Test: Yamaha Super Tenere 1200 Raid Edition 2019

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Άλλο ένα μεγάλο γιατί που βασανίζει τους φίλους των γιαπωνεζικων μηχανών

Τελικά δεν θέλουν, δεν μπορούν ή δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν ένα σοβαρά ανταγωνιστικό μηχανακι απέναντι στην επέλαση των ευρωπαϊκών;

Νομίζω ότι δεν τους ενδιαφέρει, πουλάνε σκούτερ και είναι ευχαριστημένοι από τα κέρδη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Με πρόλαβαν Ανδρέας και Γρηγόρης.

Μια χαρά Μηχανάρα είναι!!!

Πάνε ρε Μάνο στη Yamaha και πάρε το δοκιμή με την κυρά Νίκη..
Φόρτωσέ του και την προίκα που επάνω στο Tracer είναι μπούγιο..
Βγες εθνική για άνοιγμα..
Πήγαινε κι έναν κλειστό επαρχιακό..

Κι έλα μετά να μου πεις πόσο σας κούρασε..
Αν σας κούνησε στα ψηλά...
Κλπ.. κλπ..


Είναι κρίμα,ειδικά στα σύγχρονα μηχανάκια όλη η κουβέντα να γίνεται για τα άλογα και το βάρος..

Είδαμε άλλες κατασκευές με απόλυτα νούμερα σε άλογα πως συμπεριφέρονται στα πολλά... Γράφτηκε και το έξτρα βάρος που μπορεί να φέρουν.

Όπως είπε ο Γρηγόριος είναι θέμα οπτικής.

Οποίου δεν του βγει καλό ας το χαρίσει σε εμένα...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Άλλο ένα μεγάλο γιατί που βασανίζει τους φίλους των γιαπωνεζικων μηχανών

Τελικά δεν θέλουν, δεν μπορούν ή δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν ένα σοβαρά ανταγωνιστικό μηχανακι απέναντι στην επέλαση των ευρωπαϊκών;

Νομίζω ότι δεν τους ενδιαφέρει, πουλάνε σκούτερ και είναι ευχαριστημένοι από τα κέρδη


Sent from my iPhone using Tapatalk
Α, γειά σου!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Με πρόλαβαν Ανδρέας και Γρηγόρης.

Μια χαρά Μηχανάρα είναι!!!

Πάνε ρε Μάνο στη Yamaha και πάρε το δοκιμή με την κυρά Νίκη..
Φόρτωσέ του και την προίκα που επάνω στο Tracer είναι μπούγιο..
Βγες εθνική για άνοιγμα..
Πήγαινε κι έναν κλειστό επαρχιακό..

Κι έλα μετά να μου πεις πόσο σας κούρασε..
Αν σας κούνησε στα ψηλά...
Κλπ.. κλπ..


Είναι κρίμα,ειδικά στα σύγχρονα μηχανάκια όλη η κουβέντα να γίνεται για τα άλογα και το βάρος..

Είδαμε άλλες κατασκευές με απόλυτα νούμερα σε άλογα πως συμπεριφέρονται στα πολλά... Γράφτηκε και το έξτρα βάρος που μπορεί να φέρουν.

Όπως είπε ο Γρηγόριος είναι θέμα οπτικής.

Οποίου δεν του βγει καλό ας το χαρίσει σε εμένα...


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Τα πιο καινούργια μοντέλα έχουν άλλη χαρτογράφηση.

Οδήγησα ένα του 17 στο Πήλιο και μου άρεσε πάρα πολύ. Τον άξονα δεν τον καταλαβαίνεις, έχει ξεκούραστη θέση οδήγησης και 2 σελάρες, καλές αναρτήσεις, ροπή από πολύ χαμηλά και το βάρος απλά δεν υπάρχει. Ακόμα και στα πολύ κλειστά δεν με κούρασε.

Το αγόραζα χτες άνετα για ταξίδι. Έχει σημασία να γυρίζεις σπίτι χωρίς αβαρίες και χαζό προβλήματα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Υπαρχουν εταιρειες που στοχευουν παντα λιγο κατω απο την κορυφη.Δεν τους ενδιαφερει να βγαλουν ΤΟ εργαλειο,γιατι κοστιζει σε ολα τα επιπεδα,αλλα ενα εργαλειο που θα πουλαει αργα και σταθερα
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Υπαρχουν εταιρειες που στοχευουν παντα λιγο κατω απο την κορυφη.Δεν τους ενδιαφερει να βγαλουν ΤΟ εργαλειο,γιατι κοστιζει σε ολα τα επιπεδα,αλλα ενα εργαλειο που θα πουλαει αργα και σταθερα
20000€ δεν τα λες και λίγα....
 

