Zεστα ρουχα μηχανης...γνωμες

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Κάνει τρομερή δουλειά. Οδήγησα ένα majesty παλιό με κουβέρτα tucano urbano. Εντάξει....έπαθα απο την προστασία που έχει.
Ναι σώζει τους επαγγελματίες, μαζί με τις χούφτες που ενσωματώνονται στο τιμόνι.
Ανεκτίμητη αξία!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Ναι για την πόλη-γραφειο,ακόμη και μικρες- μεγάλες εκδρομές άνοιξη-καλοκ-φθινοπ ανεκτίμητη αξία!
Συνεχίζοντας τώρα,τι θα φοράς από κάτω: Πέρα από την πλάκα,όντως ρωτάς εμπειροτατο άνθρωπο στο θέμα ,λόγω ταξιδιών ΟΛΟ το χρόνο ( και συνάμα κρύων ακρων-ελλιπους μικροκυκλοφορίας )!

Σε λιγο κρύο αξιόλογα και vfm είναι τα ισοθερμικά του Lidl. Είναι ιταλικής τεχνογνωσίας-εταιρείας,απλά κατασκευάζονται στην Κίνα για τα εργατικά! Απαλα, ανθεκτικά και άνετα σαν πυτζάμες.

Σε ενδιάμεσο κρύο θα ψάξεις(Σκρουτζ-κυνηγετικα είδη) για ισοθερμικά από μαλλί Merino.Δε γρατζουνανε ,και μόλις τα φορέσεις δεν θες να τα ξαναβγαλεις παρά μόνο καλοκαίρι. Απίστευτα!

Σε πολύ κρύο τωρα:
Μόνη λύση ,σοβαρά ισοθερμικά και νικητές σε πολλά συγκριτικά βορειοευρωπαικων περιοδικων ,τα παρακάτω της ixs. (Ixs therm, με ύφασμα windstopper καμμία σχέση με απλά)
Πας στον Τζιωρτζοπουλο και τα παίρνεις, παρά την τσουχτερη τιμή τους, γιατί είναι lifesaver.
Το πάνω μερτ δεν είναι φλις ζακέτα, είναι ίσο θερμικό και φοριέται ακόμη και χωρίς φανέλα με γυμνό κορμό αν θέλεις.( Ποτέ βαμβακερή φανέλα σε μοτό, γιατί ο ιδρώτας δεν εξατμίζεται όπως στα αναφερόμενα τεχνικά ρούχα!)
Αν έχει απίστευτο κρύο, βάζεις κάτω από το μπλουζάκι της ixs ένα ισοθερμικό odlo και φεύγεις για nordkap.






Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

- Έχω πάρει απ' το LIDL. Δεν κάνουν για μπόλικο κρύο και κυρίως αν έχεις ήδη πάθει "ζημιά".

- Για την ιστορία και για να μαθαίνουμε, το μαλλί Merinos είναι από το αντίστοιχο είδος (τεραστίων) προβάτων της Αυστραλίας.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
- Έχω πάρει απ' το LIDL. Δεν κάνουν για μπόλικο κρύο και κυρίως αν έχεις ήδη πάθει "ζημιά".

- Για την ιστορία και για να μαθαίνουμε, το μαλλί Merinos είναι από το αντίστοιχο είδος (τεραστίων) προβάτων της Αυστραλίας.
Ανέφερα ότι είναι για λίγο κρύο ,Κώτσο!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
Αν αποτύχουν όλα τα παραπάνω ,πας σ΄αυτό:

Νοτ μπαντ, λίγο πρόβλημα στη διήθηση αλλά με λίγη καλή θέληση, όλα ξεπερνιουνταιabcdefghgk
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Με ένα ισοθερμικο κολλάν και ένα σοβαρό ζευγάρι κάλτσες νομίζω ότι θα έχεις κάνει καλή δουλειά, τουλάχιστον στις εντός Αθήνας μετακινήσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
δειτε και παρτε πληροφοριες για τα καταδυτικα ισοθερμικα. κανου καλητερη δουλια.
https://www.tsourosmarine.gr/el/stoles/4587-esoteriko-isothermiko-cressi-unisex.html
Η λέξη κλειδί είναι διαπνοή και μικρός όγκος, στα τεχνικα ρούχο μοτο. Ο ιδρώτας που θα δημιουργήσει το συγκεκριμένο ισοθερμικό και ο όγκος του, το κάνουν δύσχρηστο για μεγάλα ταξίδια!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
Η λέξη κλειδί είναι διαπνοή στο τεχνικό ρούχο. Ο ιδρώτας που θα δημιουργήσει σε στάση η καταδυτική στολή ,θα κάνει το ταξίδι στη συνέχεια αδύνατο!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ελπιζο να διαβασες οτι δεν ειναι καταδυτικη στολη.Giving
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
ελπιζο να διαβασες οτι δεν ειναι καταδυτικη στολη.Giving
Ναι κάτω από την καταδυτική στολή αλλά με μικρότερη διαπνοή και μεγαλύτερο όγκο από το επιθυμητό για μηχανές....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν αποτύχουν όλα τα παραπάνω ,πας σ΄αυτό:


