Γιατί, motoparea??

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ας γράψω ένα σεντονακι...

Κάποτε με τις χοντρές τις μύγες ήμουν πολύ ενεργό μέλος ενός από τα ποιο όμορφα φόρουμ της τότε εποχής που γνώρισα ΑΔΈΡΦΙΑ από ΌΛΗ την Ελλάδα και το ρητό μου ήταν "Η Ελλάδα ΜΊΑ γειτονιά"
Τότες που λέτε όντας μονταρατορας εκεί αλλά πολύ οξύθυμος με καυστική πένα κατακρινοντας την αδικία με το παραμικρό, υπήρχε στην ίδια φατρια μοντερατορα κάποιος που ήταν (το έπαιζε) ΠΟΛΎ της ασφάλειας και σε μια βόλτα που ήταν οργανωτής προσέβαλε δημόσια στο τότε Φόρουμ που απαρυθμουσε άνω των 8000 μελών έναν συμφορουμιτη για την δήλωση παρουσίας του στη βόλτα με τζετ κράνος άνω των 45 ετών.
Εκείνη την εποχή γυρνούσαμε από την πίτα του Σοφικου και στα ανεβασματα της Λαμίας προς Δομοκό μου έκλεινε συνεχώς τον δρόμο να μην τον προσπεράσω (Τότε υπήρχε λίγο ή πολύ η κόντρα της πρωτιάς), ο ίδιος άνθρωπος που εξεφτελισε έναν συνφορουμιτη για τζετ κράνος εθεται σε κίνδυνο σίγουρα και άλλους εκτός από μένα για ένα καπρίτσιο.

Οπότε άρχισα σιγά σιγά να διαλέγω τις παρέες μου, να οδηγώ και να πηγαίνω όπως εγώ γουστάρω και αν αντιληφθώ δυσαρέσκεια, παίρνω το καπελάκι μου και φεύγω, του τύπου υποτυπώδες εξοπλισμό είτε σε μπότες, κράνος, ρουχισμό και υποδείξεις από λάτρεις του πληκτρολογίου,......πολύ απλά τις γράφω σταρχιδια μου και πάω παρακάτω.

Γράφω με οξύτητα γιατί είναι 43 ,έχω οικογένεια, δουλειά, τρελές υποχρεώσεις, άλλαξα 20 μηχανές σχεδόν, πήγα στη μισή Ευρώπη και γνωρίζω τι είναι το καλύτερο για μένα ΜΟΝΟ εγω, τη στρατιωτική θητεία την έκανα το 95 ΔΕΝ την ξανά κάνω τώρα που μεγάλωσα.

Φυσικά με τα γραφόμενα μου δεν προωθώ την καγκουριά και ούτε την μη υποτυπώδη τήρηση των κανών ασφάλειας, απλά αφήνω στην κρίση του καθενός να αξιολογήσει την ζωή του όπως αυτός επιθυμεί και όχι υποδεικνύοντας του. Δικτάτορες έχουμε πόλους ΔΕΝ χρειάζεται άλλος ένας να φιμώσει το μόνο χόμπι που μας αναζωογονεί.

Την Καλημέρα μου συντροχοι
+890
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.469
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ας γράψω ένα σεντονακι...

Κάποτε με τις χοντρές τις μύγες ήμουν πολύ ενεργό μέλος ενός από τα ποιο όμορφα φόρουμ της τότε εποχής που γνώρισα ΑΔΈΡΦΙΑ από ΌΛΗ την Ελλάδα και το ρητό μου ήταν "Η Ελλάδα ΜΊΑ γειτονιά"
Τότες που λέτε όντας μονταρατορας εκεί αλλά πολύ οξύθυμος με καυστική πένα κατακρινοντας την αδικία με το παραμικρό, υπήρχε στην ίδια φατρια μοντερατορα κάποιος που ήταν (το έπαιζε) ΠΟΛΎ της ασφάλειας και σε μια βόλτα που ήταν οργανωτής προσέβαλε δημόσια στο τότε Φόρουμ που απαρυθμουσε άνω των 8000 μελών έναν συμφορουμιτη για την δήλωση παρουσίας του στη βόλτα με τζετ κράνος άνω των 45 ετών.
Εκείνη την εποχή γυρνούσαμε από την πίτα του Σοφικου και στα ανεβασματα της Λαμίας προς Δομοκό μου έκλεινε συνεχώς τον δρόμο να μην τον προσπεράσω (Τότε υπήρχε λίγο ή πολύ η κόντρα της πρωτιάς), ο ίδιος άνθρωπος που εξεφτελισε έναν συνφορουμιτη για τζετ κράνος εθεται σε κίνδυνο σίγουρα και άλλους εκτός από μένα για ένα καπρίτσιο.

