Λαδολογίας το ανάγνωσμα

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το αεροελαιοψυκτο που έχω γράφει στο manual "20W50 engine oil"και αλλαγή ανά 5.
Μετά από ένα πέρασμα από φουλ συνθετικά 10W50 που τα δοκίμασα και σε μεγαλύτερη διάρκεια των 5χ.χιλιομετρων με μηδενική καύση ,κατέληξα πάλι στα castrol 20W50 mineral(ορυκτέλαιο)με αλλαγές ανά 3.5 άντε 4χ.χιλιομ.
Και ας καίει και λίγο.
Εσύ έχεις αρχαίο κινητήρα και βάζεις λάδι dino(δεινοσαύρων=ορυκτελαιο), πού να κρατήσει 10 κ σαν τον Ιάπωνα ρε φουκαρα...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Τα motul τα αλλάζω κάθε 5000 γιατί νιώθω ότι σπάνε και γίνονται πιο θορυβώδεις οι αλλαγές.
Το νιώθεις Νωτη,δεν παθαίνουν τίποτε ούτε ο κινητήρας ούτε το σασμαν ,για άλλα τόσα!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Μην ακούτε τους μάστορες
Τα λάδια έχουν προδιαγραφές, αν το λάδι που χρησιμοποιείς είναι βάση των προδιαγραφών που προτείνει ο κατασκευαστής σου τα αλλά είναι ιστορίες για αρκούδες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έτσι Χρυσόστομε! Λάδι προδιαγραφών ακόμη και φθηνό,στους σύγχρονους κινητήρες βγάζει άνετα 10κ.

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
N

notakos600

Guest
Το νιώθεις Νωτη,δεν παθαίνουν τίποτε ούτε ο κινητήρας ούτε το σασμαν ,για άλλα τόσα!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι Θάνο, δεν θα πάθουν τίποτα... αλλά είμαι ψυχαναγκαστικος, τι να κάνουμε; RollingRolling
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δεν βρίσκω τον λόγο να αφήσω τα λάδια πάνω 10000 χλμ. Σιγά τα λεφτά. Καλύτερα φτηνότερα λάδια και άνα 5000 χλμ παρά ακριβά και ανα 10000 χλμ
Τα λεφτά είναι βρε Τόλη? Δουλεύεις απλά για την ψυχολογία σου,για τον μαστορα,την εταιρεία λιπαντικών και μαμάς τσέπη και περιβάλλον.
Οι σύγχρονα μεταλλουργημενοι κινητήρες από το 85 και μετά, δεν έχουν ανάγκη συχνές αλλαγές εκτός αν το γράφει το manual( οπως του Γιάννου ,η Βαυαρη χοντρούλα)

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Εγω το χα ξαναγραψει ,είμαι κατά των αλλαγών ανά 10χ.χιλιομετρων στα μηχανάκια.
Θα την έσπαγα μια τέτοια αλλαγή ανά 5χ.χιλιομετρα.
Επειδή κάνω χιλιόμετρα ,η αίσθηση του φρέσκου λαδιού είναι άλλο πράγμα.
Αλλά όπως το βλέπει ο καθενας
Αν το μανουάλι γράφει 10k ,κάνεις βλακεία!
Αν ο κατασκευαστής ορίζει τα πέντε, αλλάζει το πράγμα. Φανταστείτε μόνο ποσοι τονοι λαδιού εξοικονομούνται (που καταλήγουν και στο περιβάλλον) ,αν δεν είμαστε ψυχαναγκαστικοι. Αν επίσης δεν έχετε supersport-πολυστροφο κινητήρα,το λάδι δεν καταπονείται σε τόσο μικρό διάστημα.
Σίγουρα,χάνει τις αρχικές ιδιότητες λόγω πρόσμιξης υγρασίας, κατάλοιπα καυσαερίων (ναι) και τριβών στο κιβώτιο αλλά δεν θα σου κολλήσει ποτέ ο κινητήρας!
Helloooooooo!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το αερόψυκτο(αερελαιοψυκτα βλέπε suzuki) με το υδρόψυκτο δεν έχουν μεγάλες διαφορές στη ζωή του λαδιού. Είπαμε ότι το λάδι "φθείρεται"κυρίως καθώς περνά από τα γρανάζια του κιβωτίου. Όχι τόσο από μικρή διαφορά στη θερμοκρασία δουλεματος κινητήρα. Επίσης με τον καιρό εισέρχονται λόγω των καύσευων κατάλοιπα καυσαερίων, μαζευεται υγρασία και μαζί με τα κατακερματισμένα μόρια του λιπαντικου ,φθείρουν τον κινητήρα.

