ΒMW R 1200 GS ADVE 2018...Απορια

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Και ναι η εξάτμιση καίει τα πόδια του συνεπιβάτη όταν γκαζώνεις καλά, οι άλλοι ιδιοκτήτες έχουν παρατηρήσει κάτι ανάλογο ή όλα συμβαίνουν σε μένα;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μπρος στην ιδιοκτησία πενφε τσιες αυτά είναι λεπτομέρειες. Θα στέλνεις την κυρία Νίκη με λεωφορείο στον προορισμό. Εγώ θα της έλεγα να παραγγέλνει και τον καφέ να σε περιμένει στο τραπεζάκι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
OXI...δεν τα καίει! έλεγξε μηπως δεν είναι σφιγμένη σωστά από τον λαιμό στον τελικό και έχεις απώλειες από εκεί με αποτελεσμα μεγαλυτερο θερμικο φορτίο
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εκατοντάδες χιλιόμετρα με την Αγγελική,ούτε ίχνος ζέστης Μάνο.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ναι ισχύει .....


Φυσικά έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία από τα προηγούμενα μοντέλα ελέω euro 4 η οποία είναι αισθητή περισσότερο στον συνεπιβάτη. Θα βάλεις αυτό, βέβαια ενδεικτικά στο προτείνω. Υπάρχουν πολλές μάρκες στο εμπόριο.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
OXI...δεν τα καίει! έλεγξε μηπως δεν είναι σφιγμένη σωστά από τον λαιμό στον τελικό και έχεις απώλειες από εκεί με αποτελεσμα μεγαλυτερο θερμικο φορτίο

Εκατοντάδες χιλιόμετρα με την Αγγελική,ούτε ίχνος ζέστης Μάνο.
Αν είδατε παιδιά γράφει για 2018 μοντέλο. Επειδή το είχα ξέρω ότι ισχύει.
Στα προηγούμενα ούτε καν.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Αν είδατε παιδιά γράφει για 2018 μοντέλο. Επειδή το είχα ξέρω ότι ισχύει.
Στα προηγούμενα ούτε καν.
Μισο...επειδη δεν το ειχα αλλά το εχω παει ταξιδι του φιλου μου...η συνοδηγος δεν παραπονεθηκε.. Οντως συμβαινει αυτο σε αυτά τα μοντελα; Οντως τωρα...εχω μείνει αφωνος.... (να γιατι μενω με την γριά μου)
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μισο...επειδη δεν το ειχα αλλά το εχω παει ταξιδι του φιλου μου...η συνοδηγος δεν παραπονεθηκε.. Οντως συμβαινει αυτο σε αυτά τα μοντελα; Οντως τωρα...εχω μείνει αφωνος.... (να γιατι μενω με την γριά μου)
Ναι μόνο από το 2018 και μετά. Αλλά δεν καίει στην ουσία απλά είναι ένα τόνο παραπάνω από τα προηγούμενα και κάποιος που δεν το ξέρει νομίζει ότι καίγεται.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Ναι μόνο από το 2018 και μετά. Αλλά δεν καίει στην ουσία απλά είναι ένα τόνο παραπάνω από τα προηγούμενα και κάποιος που δεν το ξέρει νομίζει ότι καίγεται.
Με το guard που έδειξες λυνεται το προβλημα;

(η δικια μου πρέπει να είναι είτε αναίσθητη, είτε η μπότα κράτησε την ζέστη μακρυα)
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
τα πιο φτωχα μειγματα δημιουργουν και παραπανω θερμοτητα, αν εχει αλλες προδιαγραφες για μειωμενους ρυπους, λογικο το βρισκω
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Με το guard που έδειξες λυνεται το προβλημα;

(η δικια μου πρέπει να είναι είτε αναίσθητη, είτε η μπότα κράτησε την ζέστη μακρυα)
Όχι δεν είναι αισθητή σε εσένα, νομίζω έχεις προ LC μοντέλο;
Ναι το guard αυτό διορθώνει τόσο όσο χρειάζεται την κατάσταση, κάποιοι λένε και για την akrapovic ότι βοηθάει αλλά δεν το πιστεύω. Πάντως σε αυτό που έχω τώρα έχω και guard και akrapovic. Δεν έχει θέμα η σύζυγος. Ούτε στο προηγούμενο όταν έβαλα το guard ξαναζεστάθηκε τόσο. Όλα καλά λοιπόν.