Οπότε άρχισα σιγά σιγά να διαλέγω τις παρέες μου, να οδηγώ και να πηγαίνω όπως εγώ γουστάρω και αν αντιληφθώ δυσαρέσκεια, παίρνω το καπελάκι μου και φεύγω, του τύπου υποτυπώδες εξοπλισμό είτε σε μπότες, κράνος, ρουχισμό και υποδείξεις από λάτρεις του πληκτρολογίου,......πολύ απλά τις γράφω σταρχιδια μου και πάω παρακάτω.

Γράφω με οξύτητα γιατί είναι 43 ,έχω οικογένεια, δουλειά, τρελές υποχρεώσεις, άλλαξα 20 μηχανές σχεδόν, πήγα στη μισή Ευρώπη και γνωρίζω τι είναι το καλύτερο για μένα ΜΟΝΟ εγω, τη στρατιωτική θητεία την έκανα το 95 ΔΕΝ την ξανά κάνω τώρα που μεγάλωσα.

Φυσικά με τα γραφόμενα μου δεν προωθώ την καγκουριά και ούτε την μη υποτυπώδη τήρηση των κανών ασφάλειας, απλά αφήνω στην κρίση του καθενός να αξιολογήσει την ζωή του όπως αυτός επιθυμεί και όχι υποδεικνύοντας του. Δικτάτορες έχουμε πόλους ΔΕΝ χρειάζεται άλλος ένας να φιμώσει το μόνο χόμπι που μας αναζωογονεί.

Την Καλημέρα μου συντροχοι
Στους τρανσαλπακιδες υπογράφεις ένα διαδυκτυακο έγγραφο αποποίησης της ευθύνης του συλλόγου τους σε επίσημες εκδρομές .
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.469
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κι αυτοί αναφέρουν ότι πρέπει να έχεις όλο τον εξοπλισμό κλπ ,αλλά χωρίς να υπογράψεις δεν έχει συμμετοχη
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.188
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Και τα S21
Μα χωρις αυτα τι θα ταν η λαίλαπα ....
Φιλοσοφικό το ερωτημα....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Στους τρανσαλπακιδες υπογράφεις ένα διαδυκτυακο έγγραφο αποποίησης της ευθύνης του συλλόγου τους σε επίσημες εκδρομές .
Γιάννη, μπορεί να κάνω λάθος, αλλά δεν το κάνουν αυτό στις εκδρομές.
Μόνο στο Φωτογραφικό Ράλλυ
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.469
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Γιάννη, μπορεί να κάνω λάθος, αλλά δεν το κάνουν αυτό στις εκδρομές.
Μόνο στο Φωτογραφικό Ράλλυ
Σε ότι επίσημο κάνουν φίλε.
Γράφω εκεί ακόμα και τώρα ,γιατί κι εκεί υπάρχουν φιλαράκια που συνταξιδεψαμε
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σε ότι επίσημο κάνουν φίλε.
Γράφω εκεί ακόμα και τώρα ,γιατί κι εκεί υπάρχουν φιλαράκια που συνταξιδεψαμε