Έχει πάρει ένας γείτονας αυτό:


Είναι ηλεκτρικό. Τον ζηλεύω τώρα που τον βλέπω να παρκάρει βγαίνοντας από την ζεστουλα του και παρκάροντας εύκολα σε χώρο που παρκάρει mega scooter...όμως αυτό δεν είναι μοτοσυκλέτα. Θα το κατέτασα σαν υποκατάστατο αυτοκινήτου για μικρές καθημερινές αποστάσεις. Πάντως καλό! Αν και 4Κ+ δεν θα έδινα να το πάρω.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.... και IXS αντιανεμικα και DEVOLD με ολο το τριχωτο του αυστραλεζικου προβατου και fleece COLUMBIA ξεμανικωτο και ελαστικο DAINESE τυπου καταδυτικου και τελος το Jacket Cordura HELD ...... μπα, το κρυο θα νικησει και αρχιζει η φαση του μαζοχισμου που θεωρειται προτερημα για μερικους παντως ........!abcde
Η μονη αξιολογη αντιμετωπιση ειναι ....... ή και το αδιαβροχο οπως λεει και ο Πανος ...... ή Hyundai i20 Diesel 5,2 ltr/100 km εντος πολεως ........!Stoned Emoticon
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Γλυκούλια μου, σας έχω νέα. abcde
Ετοιμαστείτε όμως για διπλοτριπλοσέντονο ποστ! :eek: Όσοι με ξέρουν, φαντάζομαι ήδη θα έχουν λιποθυμήσει....abcdefghgk


Ας γράψω κατ' αρχήν τί ντύσιμο έκανα σήμερα που έχει ψοφόκρυο (2-8 βαθμούς και στα Β.Π. 2-3 χαμηλότερα......)

Έβαλα λοιπόν το πρώτο πιο στενό ισοθερμικό κολάν.
Από πάνω έβαλα και το δεύτερο που είναι λίιιιγο πιο ευρώχωρο, μια χαρά κούμπωσαν μαζί!
Από πάνω πέρασα κολάρο στο ύψος των μηρών από ένα φλις λαιμού για extra ζέστη.
Επίσης πέρασα κολάρο ένα ζευγάρι γκέτες πλεκτές της γυναίκας μου cdefghigik που ήταν άχρηστες σε συρτάρι. Μωβ χρώματος, αλλά ποιός νοιάζεται? Δε φαίνονται.:rolleyes:
Από πάνω έβαλα ένα καινούργιο παντελόνι με μια υποτυπώδη επένδυση.
Και τελευταίο από πάνω το αδιάβροχο παντελόνι.
Α, ξέχασα. Και τις επιγονατίδες πάνω από το αδιάβροχο.

Να ξανασυστηθούμε? Κώστας ο μοτοκρεμμυδούλης!!! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Σύντομες Παρατηρήσεις:
α) Αν με γδύσει κάποιος, παίζει να με περάσει και για τον Λ. Γαβαλά. abcdefghgk Έφυγα για GNTM. Γιατί, καλύτερες είναι οι άλλες από μένα? abcdefghgk
β) Καλά που δεν υπάρχουν και ισοθερμικές ζαρτιέρες, γιατί φοβάμαι ότι θα τις έβαζα κι αυτές.abcdefghgk
γ) Ούτε ψύλλος στον κόρφο μου άμα με πιάσει κανά κόψιμο έτσι που είμαι ντυμένος. abcdefghgk


Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να πω ότι δεν κατάλαβα έστω και λίγο κρύο στα πόδια! cdef Και ο λόγος είναι απλά ότι έχω πάθει ήδη ζημιά και το παραμικρό κρύο το αισθάνομαι σαν καρφίτσες που με τρυπάνε.abcdefgh Πρέπει να μην περνάει ΤΙΠΟΤΑ για να ηρεμήσουν τα πόδια και αυτό ήθελε ψάξιμο και δουλίτσα.



