Γιατί, motoparea??

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.522
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Εαν δεν θελεις να εισαι εκτος ακολουθεις τους κανονες.
Ξαναέγραψα άπαξ και μπαίνουν κανόνες και ειδικά ένδυσης, απέχω μακρυά κιόλας.
Οποίος θέλει να βάζει κανόνες, να βάζει στα παιδιά του και να τους λέει πως θα ντύνονται.
Ώριμοι άνθρωποι είμαστε όχι παιδάκια.

Βασικά για να λέω την αλήθεια, με ανθρώπους που έχουν τέτοια πιστεύω και το παίζουν αρχηγοί, δεν ανοίγω παρτίδες.
Βόλτα θέλω να πάω, όχι να μας λένε πως θα ντυθούμε, πως θα μιλάμε , πως θα φάμε και πως θα στρίβουμε !!

Δόξα τον θεό μεγάλωσα σε δημοκρατική οικογένεια που μας άφηναν να κάνουμε λάθη για να μάθουμε μόνοι μας. Δεν μας κουνούσαν το δάχτυλο !
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Προσωπική μου γνώμη, ο εξοπλισμός πρέπει πάντα να υπάρχει. Δεν είναι ανάγκη να είσαι μέλος σε μια λέσχη/ομάδα/κλαμπάκι για να φοράς εξοπλισμό στις βόλτες. Δεν είμαστε πχ στο Γυμνάσιο μικρά παιδιά που "φοράω οτι φοράνε και οι άλλοι για να είμαι αρεστός και να με δέχονται στις παρεές". Γενικά δεν είναι θέμα αποδοχής, είναι θέμα ζωής.

Το βρίσκω λίγο τραγικό να βλέπω πχ εμένα και τα 2-3 φιλαράκια που έχουμε παπιά και πηγαίνουμε βόλτες να φοράμε εξοπλισμό (ότι έχει ο καθένας) και παράλληλα να βλέπεις κάτι τύπους με μεγάλες μηχανές στα Χάνια με φόρμα, φούτερ και ζακέτα (κράνος φυσικά και όχι) λες και πάμε για καφέ στην Νεάπολη απέναντι απο τα συνεργεία να μιλήσουμε για το πόσο γαμάτο έγινε το Crypton-X του τάδε μετά το ECU tuning. Για να ανέβω μια βόλτα στην Πορταριά με το 125αρι ντύνομαι φουλ χειμώνα-καλοκαίρι και εσυ με το 600αρι SBK ανεβαίνεις χαλαρός με αρνέτ γυαλί; Λεφτά να πάρεις μηχανή είχες, λεφτά για εξοπλισμό δεν παίζουν;

Το ίδιο ισχυεί και για τον συνεπιβάτη. Δεν σου λέω να πας πχ στην κοπέλα σου και να της πεις να πάρει μπουφάν μηχανής και αυτή (ενδέχεται να μην έχει την οικονομική άνεση), αλλά έστω σε βόλτες, ένα τζιν, μποτάκια και ένα δερμάτινο φόρα τα, είναι πολύ καλύτερο απο μια φόρμα, ζακέτα και σταράκια.

Εν τέλει, ο εξοπλισμός σου δίνει και μια αίσθηση προστασίας, ξέρεις οτι και να γίνει η στραβή (χτύπα ξύλο, όλοι να είμαστε καλά πάντα) θα την βγάλεις λίγο καλύτερα γιατί ουσιαστικά η πανοπλία σου είναι. Έχει τύχει να κατέβω και για ποτό στο κέντρο με το Spidi, σε μαγαζί που όλοι ήτανε ντυμμένοι στην πένα. Κλαίν μάιν τουλάχιστον είμαι 2τροχος και δεν το μετανιώνω Dancing
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δεν ξέρω για τα βαραντερο αλλά σήμερα στα Μέθανα οι τουρίστριες φωτογραφιζαν τη λαίλαπα...