v-strong

new member
Δημοσιεύσεις
49
Ηλικία
54
Όνομα
γιαννης
Πάντως την πιο ωραία κίνηση την έκανε η Honda με το africa. Το απλό για χώμα πιο ελαφρύ κ το adv πιο τουριστικό. Το ανάποδο κ παράδοξο με τα gs. Αν το ακολουθήσουν κ άλλοι πόσο θα κερδίσουν πραγματικά. Π. Χ. Tenere 700 σε έκδοση με 19 κ 17 τροχούς, 24αρι τεποζιτο κ πιο άνετη σέλα για πιο ταξιδιαρικες καταστάσεις.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Εχω 2 φίλους που το έχουν στα 15000 ευρω που τους κόστισε με βαλίτσες κλπ χωρίς τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις τους έχει πάει παντού απροβληματιστα και τους μείνανε και λεφτά για ταξιδαρες. Χώρια που τα service του είναι και φτηνότερα και προβλήματα δεν τους έχουν βγάλει. Τα πάντα είναι θέμα οπτικής και πως θες να φας τα λεφτά σου. Για μένα μόνο μείον του το 22αρι ντεπόζιτο του και ο ομαλος-χαλαρος χωρίς ξεσπάσματα ταξιδιωτικός του χαρακτήρας. Τίμιο και καλό μηχανάκι για τα λεφτά του και ταξιδιάρικο και πάρα πολύ καλύτερο από το crosstourer της Honda που πραγματικά το εθαψε η μαμά Honda το εν λόγω μηχανάκι. Εάν δεν είχα φάει κόλλημα με τον όγκο και το ντεπόζιτο του adve (κοινώς της προπέλας) θα ήταν παρκαρισμένο σε λευκό χρώμα raid editionστο γκαράζ μου.

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Giving
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Με πρόλαβαν Ανδρέας και Γρηγόρης.

Μια χαρά Μηχανάρα είναι!!!

Πάνε ρε Μάνο στη Yamaha και πάρε το δοκιμή με την κυρά Νίκη..
Φόρτωσέ του και την προίκα που επάνω στο Tracer είναι μπούγιο..
Βγες εθνική για άνοιγμα..
Πήγαινε κι έναν κλειστό επαρχιακό..

Κι έλα μετά να μου πεις πόσο σας κούρασε..
Αν σας κούνησε στα ψηλά...
Κλπ.. κλπ..


Είναι κρίμα,ειδικά στα σύγχρονα μηχανάκια όλη η κουβέντα να γίνεται για τα άλογα και το βάρος..

Είδαμε άλλες κατασκευές με απόλυτα νούμερα σε άλογα πως συμπεριφέρονται στα πολλά... Γράφτηκε και το έξτρα βάρος που μπορεί να φέρουν.

Όπως είπε ο Γρηγόριος είναι θέμα οπτικής.

Οποίου δεν του βγει καλό ας το χαρίσει σε εμένα...
Giving
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος

110 πραγματικά, αλλά έχει φοβερή ροπή ειδικά στις μεσαίες. Επίσης τελικιάζει στα 230 με 4η 5η και φυσικά 6η που δείχνει πόσο δυνατό μοτέρ έχει.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
110 πραγματικά, αλλά έχει φοβερή ροπή ειδικά στις μεσαίες. Επίσης τελικιάζει στα 230 με 4η 5η και φυσικά 6η που δείχνει πόσο δυνατό μοτέρ έχει.
Το μοτέρ είναι εξαιρετικό 4κύλινδρο - συμφωνώ Κωστή.. απλά η HONDA (που ξέρετε πόσο Fun Είμαι!), το έχασε λίγο.. στο ''Πακέτο''.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
..να γνωρίζουμε πως το μοτέρ του Super Tenere κρύβει μέσα του άλλα 20 Άλογα! - την μετατροπή την έχω δει στην Αμερική (με ολόκληρο σύστημα εξάτμισης την ARROW, από μπροστά μέχρι πίσω // Φίλτρο & DynoJet πρόγραμμα), χωρίς να πειράξεις κινητήρα!).

-Παρ'ότι του '10 κατασκευή.. Εγώ το παίρνω εύκολα - 'απίστευτη' σε ταξίδι!!
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Για γέλια,Αφραπογιαννος πόσο δίκιο έχεις, βλέπεις πως σπρώχνουν τον κόσμο προς προπέλα μεριά.
Μάνο είπαμε υπομονή μέχρι του χρόνου, όπου μετά από 10 χρόνια η Yamaha θα παρουσιάσει το καινούργιο 1200 (από φήμες Δημοσιογραφικές)..

-Και επειδή δεν είναι HONDA, φημολογείται 3 κύλινδρος (για πρώτη φορά! 1200 εως 1250)...

..Πιθανόν (πρώτα ο Θεός) - να δούμε ένα Τέρας!!
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
..το χρωστά η Yamaha στην BMW που φέτος προσπαθεί να της την σπάσει με το 900 (και χαμηλή τιμή) , απέναντι σε όλη την σειρά τον ΜΤ/Τracer..

-Του χρόνου η BMW ως γνωστόν, ετοιμάζει το 1300 GS - ο Ιάπωνας σκοπεύει να είναι απέναντι!!

..άντε να δούμε...
 
Top Bottom