Γιατί, motoparea??

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σε μεγάλη βόλτα είναι λίγο γαϊδουριά να μην φοράς τα απαραίτητα .
Ένα εκατομμύριο φορές θα πας ,μία φορά θα πέσεις και θα κλαιν όλοι μετα

Ε τοτε μονος..οπως κανω συνηθως
Ειπαμε , ο καθενας ειναι αυτο που ειναι..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.445
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ε τοτε μονος..οπως κανω συνηθως
Ειπαμε , ο καθενας ειναι αυτο που ειναι..
Φιλαράκι (μπορεί και να διαβάζει τώρα ,είναι κι εδώ μέσα) σε βολταρες ερχόταν αστακός κανονικός ,τι μπότες ,τι πανταλονια ,τι ότι θες .
Αλλά ποτέ γάντια ,δεν μπορούσε έλεγε να οδηγήσει με γάντια.
Βόλτα ,ορεινή φωκιδα,πόσες φορές μπορεί να έχουμε πάει;
Να πω 5 ;μη λέω και λίγες.
Ε στη στροφή της Γραβιάς ,παρτον κάτω ,καμία 10ραμματα στα χέρια.
Αποτέλεσμα να χαλάσει,διακοπεί όλη η βολταρα (ειχαμε μπροστά μας 3ημερο σε Δασικό χωριό).
Δεν λέω ,άθελά του ,ποιος θέλει να πέσει;
Με την ψυχολογία στα τάρταρα ήμασταν όλοι ,όλες τις επόμενες μέρες.
Θα πεις ,νταξ ,συμβαίνουν κι αυτά.
Αλλά γιατί να μην είσαι στα λίγα όταν θα συμβεί και σε 'σενα;
Από τότε και μη θέλοντας να αποτελεσω εγώ αυτόν που θα χαλάσει τη οποιαδήποτε μελλοντική βόλτα στους φίλους συνταξιδευτες μου και το πιο σημαντικό ,σκεπτόμενος ότι μια τέτοια στραβή θα πάει πίσω κι εμένα και την οικογένειά μου ,παίρνω προσωπικά τα μέτρα μου
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.445
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Για την ιστορία ο φιλαρακος μου πλέον έρχεται σε βόλτες με όχι ένα ,όχι δύο ,άλλα τρία ζευγάρια γάντια.
Αν το διαβάσει ,ας γράψει ,τον......προ(Σ)καλώ χαχαχαχα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Φιλαράκι (μπορεί και να διαβάζει τώρα ,είναι κι εδώ μέσα) σε βολταρες ερχόταν αστακός κανονικός ,τι μπότες ,τι πανταλονια ,τι ότι θες .
Αλλά ποτέ γάντια ,δεν μπορούσε έλεγε να οδηγήσει με γάντια.
Βόλτα ,ορεινή φωκιδα,πόσες φορές μπορεί να έχουμε πάει;
Να πω 5 ;μη λέω και λίγες.
Ε στη στροφή της Γραβιάς ,παρτον κάτω ,καμία 10ραμματα στα χέρια.
Αποτέλεσμα να χαλάσει,διακοπεί όλη η βολταρα (ειχαμε μπροστά μας 3ημερο σε Δασικό χωριό).
Δεν λέω ,άθελά του ,ποιος θέλει να πέσει;
Με την ψυχολογία στα τάρταρα ήμασταν όλοι ,όλες τις επόμενες μέρες.
Θα πεις ,νταξ ,συμβαίνουν κι αυτά.
Αλλά γιατί να μην είσαι στα λίγα όταν θα συμβεί και σε 'σενα;
Από τότε και μη θέλοντας να αποτελεσω εγώ αυτόν που θα χαλάσει τη οποιαδήποτε μελλοντική βόλτα στους φίλους συνταξιδευτες μου και το πιο σημαντικό ,σκεπτόμενος ότι μια τέτοια στραβή θα πάει πίσω κι εμένα και την οικογένειά μου ,παίρνω προσωπικά τα μέτρα μου

Εχεις δικιο..
Ομως ..
Μπορει να φας γλαστρα στο κεφαλι εκει που περπατας.
Μεχρι τωρα δεν εχω πεσει με μηχανη..Οικοπεδα μηδεν.Τυχαιο? Για μενα καθολου.Βλεπω πως πανε οι αλλοι και πως παω εγω.

Εχω πεσει ομως κανοντας joggin (σπασμενο χερι)
Εχω πεσει απο σκαλα (σπασμενο ποδι)
Εχω γλυστρησει σε κατηφορα περπατητος και επαθα διασειση ( εισαγωγη σε νοσοκομειο και 1 μηνα χαζος)

Συμφωνα με τις εμπειριες μου ...θα επρεπε να προστατευομαι σε αλλες δραστηριοτητες εκτος μηχανης.