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εσύ έχεις αρχαίο κινητήρα και βάζεις λάδι dino(δεινοσαύρων=ορυκτελαιο), πού να κρατήσει 10 κ σαν τον Ιάπωνα ρε φουκαρα...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είχα ,έχω Ιάπωνα και τα είδα τι καλά κρατάνε και αν το πιναν το λάδι.
Νομίζω έχεις καταλαβει ότι δεν είμαι χθεσινος στα μηχανάκια.
Άσε λοιπόν τις μλκιες και γραφε όταν είναι να πεις κάτι σοβαρό,τέτοιες παπαριές μας τις έχουν πει κι άλλοι διάζωσης.
Φιλικά .
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Το νιώθεις Νωτη,δεν παθαίνουν τίποτε ούτε ο κινητήρας ούτε το σασμαν ,για άλλα τόσα!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Eλα και δουλεψε μια μηχανη στην Αθηνα στο σταματα- ξεκινα,και στις θερμοκρασιες τις μεγαλες, αφησε τα 10.000χλμ,βγαλτα,και δες μετα τι ωραιο νερο που εχουν γινει!!!!

Μη συγκρινεις με εκει που εισαι εσυ,η γενικα με την επαρχια!! Στην Αθηνα και συγκεκριμενα στο μποτιλιαρισμα,ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα οσον αφορα τα λαδια!!!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Είχα ,έχω Ιάπωνα και τα είδα τι καλά κρατάνε και αν το πιναν το λάδι.
Νομίζω έχεις καταλαβει ότι δεν είμαι χθεσινος στα μηχανάκια.
Άσε λοιπόν τις μλκιες και γραφε όταν είναι να πεις κάτι σοβαρό,τέτοιες παπαριές μας τις έχουν πει κι άλλοι διάζωσης.
Φιλικά .
Δε μιλάμε για τα ιαπωνικά παπιά που έχεις και μην αρπάζεσαι, ανεβαίνει η πίεση. Είχες Japan μοτό και έπρεπε να ξερεις ότι και να σου τρώει λαδακι,απλά συμπληρώνεις. Δηλαδή γράφει το βιβλίο ανά 10κ αλλαγή και επειδή μου τσιμπά λίγο να ταλλαζω? Βάζω χονδροτερο ιξώδες και ξεμπερδευω ,ή συμπληρώνω και παρακολουθώ στάθμη. Γερασες πάνω στα σίδερα, αλλά δεν έμαθες γιατί είσαι σαν τον μικρό μου ,δεν μπορείς να ακους!
Αν έρθω στη Ναύπακτο,θα σε δειρώ εκεί,διαζωσης....


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Eλα και δουλεψε μια μηχανη στην Αθηνα στο σταματα- ξεκινα,και στις θερμοκρασιες τις μεγαλες, αφησε τα 10.000χλμ,βγαλτα,και δες μετα τι ωραιο νερο που εχουν γινει!!!!

Μη συγκρινεις με εκει που εισαι εσυ,η γενικα με την επαρχια!! Στην Αθηνα και συγκεκριμενα στο μποτιλιαρισμα,ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα οσον αφορα τα λαδια!!!
Αυτό δεν έγραψα 10φορες,ότι το κιβώτιο είναι φoνιας του λιπαντικου? Εννοείται ότι το φθείρει ,αντέχει όμως παρόλ'αυτα 10 κ αν είναι καλό!
Εσείς οι 2 megaσουπιές-mods κάτι δεν διαβάζετε καλά σήμερα!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Αυτό δεν έγραψα 10φορες,ότι το κιβώτιο είναι φωνιας του λιπαντικου? Εννοείται ότι το φθείρει ,αντέχει όμως παρόλ'αυτα 10 κ αν είναι καλό!
Εσείς οι 2 megaσουπιές-mods κάτι δεν διαβάζετε καλά σήμερα!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εσυ δε καταλαβαινεις οτι αν δουλευει ενα μοτο στηνΑθηνα,δε μπορει/πρεπει ,ν αλλαζει καθε 10κ λαδια!!

Και μη το συνεχιζεις καρδιτσοτρικαλο αγυριστο κεφαλι,γιατι θα φας ΠΑΝ ΚΑΙ ΠΛΟΚ απο νοτια και βορεια Ελλαδα(απειλη)!!!!!Joy:D
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Εσυ δε καταλαβαινεις οτι αν δουλευει ενα μοτο στηνΑθηνα,δε μπορει/πρεπει ,ν αλλαζει καθε 10κ λαδια!!