Ας σοβαρευτώ λιγάκι επιτέλους........:p

Πώς τα καταφέρνω κάθε φορά..... ενώ μπαίνω να πάρω πληροφορίες και να βοηθηθώ για ένα θέμα, καταλήγω να το λύνω "μόνος μου" και μετά να ποστάρω λύσεις που βρήκα για να βοηθηθούν και άλλοι, που σίγουρα έχουν ίδια προβλήματα και απλά δεν ποστάρισαν για βοήθεια.


Εχτές έκανα μια έρευνα στο internet για τέτοια είδη γενικά. Να δω τί υπάρχει.
Πετάχτηκα λοιπόν το βράδυ μία στα γρήγορα σε γνωστό μοτομάγαζο της πλατείας Κέννεντυ στο Χαλάνδρι.
Ο νεαρός πωλητής δεν είχε ποικιλία λύσεων να μου προτείνει, λέγοντας ότι για να πάω σε αμιγώς μοτοσυκλετιστικό παντελόνι που να κόβει σίγουρα το κρύο, πρέπει να πάω σε κάτι των 350+ ευρώ. Το θεώρησα υπερβολή και βασικά αμφέβαλλα αν όντως ισχύει και δεν κάνουν δουλειά τα του 100ρικου+ (πήρα απάντηση σ' αυτό σήμερα σε άλλο μοτομάγαζο).

Ως μόνη λύση μου έδειξε ένα ισοθερμικό κολάν της Dainese. Πανάκριβο όμως, στα 56 ευρώ. Βασικά, αν όντως κάνει τη δουλειά που μου υποσχέθηκε, ας πούμε ότι τ' αξίζει και δεν παίρνεις τίποτα άλλο. Επειδή το είδα όμως και το φόρεσα, δε μου γέμισε το μάτι ότι αξίζει τόσο....... και συνήθως δεν πέφτω έξω σε τέτοιες εκτιμήσεις.

Ήταν αυτό:



Αν το έχει κάποιος, θα ήθελα την εμπειρία και τη γνώμη του.

Έφυγα άπραγος, καθώς είμαι της λογικής ότι αν δε σου χτυπήσει κάτι καλά στο μάτι, μην το πιέζεις. Παρακάτω θα βρεις κάτι πιο κατάλληλο.


Έτσι ασχολήθηκα λίγο με το site άλλο γνωστού μοτομάγαζου με καταστήματα σε Καλλιθέα και Μοσχάτο.
Βρήκα κάποια πραγματάκια και αφού μίλησα με πωλητή είπα να πεταχτώ, μια και θα πήγαινα ούτως ή άλλως στο Νέο Κόσμο, σε μαγαζί με ρούχα για να πάρω κάτι που είχα παραγγείλει.

Στο ρουχάδικο στο Ν.Κόσμο λοιπόν, πήρα παντελόνι τζιν με επένδυση. Επένδυση μάλιστα που μόλις το φόρεσα μου φάνηκε αξιόλογη για ένα "κοινό" παντελόνι.
Συγκεκριμένα είναι αυτό:


Φαντάζομαι δε θα φαίνεται πολύ καλά, αλλά έχει *****ιά επένδυση τύπου "βιλούδο" που λεν και στο χωριό.......:D

Του είχα πει να φέρει δύο αν είναι σίγουρος ότι θα ενθουσιαστώ, οπότε τα χτύπησα και τα δύο.
Με 18 ευρώ έκαστο λόγω εκπτώσεων, το deal ήταν super. :)


Παίρνω μετά το σκούτερ και πάω στο μοτομάγαζο.
Εκεί, ο πωλητής (που είχαμε μιλήσει και στο τηλέφωνο) είχε αρκετές ιδέες και λύσεις να μου προτείνει.

