Suzuki Vstrom 650 2009

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τι να γράψεις ρε Νότη για αυτό το μηχανάκι που δεν έχει γραφτεί;
Value for money αποδεδειγμένης αξιοπιστίας και με χαμηλή κατανάλωση. Γι' αυτό τα πουλάνε πανάκριβα ακόμη.
Πάρτο. eye
 
N

notakos600

Guest
Τι να γράψεις ρε Νότη για αυτό το μηχανάκι που δεν έχει γραφτεί;
Value for money αποδεδειγμένης αξιοπιστίας και με χαμηλή κατανάλωση. Γι' αυτό τα πουλάνε πανάκριβα ακόμη.
Πάρτο. eye
Ανιχνεύω προθέσεις και σημειώνω απόψεις Αποστόλη. Smileys drinking beer Emoticon
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Πρώην κάτοχος από καινούριο, μοντέλο 2009 ABS, και έκανα μαζί του 38.000km σε 1,5 χρόνο...

Η άποψη μου:

ΘΕΤΙΚΑ

(+) Ακόμα και με τη μαμά ζελατίνα ξεχνάς τι θα πει αέρας. (εκτός και αν είσαι 1.90...)

(+) Ο δυνατότερος και οικονομικότερος δικύλινδρος της αγοράς τότε. Άθραυστος επίσης.

(+) Σέλα - θρόνος και για τους δυο. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου παραπονεθεί επιβάτης. Αντίθετα θα τους λείψει κιόλας και θα την αποζητούν στις επόμενες μηχανές σου (παθών).

(+) Φορτώνεται σαν γαϊδούρ'. Κοινώς δώσε πράμα, και το γύρο του κόσμου κάνουμε λέμε.

(+) Πλαίσιο - βράχος. Ακλόνητο πραγματικά. Σε ανοιχτές καμπές μπορείς να πηγαίνεις με όσα και όλα κάτω φορτωμένος με τα πάντα όλα...

(+) Κορυφαία ποιότητα και συναρμογή πλαστικών.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

(-) Κακό κέντρο βάρους (βρίσκεται ψηλά), στη πόλη θέλει προσοχή.

(-) Μπροστινή ανάρτηση κακή με έλειψη πληροφόρισης και με εύκολο το βύθισμα. Θέλει το λιγότερο μια γέφυρα μπροστινού & πιο χοντρό λάδι αν θες να το ευχαριστηθείς κάπως οδηγικά.

(-) Πίσω αμορτισέρ απλά ανεκτό. Το 2ο πράγμα που θα θες ν' αλλάξεις μετά τα τραγικά μαμά ελαστικά (Bridgestone DeathWing...εεεε...TrailWing).

(-) Φρένα οριακά για το βάρος της μηχανής. Μιλάμε για την έκδοση με ABS, η απλή ευτυχώς πλέον δεν έρχεται Ελλάδα...


(-) Άλλο ένα τύπης on/off.. περνάει ένα χωματόδρομο λόγω 19αρι μπορστά τροχού αλλά μέχρι εκεί.



Προσωπικό συμπέρασμα: Το Vstrom φτιάχθηκε για να φορτώνεται και να ταξιδεύει. Σε κάθε άλλη χρήση είναι στο μέσο όρο και ειδικά η πόλη είναι το χειρότερο του.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Πρώην κάτοχος από καινούριο, μοντέλο 2009 ABS, και έκανα μαζί του 38.000km σε 1,5 χρόνο...

Η άποψη μου:

ΘΕΤΙΚΑ

(+) Ακόμα και με τη μαμά ζελατίνα ξεχνάς τι θα πει αέρας. (εκτός και αν είσαι 1.90...)

(+) Ο δυνατότερος και οικονομικότερος δικύλινδρος της αγοράς τότε. Άθραυστος επίσης.

(+) Σέλα - θρόνος και για τους δυο. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου παραπονεθεί επιβάτης. Αντίθετα θα τους λείψει κιόλας και θα την αποζητούν στις επόμενες μηχανές σου (παθών).

(+) Φορτώνεται σαν γαϊδούρ'. Κοινώς δώσε πράμα, και το γύρο του κόσμου κάνουμε λέμε.

(+) Πλαίσιο - βράχος. Ακλόνητο πραγματικά. Σε ανοιχτές καμπές μπορείς να πηγαίνεις με όσα και όλα κάτω φορτωμένος με τα πάντα όλα...

(+) Κορυφαία ποιότητα και συναρμογή πλαστικών.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

(-) Κακό κέντρο βάρους (βρίσκεται ψηλά), στη πόλη θέλει προσοχή.

