονιά για διαφορετικούς χώρους.
Είχα ήδη μια παλιά που την παρόπλισα επειδή τα φύλλα της είχαν διαλυθεί.

Στο θέμα μου τώρα. Την μια την δουλεύω κανονικά επειδή με το που πατάω το ηλεκτρονικό αναπτηράκι της ανάβει το φύλλο χωρίς σχεδόν φλόγα ή για 5-10 δευτερόλεπτα και μετά αν θέλω ανοίγω και τις άλλες δύο σκάλες κανονικά. Όπως και η παλιά που είχα.
Η άλλη όμως κάνει το εξής μυστήριο. Ανάβει η φλόγα, αλλά δεν σβήνει ποτέ. Αν ανοίξω και τις τρεις σκάλες δουλεύει κανονικά αλλά διατηρεί την φλόγα στο σημείο του αναπτήρα. Εχω την εντύπωση πως γίνεται και ατελής καύση και βγάζει παραπάνω υγραέριο από όσο πρέπει (αυτό μπορεί να είναι και ιδέα μου). Στο κατάστημα που τις είχα πάρει μου είπαν είναι θέμα ρύθμισης απο το εργοστάσιο και δεν έχει πρόβλημα, είναι μέσα στις ανοχές, αλλά εγώ εδώ και κάποια χρόνια την δουλεύω ελάχιστα επειδή την φοβάμαι. Κυρίως φοβάμαι για διαφυγόν αέριο από την μια αλλά και να μην χαλάσει ο αναπτήρας που μένει με φλόγα συνέχεια και μετά αχρηστευτεί τελείως.

Είναι ρεαλιστικοί οι φόβοι μου ή απλά είναι θέμα ρύθμισης εντός των ανοχών και τζάμπα δεν την δουλεύω;cdefghigi

Απο την άλλη σκέτομαι μηπως η άλλη που εξαφανίζεται η φλόγα είναι η ελαττωματική και μέχρι τώρα το σκεφτόμουν εντελώς ανάποδα!abcdefgh
Λύσε την παροχή αερίου.Βγάλς πρώτα το λάστιχο που έρχεται από τη μπουκάλα και κατόπιν κάνε βίδες το σύστημα,μην ανησυχείς 2-3 κομματια είναι.Πιθανοτατα έχει μισοβουλώσει η τρυπούλα παροχής αεριου και δεν κάνει επαρκή μιξη βουτανίου-αέρα (το σύστημα δεν είναι στεγανό η τρυπούλα φυσάει το αέριο με ορμή σε ένα "χωνί" ωστε να αμαμιχθεί με ατμοσφαιρικό αέρα).

Γενικά έλεγξε και καθάρισε ολα,στην τρυπούλα-μπεκακι βαλε μια καρφίτσα και φύσα το κιόλας.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Λύσε την παροχή αερίου.Βγάλς πρώτα το λάστιχο που έρχεται από τη μπουκάλα και κατόπιν κάνε βίδες το σύστημα,μην ανησυχείς 2-3 κομματια είναι.Πιθανοτατα έχει μισοβουλώσει η τρυπούλα παροχής αεριου και δεν κάνει επαρκή μιξη βουτανίου-αέρα (το σύστημα δεν είναι στεγανό η τρυπούλα φυσάει το αέριο με ορμή σε ένα "χωνί" ωστε να αμαμιχθεί με ατμοσφαιρικό αέρα).

Γενικά έλεγξε και καθάρισε ολα,στην τρυπούλα-μπεκακι βαλε μια καρφίτσα και φύσα το κιόλας.
Ευχαριστώ για την ανάλυση!Giving
Τελικά το σωστό είναι να βγάζει φλόγα σαν κεριού ή σαν αναπτηρα με αντίσταση (μονο το μπλε);
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Έχω παρατηρήσει σε κάποια άρθρα κάποια μικρά λαθάκια αλλά για κάποιον που γνωρίζει είναι μεγάλα. Απλά για να βοηθήσω στον εμπλουτισμό γνώσεων επισημαίνω τα κάτωθι.

Ιμάμης είναι ο καθοδηγητής ή ο επικεφαλής μιας μουσουλμανικής ομάδας - κοινότητας.
Μουεζίνης είναι αυτός που έχει τα καθήκοντα του ψάλτη, αυτός που ακούτε στα μεγάφωνα από ένα τζαμί.
Εξαιρετικά σπάνια ο ιμάμης θα κάνει τον μουεζίνη, εφόσον έχει την δυνατότητα της καλλιφωνίας και δεν υπάρχει κάποιος με τα κατάλληλα προσόντα. Αυτό όμως δεν θα το μάθετε ποτέ ως τουρίστες ενός τόπου.
Όπως είναι φανερό είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αρκετοί έχουν την εκτίμηση ή πεποίθηση ότι αυτού του είδους οι λαοί, με τις συγκεκριμένες θρησκευτικές πεποιθήσεις, ακόμα και για τους "φίλους" γείτονες με εμάς έχουν περισσότερα κοινά μαζί μας παρά διαφορές. Μπορούμε να το συζητήσουμε αυτό για γκόμενες, φαγητό κλπ. για ποιο σοβαρά θέματα ας το αφήσουμε. Ως τουρίστες η "γεύση" ενός ξένου τόπου είναι τελείως διαφορετική για πολλούς λόγους σε σχέση με το αν έχεις ζήσει και εμβαθύνει περισσότερο.
Επιτρέψτε μου να έχω μια διαφορετική άποψη μετά από ποικίλες εμπειρίες ετών και με βαθιά γνώση του αντικειμένου. Τα πράγματα ΔΕΝ είναι έτσι.

Καλά ταξίδια σε όλους τους ταξιδιώτες.

