Βοήθεια πάλι...

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το 2020 ξεκίνησε με μηχανικά θέματα πάλι...

Και ναι κυρίες και κύριοι η αντλία στο μηχανάκι για ακόμα μια φορά παραδίδει πνέυμα! Η συγκεκριμένη αντλία ήτανε μεταχειρισμένη απο Address με πολύ λίγα χλμ πάνω του και όταν την βάλαμε ήτανε σε άριστη κατάσταση. Και πράγματι, το μηχανάκι πήγαινε όλοσωστα, και γκάζι και απο όλα.

Βενζίνη πάντα απο ένα βενζινάδικο που πάει όλο το συνεργείο που το πάω, φίλοι μου, ντελιβεράδες απο την δουλειά, ο πατέρας μου κλπ. Δεν νοθεύει καθόλου ο συγκεκριμένος, και καθαρισμός στις αντλίες του κάνει και όλα. Σήμερα πάω για καφέ έξω, πάω να βάλω μπρος, ξεκινάει σιγά σιγά, λέω οκ χαλαρά να ζεσταθεί λίγο, σε κάποια φάση με 40 km/h περίπου το μηχανάκι μπούκωσε και έσβησε. Εντάξει έχει αέρα, κρύο, βροχή άστο να ζεσταθεί λίγο. Το βάζω ξανά μπρος σταματάω για κάνα 2 λεπτά στο ρελαντί να έρθει σε θερμοκρασία το μοτέρ σωστή ξεκινάω πάλι.

Απο μεσσαίες και πάνω για ακόμα μια φορά το παπί δεν πάει βήμα. Εγω να το δώσω έτσι όπως είναι τώρα πάντως δεν παίζει να βρεθεί άτομο να το πάρει με προβληματικό injection...και επειδή αυτή είναι η 2η αντλία αρχίζει ήδη σιγά σιγά ο ψεκασμός σε παπί να μου προκαλεί ψυχολογικά, σκέφτηκα την έσχατη λύση του να το κάνω μετατροπή σε καρμπυρατέρ...

Πρόκειται για έναν κινητήρα βασισμένο σε Shogun 110, και ο ίδιος ο κινητήρας σαν Address 125, στην Ασία έβγαινε με καρμπυρατέρ άρα είναι πράγματι ένα μοτέρ που υπάρχει και στις 2 εκδόσεις...

Εγω σε περίπτωση που πράγματι το κάνω τι θα χρειαστεί να αλλάξω; Και όχι παιδιά δεν θέλω ΠΑΛΙ ψεκασμό σε παπί...μου έβγαλε την πίστη μια φορά, και πάει να το κάνει και 2η.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το 2020 ξεκίνησε με μηχανικά θέματα πάλι.......και επειδή αυτή είναι η 2η αντλία αρχίζει ήδη σιγά σιγά ο ψεκασμός σε παπί να μου προκαλεί ψυχολογικά, σκέφτηκα την έσχατη λύση του να το κάνω μετατροπή σε καρμπυρατέρ...........Και όχι παιδιά δεν θέλω ΠΑΛΙ ψεκασμό σε παπί...μου έβγαλε την πίστη μια φορά, και πάει να το κάνει και 2η.

...... καρμπυρατερ ? σε λιγο θα μας ζητησεις και μανιβελα ..... μου φαινεται "εισαγεις καινα δαιμονια" ......! cdefghigi
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Κοροϊδεύουμε ,και ομως. Όπως πολλοι "καμμένοι" απεχθάνονται την υδροψυξη(λόγω fail στο κύκλωμα ,που τους έβγαλε ακριβή βλάβη),έτσι και ο σογκουν δυσανασχετήσε με το ψεκασμο. Δεν μπορούμε να τον κατηγορήσουμε,είναι σαν να τη λέμε σε ανθρώπους που λατρεύουν δίσκους βινυλίου.

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
αν ναι το βιδωνεις ταιριαζοντας ντιζες κτλ ..

τα φισακια που θα ξεκουμπωσεις απο τον ψεκασμο σε περιπτωση που δεν παρει ...........θα πρεπει να τα γεφυρωσεις (γκαζι τερμα ανοιχτο ) ( να νομιζουν οτι κανουν αυτα την δουλεια )
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κοροϊδεύουμε ,και ομως. Όπως πολλοι "καμμένοι" απεχθάνονται την υδροψυξη(λόγω fail στο κύκλωμα ,που τους έβγαλε ακριβή βλάβη),έτσι και ο σογκουν δυσανασχετήσε με το ψεκασμο. Δεν μπορούμε να τον κατηγορήσουμε,είναι σαν να τη λέμε σε ανθρώπους που λατρεύουν δίσκους βινυλίου.