(-) Μπροστινή ανάρτηση κακή με έλειψη πληροφόρισης και με εύκολο το βύθισμα. Θέλει το λιγότερο μια γέφυρα μπροστινού & πιο χοντρό λάδι αν θες να το ευχαριστηθείς κάπως οδηγικά.

(-) Πίσω αμορτισέρ απλά ανεκτό. Το 2ο πράγμα που θα θες ν' αλλάξεις μετά τα τραγικά μαμά ελαστικά (Bridgestone DeathWing...εεεε...TrailWing).

(-) Φρένα οριακά για το βάρος της μηχανής. Μιλάμε για την έκδοση με ABS, η απλή ευτυχώς πλέον δεν έρχεται Ελλάδα...


(-) Άλλο ένα τύπης on/off.. περνάει ένα χωματόδρομο λόγω 19αρι μπορστά τροχού αλλά μέχρι εκεί.



Προσωπικό συμπέρασμα: Το Vstrom φτιάχθηκε για να φορτώνεται και να ταξιδεύει. Σε κάθε άλλη χρήση είναι στο μέσο όρο και ειδικά η πόλη είναι το χειρότερο του.



Ότι είπε
+ Ότι στην πόλη συνηθίζεται αυτό το σχετικά ψηλό κέντρο βάρους..στο λέω εγώ που το οδηγούσα 80% σε πόλη.
Και το βεντιλατερ και η ζέστη που βγάζει αυτό δεν ενοχλεί
 
N

notakos600

Guest
Πρώην κάτοχος από καινούριο, μοντέλο 2009 ABS, και έκανα μαζί του 38.000km σε 1,5 χρόνο...

Η άποψη μου:

ΘΕΤΙΚΑ

(+) Ακόμα και με τη μαμά ζελατίνα ξεχνάς τι θα πει αέρας. (εκτός και αν είσαι 1.90...)

(+) Ο δυνατότερος και οικονομικότερος δικύλινδρος της αγοράς τότε. Άθραυστος επίσης.

(+) Σέλα - θρόνος και για τους δυο. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου παραπονεθεί επιβάτης. Αντίθετα θα τους λείψει κιόλας και θα την αποζητούν στις επόμενες μηχανές σου (παθών).

(+) Φορτώνεται σαν γαϊδούρ'. Κοινώς δώσε πράμα, και το γύρο του κόσμου κάνουμε λέμε.

(+) Πλαίσιο - βράχος. Ακλόνητο πραγματικά. Σε ανοιχτές καμπές μπορείς να πηγαίνεις με όσα και όλα κάτω φορτωμένος με τα πάντα όλα...

(+) Κορυφαία ποιότητα και συναρμογή πλαστικών.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

(-) Κακό κέντρο βάρους (βρίσκεται ψηλά), στη πόλη θέλει προσοχή.

(-) Μπροστινή ανάρτηση κακή με έλειψη πληροφόρισης και με εύκολο το βύθισμα. Θέλει το λιγότερο μια γέφυρα μπροστινού & πιο χοντρό λάδι αν θες να το ευχαριστηθείς κάπως οδηγικά.

(-) Πίσω αμορτισέρ απλά ανεκτό. Το 2ο πράγμα που θα θες ν' αλλάξεις μετά τα τραγικά μαμά ελαστικά (Bridgestone DeathWing...εεεε...TrailWing).

(-) Φρένα οριακά για το βάρος της μηχανής. Μιλάμε για την έκδοση με ABS, η απλή ευτυχώς πλέον δεν έρχεται Ελλάδα...


(-) Άλλο ένα τύπης on/off.. περνάει ένα χωματόδρομο λόγω 19αρι μπορστά τροχού αλλά μέχρι εκεί.