Κατ' αρχάς μου είπε πως υπάρχουν παντελόνια αμιγώς μοτοσυκλετιστικά που κρατάνε καλά το κρύο με 99+ ευρώ (και δε χρειάζεται να δώσεις 350+ που έλεγε ο άλλος). Τα είδα και η επένδυσή τους δεν ήταν ευκαταφρόνητη. Πιστεύω μια χαρά θα έκαναν τη δουλειά τους, αλλά υπάρχει πάντα το θέμα αν πάρεις ελάχιστα κιλάκια και δε σου κάνει, τί κάνεις? Δίαιτα? Middle finger dancing banana

- Ξεκινήσαμε με τη λύση της κουβέρτας-ποδιάς για το σκούτερ, αλλά δεν είναι ενδεδειγμένη τελικά για 2+1 λόγους:
1) Κλέβεται εύκολα από οποιονδήποτε επιτήδειο, άρα πρέπει να το αφήνεις μόνο σε απόλυτα ελεγχόμενο χώρο.
2) Ταιριάζει ένα για κάθε μηχανάκι, αλλά και μοντέλο της ίδιας εταιρείας. Δηλ. αν αλλάξω το Agility City που έχω του 2010 με το καινούργιο Agility City του 2020, θα έχουν πρόβλημα τα πιαστράκια (μου είπε) και πάει άχρηστο. Πρέπει να πάρεις καινούργιο. Το έχει κάνει έτσι η εταιρεία (turcano urbano) μου είπε και κονομάει απ' τις συνεχείς αλλαγές. Επειδή το σκούτερ είναι ήδη 10 ετών, δε ρισκάρω να πάρω κάτι τέτοιο και να πάει στράφι, μια και το κόστος του δεν είναι ευκαταφρόνητο (100άρικο+ ανάλογα τον τύπο).
3) Κάνει μόνο για σκούτερ που τα πόδια είναι μέσα στην ποδιά. Για κανονική μηχανή που τα πόδια είναι απ' έξω, δεν κάνει, οπότε για τον tweety?
Άκυρη λοιπόν η κουβέρτα σκούτερ.


- Εκεί μου πετάει ότι υπάρχει ατομική κουβέρτα, για τον οδηγό! δηλ. και έτσι απεμπλέκεσαι από τον τύπο του σκούτερ που θα έχεις κάθε φορά. Για να το δούμε ρε φίλε, ωραίο ακούγεται να πούμε.
Το είδα, είναι όντως μια πολύ ωραία, πρακτική και οικονομικότερη λύση (στα 30 ευρώπουλα) και ουσιαστικά κάνει την ίδια δουλειά. Αντί να είναι μαγκωμένο με ένα σωρό κλιπσάκια γύρω-γύρω στο σκούτερ, το κρεμάς απ' το λαιμό και το ρίχνεις στα πόδια σου.
Είναι αυτή:
https://www.stelpet.gr/Proion/29046/141/Kouverta-podia-anavati-Vester-516/
Ωραία λύση λοιπόν, αλλά πάλι κάνει μόνο για σκούτερ και το μυαλό μου εμένα είναι και σε κείνες τις......... κυλιόμενες βόλτες του 2μήνου......Dancing


- Έχω μου λέει και ειδικό παντελόνι, που ανοίγει με χρατς σε όλο του το πλάϊ, οπότε φοριέται πανεύκολα ακόμα και με τα παπούτσια! Έχει επένδυση τύπου μπουφάν, ενώ είναι και με υλικό "γυαλιστερό" αδιάβροχο. 2 σε 1 δηλαδή. Για να το δούμε μάστορη. Το φόρεσα και μου άρεσε, πολύ ζεστό και αντιανεμικό. Τούμπανο! Πολύ καλή ιδέα και λύση, φοράς ότι θες από μέσα και έχεις ένα παντελόνι για πολύ κρύο με προαιρετική χρήση επέκτασης προστασίας στήθους. Το παντελόνι δε, τυλίγεται και αποθηκεύεται σε ενσωματωμένη θήκη, που όταν το φοράς, μπορείς να αποθηκεύεις μικροπράγματα!
Το καλό σε σχέση με ένα αμιγώς μοτοσυκλετιστικό παντελόνι είναι ότι δε σε προβληματίζει το μέγεθος, μια και προσαρμόζεται το φάρδος του ανάλογα πού θα κλείσεις τα χρατς. Έτσι, μπορείς να φοράς κάθε φορά και άλλα ρούχα, όσα πολλά θέλεις και να επισκέπτεσαι όλες τις χασαποταβέρνες, Dancing χωρίς να νοιάζεσαι μην πάρεις κανά κιλό και δε σου κάνει το παντελόνι.
Το χτύπησα. Με 83 ευρώ πιστεύω έχω τη λύση του κρύου στα πόδια μου. Happy
Είναι αυτό:



