What lies beyond - Μήπως τελικά δεν χρειάζεσαι πολλά cc για να ταξιδέψεις;

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ώρα 7-παρα το πρωί. Ξυπνάς μιας και έπεσες ξερός απο την κούραση χθες το βράδυ στις 11. Δουλεύεις σερβιτόρος και την Δευτερά παρά το χαλαρό 5ωρο σου βγαίνει η κούραση θες δεν θες. Δεν την γλιτώνεις. Εξάλλου για αυτό υπάρχει και ο καλός ύπνος, σωστά;

Σηκώνεσαι, κάνεις ένα μπάνιο και βγαίνεις έξω στον μπαλκόνι για το προκαθορισμένο τελετουργικό πρωινό του φοιτητή το οποιο ουσιαστικά αποτελείται απο καφέ και τσιγάρο. Κρατάς την λέξη φοιτητής γιατί είναι μια κομβική στιγμή στην ζωή σου. Ειδικά όταν έχεις το 2τροχο μικρόβιο μέσα στο αίμα σου.

Απο την μια θες να ταξιδέψεις. Να δεις μέρη, να ανέβεις στις πιο ψηλές κορυφές της Ελλάδας. Το μυαλό ταξιδεύει για λίγο και σε συνδιασμό με το δροσερό αεράκι του έχει έξω, μπαίνεις σε λίγο daydream mode. Να ταξιδέψεις στα πιο περίεργα μέρη. Μέρη που μόνο εσυ θα έχεις πάει. Και μετά ανοίγεις το κινητό και βλέπεις φόντο το παπί. Κατάρα! Δεν έχω μηχανή! Δεν έχω καν αρκετά λεφτά για Α2 ή για 250αρι CBF έστω. Δεν μπορώ να ταξιδέψω...ή οχι...

Είσαι τυχερός που πήρες ρεπό σήμερα, γιατί εξάλλου ο βροχερός καιρός δεν θα έφερνε και πολύ κόσμο στο μαγαζί. Αφού πέρασες τα νέα φώτα στο μηχανάκι σου σκέφτεσαι "και τώρα τι κάνω;". Μήπως ήρθε η ώρα να κάνεις μια μικρή "αναγνωριστική βόλτα" εκτός Βόλου; Να βγεις εθνική ας πούμε; Και έτσι κάνεις...γιατί θες να δεις μέρη...δεν σε χωράει το σπίτι σου. Εξοπλισμός σου, το κράνος, η τσάντα σου με ένα φάστ, ελαφρύ μπουφάν (γιατί ο καιρός κάνει κωλοτούμπες αυτές τις μέρες), ένα μπουκαλάκι νερό και...τα κλειδιά. Πως θα πάρει μπρος το κτήνος; Όχημα ένα παπί. Μοτοσυκλέτα σαν τύπος δίτροχο αλλά σε πολύ πολύ πολύ βασική μορφή. Περιμετρικό πλαίσιο δεν έχει...ηλεκτρονικά βοηθήματα δεν έχει, ανάθεμα τα μόνο ηλεκτρονικά του είναι το injection, ούτε καν πάνω απο 17 άλογα δεν βγάζει το καημένο. Δεν νιώθεις φοβισμένος όμως και γίνεσαι καπνός. "Για να δούμε πως τα πάει το Address σε εθνική". Οχι οτι δεν ξέρεις ήδη μιας και πριν 2 χρόνια πήγες Λάρισα μαζί του, αλλά πλέον μετά απο τόσες αλλαγές θα ήτανε σαν να έχεις άλλο μηχανάκι. Θεωρητικά...

Ξέρεις και 5 πραματάκια παραπάνω για την οδήγηση πλέον σε σχέση με τότε...γιατί να μην το κάνεις;


Και οδηγάς...βγαίνεις εθνική. Αφού πέρασες μια βόλτα απο την Β' ΒΙ.ΠΕ να πεις ένα γεια στον πατέρα σου, παίρνεις τον δρόμο προς λίμνη Κάρλα. Να μην στρίψεις και λίγο;

Τα φώτα την μέρα φαίνονται έτσι. Το βράδυ φαντάζομαι θα κάνουν απίστευτη δουλειά!

Σε αυτό το σημείο σταματάς για λιγάκι και χαζεύεις. "Κοίτα να δεις που τελικά κάτι κάνει και αυτό".

Στο βάθος μπροστά σου η λίμνη Κάρλα...πιο κοντά απο όσο νόμιζες τελικά.