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το 2015 που πήρα το Daytona παπί μπορούσα να διαλέξω το παλιό καρμπ ή το πιο καινούριο ψεκαστό που μόλις είχε βγει με λίγα ευρώ διαφορά. Προτίμησα το καρμπ. Να μπορώ να φτιάξω και μόνος μου βρε αδερφέ στην άκρη του δρόμου. Σε μικρά κυβικά χρειάζεσαι απλότητα. Γνώμη μου.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το 2015 που πήρα το Daytona παπί μπορούσα να διαλέξω το παλιό καρμπ ή το πιο καινούριο ψεκαστό που μόλις είχε βγει με λίγα ευρώ διαφορά. Προτίμησα το καρμπ. Να μπορώ να φτιάξω και μόνος μου βρε αδερφέ στην άκρη του δρόμου. Σε μικρά κυβικά χρειάζεσαι απλότητα. Γνώμη μου.
ακριβώς!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Από μπαταρία πως πας; Δεν ρίχνεις καμιά ματιά προς τα εκεί μήπως είναι στα τελευταία της πριν αρχίσεις τη κοπτοραπτική;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Απο μπαταρία είμαι εντάξει. Yuasa φοράει το παπί δεν την έχω πάνω απο 1 χρόνο. Οι πόλοι της επίσης είναι τέρμα βιδωμένοι άρα δεν υπάρχει ενδεχόμενο να μην στέλνει πχ σωστό ρεύμα στο κύκλωμα...

Γενικά οτι είπε και ο Drake απο πάνω. Είναι παπί. Το παπί απο μόνο του θα πρέπει να είναι απλό σαν κατασκευή και να μην σου βγάζει την πίστη αν πχ χαλάσει κάτι πάνω. Στο Yingxiang θυμάμαι είχα μάθει και πως να καθαρίζω το καρμπυρατέρ, το οποίο απο μόνο του δεν είναι δύσκολη δουλειά. Αν δεν ξέρεις να το καθαρίζεις εσυ τότε ξέρει ο μπάρμπας σου 1000%. Το injection σίγουρα έχει το θετικό οτι ψεκάζει όσο καύσιμο θέλει ο κινητήρας την τάδε χρονική στιγμή και οτι και με -7 βαθμούς έξω με 2-3 μιζιές θα πάρει μπρος...το καρμπυρατέρ με σωστή ρύθμιση δεν έχεις θέματα...τα κρύα πρωινά πες να κατέβεις και 5 λεπτά νωρίτερα να το ζεστάνεις πρώτα και μετά έφυγες...γενικά η τεχνολογία λέει ψεκασμός αλλά μέσα μου ανέκαθεν αγαπούσα τα καρμπυρατεράκια.

Τώρα...το Address σαν κινητήρα φοράει ίδιο με το ασιάτικο Shogun 125RR το οποίο είναι το Address στην Ταϊλάνδη, Μαλαισία κλπ αλλά με άλλο όνομα. Ακριβώς ίδιος κινητήρας αλλά δεν έχει ψεκασμό. Εκεί έβγαινε με ένα Mikuni VM18, το ίδιο καρμπυρατέρ που φορούσε και το Shogun 110 εδω στην Ελλάδα. Άρα μιλάμε για έναν κινητήρα που έβγαινε και σε ψεκαστό και σε καρμπυρατεράτο. Τώρα η διαδικασία σίγουρα περιλαμβάνει το να καταργηθούνε οι αισθητήρες όπως λ, οι αισθητήρες εισερχόμουνου αέρα, αισθητήρας στροφάλου κλπ.

Σίγουρα ο εγκέφαλος θα βγει μιας και θα είναι άχρηστος πλέον και την θέση του θα πάρει μια ηλεκτρονική...αν δεν κάνω λάθος έχω ακούσει οτι ταιρίαζει απο Shogun 110. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος στα παραπάνω...αλλά σίγουρα θέλει μια διαδικασία...απο καρμπυρατέρ αν του βάλω τότε η επιλογή είναι απλή: οτι μέγεθος έβγαινε ο κινητήρας απο το εργοστάσιο, δηλαδή 18mm. Σίγουρα μιας και είναι 125 μπορεί να σηκώσει και 20αρι ή και 22αρι (άντε πες και 24αρι τραβηγμένο), αλλά προτιμώ ένα 18αρι να μην καίει και πολύ...

Τρίτη θα το πάω στον μάστορα να ρωτήσω τι θα χρειαστεί να αλλάξω...αλλά με injection πάλι δεν θέλω ούτε καν να το βλέπω, αρκετά μου έσπασε τα νεύρα εδω και έναν χρόνο σχεδόν η αντλία και η κάθε αντλία...

Σε περίπτωση που θέλετε να ξέρετε ποιο Shogun 125 λέω, μιλάω για αυτό...αυτό είναι το δικό μου έτσι όπως βγαίνει στην Ασία:

Διπλός προβολέας μπροστά και πιο επιθετική εμφάνιση...

Ο κινητήρας όπως βλέπετε είναι ακριβώς ο ίδιος με το δικό μου! Επίσης έχει μπρος πίσω δισκόφρενα και μπροστά μεγαλύτερο δίσκο...