Ναι ε;
Δεν θυμάμαι να υπέγραψα κάτι σε εκδρομή όταν πήγαινα.
Anyway, πάνε και 10 χρόνια απο την τελευταία που πήγα μαζί τους, ίσως θυμάμαι λάθος. Καταραμένο Αλτσχάιμερ abcdefghgk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.469
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ναι ε;
Δεν θυμάμαι να υπέγραψα κάτι σε εκδρομή όταν πήγαινα.
Anyway, πάνε και 10 χρόνια απο την τελευταία που πήγα μαζί τους, ίσως θυμάμαι λάθος. Καταραμένο Αλτσχάιμερ abcdefghgk
Νομίζω το έχουν επεκτείνει και στην ομάδα τους στο φεης,υπογράφεις φίλε,γιατί σου λέει ,οk εγώ στα είπα ,τώρα αν εσύ θες αλλιώς ,δεν θα χαλαστουμε όλοι όσοι εκδραμουμε .
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.522
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Μα χωρις αυτα τι θα ταν η λαίλαπα ....
Φιλοσοφικό το ερωτημα....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εντάξει...μην ξεχνάς και το μυτακι όμως ε; ;)
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
94355465_3018659031518680_4840911923413254144_o.jpg
Ο Μητσος και οι καλτσες!
Καπου το 2004 εχει κανονιστει εκδρομη στο Μετσοβο. Ραντεβου λοιπον το πρωι
σε γνωστο στεκι της πολης για καφε και αναχωρηση. Ολα καλα χαβαλες ΚΡΥΟ πολυ
κρυο θυμαμαι .Μαρτιος μηνας και βοριας.
Ο Πετρος καθηγητης στο επαγγελμα ευγενικος και συναμα παρατηρητικος βλεπει τον συντροχο Μητσο (εικονιζομενος) που
δεν φορα καλτσες!! Βρε Δημητρη που πας χωρις καλτσες θα παγωσεις!!
Και η απαντηση αμεσως και χυμα! Δεν γαμ@@@@ θα σταματησουμε στα Γιανενα να
αγορασουμε ενα ζευγαρι!!
Bikeabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 
Τελευταία επεξεργασία:

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.522
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Γιατί Motoparea;
Και για να εκθέσω και την δική μου άποψη επειδή οι 9 στους 10 δεν είναι καγκουρες, δεν οδηγανε επικίνδυνα, πηγαίνεις τις βόλτες σου όμορφα και ωραία, και μπορείς να πεις 2, 3 κουβέντες, δεν το "παίζουν" ξερολες ή το "παίζουν" με τέτοιο τρόπο ώστε να μην ενοχλεί, μπορείς να συνεννοηθεις, να ρωτήσεις 2,3 πράγματα και να πάρεις σωστές απαντήσεις. Προς το παρόν βέβαια γιατί αν αλλάξει αυτό "αντε και αντίο, θα σε δω στο πλοίο" κατά το γνωστότατο άσμα.
Όλοι μας θεωρώ ότι ζητάμε το Σάββατο ή την Κυριακή που πάμε μια βόλτα, να ξεφύγουμε από τη ζαλάδα των υποχρεώσεων και γενικά της ρουτίνας. Ε εάν δεν περνάμε καλά και τότε χ@σε μέσα Πολυχρόνη.
Όσο για την ένδυση κλπ στη δύσκολη, και μακριά από εμάς, στιγμή σε μια βόλτα θα βοηθήσουμε. Ή τουλάχιστον θα δώσουμε μια συμβουλή σε κάποιον νέο ή σε κάποιον φίλο μας γιατί νοιαζόμαστε γι αυτόν (όπως έχω κάνει παλιότερα σε κάποιον ονόματα δεν λέμε, υπολειψεις δεν θίγουμε) αλλά μέχρι εκεί. Από κει και ύστερα ούτε μπαμπούλας θεωρώ ότι θα το παίξουμε και είμαστε υπεύθυνοι για τους εαυτούς μας, για τις πράξεις μας, για το πως ερχόμαστε σε μια βόλτα με την μοτοσυκλέτα μας, και ξέρουμε τι κίνδυνοι υπάρχουν πίσω από αυτό. Εάν δεν θέλουν κάποιοι να ακούσουν τις συμβουλές των πιο έμπειρων, εύχομαι να μην το μάθουν με τον σκληρότερο τρόπο.
Αντε να πάμε καμιά βόλτα τώρα! Bike
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.679
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
......
Αντε να πάμε καμιά βόλτα τώρα!

Η ουσία του θέματος !!!

PS: Το νου σας ρεμάλια επιστρέφω σήμερις από τα ξένα οπότε ντου και ξύλο για βολτούλες !!
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.522
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Η ουσία του θέματος !!!

PS: Το νου σας ρεμάλια επιστρέφω σήμερις από τα ξένα οπότε ντου και ξύλο για βολτούλες !!

Για περάστε, για περάστε, καβαληστε και θαυμάστε (τοπία) Bike

Με το καλό Άγγελε Bon voyage
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.535
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ο Ντινος αν καταλαβα καλα αλλο ειπε και εσεις αλλου το πατε.Εστιασε στην χαλαροτητα και την ελλειψη ηγετικων ρολων και οχι στον εξοπλισμο.