Ξαναλεω..δεν παω γυρευοντας..Ο αστακοντυμενος ''γρηγορος'' εχει περισσοτερες πιθανοτητες τραυματισμου απ τον χυμα αργο που δεν ρισκαρει.
Το βλεπουμε συνεχεια.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.445
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εχεις δικιο..
Ομως ..
Μπορει να φας γλαστρα στο κεφαλι εκει που περπατας.
Μεχρι τωρα δεν εχω πεσει με μηχανη..Οικοπεδα μηδεν.Τυχαιο? Για μενα καθολου.Βλεπω πως πανε οι αλλοι και πως παω εγω.

Εχω πεσει ομως κανοντας joggin (σπασμενο χερι)
Εχω πεσει απο σκαλα (σπασμενο ποδι)
Εχω γλυστρησει σε κατηφορα περπατητος και επαθα διασειση ( εισαγωγη σε νοσοκομειο και 1 μηνα χαζος)

Συμφωνα με τις εμπειριες μου ...θα επρεπε να προστατευομαι σε αλλες δραστηριοτητες εκτος μηχανης.

Ξαναλεω..δεν παω γυρευοντας..Ο αστακοντυμενος ''γρηγορος'' εχει περισσοτερες πιθανοτητες τραυματισμου απ τον χυμα αργο που δεν ρισκαρει.
Το βλεπουμε συνεχεια.
Εύχομαι ποτέ μα ποτέ να μην σου γίνει η στραβή .

Γενικά εγραφα παντως ,απλά πήρα ως παράδειγμα τα γραφομενα σου

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εχεις δικιο..
Ομως ..
Μπορει να φας γλαστρα στο κεφαλι εκει που περπατας.
Μεχρι τωρα δεν εχω πεσει με μηχανη..Οικοπεδα μηδεν.Τυχαιο? Για μενα καθολου.Βλεπω πως πανε οι αλλοι και πως παω εγω.

Εχω πεσει ομως κανοντας joggin (σπασμενο χερι)
Εχω πεσει απο σκαλα (σπασμενο ποδι)
Εχω γλυστρησει σε κατηφορα περπατητος και επαθα διασειση ( εισαγωγη σε νοσοκομειο και 1 μηνα χαζος)

Συμφωνα με τις εμπειριες μου ...θα επρεπε να προστατευομαι σε αλλες δραστηριοτητες εκτος μηχανης.

Ξαναλεω..δεν παω γυρευοντας..Ο αστακοντυμενος ''γρηγορος'' εχει περισσοτερες πιθανοτητες τραυματισμου απ τον χυμα αργο που δεν ρισκαρει.
Το βλεπουμε συνεχεια.


Mπαμπη το θεμα δεν ειναι αν θα φαει πορτα ο αλλος,γιατι δεν θα φαει,αλλα να κανει ο καθενας μας οτι καλυτερο μπορει να μην μην παθει αυτος κακο και κατ επεκταση να μην χαλασει την ψυχολογια και την βολτα της ομαδας.

Αλλο να φυγει καποιος σε μια στροφη και να χαλασει η βολτα η η εκδρομη και αλλο να τσιμπησει το αρχιδι του αλλου που φοραει βερμουδα η μελισσα και να τρεχουν ολοι στα νοσοκομεια.

Κανεις μας δεν ειναι τελοιος αλλα νομιζω οτι ο καθενας μας πρεπει να κανει οτι μπορει για να μειωθουν οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα.
 

Peiraiwths

new member
Δημοσιεύσεις
186
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
Fazer s2
Όνομα
Σπυρος
Παω στοιχημα αν διαβαζουν εδω μελη μεγαλων λεσχων οπως η Λεμοτ θα πρεπει να χουν μεινει αφωνοι με τα αυτονοητα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Παω στοιχημα αν διαβαζουν εδω μελη μεγαλων λεσχων οπως η Λεμοτ θα πρεπει να χουν μεινει αφωνοι με τα αυτονοητα.

Αυτο που ειναι αυτονοητο για σενα δεν ειναι απαραιτητα αυτονοητο για καποιον αλλο.Η καθε παρεα εχει τους δικους τις κανονες και τον δικο της τροπο να χειριστει διαφορα θεματα.Δεν καταλαβαινω γιατι να μεινει καποιος αφωνος οταν βλεπει μια σοβαρη συζητηση με επιχειρηματα.

