Βενζινη και Καυσιμα...γενικως

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
ποιος πεθανε;
Ποτε εγινε αυτο;


τα είχαμε πει εδώ και τώρα ξαναδιάβασα τις απόψεις σου. Μιας και είσαι του χώρου προφανώς θα ξέρεις κάτι παραπάνω... είχα σχηματίσει την εντύπωση (δεν ξέρω από που, ίσως από κάποια άλλη συζήτηση) πως δεν υπάρχει 100άρα. Πάντως θυμάμαι παλιά πως στις αντλίες βενζίνης είχε ταμπέλα που έγραφε το "100". Πλέον σε καμιά εταιρία δεν βρίσκεις αυτήν την ταμπέλα, παρά μόνο τα Ultimate, Racing... κτλ.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
τα είχαμε πει εδώ και τώρα ξαναδιάβασα τις απόψεις σου. Μιας και είσαι του χώρου προφανώς θα ξέρεις κάτι παραπάνω... είχα σχηματίσει την εντύπωση (δεν ξέρω από που, ίσως από κάποια άλλη συζήτηση) πως δεν υπάρχει 100άρα. Πάντως θυμάμαι παλιά πως στις αντλίες βενζίνης είχε ταμπέλα που έγραφε το "100". Πλέον σε καμιά εταιρία δεν βρίσκεις αυτήν την ταμπέλα, παρά μόνο τα Ultimate, Racing... κτλ.
100στάρα πουλάνε Βαγγέλη, μόνο που δεν είναι 100στάρα...
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
αν θυμαμαι καλα (ου γαρ ερχεται μονο ) η βενζινη ειναι ενα μιγμα επτανιων κ οκτανιων (υδρογονανθρακων)
δηλ η 95αρα που βαζουμε εχει 95% οκτανια κ 5% επτανια
αρα η 100αρα (100 οκτανια) που πουλανε τα βενζιναδικα πρεπει να εχει κ ενα πολυ μικρο ποσοστο απο επτανια
αρα 1οο% 100σταρα δεν υπαρχει.
αυτα πιστευω
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
αν θυμαμαι καλα (ου γαρ ερχεται μονο ) η βενζινη ειναι ενα μιγμα επτανιων κ οκτανιων (υδρογονανθρακων)
δηλ η 95αρα που βαζουμε εχει 95% οκτανια κ 5% επτανια
αρα η 100αρα (100 οκτανια) που πουλανε τα βενζιναδικα πρεπει να εχει κ ενα πολυ μικρο ποσοστο απο επτανια
αρα 1οο% 100σταρα δεν υπαρχει.
αυτα πιστευω
Λάθος Λάθος, η βενζίνη έχει μέτρο βαθμονόμισης το Οκτάνιο το οποίο δεν αυταναφλέγεται, το diesel εχει το επτάνιο (ισοεπτάνιο) το οποίο σε πίεση αυταναφλέγεται αμέσως..
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
τα είχαμε πει εδώ και τώρα ξαναδιάβασα τις απόψεις σου. Μιας και είσαι του χώρου προφανώς θα ξέρεις κάτι παραπάνω... είχα σχηματίσει την εντύπωση (δεν ξέρω από που, ίσως από κάποια άλλη συζήτηση) πως δεν υπάρχει 100άρα. Πάντως θυμάμαι παλιά πως στις αντλίες βενζίνης είχε ταμπέλα που έγραφε το "100". Πλέον σε καμιά εταιρία δεν βρίσκεις αυτήν την ταμπέλα, παρά μόνο τα Ultimate, Racing... κτλ.

Η 100αρα παράγεται κανονικά από τα διυλιστήρια και είναι διαφορετικό προϊόν
Η αλλαγή στα προϊόντα γίνεται για λόγους διαφοροποίησης, δεν θέλεις να πουλάς το ίδιο προϊόν με τον ανταγωνισμό και επιπλέον το ελέγχει και η εταιρεία καλύτερα

Για αυτό σας λέω ότι η μεγάλη νοθεία γίνεται στην 100αρα και η πιο απλή νοθεία είναι η ανάμειξη της με 95αρα, μετά πάμε με αλλά κόλπα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Λάθος Λάθος, η βενζίνη έχει μέτρο βαθμονόμισης το Οκτάνιο το οποίο δεν αυταναφλέγεται, το diesel εχει το επτάνιο (ισοεπτάνιο) το οποίο σε πίεση αυταναφλέγεται αμέσως..

Το diesel έχει κετανια

Σωστά τα λέει, είναι το ποσοστό οκτανίων που έχει η βενζίνη, η 100αρα δεν έχει επτανια


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το diesel έχει κετανια

Σωστά τα λέει, είναι το ποσοστό οκτανίων που έχει η βενζίνη, η 100αρα δεν έχει επτανια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τα κετάνια έχουν μέτρο βαθμονόμισης το επτάνιο...
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Τα κετάνια έχουν μέτρο βαθμονόμισης το επτάνιο...