Προσωπικό συμπέρασμα: Το Vstrom φτιάχθηκε για να φορτώνεται και να ταξιδεύει. Σε κάθε άλλη χρήση είναι στο μέσο όρο και ειδικά η πόλη είναι το χειρότερο του.
Βασίλη, πολύ ωραίο το review σου. Smileys drinking beer Emoticon
Ποιά λάστιχα θα πρότεινες για ασφάλτινη κυρίως χρήση?
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Νότη, τα λάστιχα είναι καθαρά υποκειμενική άποψη καθώς ο καθένας μας έχει 1) διαφορετικές απαιτήσεις 2) διαφορετικό τρόπο οδήγησης...
Δυστυχώς, το Vstrom το πούλησα το 2011 οπότε τα τότε λάστιχα δεν υπάρχουν σήμερα... Αλλά η εμπειρία μου με την κατηγορία (μια που από 19/17 συνέχισα πάλι με την ίδια διάσταση ελαστικών) είναι πως το καλύτερο για ΚΑΘΑΡΗ ασφάλτινη χρήση, με γρήγορο ζέσταμα ώστε να μπορεί να λειτουργεί καλά και μέσα στη πόλη ακόμη και σε μικρές αποστάσεις, ενώ έχει άριστη λειτουργία στο βρεγμένο είναι τα Michelen Road που τώρα έχει φτάσει στο 6... Μέχρι το 5 που έχω εμπειρία, είχε τα παραπάνω χαρακτηριστικά ΑΛΛΑ σε χωματόδρομο δεινοπαθούσε η γόμα του (μεγάλη φθορά όταν είναι ζεστό και πατήσεις χώμα). Το λάστιχο που είχε πατήσει καλύτερα στο τότε Vstrom μου ήταν το Dunlop Trailsmart το οποίο πλέον δεν βγαίνει για τις διαστάσεις του και είναι σίγουρα παρωχημένο. Tα τότε Metzeler & Continental δεν τα συμπαθούσα και μετά στο Tiger έπαιζα μεταξύ αυτών των 2 (Trailsmart & Road 4 - 5 μετά).
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πάντως φίλε, αν δεν σε νοιάζει η κατανάλωση, ένα Caponord κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα, αλλά πολύ καλύτερα. Πολύ φτηνότερα. Ανετότερα. Στριφτερότερα. Γρηγορότερα. Και πιο ΓΑΜΑΟΥΑ

Just saying...:cool:


Ηξερα κι ένα καλό, μπιμπελό ήταν....αλλά πουλήθηκε ρε γμτ! ooops
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πάντως φίλε, αν δεν σε νοιάζει η κατανάλωση, ένα Caponord κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα, αλλά πολύ καλύτερα. Πολύ φτηνότερα. Ανετότερα. Στριφτερότερα. Γρηγορότερα. Και πιο ΓΑΜΑΟΥΑ

Just saying...:cool:


Ηξερα κι ένα καλό, μπιμπελό ήταν....αλλά πουλήθηκε ρε γμτ! ooops
Αχαχαχαχαχαχαχαχα
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ελαχιστες βλαβες,πληθωρα φθηνων ανταλλακτικων,τα κανει ολα λιγο πολυ αλλα βαρεθηκε η ψυχη μου να το βλεπω.
Θες τα μάτια μου για να αλλάξεις οπτική;

Εμένα βαρέθηκε η ψυχή μου να βλέπω κόσμο να *ψωνίζει( & κάνει σχέσεις) με το μάτι..

Το μάτι βλέπει απ'εξω,ΜΟΝΟ... abc

*μηχανάκια
 
Τελευταία επεξεργασία:

dacapo

new member
Δημοσιεύσεις
410
Ηλικία
47
Περιοχή
Αθήνα Λαμπρινή
Όνομα
Γιαννης
Πάντως φίλε, αν δεν σε νοιάζει η κατανάλωση, ένα Caponord κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα, αλλά πολύ καλύτερα. Πολύ φτηνότερα. Ανετότερα. Στριφτερότερα. Γρηγορότερα. Και πιο ΓΑΜΑΟΥΑ

Just saying...:cool:


Ηξερα κι ένα καλό, μπιμπελό ήταν....αλλά πουλήθηκε ρε γμ
εχω την εντυπωση οτι ολα με αυτο θα τα συγκρινεις χαχαχαLaughLaugh
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
εχω την εντυπωση οτι ολα με αυτο θα τα συγκρινεις χαχαχαLaughLaugh
Μπα φίλε.
30+ μοτοσυκλέτες έχω αγοράσει και πουλήσει. Όλες είχαν τα καλά τους και τα κακά τους. Καμία δεν είχε μόνο καλά. Αλλιώς θα την κρατούσα.
Βέβαια δεν έχω αγοράσει ακόμη GS αλλά μικρός είμαι ακόμη Tooth
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Θες τα μάτια μου για να αλλάξεις οπτική;

Εμένα βαρέθηκε η ψυχή μου να βλέπω κόσμο να *ψωνίζει( & κάνει σχέσεις) με το μάτι..

Το μάτι βλέπει απ'εξω,ΜΟΝΟ... abc

*μηχανάκια
Αν δεν καθετε στο ματι...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Top Bottom