Και μη το συνεχιζεις καρδιτσοτρικαλο αγυριστο κεφαλι,γιατι θα φας ΠΑΝ ΚΑΙ ΠΛΟΚ απο νοτια και βορεια Ελλαδα(απειλη)!!!!!Joy:D
Σφαξε με ν'αγιασω , σκληρό αγόρι....

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αυτό δεν έγραψα 10φορες,ότι το κιβώτιο είναι φωνιας του λιπαντικου? Εννοείται ότι το φθείρει ,αντέχει όμως παρόλ'αυτα 10 κ αν είναι καλό!
Εσείς οι 2 megaσουπιές-mods κάτι δεν διαβάζετε καλά σήμερα!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγώ μια χαρά διαβαζω ,εσύ θυμάσαι ότι το δικό μου δεν έχει το κιβώτιο μέσα στο μοτέρ;
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Καποια στιγμη διαβαζα για μαιμου λιπαντικα Μοτουλ και Καστρολ απο τοτε δεν ξανα εβαλα τις εν λογο μαρκες

Να μου πειτε γιατι τα αλλα ειναι γνησια;;;

στα τελευταια λαδια παντος που εβαλα (Μπαρταλ) εστειλα μειλ με φωτογραφια και μου επιβεβαιωσαν οτι ειναι ΟΚ

Και απο εδω και περα ετσι θα κανω σε οτι μπορω βεβαιως
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καποια στιγμη διαβαζα για μαιμου λιπαντικα Μοτουλ και Καστρολ απο τοτε δεν ξανα εβαλα τις εν λογο μαρκες

Να μου πειτε γιατι τα αλλα ειναι γνησια;;;

στα τελευταια λαδια παντος που εβαλα (Μπαρταλ) εστειλα μειλ με φωτογραφια και μου επιβεβαιωσαν οτι ειναι ΟΚ

Και απο εδω και περα ετσι θα κανω σε οτι μπορω βεβαιως
Είχα πέσει κι εγώ σε μια παρτίδα liqui moly ,σαπούνιασαν στα 3,5 ,τα πέταξα κι έγινε ησυχία.
Μετά ξαναδοκιμάσα τα ίδια ακριβώς και πηγαν μια χαρα
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τα motul τα αλλάζω κάθε 5000 γιατί νιώθω ότι σπάνε και γίνονται πιο θορυβώδεις οι αλλαγές.

Kαι εγω καθε 5000,οτι και να λεει ο κατασκευαστης.Στο bandit ακανα καποιες δοκιμες αλλα δεν κερδισα τιοιτε.

Καποια στιγμη διαβαζα για μαιμου λιπαντικα Μοτουλ και Καστρολ απο τοτε δεν ξανα εβαλα τις εν λογο μαρκες

Να μου πειτε γιατι τα αλλα ειναι γνησια;;;

στα τελευταια λαδια παντος που εβαλα (Μπαρταλ) εστειλα μειλ με φωτογραφια και μου επιβεβαιωσαν οτι ειναι ΟΚ

Και απο εδω και περα ετσι θα κανω σε οτι μπορω βεβαιως

Τους πιασανε εδω παρακατω.Βρηκαν λαδια ολων των εταιρειων.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Άβυσσος και η ψυχή των λαδιών τελικά.
Μόνο με έλεγχο ανά 1000 καπως ζωζεται η παρτίδα που λεν κι οι χαρτοπαιχτες

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Καποια στιγμη διαβαζα για μαιμου λιπαντικα Μοτουλ και Καστρολ απο τοτε δεν ξανα εβαλα τις εν λογο μαρκες

Να μου πειτε γιατι τα αλλα ειναι γνησια;;;

στα τελευταια λαδια παντος που εβαλα (Μπαρταλ) εστειλα μειλ με φωτογραφια και μου επιβεβαιωσαν οτι ειναι ΟΚ

Και απο εδω και περα ετσι θα κανω σε οτι μπορω βεβαιως


Μπορώ να σας λέω για μέρες ιστορίες με λάδια που ενώ έχουν πάρει το approval μετά έβαζαν μέσα αλλά βασικά
Και αυτό γίνεται και σε μεγάλες εταιρίες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
N

notakos600

Guest
Μπορώ να σας λέω για μέρες ιστορίες με λάδια που ενώ έχουν πάρει το approval μετά έβαζαν μέσα αλλά βασικά
Και αυτό γίνεται και σε μεγάλες εταιρίες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Νταξ, το θεωρώ παρατραβηγμενο... Ίσως κάποιοι, κάπου, κάποτε.
Όπως με τα μαϊμού NGK...
 
Top Bottom