YAMAHA 700 TENERE

Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Καλαμάκι
Μοτοσυκλέτα
Yamaha 700 Tenere & Moto Guzzi Griso 1100
Όνομα
Δημοσθένης
Περιοχή
Καλαμάκι
Επειδή μου ζητήθηκε απο φίλους εδώ, κάνω ξεχωριστό θέμα για το καινούργιο μηχανάκι μου.
Το πήρα σε αντικατάσταση του ΚΤΜ 1190 που είχα για 6+ χρόνια, και 27.000χλμ. Όχι πολλά, αλλά όλα σε ταξίδια αφού δεν χρησιμοποιώ μηχανή στην καθημερινότητά μου. Οδηγώ μηχανάκια απ' τα 12, και ξεκίνησα με trial, ένα Bultaco Sherpa 125, έρωτας το trial και πολύ μεγάλο σχολείο για οδήγηση μοτοσυκλέτας.
Το YAMAHA T7 το πήρα σκεπτόμενος περισσότερο λογικά παρά συναισθηματικά. Η καρδιά μου έλεγε να κρατήσω το ΚΤΜ, η λογική όμως μου έλεγε να το αλλάξω. Και το T7 μου είχε γυαλίσει, κι έτσι έκανα το βήμα. Μέχρι αυτή τη στιγμή έχω κάνει μόλις 570χλμ., το στρώνω ακόμη, μέχρι 5.000 στροφές το πάω. Όμως το μηχανάκι με κέρδισε, πρίν καλά-καλά μπορέσω να το τσιτώσω, κάτι στο οποίο με είχε κακομάθει το ΚΤΜ. Καθ΄ ότι τρελό γκάζι, 150 άλογα στον τροχό, και 270 τελική, καταλαβαίνετε... Πίστευα οτι θα μου λείψει η γεωμετρία του ΚΤΜ, καθώς όταν βγήκε το μοντέλο είχε πάρει διθυράμβους σε κριτικές όπως "έτσι πρέπει να σχεδιάζονται τα ADV απο δω και πέρα". Αλλά το Τ7 είναι η ευχάριστη έκπληξη, δεν έχω νιώσει ούτε μιά στιγμή να υστερεί σε γεωμετρία. Στα κομμάτια Μάνδρα-Βίλια και Πίσια-Λουτράκι, το μηχανάκι έστριβε άψογα. Σε χώμα και κροκάλα το μηχανάκι σου δίνει αυτοπεποίθηση και σε καθιστή και σε όρθια θέση οδήγησης, με πολύ σαφές τιμόνι, και παρ' ότι τα λάστιχα είναι 50-50 δίνουν πολύ καλή αίσθηση. Στην όρθια θέση οδήγησης με ύψος 1,80 δεν χρειάζεται να σκύψω στο τιμόνι, κάτι που το είχα ανάγκη στο ΚΤΜ, ενώ παράλληλα το τιμόνι δεν το νιώθω ψηλά όταν κάθομαι. Απλό χωρίς πολλά ηλεκτρονικά συστήματα, το φοβήθηκα... μαθημένος απ' τα συστήματα του ΚΤΜ. Το ίδιο και με τις απλές αναρτήσεις, αφού το ΚΤΜ είχε ηλεκτρονικές. Όμως αποδεικνύεται οτι ένα μηχανάκι που είναι σχεδιασμένο με πολύ μεγάλη προσοχή, δεν έχει ανάγκη όλα αυτά τα συστήματα, γιατί όλα είναι στο "τόσο-όσο". Βγάζεις το ABS, μπαίνεις στο χώμα κι αρχίζει η χαρά. Το ξαναβάζεις μπαίνοντας στην άσφαλτο, κι όλα καλά, πάλι χαρούμενος. Το νιώθεις να δουλεύει στον πίσω τροχό πριν την στροφή και να σου δίνει την λίγη υπερστροφή που ούτως ή άλλως την θέλεις και την περιμένεις κατεβάζοντας 1-2 ταχύτητες πρίν μπείς καλά. Όλα άψογα. Σήμερα το βράδυ το οδήγησα και σε σκοτεινό επαρχιακό δρόμο και τα φώτα του εξαιρετικά πολύ καλά, καμμιά ανάγκη για επιπλέον προβολείς. Ταχύτητα... 110χλμ. στις 5.000 στροφές, που σημαίνει οτι στις 7-7.500 θα έχει 150+, οπότε με κόκκινο στις 10.000 στροφές, θα δώσει ήρεμο και άνετο ταξίδι ακόμη και σε Ε.Ο. Η ροπή του πάρα πολύ καλή λόγω του crossplane στροφάλου, με 6η απ' τις 3.000 στροφές σε ανηφόρα φεύγει απροβλημάτιστα. Αυτά παιδιά, αν ξέχασα κάτι ή αν θέλετε να με ρωτήσετε είμαι στη διάθεσή σας.
Screenshot 2020-03-12 at 21.15.26.pngScreenshot 2020-03-12 at 21.15.52.pngScreenshot 2020-03-13 at 21.08.40.pngScreenshot 2020-03-13 at 21.08.57.pngScreenshot 2020-03-13 at 21.09.17.pngScreenshot 2020-03-13 at 21.09.33.pngScreenshot 2020-03-13 at 21.09.54.pngScreenshot 2020-03-13 at 21.10.19.png
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Δημοσθένη καλόκαλοτάξιδο κι ευχαριστούμε!!!