Δεν ειχαν ξαναδει φαινεται,κατι σαν την καρετα-καρετα.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Λοιπον το γενικευω σαν νεος στα φορουμ και τι εμπεδωσα και καταλαβα.
Δεν πηγα σε πολλες εξορμησεις λογω περιοχης (Αγρινιο) 2 ηταν που πηγα
Πλαταμωνας και Κουρουτα...και θα συνεχισω να πηγαινω τα ατομα που γνωρισα
θετικες εντυπωσεις μου αφησαν παρα αρνητικες.
Ο "λογος" των συνομιλητων με προβληματιζει και τα κλισε τυπου
βρε φιλε...βρε αδερφε τι μηχανακι εχεις...απο που εισαι?
Συνηθιζω να μιλαω στον πληθυντικο και θα συνεχισω !!!!!
το μονο κοινο που πιθανον εχουμε ειναι οι 2 ροδες και οι βολτες!
Ραντεβου στα Τρικαλα για περισσοτερα.Bike
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Δεν ξέρω για τα βαραντερο αλλά σήμερα στα Μέθανα οι τουρίστριες φωτογραφιζαν τη λαίλαπα...
Τους τραβηξε το μυτακι πρωτη φορα βλεπανε μηχανη με κεφαλι μπεκατσας RollingRollingRollingabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.580
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Γιατι ειμαστε ωραιοι και περναμε καλα και γουσταρουμε.Stoned EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Και εχουμε γνωριστει και με κατι ξηγημενα Ομορφοπαιδα εδω μεσα που βαρανε τσιπουρα και λαγκαβουλια και κατι κοψιδια και προβατινες της πανε σαν φυσαρμονικα.abc;)



Τωρα οσο για κατι λεβεντες που πανε βολτα σαν το κυριο στη φωτο ξερεις τη τσουξιμο κανει οταν σερνεσαι με τα κ@λομερια στην ασφαλτο Και για μπεταντιν θαχω τσιπουρο και εκει να δεις κλαμα.YesYes

44677284_735341133467919_3186405184288849920_n.jpg
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Γιατι ειμαστε ωραιοι και περναμε καλα και γουσταρουμε.Stoned EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Και εχουμε γνωριστει και με κατι ξηγημενα Ομορφοπαιδα εδω μεσα που βαρανε τσιπουρα και λαγκαβουλια και κατι κοψιδια και προβατινες της πανε σαν φυσαρμονικα.abc;)



Τωρα οσο για κατι λεβεντες που πανε βολτα σαν το κυριο στη φωτο ξερεις τη τσουξιμο κανει οταν σερνεσαι με τα κ@λομερια στην ασφαλτο Και για μπεταντιν θαχω τσιπουρο και εκει να δεις κλαμα.YesYes

View attachment 22001
εεεεεεε παιχτη μας φωτογραφιζεις αλλα εμεις εχουμε και ξυστρες ωρε!!Laugh 1YesSmileys drinking beer EmoticonHappyHappyHappyHappyHappyHappyHappyHappy
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έβαλε ξύστρες το Σαπιοκάραβο, τέλος πάω να φαρμακωθώ.....
Για τις λέσχες Politically correct θα πω μία φράση... Μασάει η Κατσίκα ταραμά;
Νάρθει τώρα το αρχιδάκι και να μου πει, δεν φοράτε τον προβλεπόμενο εξοπλισμό και δεν μπορείτε να έρθετε μαζί μας, που όταν φόραγα εξοπλισμό η μάνα του το άλλαζε πάνες στην παιδική χαρά, πιστεύω ότι ο καθένας ξέρει πώς να προφυλάσσει τον εαυτό του σε αυτό το χώρο βέβαια αν δω έναν τελείως άκυρο εννοείται ότι δεν θα τον ακολουθήσω.... Και για την ιστορία η λαίλαπα γάμεί....
 
N

notakos600

Guest
Έβαλε ξύστρες το Σαπιοκάραβο, τέλος πάω να φαρμακωθώ.....
Για τις λέσχες Politically correct θα πω μία φράση... Μασάει η Κατσίκα ταραμά;
Νάρθει τώρα το αρχιδάκι και να μου πει, δεν φοράτε τον προβλεπόμενο εξοπλισμό και δεν μπορείτε να έρθετε μαζί μας, που όταν φόραγα εξοπλισμό η μάνα του το άλλαζε πάνες στην παιδική χαρά, πιστεύω ότι ο καθένας ξέρει πώς να προφυλάσσει τον εαυτό του σε αυτό το χώρο βέβαια αν δω έναν τελείως άκυρο εννοείται ότι δεν θα τον ακολουθήσω.... Και για την ιστορία η λαίλαπα γάμεί....
Είσαι μορφή ρε μλκ RollingRollingRollingRolling
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Έγραψα.... κι έσβησα.abcdefgh
Ξαναέγραψα.. Ξαναέσβησα.. Joy

Εχω γνώση του νόμιμου,ηθικού ή όχι αλλά και της ιδιαιτερότητας του παράγοντα επικοινωνία ανθρώπων,με βάση τα δικά μου βιώματα όμως. cdefghi

Έσβησα γιατί ΔΕΝ πιστεύω οτι φτάσαμε ακόμα ως κοινωνία στο σημείο να ξέρουμε να επικοινωνούμε.Ακομα και σήμερα τα θέματα που πιάνουμε με καλή διάθεση μπορούν να μας διχάσουν γιατί νοιωθουμε την ανάγκη να αυτοεπιβεβαιωθούμε.:(

“Γηράσκω δ΄αιεί πολλά διδασκόμενος” κατά πρώτον και motoparea για όσο νιώθω ότι μπορώ να προσφέρω. Να επικοινωνώ. Να νιώθω ότι μπορώ/μπορούν να διακρίνω/διακρίνουν τον Άνθρωπο, τόσο πίσω από το πληκτρολόγιο όσο και καβάλα στο οποίο μηχανάκι..