Εκτος και αν μενουν αφωνοι που προτιμαμε τον διαλογο απο την επιβολη.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.522
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Και ποιος σου ειπε οτι σε μια βολτα θα ειναι ολοι ανω των 40?
Εννοείτε θα υπάρχουν και άπειροι αναβάτες, αλλά ένας έμπειρος θα πρέπει να του θυμίσει ποιος είναι σωστός εξοπλισμός σε μια βόλτα. Μέχρι εκεί και τίποτε παραπάνω.
Δλδ αν πεις σε κάποιον ότι δεν σε δέχομαι στην βόλτα γιατί δεν πλήρεις τις προδιαγραφές και τον στείλεις σπίτι του, θα μάθει να ντύνεται??
Σαφώς θα μάθει κάτι, αλλά μόνο τι σημαίνει αντίδραση !!
Αναφέρομαι σε εκείνους τους αρχηγούς που στο σπίτι πάει η παντόφλα σύννεφο..


......κάτι τέτοιο δηλαδή: E66986F9-66BF-4665-8372-7BA348954A77.jpeg
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.522
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Παω στοιχημα αν διαβαζουν εδω μελη μεγαλων λεσχων οπως η Λεμοτ θα πρεπει να χουν μεινει αφωνοι με τα αυτονοητα.
Τι πάει να πει ΛΕΜΟΤ είναι η σούπερ ντουπερ λέσχη (ξέρω ποιοί είναι, δεν θέλω εξήγηση), εκεί μέσα όλοι άγγελοι είναι ?


Έχει κάτι φυντάνια εκεί μέσα .........
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εννοείτε θα υπάρχουν και άπειροι αναβάτες, αλλά ένας έμπειρος θα πρέπει να του θυμίσει ποιος είναι σωστός εξοπλισμός σε μια βόλτα. Μέχρι εκεί και τίποτε παραπάνω.
Δλδ αν πεις σε κάποιον ότι δεν σε δέχομαι στην βόλτα γιατί δεν πλήρεις τις προδιαγραφές και τον στείλεις σπίτι του, θα μάθει να ντύνεται??
Σαφώς θα μάθει κάτι, αλλά μόνο τι σημαίνει αντίδραση !!
Αναφέρομαι σε εκείνους τους αρχηγούς που στο σπίτι πάει η παντόφλα σύννεφο..


......κάτι τέτοιο δηλαδή: View attachment 22018

Οχι φυσικα,αν δεν δει τους αλλους δεν θα μαθει.Αυτος δεν ειναι λογος να τον αφησεις να ερθει με τις πυτζαμες.Του λες καποια πραγματα απο πριν και τα υπολοιπα στην πραξη.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Παω στοιχημα αν διαβαζουν εδω μελη μεγαλων λεσχων οπως η Λεμοτ θα πρεπει να χουν μεινει αφωνοι με τα αυτονοητα.

Και; Θα μας κόψουν την κάρτα μέλους;


Ειδικά η ΛΕΜΟΤ. Που διοργανώνει την Πανελλήνια. Εκεί που ξέρουμε πως πηγαίνουν όλοι οι σωστοί μοτοσικλετιστές που δεν είναι κάγκουρες, δεν κάνουν κόντρες στους δρόμους της περιοχής, δεν ηχορυπαίνουν, δεν γεμίζουν σκουπίδια, είναι όλοι ντυμένοι σαν αστακοί και προβλεπόμενοι μέχρι κεραιας. abcdefghgk

Βρήκες λέσχη να φέρεις παράδειγμα ...

Αλλά ακόμη και έτσι να είναι. Ξαναρωτάω.

Και;
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.177
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
νομιζω οτι το θεμα ξεφευγει ηδη δηλαδή παει να κανει δευτερη στροφή..............:D:D:D:D
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όταν προσεγγίζω μία παρέα και ακούω τη μαγική λέξη 'καταστατικό' κάνω μεταβολή πάραυτα και με συνοπτικές.
Α ρε Νικόλα, δικός μου είσαι...
Πέρισυ το φθινόπωρο, σε γνωστό χαμαιτυπείο μεζεδοπωλείο είχε συνάντηση πολύ γνωστή λέχη της μαμάς HONDA , άκουγα τις συζητήσεις μερικών και νόμιζα ότι άκουγα πολιτικούς, για τέτοιο χάλι μιλάμε.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παω στοιχημα αν διαβαζουν εδω μελη μεγαλων λεσχων οπως η Λεμοτ θα πρεπει να χουν μεινει αφωνοι με τα αυτονοητα.
Λέσχες, εκλογές, προεδρεία, κατάστατικά.. Απαπα.. Προτιμώ να πάω βόλτα με το αυτοκίνητο, πιο καλά θα περασω
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
Θεωρώ ότι η μοτοπαρεα στις βόλτες της είναι ζηλευτή, γι αυτό κι όποιος έρχεται βόλτα παθαίνει τη πλάκα του.
Δεν υπάρχουν αρχηγοί, δεν υπάρχουν "σκούπες", δεν πάμε στοιχισμενοι, δεν είμαστε στρατιωτάκια.
Για την λεμοτ, ήταν ατυχεστατο το παράδειγμα...
Βολτάρουμε και γουστάρουμε!
 
Top Bottom