Εντάξει. Δεν είναι και το απαύγασμα της κομψότητας, αλλά ποιός εχέσθην για τέτοια τώρα? Λύση στο πρόβλημά μου ήθελα και από ομορφάδα άλλο τίποτα. Κουκλάκι ζωγραφιστό είμαι το άτιμο. Rolling


- Έχεις τίποτα και σε βαρβάτο ισοθερμικό κολάν? τον ρώτησα. Έχω μου λέει και μου δίνει ένα που μου γέμισε το μάτι αμέσως. Παχουλό όσο πρέπει, απαλό και χουχουλιάρικο σε αίσθηση. Το φόρεσα και πιστεύω θα κάνει κι αυτό καλή δουλίτσα σε σχέση με τα δύο άλλα που έχω και είναι πολύ πιο λεπτά.
Ωραία πράγματα έχει αυτή η vester και είναι και πιο οικονομικά απ' τις άλλες "επώνυμες" και τσιμπημένες. Ό,τι έχω πάρει, το έχω ευχαριστηθεί, να την προτιμάτε.
26 ευρώ (και όχι 56 που ήθελε ο άλλος) και είναι όπως το είχα σκεφτεί από άποψη υλικού και πάχος.
Βάλτο κι αυτό στο καλάθι μάστορη, ήρθα να σας τ' ακουμπήσω σήμερα.:D



- Έχεις και φλις μεγάλα σε μέγεθος? Τα θέλω για πατέντα, να τα φοράω κολάρο στο παντελόνι στο ύψος του μηρού. Μου έδειξε και δύο οικονομικά και μεγάλα σε μήκος για να πιάνουν τον μηρό.
Βάλε δύο κι από δαύτα. 7+7 ευρώ μια χαρά θα κάνω την πατέντα μου που είδα σήμερα ότι δουλεύει καλά.

Με 123 ευρωπουλάκια πήρα πραγματάκια super-duper (πιστεύω). Θα τα δοκιμάσω εκτενώς και εδώ είμαστε να τα εκτιμήσουμε πλέον σε συνθήκες δρόμου και κρύου.



Υ.Γ.
1) Κρατήστε το ποστ ως μπούσουλα, θα σας χρειαστεί πιστεύω.....Yes
2) Άντε τώρα να δω τί σχόλια θα διαβάσω.........cdefghigik αλίμονό μου, αλλά δε φταίτε. Σας έδωσα ψωμί για παπάρα....Rolling
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μονορούφι το διάβασα. Λατρευω τα μεγάλα ποστ με πολλές πληροφορίες.Thank

Απο όλα μου άρεσε η λύση με το παντελόνι με τα βέλκρο. Αν και δεν ξέρω αν θα το προτιμούσα απο κουβέρτα για καθημερινή χρήση αν είχα σκούτερ. Στην μηχανή άλλωστε έχω χοντρό μοτοπαντελόνι που δεν περνάει τίποτα, όταν αποφασίσω για ταξίδι χλμ. Το πρόβλημα είναι η καθημερινότητα στην δουλειά. Σήμερα -5 βαθμούς το πρωί, δεν έβγαλα καν την πάπια. Δεν μπορώ να πάω με το ταξιδιωτικό μοτοπαντελόνι στην δουλειά.
Δυστυχως όμως και αυτή η κουβέρτα οδηγού μάλλον δεν κάνει για πάπια. Χμμμ....

Θεωρώ για την δική σου περίπτωση πάντως, πήρες την καλύτερη λύση. Αλλο αν εγώ δεν θα το προτιμούσα.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Γλυκούλια μου, σας έχω νέα. abcde
Ετοιμαστείτε όμως για διπλοτριπλοσέντονο ποστ! :eek: Όσοι με ξέρουν, φαντάζομαι ήδη θα έχουν λιποθυμήσει....abcdefghgk


Ας γράψω κατ' αρχήν τί ντύσιμο έκανα σήμερα που έχει ψοφόκρυο (2-8 βαθμούς και στα Β.Π. 2-3 χαμηλότερα......)

