Βοήθεια πάλι...

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Μα και στον μάστορα που το πήγα μου είπε και ο ίδιος οτι δεν γίνεται μέσα σε ένα βράδυ να χαλάσει η αντλία με το που έβαλες απο αυτόν τον τσαρλατάνο βενζίνη...όταν λες απο που γεμίζει; Τι εννοείς ακριβώς; Ποιο βυτίο του φέρνει βενζίνη;

Όχι, στο όχημά του από που βάζει, γιατί αν σερβίρει αυτή τη λάσπη, δε θα την τρώει κι ο ίδιος....
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αυτό το "κράξιμο" δεν το είχα σκεφτεί ποτέ να σου πω την αλήθεια...δεν μπορώ να καταλάβω, ανοίγεις ένα βενζινάδικο σε έναν απο τους πιο κεντρικούς δρόμους του Βόλου, με άπειρη κίνηση και ένα κάρο μαγαζιά με delivery άρα τα μηχανάκια εκεί θα πηγαίνουνε. Με το να βάζεις σάπια βενζίνη ουσιαστικά σκάβεις τον λάκο σου...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ασε...είχα φάει φρίκη, βλέπω ξανά ρετάρει "ε οχι πάλι ρε π***τη μου γ@μω την Suzuki μου μέσα!" και πάει λέγοντας...ευτυχώς...στο μεταξύ, ερώτηση: εγω τώρα που όντως έφταιγε η βενζίνη, μπορώ να παω εκεί πέρα να του κάνω παρατήρηση;

Θα σου προτεινα να μην το κανεις.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Και να πάω δεν θα βγάλω άκρη ίσα ίσα εμένα θα κράξει...άστον αργά ή γρήγορα όλο και κάποιος θα τον κάνει καταγγελία και θα του το κλείσουνε...
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς, απλά να μην ξαναπάς, σε όλους μας έχει τύχει, έχει τύχει και σε μένα να κάνω 90χμ με ένα ντεπόζιτο στο bandit (19αρι το ντεπόζιτο cdefghigi). Τέλος καλό, όλα καλά αφού δεν έπαθε τίποτα το μηχανάκι, εξάλλου suzuki είναι δεν μασάει.Shot
Τώρα ο βενζινάς με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα έρθει η ώρα του police
 
N

notakos600

Guest
Μπορεί να μην φταίει ο βενζινας ρε παιδιά, αλλά το βυτίο που τον ανεφοδιάζει.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μπορεί να μην φταίει ο βενζινας ρε παιδιά, αλλά το βυτίο που τον ανεφοδιάζει.
Παντως η ΒP ειναι πλεον ΕΚΟ.
Απ'αυτη εφοδιαζεται.
Με την εκο εγω καποιες φορες που δε βολευει να βαλω crystal δεν εχω παραπονο
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ασε...είχα φάει φρίκη, βλέπω ξανά ρετάρει "ε οχι πάλι ρε π***τη μου γ@μω την Suzuki μου μέσα!" και πάει λέγοντας...ευτυχώς...στο μεταξύ, ερώτηση: εγω τώρα που όντως έφταιγε η βενζίνη, μπορώ να παω εκεί πέρα να του κάνω παρατήρηση;

μόνον εάν ζητήσεις να σου δώσουν δείγμα, που νομίζω είναι υποχρεωμένοι μπορείς να πετύχεις κάτι, αλλοιώς......... ''φωνή βοώντος εν τη ερήμο''.