Αυτο ειναι ενα γεγονος που πιστευω οτι μας κανει διαφορετικους και πρεπει με καθε κοστος να το διαφυλαξουμε.

Απο εκει και περα δεν μπορω να καταλαβω τι θελετε να πειτε καποιοι απο εσας.Δεν θελετε να φορατε εξοπλισμο,η δεν θελετε να σας το πει καποιος επισημα;Αν ερθω στην επομενη βολτα με σαγιοναρα και βερμουδιτσα θα θελατε να συνταξιδεψετε μαζι μου;Να υποθεσω ,συμφωνα με αυτα που διαβαζω οτι δεν θα βρισκοταν κανεις να μου πει κατι.

Και απο την στιγμη που δεν θελουν καποιοι κανονες,γιατι ακολουθουν συγκεκριμενους κανονες στην ομαδικη οδηγηση;Εκει η τηρηση τους εχει να κανει με την ασφαλεια ολων ,αλλα ο ελλειπης εξοπλισμος μονο με την προσωπικη μας;Εχετε δει πως αντιδραει καποιος που φοραει λεπτο παντελονι στο τσιμπημα σερσενιου;Η αντιδραση του δεν μπορει να γινει επικινδυνη για ολη την ομαδα;

Πιστευετε οτι σε ολες τις ομαδες ειναι ολοι το ιδιο υπευθυνοι που δεν χρειαζετε καποιος να τους θυμιζει τα αυτονοητα;
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.534
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Αν 40-50-60 χρόνων κάποιος θέλει έναν άλλον να του θυμίζει τα αυτονόητα, τότε είμαστε καμμένοι από χέρι ....
Καλύτερα να κάθονται στον καναπέ τους, να χαζεύουν μοτοβόλτες στο YouTube..

Προσωπικά δεν έχω θέμα το πως ντύνεται ο άλλος, ακόμα και με σαγιονάρα να είναι. Δικό του πρόβλημα και μόνο!
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.534
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Δηλαδή έχει διαφορά στην αντιμετώπιση από εμάς αν πέσει κάποιος με φούλ εξοπλισμό με έναν που θα πέσει φορώντας σαγιονάρα διχάλο και βερμούδα ?
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.535
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δηλαδή έχει διαφορά στην αντιμετώπιση από εμάς αν πέσει κάποιος με φούλ εξοπλισμό με έναν που θα πέσει φορώντας σαγιονάρα διχάλο και βερμούδα ?

Και ποιος σου ειπε οτι σε μια βολτα θα ειναι ολοι ανω των 40?

Τωρα το αν πεσει καποιος το τελευταιο που θα κοιταξω θα ειναι το τι φοραει,αντιθετα οταν ξεκιναει η βολτα θα ειναι το πρωτο που θα κοιταξω.Οταν υπαρχουν ατομα που θεωρω οτι βαζουν σε κινδυνο την ομαδα με οποιονδηποτε τροπο δεν αισθανομαι ανετα.

Αυτο εχει να κανει με το ειδος της βολτας,τα χιλιομετρα που θα γινουν,αλλα και τις γενικοτερες συνθηκες.Αν πχ παμε χαλαρη βολτουλα για κοντινο καφε δεν θα πολυασχοληθω,αν ομως το παμε παραπερα θα με προβληματισει.Στο παρελθον χαλασαν αρκετες βολτες μου ατομα που ηταν παραπανω χαλαρα απ οτι επρεπε σε καποια θεματα.Τωρα πλεον κανω επιλογη με ποιους θα συνταξιδεψω,αλλιως μονος μου.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Λοιπον παιδες να πω και γω τη γνωμη μου..
Δεν ντυνομαι και πολυ σωστα πανω στη μηχανη..το γνωριζω..το κανω τα τελευταια 30 χρονια.
Ετσι βολευομαι.
Αν φαω πορτα απο μια βολτα λογω ενδυμασιας, καλως την εφαγα..Δεν κραταω κακιες, ο καθενας ειναι αυτος που ειναι, δεν ταιριαζουν ολοι με ολους.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.469
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σε μεγάλη βόλτα είναι λίγο γαϊδουριά να μην φοράς τα απαραίτητα .
Ένα εκατομμύριο φορές θα πας ,μία φορά θα πέσεις και θα κλαιν όλοι μετα
 
Top Bottom