Έβαλα λοιπόν το πρώτο πιο στενό ισοθερμικό κολάν.
Από πάνω έβαλα και το δεύτερο που είναι λίιιιγο πιο ευρώχωρο, μια χαρά κούμπωσαν μαζί!
Από πάνω πέρασα κολάρο στο ύψος των μηρών από ένα φλις λαιμού για extra ζέστη.
Επίσης πέρασα κολάρο ένα ζευγάρι γκέτες πλεκτές της γυναίκας μου cdefghigik που ήταν άχρηστες σε συρτάρι. Μωβ χρώματος, αλλά ποιός νοιάζεται? Δε φαίνονται.:rolleyes:
Από πάνω έβαλα ένα καινούργιο παντελόνι με μια υποτυπώδη επένδυση.
Και τελευταίο από πάνω το αδιάβροχο παντελόνι.

Να ξανασυστηθούμε? Κώστας ο μοτοκρεμμυδούλης!!! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Σύντομες Παρατηρήσεις:
α) Αν με γδύσει κάποιος, παίζει να με περάσει και για τον Λ. Γαβαλά. abcdefghgk Έφυγα για GNTM. Γιατί, καλύτερες είναι οι άλλες από μένα? abcdefghgk
β) Καλά που δεν υπάρχουν και ισοθερμικές ζαρτιέρες, γιατί φοβάμαι ότι θα τις έβαζα κι αυτές.abcdefghgk
γ) Ούτε ψύλλος στον κόρφο μου άμα με πιάσει κανά κόψιμο έτσι που είμαι ντυμένος. abcdefghgk


Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να πω ότι δεν κατάλαβα έστω και λίγο κρύο στα πόδια! cdef Και ο λόγος είναι απλά ότι έχω πάθει ήδη ζημιά και το παραμικρό κρύο το αισθάνομαι σαν καρφίτσες που με τρυπάνε.abcdefgh Πρέπει να μην περνάει ΤΙΠΟΤΑ για να ηρεμήσουν τα πόδια και αυτό ήθελε ψάξιμο και δουλίτσα.



Ας σοβαρευτώ λιγάκι επιτέλους........:p

Πώς τα καταφέρνω κάθε φορά..... ενώ μπαίνω να πάρω πληροφορίες και να βοηθηθώ για ένα θέμα, καταλήγω να το λύνω "μόνος μου" και μετά να ποστάρω λύσεις που βρήκα για να βοηθηθούν και άλλοι, που σίγουρα έχουν ίδια προβλήματα και απλά δεν ποστάρισαν για βοήθεια.


Εχτές έκανα μια έρευνα στο internet για τέτοια είδη γενικά. Να δω τί υπάρχει.
Πετάχτηκα λοιπόν το βράδυ μία στα γρήγορα σε γνωστό μοτομάγαζο της πλατείας Κέννεντυ στο Χαλάνδρι.
Ο νεαρός πωλητής δεν είχε ποικιλία λύσεων να μου προτείνει, λέγοντας ότι για να πάω σε αμιγώς μοτοσυκλετιστικό παντελόνι που να κόβει σίγουρα το κρύο, πρέπει να πάω σε κάτι των 350+ ευρώ. Το θεώρησα υπερβολή και βασικά αμφέβαλλα αν όντως ισχύει και δεν κάνουν δουλειά τα του 100ρικου+ (πήρα απάντηση σ' αυτό σήμερα σε άλλο μοτομάγαζο).

Ως μόνη λύση μου έδειξε ένα ισοθερμικό κολάν της Dainese. Πανάκριβο όμως, στα 56 ευρώ. Βασικά, αν όντως κάνει τη δουλειά που μου υποσχέθηκε, ας πούμε ότι τ' αξίζει και δεν παίρνεις τίποτα άλλο. Επειδή το είδα όμως και το φόρεσα, δε μου γέμισε το μάτι ότι αξίζει τόσο....... και συνήθως δεν πέφτω έξω σε τέτοιες εκτιμήσεις.

Ήταν αυτό:



Αν το έχει κάποιος, θα ήθελα την εμπειρία και τη γνώμη του.

Έφυγα άπραγος, καθώς είμαι της λογικής ότι αν δε σου χτυπήσει κάτι καλά στο μάτι, μην το πιέζεις. Παρακάτω θα βρεις κάτι πιο κατάλληλο.