Μια σύνοψη των παραπάνω..


 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Έβαλε ξύστρες το Σαπιοκάραβο, τέλος πάω να φαρμακωθώ.....
Για τις λέσχες Politically correct θα πω μία φράση... Μασάει η Κατσίκα ταραμά;
Νάρθει τώρα το αρχιδάκι και να μου πει, δεν φοράτε τον προβλεπόμενο εξοπλισμό και δεν μπορείτε να έρθετε μαζί μας, που όταν φόραγα εξοπλισμό η μάνα του το άλλαζε πάνες στην παιδική χαρά, πιστεύω ότι ο καθένας ξέρει πώς να προφυλάσσει τον εαυτό του σε αυτό το χώρο βέβαια αν δω έναν τελείως άκυρο εννοείται ότι δεν θα τον ακολουθήσω.... Και για την ιστορία η λαίλαπα γάμεί....
Εχω δει στα Μεγαρα GS 1150 με ξυστρες στις κεφαλες και οταν τελειωσε
το γυρολογιο δεν τις ειχε!! Ποτε μην λες ποτε! Καλημερα τρελλε!BikeYesJoyabcd
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Ας γράψω ένα σεντονακι...

Κάποτε με τις χοντρές τις μύγες ήμουν πολύ ενεργό μέλος ενός από τα ποιο όμορφα φόρουμ της τότε εποχής που γνώρισα ΑΔΈΡΦΙΑ από ΌΛΗ την Ελλάδα και το ρητό μου ήταν "Η Ελλάδα ΜΊΑ γειτονιά"
Τότες που λέτε όντας μονταρατορας εκεί αλλά πολύ οξύθυμος με καυστική πένα κατακρινοντας την αδικία με το παραμικρό, υπήρχε στην ίδια φατρια μοντερατορα κάποιος που ήταν (το έπαιζε) ΠΟΛΎ της ασφάλειας και σε μια βόλτα που ήταν οργανωτής προσέβαλε δημόσια στο τότε Φόρουμ που απαρυθμουσε άνω των 8000 μελών έναν συμφορουμιτη για την δήλωση παρουσίας του στη βόλτα με τζετ κράνος άνω των 45 ετών.
Εκείνη την εποχή γυρνούσαμε από την πίτα του Σοφικου και στα ανεβασματα της Λαμίας προς Δομοκό μου έκλεινε συνεχώς τον δρόμο να μην τον προσπεράσω (Τότε υπήρχε λίγο ή πολύ η κόντρα της πρωτιάς), ο ίδιος άνθρωπος που εξεφτελισε έναν συνφορουμιτη για τζετ κράνος εθεται σε κίνδυνο σίγουρα και άλλους εκτός από μένα για ένα καπρίτσιο.

Οπότε άρχισα σιγά σιγά να διαλέγω τις παρέες μου, να οδηγώ και να πηγαίνω όπως εγώ γουστάρω και αν αντιληφθώ δυσαρέσκεια, παίρνω το καπελάκι μου και φεύγω, του τύπου υποτυπώδες εξοπλισμό είτε σε μπότες, κράνος, ρουχισμό και υποδείξεις από λάτρεις του πληκτρολογίου,......πολύ απλά τις γράφω σταρχιδια μου και πάω παρακάτω.

Γράφω με οξύτητα γιατί είναι 43 ,έχω οικογένεια, δουλειά, τρελές υποχρεώσεις, άλλαξα 20 μηχανές σχεδόν, πήγα στη μισή Ευρώπη και γνωρίζω τι είναι το καλύτερο για μένα ΜΟΝΟ εγω, τη στρατιωτική θητεία την έκανα το 95 ΔΕΝ την ξανά κάνω τώρα που μεγάλωσα.

Φυσικά με τα γραφόμενα μου δεν προωθώ την καγκουριά και ούτε την μη υποτυπώδη τήρηση των κανών ασφάλειας, απλά αφήνω στην κρίση του καθενός να αξιολογήσει την ζωή του όπως αυτός επιθυμεί και όχι υποδεικνύοντας του. Δικτάτορες έχουμε πόλους ΔΕΝ χρειάζεται άλλος ένας να φιμώσει το μόνο χόμπι που μας αναζωογονεί.

Την Καλημέρα μου συντροχοι
 
Top Bottom