Όχι ρε, είναι άλλο


αριθμός κετανίου είναι το μέτρο της καθυστέρησης της ανάφλεξης ενός καυσίμου ντίζελ, δεν έχει σχέση με τα επτανια
Άλλο χημική σύσταση


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όχι ρε, είναι άλλο


αριθμός κετανίου είναι το μέτρο της καθυστέρησης της ανάφλεξης ενός καυσίμου ντίζελ, δεν έχει σχέση με τα επτανια
Άλλο χημική σύσταση


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ρε τι λές τώρα; Το ιδανικό πετρέλαιο είναι αυτό με 100% επτάνιο, τώρα ο αριθμός κετανίων δίνεται ανάλογα με τον αριθμό επτανίου στο πετρέλαιο, το αντίστοιχο με τα Ron στην βενζίνη...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Οπως είναι το Ron για την αυτανάφλεξη στην Βενζίνη το ακριβώς αντίθετο είναι το κετάνιο...
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.... δεν ξερω τι λετε εσεις ..... παντως σε μηχανακια με λιγα κυβικα οταν βαζεις τετοια ενισχυμενη βενζινα νοιωθεις αμεσα την διαφορα στο τραβηγμα απο χαμηλα , ασε που ανεβαινει και το ρελαντι και θελει ρεγουλαρισμα το .... καρμπυρατερ, παλι .......!:D
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ πάλι ,βάζω 100αρα κάπου κάπου(αν δεν βρω ανοιχτούς τους 2βασικους) ,εκτός μιας φοράς που ήταν μαπα,τις υπόλοιπες με φάνηκε αντάξια της crystal .
Είναι και στον βενζινα μάλλον .
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Πέρα από τη πλάκα, 100 άρα βάζω σε όλα τα οχήματα από το σκούτερακι μέχρι και στο τελευταίο απόκτημα το εντουρακι που μετράει 20ετια και πλέον στη πλατη του!!
Στη μηχανή στα 40χιλ χιλιόμετρα που βγάλαμε injection για καθαρισμό απορία του μηχανικού πως ήταν τόσο καθαρά!!!
Στο δε αυτοκίνητο Γαλλικής προέλευσης το αναγράφει και στο μανουαλ, για μέγιστες επιδόσεις συνιστάται βενζίνη 98 RON
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πέρα από τη πλάκα, 100 άρα βάζω σε όλα τα οχήματα από το σκούτερακι μέχρι και στο τελευταίο απόκτημα το εντουρακι που μετράει 20ετια και πλέον στη πλατη του!!
Στη μηχανή στα 40χιλ χιλιόμετρα που βγάλαμε injection για καθαρισμό απορία του μηχανικού πως ήταν τόσο καθαρά!!!
Στο δε αυτοκίνητο Γαλλικής προέλευσης το αναγράφει και στο μανουαλ, για μέγιστες επιδόσεις συνιστάται βενζίνη 98 RON
Αυτό με τα αυτοκίνητο που λες το έχω δει κι εγώ ,με 100αρα τα 220 τα έχει για πλακα
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Το θεμα μαλλον δεν ειναι αν παει κατι καλυτερα με 100αρα,αλλα αν μας βαζουν 100σταρα.
Πόσο μάλλον στην 95αρα Πάνο!!
Γιαυτό κάποια εποχή στην triumph μας πέρναγαν χάρτες για βενζίνες Βραζιλίας με 85 οκτανια!! :p
Μόνο εδώ Ελλάδα τέτοια πράγματα!!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Έχω τρεις σταθερούς ,αν δεν είναι ο ένας ανοιχτός ,πάω στον άλλο ,στον τρίτο βάζω μόνο 100αρα ,έτσι την έχω δει.
Αυτά τοπικά πάντα.
Έχει τύχει να βάλω σε βόλτα όμως ,μακρυά από τη έδρα μου και το μηχανάκι παρ-παριζε.
Είχα φτάσει στο σημείο να τσεκαρω το Tps ,αλλά τελικά με είπαν ότι είναι από καυσιμο.
Είναι καθαρα θέμα βενζινά πιστεύω,τι εμπορεύεται.
Γιατί κι εδώ υπάρχουν ποιότητες ποιοτητες
 
N

notakos600

Guest
Έχω τρεις σταθερούς ,αν δεν είναι ο ένας ανοιχτός ,πάω στον άλλο ,στον τρίτο βάζω μόνο 100αρα ,έτσι την έχω δει.
Αυτά τοπικά πάντα.
Έχει τύχει να βάλω σε βόλτα όμως ,μακρυά από τη έδρα μου και το μηχανάκι παρ-παριζε.
Είχα φτάσει στο σημείο να τσεκαρω το Tps ,αλλά τελικά με είπαν ότι είναι από καυσιμο.
Είναι καθαρα θέμα βενζινά πιστεύω,τι εμπορεύεται.
Γιατί κι εδώ υπάρχουν ποιότητες ποιοτητες
Σωστότατος!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Δεν ξέρω ........ Εγώ ένα 20αρικο έβαζα, ένα 20αρικο θα βάζω!!!! :p:p

Σκηνικο λιγο πριν φυγουν οι δραχμες που το λιτρο ακριβυνε καθημερινως ... μπαινει ενας στο βενζιναδικο και λεει στον πωλητη ... "βαλε ενα ταλληρο" .... "ανοιξε τις τσεπες σου" του ανταπανταει εκεινος αμεσως ....! Προσεχεεεεε .......!cde
 
Top Bottom