είναι και κάποιες φορές που τυχαίνει να είναι στα τελειώματα η δεξαμενή του πρατηρίου και τραβάει απο χαμηλά όχι ότι καλύτερο, επίσης σε αυτή την περίπτωση όταν τυχαίνει να σου βάζει ''τα τελευταία'' παίζει και το σενάριο να τραβάει και αέρα ο οποίος χρεώνεται σάν καύσιμο......,
όπως και αμέσως μετά από ανεφοδιασμό που επικρατεί ανακατωσούρα, δέν είναι ότι καλύτερο,
η Qφάλα ο merfi κρύβεται από πίσω...........
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Τα βυτια δεν φερνουνε απο μονα τους νοθευμενη βενζινη γιατι απο οσο ξερω τα φορτηγα πανω εχουνε συσκευες γεωεντοπισμου και σημαινει οτι πχ την ταδε ωρα πρεπει να φυγει απο τα κεντρικα πχ στην Θεσσαλονική και ακριβώς μετά απο 4 ώρες να φτάσει στο τάδε πρατήριο, μετά απο μισή ώρα στο επόμενο και πάει λέγοντας. Αν δούνε την οποιαδήποτε περίεργη καθυστέρηση τότε δραν ανάλογα. Ωστόσο αν πας μετά απο το βυτίο να βάλεις βενζίνη τότε όντως δεν είναι καλή ιδεά γιατί έτσι όπως γεμίζει τις δεξαμενές σηκώνει και οτι νερά και σκουπίδια μπορεί να έχουνε μέσα...γενικά λίγα βενζινάδικα υπάρχουνε που να είναι σωστοί...εγω πάντως απο Avin έβαζα και βάζω ακόμα και το μηχανάκι πάει σωστά.
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Τα βυτια δεν φερνουνε απο μονα τους νοθευμενη βενζινη γιατι απο οσο ξερω τα φορτηγα πανω εχουνε συσκευες γεωεντοπισμου και σημαινει οτι πχ την ταδε ωρα πρεπει να φυγει απο τα κεντρικα πχ στην Θεσσαλονική και ακριβώς μετά απο 4 ώρες να φτάσει στο τάδε πρατήριο, μετά απο μισή ώρα στο επόμενο και πάει λέγοντας. Αν δούνε την οποιαδήποτε περίεργη καθυστέρηση τότε δραν ανάλογα. Ωστόσο αν πας μετά απο το βυτίο να βάλεις βενζίνη τότε όντως δεν είναι καλή ιδεά γιατί έτσι όπως γεμίζει τις δεξαμενές σηκώνει και οτι νερά και σκουπίδια μπορεί να έχουνε μέσα...γενικά λίγα βενζινάδικα υπάρχουνε που να είναι σωστοί...εγω πάντως απο Avin έβαζα και βάζω ακόμα και το μηχανάκι πάει σωστά.
Νομίζεις τα φορτηγά είναι το 50%μην σου πω και παραπάνω ποσοστό που νοθεβουν... Εννοείται και με συνεννόηση με τον πρατηριουχο....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μην είσαστε βλάκες, τα βυτία εχουν το ίδιο καύσιμο για όλους, ο Βολιώτης έβαλε βενζίνη σε full κακοκαιρία που σημαίνει ότι οι δεξαμενές τους μπάζουν full νερό
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μην είσαστε βλάκες, τα βυτία εχουν το ίδιο καύσιμο για όλους, ο Βολιώτης έβαλε βενζίνη σε full κακοκαιρία που σημαίνει ότι οι δεξαμενές τους μπάζουν full νερό

Απο τις πιο πιθανές περιπτώσεις.
Το θεωρώ απίθανο κάποιος που χρόνια τώρα (όπως γράφεις) δουλεύει καθαρή βενζίνα και μάλιστα σε επαρχιακή πόλη που αυτά μαθαίνονται άμεσα) να αποφάσισε να την νοθεύσει.
Ή πήρε νερό ή τράβηξε απο κάτω απο την δεξαμενή που είχε σκουπιδάκια ή κάτι τέτοιο τέλοσπαντων. Αποκλείω τον δόλο.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αποκλείω τον δόλο.