Γυρνάς προς τα πίσω...θέλω να βγω εθνική, θέλω ευθείες!

Ευθείες θες; Μέσα! Πάμε μέχρι Στεφανοβίκιο!

Και μετά ξανά πάλι προς Βόλο...πεινάσαμε! Και αναρωτιέσαι μετά απο αυτή τη βόλτα...

Σε ταξιδεύει τελικά;
.
.
.
και γιατί να ΜΗΝ σε ταξιδέψει;

Δεν είναι μηχανή σίγουρα. Δεν έχει δύναμη για να κάνεις εύκολη προσπέραση, ούτε ABS, ούτε TCS. Έχει όμως όλα τα βασικά! Ένα ικανό μοτέρ να κρατήσει ταχύτητες 90-95 km/h άρα πας παντού, δισκόφρενο, καινούρια αμορτισέρ. Δεν υπολείπεται σε κάτι! Και στον γυρισμό μετά την Α' BΙΠΕ που η εθνική έχει κατηφόρα και στροφή μαζί με 105 στο κοντέρ και καλό στρίψιμο βουτάει όμορφα. Είναι και σταθερό!

Και έτσι όπως βολτάρεις βλέπεις και τον Κίσσαβο στο βάθος...και ξαφνικά κατάλαβες οτι το Πήλιο δεν είναι το μόνο κοντινό βουνό...
 
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Καλαμάκι
Μοτοσυκλέτα
Yamaha 700 Tenere & Moto Guzzi Griso 1100
Όνομα
Δημοσθένης
Περιοχή
Καλαμάκι
Ω ναι, θα συμφωνήσω.... Δεν χρειάζεσαι πολλά κυβικά για να ταξιδέψεις, χρειάζεσαι μιά δυνατή επιθυμία και μιά απόφαση να ξεκινήσεις!! Θυμάμαι το 1981 να φεύγω με έναν κολλητό απο Αθήνα ένα Καλοκαίρι απόγευμα στις 4:30 μ' ένα παπάκι 50άρι φτιαγμένο.... Δυό μουλάρια πάνω σ' ένα παπάκι, φύγαμε απο Αθήνα για Χαλκίδα!! Παλιά τότε η Ε.Ο., φύγαμε απ' την Νέα Σμύρνη και πρίν την Κηφισιά το παπί άρχισε να μπερδεύει πάνω απ' τα.... 45km/h, ξερυθμίστηκαν οι πλατίνες!!! Μιλάμε για το γέλιο της αρκούδας, φτάσαμε Χαλκίδα στις 7:30, βολτάραμε παραλία, ήπιαμε καφεδάκι, και στις 9:00 φύγαμε πάλι για Αθήνα, όπου φτάσαμε στις.... 1:00 μετά τα μεσάνυχτα!! Μιλάμε για αξέχαστο ταξίδι, μοναδική εμπειρία, και τώρα που γράφω γι αυτό, 39 χρόνια μετά, χαμογελάω μέχρι τ' αυτιά!!! Μόνο ευγνωμοσύνη που το έζησα!!!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Δημοσθένης Πατρώνας Πριν κάναν χρόνο όταν είχα θέμα με τον ψεκασμό στο μηχανάκι φόρτωσα δικάβαλο και ξεκίνησα για Χάνια. Το μηχανάκι στο μεταξύ στις ανηφόες με πάνω απο 50 να μην μπορεί να πάει γιατί η αντλία βενζίνης ήτανε ένα βήμα πριν τα παρατήσει ολοκρηρωτικά. Κουτσά κουτσά όμως ανεβήκαμε.

Όπου μπορείς να πας με ένα 1000αρι ή 600αρι εκεί μπορείς να πας και με ένα 125. Απλά με πιο αργούς ρυθμούς προφανώς. Δεν έχει την ίδια δυναμή στο μοτέρ φυσικά. Άλλο να έχεις κάτι με 60, 80, 120, 200 άλογα άλλο να το καβαλάς ένα μοτέρ με 10 άλογα και τελική στα 110 με 115.