Στο κοντέρ έτσι είναι. Να και ο διακόπτης του τσοκ στα αριστερά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μην μπλέξεις με μετασκευή απο ψεκαστό σε καρμπ. Φόρα πάνω μια φτηνή μεταχειρισμένη αντλία και πούλα το. Έχει αρχίσει να σου ζητάει και δεν θα σταματήσει.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά οτιδήποτε πάρω σαν εργάτη για τον επόμενο καιρό ΔΕΝ θα είναι injection. Δεν ξαναμπλέκω με ψεκαστήρια εγω σε παπί ξανά...και το κακό είναι οτι και να το δώσω πες στο car δεν βρίσκω κάτι άξιο μέχρι 1000-1200€ συν οτι, οτιδήποτε είναι να γίνει έχω 3 άντε πες να πάρω και μια μέρα εξτρά ρεπό, πες 4 μέρες μέχρι να γίνει η αγορά κλπ...με πιέζει και ο χρόνος λίγο...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αφού η μπαταρία του είναι εντάξει έχετε ελέγξει (το συνεργείο) πηνία - ανορθωτή και όλα δουλεύουν σωστά πριν πάμε στην τροφοδοσία?

Αν έχετε ελέγξει και αυτά και είναι εντάξει τότε και εγώ είμαι υπέρ της απόψεως που διατυπώθηκε παραπάνω για επισκευή και πούλημα. Αν αρχίσουν και ζητάνε δυστυχώς δύσκολα θα σταματήσουν.
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Στην τρόμπα δες μήπως μπορείς να αλλάξεις μόνο το μοτερακι και να βάλεις καινούργιο με ελάχιστο κόστος.
Με το καρμπυρατέρ όσο και να το παλέψεις τελείως σωστό δεν θα γίνει.
 
N

notakos600

Guest
Ρε συ Τάσο, μεταχειρω ανταλλακτικά δεν είχες βάλει πάνω;
Ξέρω γω ρε φίλε, μήπως να την ψάξεις λίγο τη φάση; Τόσα παπάκια σουτζουκι ψεκαστα κυκλοφορούν απροβληματιστα.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
για την μπαταρία, που αναφέρθηκε, ρίξε ένα σωστό μέτρημα ξανά, και άς είναι καινούργια δέν χάνεις κάτι, εάν στο συνεργείο υπάρχει και καμιά ecu να τριγυρνά, για δοκιμαστική αλλαγή, πάντως μήν το προεξοφλείς επειδή έχεις τα ίδια συμπτώματα ότι είναι πάλι ή αντλία
καλή ευκολία
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Παιδιά τελικά ήτανε μάπα βενζίνη...

Πάνω στην δουλειά αυτές τις 2 μέρες επειδή αυτό που βάζω ήτανε κλειστό έβαλα απο μια ΒΡ δίπλα απο το μαγαζί γιατί δεν είχε σταγόνα μέσα το ντεπόζιτο και θα έμενα. Έβαλα ξανά πάλι Avin 100αρα (εταιρικό πρατήριο πεντακάθαρο καύσιμο) μαζί με μισό μπουκάλι καθαριστικό injection. Το μηχανάκι ούτε ρετάρει πλεόν ούτε τίποτα...ειλικρινά μου πήγε η ψυχή στην κούλουρη πάλι...δεν μου τρέχουνε και απο τα μπατζάκια να δίνω 100κατι € και 300€ για αντλίες πάλι...δεν γινότανε εξάλλου το βράδυ να ήτανε κομπλέ και την επόμενη μέρα να χάλασε ξανά είπαμε...

Στο μεταξύ πριν τελειώσει αυτή η ΒΡ άνοιξα το ντεπόζιτο να μυρίσω λιγάκι να δω τι διάολο έβαλα...δεν μύριζε 100% βενζίνη να το πω. Μύριζε σαν χημικά κάπως δεν ξέρω; Βερνικί, διαλυτικό; Νέφτι; Δεν ξέρω τι αλλά ΔΕΝ μύριζε καθαρή βενζίνη να το πω, όπως πχ όταν βάζω απο Avin. Αυτό μύριζε σαν ένα χημικό κάπως δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς όμως...μάπα βενζίνη έβαλα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ασε...είχα φάει φρίκη, βλέπω ξανά ρετάρει "ε οχι πάλι ρε π***τη μου γ@μω την Suzuki μου μέσα!" και πάει λέγοντας...ευτυχώς...στο μεταξύ, ερώτηση: εγω τώρα που όντως έφταιγε η βενζίνη, μπορώ να παω εκεί πέρα να του κάνω παρατήρηση;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μα και στον μάστορα που το πήγα μου είπε και ο ίδιος οτι δεν γίνεται μέσα σε ένα βράδυ να χαλάσει η αντλία με το που έβαλες απο αυτόν τον τσαρλατάνο βενζίνη...όταν λες απο που γεμίζει; Τι εννοείς ακριβώς; Ποιο βυτίο του φέρνει βενζίνη;
 
Top Bottom