abcdefghgk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Σε αυτήν την περίπτωση ναι. Δεν έχει λογική ξαφνικά να αποφασίσει να κάνει λαμογιά. Κάπου ας κοιτάμε και πέρα απο το προφανές λόγο καχυποψίας. Πόσο πιθανό είναι ένα παλιό βενζινάδικο σε επαρχιακή πόλη να αποφάσισε ξαφνικά να χαλάσει το όνομα του;

Θεωρώ κάτι άλλο παίχτηκε. Προσωπική άποψη και για αυτή την περίπτωση όπως περιγράφηκε από την αρχή του νήματος.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το λοιπόν η χάρα κράτησε για λίγο μιας και ξεκίνησε πάλι τα ίδια. Το πάω σε άλλον μάστορα που μου πρότεινανε άπειρα άτομα ένας απο τους καλύτερους στον Βόλο. Το κοίταξε όλο το μηχανάκι. Ντεπόζιτο μήπως κατεβάζει σκουριά τίποτα και μπουκώνει η αντλία, ρεύματα, τα πάντα όλα. Τελικά ναι, την άκουσε η αντλία πάλι. Γνήσια αντλία 300€, και μεταχειρισμένη δεν βρίσκουμε πλέον σε ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ έστω κατάσταση.

Το ακραίο είναι οτι βρήκε απο Βόλο 5 αντλίες μεταχειρισμένες απο τρακαρισμένα Address, και ΚΑΜΙΑ δεν δούλευε σωστά, όλες ρετάρανε. Καμία ιδέα; Απο άλλα φόρουμ που διαβάζω βλέπω συχνά απο άτομα να λένε για τον ψεκασμό στα Address, και μάλιστα κάποια threads που γραφτήκανε το 2008 κιόλας (όταν ήτανε ακόμα νέο μοντέλο) είχανε θέματα με αντλίες βενζίνης. Και ο ίδιος ο μάστορας μου είπε οτι τα Address έχουνε συχνά βλάβες στις αντλίες τους.

Καμία λύση; Εγω οκ, να δώσω για να πάρω καινούρια κουτί εντελώς όχι used, αλλά αμα ξαναβγάλει το ίδιο θέμα; Τι κάνω; Αν είναι να το δώσω τα λεφτά μου μου φτάνουνε μόνο για 2 μηχανάκια μεταχειρισμένα: Honda Supra 100 και Innova 125 καρμπυρατέρ μοντέλο. Supra δεν τα φοβάμαι είναι σκυλιά και αυτό που βρήκα είναι απο το συνεργείο που πάω και φτιάχνω το μηχανάκι είναι πράγματι σε άριστη κατάταση. Καμία γνώμη; Το κακό που με βγάζει εκτός ορίων είναι έχω ρίξει άπειρα λεφτά σε αυτό το μηχανάκι, αυτό συνεχίζει να βγάζει βλάβες και παράλληλα τα ίδια αυτά λεφτά τα δούλεψα σκληρά για να τα βγάλω...
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
...... και ετσι αρχιζουν οι εμπειριες. Joy
Καρμπυρατερ ή ....... αντλια βενζινας , ψεκασμος, tps , εγκεφαλος και λιγο απο της Χαϊδος το τριχωμα ?.....cdefghig.......!
Σε μηχανακια 125 κυβικων που αμα κλασεις ο ιδιος μολυνεις περισσοτερο το περιβαλλον...! Ημαρτον με τους πειραματικους νεωτερισμους στα μικρα τετραχρονα κυβικα .......!Bcdef
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
...... και ετσι αρχιζουν οι εμπειριες. Joy
Καρμπυρατερ ή ....... αντλια βενζινας , ψεκασμος, tps , εγκεφαλος και λιγο απο της Χαϊδος το τριχωμα ?.....cdefghig.......!
Σε μηχανακια 125 κυβικων που αμα κλασεις ο ιδιος μολυνεις περισσοτερο το περιβαλλον...! Ημαρτον με τους πειραματικους νεωτερισμους στα μικρα τετραχρονα κυβικα .......!Bcdef
Σωστός.....
 
Top Bottom