Ο λόγος είναι ότι όταν μπήκε η μηχανή στη euro 4 κατηγορία, μπούκωσαν κατά κάποιο τρόπο τα καυσαέρια για αυτό βγαίνει αυτή η ζέστη από τον καταλύτη.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Όχι δεν είναι αισθητή σε εσένα, νομίζω έχεις προ LC μοντέλο;
Σου ειπα οτι πηγα ταξιδι δικαβαλος με 1200 του 2018 και η γυναικα μου δεν παραπονεθηκε

Ναι το guard αυτό διορθώνει τόσο όσο χρειάζεται την κατάσταση, κάποιοι λένε και για την akrapovic ότι βοηθάει αλλά δεν το πιστεύω. Πάντως σε αυτό που έχω τώρα έχω και guard και akrapovic. Δεν έχει θέμα η σύζυγος. Ούτε στο προηγούμενο όταν έβαλα το guard ξαναζεστάθηκε τόσο. Όλα καλά λοιπόν.

Ο λόγος είναι ότι όταν μπήκε η μηχανή στη euro 4 κατηγορία, μπούκωσαν κατά κάποιο τρόπο τα καυσαέρια για αυτό βγαίνει αυτή η ζέστη από τον καταλύτη.
Οπότε όλη η θερμοκρασία βγαίνει από το τελικό. Αν αλλάξει το τελικό με κάποιο τιτανιού ή carbon το οποιo εξωτερικά δεν βγάζει θερμοκρασίες (μπορείς να το ακουμπησεις με το χέρι) το πρόβλημα λύνεται

AΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ η συνοδηγος του @apache . Δικαιολογια ψαχνει για να αλλάξει εξάτμιση χωρις να φαει παντόφλα! Ακομη και γι αυτο η μαμα BMW μας σκέφτεται και μας δίνει τις απαραιτητες δικαιολογίες
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Σου ειπα οτι πηγα ταξιδι δικαβαλος με 1200 του 2018 και η γυναικα μου δεν παραπονεθηκε

Δεν αντιλέγω, εξάλλου δεν το είχαν όλοι το πρόβλημα, η αίσθηση του καθενός και η αντοχή στην θερμότητα είναι υποκειμενικά. Οπότε υπολογίζεις στην εξίσωση σου, πότε πηγές βολτα(εποχή-θερμοκρασία περιβάλλοντος) ενδυμασία συζύγου σου και κατά πόσο θα μπορούσε να παραπονεθεί για κάτι αν το θεωρεί φυσιολογικό ή δεν της ήταν ενοχλητικό.

Πάντως το θέμα αυτό εμφανίστηκε από το μοντέλο 2018 και μετά, αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Οπότε όλη η θερμοκρασία βγαίνει από το τελικό. Αν αλλάξει το τελικό με κάποιο τιτανιού ή carbon το οποιo εξωτερικά δεν βγάζει θερμοκρασίες (μπορείς να το ακουμπησεις με το χέρι) το πρόβλημα λύνεται
Η θερμοκρασία βγαίνει από τον καταλύτη, χαμηλά πριν το τελικό
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Πάντως το θέμα αυτό εμφανίστηκε από το μοντέλο 2018 και μετά, αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.

Μην το ξαναπούμε πρόβλημα μεταξύ μας...Το λύσαμε αυτό

ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΑΣ

@apache αστο πάνω μου οταν θα συναντήσω την Νικη...Μεχρι και δώρο θα σου την πάρει την Ακραποβιτς
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Top Bottom