Καταρχάς κατάβαλα πόσο σημαντινό είναι το φιλτροκούτι σήμερα μιας και στην διαδρομή είχε αρκετή σκόνη και χώματα (χωράφια τριγύρω). Αν είχα την χοάνη όλα αυτά θα είχανε μπει μέσα στο μοτέρ. Εντάξει δεν θα έκανε έκρηξη αλλά σίγουρα δεν κάνει καλό στον κινητήρα η βρώμα απ' έξω. Και μιας και σκοπεύω να κάνω αρκετές βόλτες εκτός πόλης (και εκτός νομού, γιατί όχι?) σκέφτομαι να κάνω κάτι με το γρανάζωμα...θέλω να βρω ένα γρανάζωμα ιδανικό, να μην γονατίζει πχ σε δικάβαλα μαζί με ανηφόρα αλλά και στα 90 με 95 το μοτέρ να δουλεύει ήρεμα...κάτι θα βρω.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όσο πιο λίγα χρόνια έχεις στην πλάτη σου τόσο πιο λίγα κυβικά χρειάζεσαι.

Τάδε έφη Karellen.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Δεν κάνουν τα κυβικά τον ταξιδιαρη.. το βασικότερο είναι ο χρόνος. Και μετά το χρήμα.
Και είναι πολλοί που έχουν αυτά τα δύο άλλα νομίζουν πως του φταίνε αλλά πραγματα..

Όταν όμως παίρνεις οξυγόνο από τα ταξίδια τοτε βρίσκεις ότι χρειάζεται για να τα πραγματοποιήσεις.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν χρειάζονται πολλά κυβικά για να περάσεις καλά και να ταξιδέψεις Giving


That said, δεν θεωρώ σωστό να βγαίνει κάποιος Εθνική Οδό με όχημα σαν το παπί, που επιτυγχάνει ταχύτητες 30-40% κάτω απο τα όρια του αυτοκινητόδρομου.
Κράτα σαν γενικό κανόνα πως για όποιον δρόμο κινείσαι, πρέπει πάντα το όχημα σου να αποδίδει κάπου 20% παραπάνω σε ταχύτητα απο το όριο του δρόμου αυτού, για να είσαι ασφαλής. Πρακτικά με το παπί είσαι ασφαλής μονο σε επαρχιακούς με όριο τα 70-80 χλμ/ώρα
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Λεφτά για μηχανή δεν έχω, αλλά σίγουρα έχω λεφτά για πολυυυυ βενζίνη, το οποιο πάνω κάτω με καλύπτει αυτή τη στιγμή, δεν έχω παράπονο.

@Drake Ramore Αυτό μου το είπε και ο πατέρας μου πάνω σε μια κουβέντα για ταξίδια. "Πήγαινε όπου θες, αλλά καλύτερα να πας απο επαρχιακούς ή απο παλιές εθνικές με χαμηλότερα όρια ταχύτητας. Με τα 90 και τα 110 τελικής ενός παπιού σε μεγάλη εθνική είσαι επικύνδινος γιατί για τέτοιους δρόμους το οποιοδήποτε 125αρι ταξιδεύει αργά" Και μιας και το 125 είναι ένα όχημα που έχει ως άνετη ταχύτητα ταξιδιού τα 90 περίπου με +- 5km/h τότε απο επαρχιακούς δρόμους.

Δόξα τον Θεό με επαρχιακούς δρόμους παντού πας...

Με σταθερή ταχύτητα και λίγο παραπάνω υπομονή (που ευτυχώς έχω υπομονή γαϊδάρου) παντού παςBike
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Ώρα 7-παρα το πρωί. Ξυπνάς μιας και έπεσες ξερός απο την κούραση χθες το βράδυ στις 11. Δουλεύεις σερβιτόρος και την Δευτερά παρά το χαλαρό 5ωρο σου βγαίνει η κούραση θες δεν θες. Δεν την γλιτώνεις. Εξάλλου για αυτό υπάρχει και ο καλός ύπνος, σωστά;

Σηκώνεσαι, κάνεις ένα μπάνιο και βγαίνεις έξω στον μπαλκόνι για το προκαθορισμένο τελετουργικό πρωινό του φοιτητή το οποιο ουσιαστικά αποτελείται απο καφέ και τσιγάρο. Κρατάς την λέξη φοιτητής γιατί είναι μια κομβική στιγμή στην ζωή σου. Ειδικά όταν έχεις το 2τροχο μικρόβιο μέσα στο αίμα σου.

Απο την μια θες να ταξιδέψεις. Να δεις μέρη, να ανέβεις στις πιο ψηλές κορυφές της Ελλάδας. Το μυαλό ταξιδεύει για λίγο και σε συνδιασμό με το δροσερό αεράκι του έχει έξω, μπαίνεις σε λίγο daydream mode. Να ταξιδέψεις στα πιο περίεργα μέρη. Μέρη που μόνο εσυ θα έχεις πάει. Και μετά ανοίγεις το κινητό και βλέπεις φόντο το παπί. Κατάρα! Δεν έχω μηχανή! Δεν έχω καν αρκετά λεφτά για Α2 ή για 250αρι CBF έστω. Δεν μπορώ να ταξιδέψω...ή οχι...