Έτσι ασχολήθηκα λίγο με το site άλλο γνωστού μοτομάγαζου με καταστήματα σε Καλλιθέα και Μοσχάτο.
Βρήκα κάποια πραγματάκια και αφού μίλησα με πωλητή είπα να πεταχτώ, μια και θα πήγαινα ούτως ή άλλως στο Νέο Κόσμο, σε μαγαζί με ρούχα για να πάρω κάτι που είχα παραγγείλει.

Στο ρουχάδικο λοιπόν πήρα παντελόνι τζιν με επένδυση. επένδυση μάλιστα που μόλις το φόρεσα μου φάνηκε αξιόλογη για ένα "κοινό" παντελόνι.
Συγκεκριμένα είναι αυτό:


Φαντάζομαι δε θα φαίνεται πολύ καλά, αλλά έχει *****ιά επένδυση τύπου "βιλούδο" που λεν και στο χωριό.......:D

Του είχα πει να φέρει δύο αν είναι σίγουρος ότι θα ενθουσιαστώ, οπότε τα χτύπησα και τα δύο.
Με 18 ευρώ έκαστο λόγω εκπτώσεων, το deal ήταν super. :)


Παίρνω μετά το σκούτερ και πάω στο μοτομάγαζο.
Εκεί, ο πωλητής (που είχαμε μιλήσει και στο τηλέφωνο) είχε αρκετές ιδέες και λύσεις να μου προτείνει.

Κατ' αρχάς μου είπε πως υπάρχουν παντελόνια αμιγώς μοτοσυκλετιστικά που κρατάνε καλά το κρύο με 99+ ευρώ (και δε χρειάζεται να δώσεις 350+ που έλεγε ο άλλος). Τα είδα και η επένδυσή τους δεν ήταν ευκαταφρόνητη. Πιστεύω μια χαρά θα έκαναν τη δουλειά τους, αλλά υπάρχει πάντα το θέμα αν πάρεις ελάχιστα κιλάκια και δε σου κάνει, τί κάνεις? Δίαιτα? Middle finger dancing banana

- Ξεκινήσαμε με τη λύση της κουβέρτας-ποδιάς για το σκούτερ, αλλά δεν είναι ενδεδειγμένη τελικά για 2+1 λόγους:
1) Κλέβεται εύκολα από οποιονδήποτε επιτήδειο, άρα πρέπει να το αφήνεις μόνο σε απόλυτα ελεγχόμενο χώρο.
2) Ταιριάζει ένα για κάθε μηχανάκι, αλλά και μοντέλο της ίδιας εταιρείας. Δηλ. αν αλλάξω το Agility City που έχω του 2010 με το καινούργιο Agility City του 2020, θα έχουν πρόβλημα τα πιαστράκια (μου είπε) και πάει άχρηστο. Πρέπει να πάρεις καινούργιο. Το έχει κάνει έτσι η εταιρεία (turcano urbano) μου είπε και κονομάει απ' τις συνεχείς αλλαγές. Επειδή το σκούτερ είναι ήδη 10 ετών, δε ρισκάρω να πάρω κάτι τέτοιο και να πάει στράφι, μια και το κόστος του δεν είναι ευκαταφρόνητο (100άρικο+ ανάλογα τον τύπο).
3) Κάνει μόνο για σκούτερ που τα πόδια είναι μέσα στην ποδιά. Για κανονική μηχανή που τα πόδια είναι απ' έξω, δεν κάνει, οπότε για τον tweety?
Άκυρη λοιπόν η κουβέρτα σκούτερ.


- Εκεί μου πετάει ότι υπάρχει ατομική κουβέρτα, για τον οδηγό! δηλ. και έτσι απεμπλέκεσαι από τον τύπο του σκούτερ που θα έχεις κάθε φορά. Για να το δούμε ρε φίλε, ωραίο ακούγεται να πούμε.
Το είδα, είναι όντως μια πολύ ωραία, πρακτική και οικονομικότερη λύση (στα 30 ευρώπουλα) και ουσιαστικά κάνει την ίδια δουλειά. Αντί να είναι μαγκωμένο με ένα σωρό κλιπσάκια γύρω-γύρω στο σκούτερ, το κρεμάς απ' το λαιμό και το ρίχνεις στα πόδια σου.
Είναι αυτή:
https://www.stelpet.gr/Proion/29046/141/Kouverta-podia-anavati-Vester-516/
Ωραία λύση λοιπόν, αλλά πάλι κάνει μόνο για σκούτερ και το μυαλό μου εμένα είναι και σε κείνες τις......... κυλιόμενες βόλτες του 2μήνου......Dancing