Smileys drinking beer Emoticon
Δεν θα εκφέρω γνώμη επί του θέματος, γιατί θα επεκταθούμε σε θρησκευτικά θέματα και δεν
είναι ανεκτά αυτά, στο παρών φόρουμ (καλώς ή κακώς, δεν το σχολιάζω....)

Επέτρεψέ μου όμως, σαν επί επταετία (μια χούντα ρε πστη μου....) κάτοικο μουσουλμανικής
χώρας, να έχω πιό εμπεριστατωμένη και διαφορετική άποψη........
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Δεν θα εκφέρω γνώμη επί του θέματος, γιατί θα επεκταθούμε σε θρησκευτικά θέματα και δεν
είναι ανεκτά αυτά, στο παρών φόρουμ (καλώς ή κακώς, δεν το σχολιάζω....)

Επέτρεψέ μου όμως, σαν επί επταετία (μια χούντα ρε πστη μου....) κάτοικο μουσουλμανικής
χώρας, να έχω πιό εμπεριστατωμένη και διαφορετική άποψη........

Βαγγέλη, επειδή δεν πέρασα σαν τουρίστας ή σαν ένας εργαζόμενος σε κάποια επιχείρηση (όπου σε βλέπουν σαν τουρίστα - ξένο όσο και να έχεις ζήσει εκεί) από όπου και για όσο πήγα.... εγώ έχω μια άλλη και διαφορετική άποψη η οποία έχει εμβαθύνει στα βαθιά της θρησκείας και της αντίληψης τους. Μην μπερδεύεσε με την ισλαμοφοβία, καμία σχέση, όπως μεγάλη διαφορά έχουν οι κάστες και οι παραφυάδες του και οι διαφοροποιήσεις από χώρα σε χώρα.
Κάτι όμως που ίσως δεν γνωρίζεις το Ισλάμ δεν είναι απλά μια θρησκεία, αλλά είναι ένα πλήρες σύστημα που ρυθμίζει κάθε πτυχή του δημόσιου και ιδιωτικού βίου.

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι δεν πρέπει να επεκταθούμε περισσότερο για το παρόν θέμα για αυτό έγραψα ότι έγραψα επιγραμματικά.
Smileys drinking beer Emoticon
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δεν θα εκφέρω γνώμη επί του θέματος, γιατί θα επεκταθούμε σε θρησκευτικά θέματα και δεν
είναι ανεκτά αυτά, στο παρών φόρουμ (καλώς ή κακώς, δεν το σχολιάζω....

Καλώς Βάγγο,γιατί θαρχισει και ο Αρχιραββινος Μάνος τον προσηλυτισμό...



Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλώς Βάγγο,γιατί θαρχισει και ο Αρχιραββινος Μάνος τον προσηλυτισμό...



Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ευχαριστώ για την ανάλυση!Giving
Τελικά το σωστό είναι να βγάζει φλόγα σαν κεριού ή σαν αναπτηρα με αντίσταση (μονο το μπλε);
Μπλε υγιή φλόγα,η κίτρινη είναι ελλειπής και σε πολλές άλλες εφαρμογές πχ το πετρογκάζ ή το μικρό του καφέ,ακόμα και της οξυγονοκόλλησης.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μπλε υγιή φλόγα,η κίτρινη είναι ελλειπής και σε πολλές άλλες εφαρμογές πχ το πετρογκάζ ή το μικρό του καφέ,ακόμα και της οξυγονοκόλλησης.
Ωραίος ρε φίλε! Ευχαριστώ! Thank
Μέχρι τώρα καταλάβαινα πως η μια δουλεύει λάθος, αλλά δεν ήξερα ποια!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αυτός δεν είναι Εβραίος...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εσένα όμως σε προορίζω για γιουσουφάκι.....abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Εσένα όμως σε προορίζω για γιουσουφάκι.....abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Σατράπη εζζζυυυ...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Δεν θα εκφέρω γνώμη επί του θέματος, γιατί θα επεκταθούμε σε θρησκευτικά θέματα και δεν
είναι ανεκτά αυτά, στο παρών φόρουμ (καλώς ή κακώς, δεν το σχολιάζω....)

Επέτρεψέ μου όμως, σαν επί επταετία (μια χούντα ρε πστη μου....) κάτοικο μουσουλμανικής
χώρας, να έχω πιό εμπεριστατωμένη και διαφορετική άποψη........



Δεν μου λες ρε σείχη.
1)Όταν κάνουν γούτσου γούτσου ,την φοράν την κελεμπια η όχι?
2) αυτό το
< μπροστά π@ρθενα και απο πίσω μπαίνουν τραίνα
Ισχύει ???
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Από την σουνητική Τζέντα Σαουδικής Αραβίας με αγάπη...
Που τα γύρισες αυτά τα μέρη, συνοδεία ένοπλη σε τάνκερ?

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Από την σουνητική Τζέντα Σαουδικής Αραβίας με αγάπη...

Πέντ-έξι φορές την ημέρα, το ακούς παντού σ' όλη την πόλη, χωριό ή όπου αλλού
μένεις, σταματάνε τα πάντα, νεκρώνουν όλα................

Επάνω σε γέφυρα έχουν ακινητοποιηθεί τα πάντα για να κάνουν προσευχή.....
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Από την σουνητική Τζέντα Σαουδικής Αραβίας με αγάπη...

Το ποδήλατο του προφήτη, έργο σε ρανταμπάουτ στην Τζέντα....

 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το ποδήλατο του προφήτη, έργο σε ρανταμπάουτ στην Τζέντα....



ναι, γιατί τότες υπήρχαν ποδήλατα (και δρόμοι στην έρημο...)ααααααααααααααααααααααααχabcdefgh
 
Top Bottom