Είσαι τυχερός που πήρες ρεπό σήμερα, γιατί εξάλλου ο βροχερός καιρός δεν θα έφερνε και πολύ κόσμο στο μαγαζί. Αφού πέρασες τα νέα φώτα στο μηχανάκι σου σκέφτεσαι "και τώρα τι κάνω;". Μήπως ήρθε η ώρα να κάνεις μια μικρή "αναγνωριστική βόλτα" εκτός Βόλου; Να βγεις εθνική ας πούμε; Και έτσι κάνεις...γιατί θες να δεις μέρη...δεν σε χωράει το σπίτι σου. Εξοπλισμός σου, το κράνος, η τσάντα σου με ένα φάστ, ελαφρύ μπουφάν (γιατί ο καιρός κάνει κωλοτούμπες αυτές τις μέρες), ένα μπουκαλάκι νερό και...τα κλειδιά. Πως θα πάρει μπρος το κτήνος; Όχημα ένα παπί. Μοτοσυκλέτα σαν τύπος δίτροχο αλλά σε πολύ πολύ πολύ βασική μορφή. Περιμετρικό πλαίσιο δεν έχει...ηλεκτρονικά βοηθήματα δεν έχει, ανάθεμα τα μόνο ηλεκτρονικά του είναι το injection, ούτε καν πάνω απο 17 άλογα δεν βγάζει το καημένο. Δεν νιώθεις φοβισμένος όμως και γίνεσαι καπνός. "Για να δούμε πως τα πάει το Address σε εθνική". Οχι οτι δεν ξέρεις ήδη μιας και πριν 2 χρόνια πήγες Λάρισα μαζί του, αλλά πλέον μετά απο τόσες αλλαγές θα ήτανε σαν να έχεις άλλο μηχανάκι. Θεωρητικά...

Ξέρεις και 5 πραματάκια παραπάνω για την οδήγηση πλέον σε σχέση με τότε...γιατί να μην το κάνεις;


Και οδηγάς...βγαίνεις εθνική. Αφού πέρασες μια βόλτα απο την Β' ΒΙ.ΠΕ να πεις ένα γεια στον πατέρα σου, παίρνεις τον δρόμο προς λίμνη Κάρλα. Να μην στρίψεις και λίγο;

Τα φώτα την μέρα φαίνονται έτσι. Το βράδυ φαντάζομαι θα κάνουν απίστευτη δουλειά!

Σε αυτό το σημείο σταματάς για λιγάκι και χαζεύεις. "Κοίτα να δεις που τελικά κάτι κάνει και αυτό".

Στο βάθος μπροστά σου η λίμνη Κάρλα...πιο κοντά απο όσο νόμιζες τελικά.

Γυρνάς προς τα πίσω...θέλω να βγω εθνική, θέλω ευθείες!

Ευθείες θες; Μέσα! Πάμε μέχρι Στεφανοβίκιο!

Και μετά ξανά πάλι προς Βόλο...πεινάσαμε! Και αναρωτιέσαι μετά απο αυτή τη βόλτα...

Σε ταξιδεύει τελικά;
.
.
.
και γιατί να ΜΗΝ σε ταξιδέψει;

Δεν είναι μηχανή σίγουρα. Δεν έχει δύναμη για να κάνεις εύκολη προσπέραση, ούτε ABS, ούτε TCS. Έχει όμως όλα τα βασικά! Ένα ικανό μοτέρ να κρατήσει ταχύτητες 90-95 km/h άρα πας παντού, δισκόφρενο, καινούρια αμορτισέρ. Δεν υπολείπεται σε κάτι! Και στον γυρισμό μετά την Α' BΙΠΕ που η εθνική έχει κατηφόρα και στροφή μαζί με 105 στο κοντέρ και καλό στρίψιμο βουτάει όμορφα. Είναι και σταθερό!

Και έτσι όπως βολτάρεις βλέπεις και τον Κίσσαβο στο βάθος...και ξαφνικά κατάλαβες οτι το Πήλιο δεν είναι το μόνο κοντινό βουνό...
Μπράβο!!!

Giving
 
Top Bottom