- Έχω μου λέει και ειδικό παντελόνι, που ανοίγει με χρατς σε όλο του το πλάϊ, οπότε φοριέται πανεύκολα ακόμα και με τα παπούτσια! Έχει επένδυση τύπου μπουφάν, ενώ είναι και με υλικό "γυαλιστερό" αδιάβροχο. 2 σε 1 δηλαδή. Για να το δούμε μάστορη. Το φόρεσα και μου άρεσε, πολύ ζεστό και αντιανεμικό. Τούμπανο! Πολύ καλή ιδέα και λύση, φοράς ότι θες από μέσα και έχεις ένα παντελόνι για πολύ κρύο με προαιρετική χρήση επέκτασης προστασίας στήθους. Το παντελόνι δε, τυλίγεται και αποθηκεύεται σε ενσωματωμένη θήκη, που όταν το φοράς, μπορείς να αποθηκεύεις μικροπράγματα!
Το καλό σε σχέση με ένα αμιγώς μοτοσυκλετιστικό παντελόνι είναι ότι δε σε προβληματίζει το μέγεθος, μια και προσαρμόζεται το φάρδος του ανάλογα πού θα κλείσεις τα χρατς. Έτσι, μπορείς να φοράς κάθε φορά και άλλα ρούχα, όσα πολλά θέλεις και να επισκέπτεσαι όλες τις χασαποταβέρνες, Dancing χωρίς να νοιάζεσαι μην πάρεις κανά κιλό και δε σου κάνει το παντελόνι.
Το χτύπησα. Με 83 ευρώ πιστεύω έχω τη λύση του κρύου στα πόδια μου. Happy
Είναι αυτό:



Εντάξει. Δεν είναι και το απαύγασμα της κομψότητας, αλλά ποιός εχέσθην για τέτοια τώρα? Λύση στο πρόβλημά μου ήθελα και από ομορφάδα άλλο τίποτα. Κουκλάκι ζωγραφιστό είμαι το άτιμο. Rolling


- Έχεις τίποτα και σε βαρβάτο ισοθερμικό κολάν? τον ρώτησα. Έχω μου λέει και μου δίνει ένα που μου γέμισε το μάτι αμέσως. Παχουλό όσο πρέπει, απαλό και χουχουλιάρικο σε αίσθηση. Το φόρεσα και πιστεύω θα κάνει κι αυτό καλή δουλίτσα σε σχέση με τα δύο άλλα που έχω και είναι πολύ πιο λεπτά.
Ωραία πράγματα έχει αυτή η vester και είναι και πιο οικονομικά απ' τις άλλες "επώνυμες" και τσιμπημένες. Ό,τι έχω πάρει, το έχω ευχαριστηθεί, να την προτιμάτε.
26 ευρώ (και όχι 56 που ήθελε ο άλλος) και είναι όπως το είχα σκεφτεί από άποψη υλικού και πάχος.
Βάλτο κι αυτό στο καλάθι μάστορη, ήρθα να σας τ' ακουμπήσω σήμερα.:D



- Έχεις και φλις μεγάλα σε μέγεθος? Τα θέλω για πατέντα, να τα φοράω κολάρο στο παντελόνι στο ύψος του μηρού. Μου έδειξε και δύο οικονομικά και μεγάλα σε μήκος για να πιάνουν τον μηρό.
Βάλε δύο κι από δαύτα. 7+7 ευρώ μια χαρά θα κάνω την πατέντα μου που είδα σήμερα ότι δουλεύει καλά.

Με 123 ευρωπουλάκια πήρα πραγματάκια super-duper (πιστεύω). Θα τα δοκιμάσω εκτενώς και εδώ είμαστε να τα εκτιμήσουμε πλέον σε συνθήκες δρόμου και κρύου.



Υ.Γ.
1) Κρατήστε το ποστ ως μπούσουλα, θα σας χρειαστεί πιστεύω.....Yes
2) Άντε τώρα να δω τί σχόλια θα διαβάσω.........cdefghigik αλίμονό μου, αλλά δε φταίτε. Σας έδωσα ψωμί για παπάρα....Rolling
Εύχομαι να κάνεις τη δουλειά σου!!










Δυο γραμμές έγραψες πάλι!!
Γίνε πιο αναλυτικός σε παρακαλώ!!!!!
 
Top Bottom