Περιμένουμε μετά το στρώσιμο εντυπώσεις σε συνθήκες ταξιδίου,φορτωμένος..

Επίσης σε κάποιες παρουσιάσεις,εκτός δρόμου, αναφέρθηκαν ως *****ές αρκετά οι αναρτήσεις του.
Ασχολήθηκες μαζϊ τους; Τις έφερες στα μέτρα σου;;
 
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Καλαμάκι
Μοτοσυκλέτα
Yamaha 700 Tenere & Moto Guzzi Griso 1100
Όνομα
Δημοσθένης
Περιοχή
Καλαμάκι
Δημοσθένη καλόκαλοτάξιδο κι ευχαριστούμε!!!

Περιμένουμε μετά το στρώσιμο εντυπώσεις σε συνθήκες ταξιδίου,φορτωμένος..

Επίσης σε κάποιες παρουσιάσεις,εκτός δρόμου, αναφέρθηκαν ως *****ές αρκετά οι αναρτήσεις του.
Ασχολήθηκες μαζϊ τους; Τις έφερες στα μέτρα σου;;
Το θέμα αναρτήσεων είναι σχετικό... πόσα κιλά είσαι, πόσο φορτωμένος και τι θέλεις να κάνεις. Εμένα π.χ. μου φάνηκε η πίσω λίγο σκληρή και την μαλάκωσα ένα κλίκ. ...Όντως ένα κλίκ! Ο ρυθμιστής του αμορτισέρ κάνει κλίκ στην περιστροφή, οπότε μετράς!!
 

tsampouski

new member
Δημοσιεύσεις
68
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 1000 xt

tyfhoon
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Πειραιάς
Πολλά και καλά χλμ. εντός και εκτός να έχεις. Ευχάριστο ότι σε καλύπτει σε αρκετά η αντικατάσταση του ΚΤΜ .
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γιατί μειονέκτημα;

Θεωρω οτι εχει πολλες πιθανοτητες να τα παιξει λογω κραδασμων,χτυπηματων και νερου.
 
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Καλαμάκι
Μοτοσυκλέτα
Yamaha 700 Tenere & Moto Guzzi Griso 1100
Όνομα
Δημοσθένης
Περιοχή
Καλαμάκι
Ειναι ενα μηχανακι που θα αγαπηθει πολυ.Μοναδικο του μειονεκτημα για μενα η οθονη του κατραν.

Καλοταξιδο.
Παναγιώτη ελπίζω πως όχι! Η Yamaha έχει εμπειρία στην αντικραδασμική ανάρτηση. Στο XTX660 που έχω, τα φλάς νομίζεις οτι είναι σπασμένα, αλλά δεν είναι, είναι αναρτημένα ελεύθερα, κουνιούνται. Αν ήταν σταθερά απ' τους κραδασμούς πιθανότατα θα έσπαγαν. Με την ίδια φιλοσοφία παρατηρώ οτι είναι στηριγμένη και η οθόνη στο Τ7, οπότε ελπίζω οτι δεν θα έχει πρόβλημα!
 
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Καλαμάκι
Μοτοσυκλέτα
Yamaha 700 Tenere & Moto Guzzi Griso 1100
Όνομα
Δημοσθένης
Περιοχή
Καλαμάκι
Θεωρω οτι εχει πολλες πιθανοτητες να τα παιξει λογω κραδασμων,χτυπηματων και νερου.
Θα δείξει, θα σας πω, σε.... 5-6 χρόνια, χαχαχα!!
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Κουκλί!
Καλοταξιδο και καλολάσπωτο!

Όταν μπορέσεις και το επιτρέψουν και οι συνθήκες, δώσε ένα review στα STR που φοράει, πιο πολύ σε εκτός δρόμου χρήση.
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Θεωρω οτι εχει πολλες πιθανοτητες να τα παιξει λογω κραδασμων,χτυπηματων και νερου.
Δεν υπάρχει περίπτωση. Άσε που είναι πανέμορφο κοντέρ
Εγώ περίμενα να εχςι καμία βλακεια PlayStation.
 
Top Bottom