Scooter έως 350cc

N

notakos600

Guest
Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά scooter έως 350cc.
Κοιτάζω το SH 350 και σε πιο touring το forza 350.
Μιλάμε πάντα για καινούριο και χρήση αστική έως λίγο τουρισταδικη έως 200km.
Εσείς ποιο έχετε, είστε ευχαριστημένοι και που πάσχει το δικό σας;
Θα παρακαλούσα να απαντήσουν κάτοχοι κυρίως.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.284
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Αν κοιταζεις προς Ηonda Sh , συνιστω να ψαξεις για το προηγουμενο μοντελο Sh του 2017 σε μια δελεαστικη τιμη 3-3,5 χιλιαρικα με ολα τα εξτρα της μαμας (βαλιτσακι , παρμπριζ, χουφτες). Με οσο το δυνατον λιγοτερα χιλιομετρα (κατω απο 20.000) και τιμη γυρω στα 3000 - 3500 με το ζορι.
Ουτε τα 4-5 αλογα επιπλεον του καινουργιου μου λενε τιποτα αλλα ουτε και τα led φωτα που εχει το καινουργιο κανουν διαφορα απο το προηγουμενο. Και καταναλωση φυσιολογικα πιο ψιλο-ανεβασμενη στα 4 λιτρα και βαλε και αναλογως το ..... γκαζι.
Ολα τα αλλα ιδια (στησιμο, φρενα , τροχοι , χωροι κ.λ.π)
Στο μεταχειρο βεβαια να υπολογισεις για εξοδα αλλαγης τουλαχιστον τα ελατηρια μπροστα ...... γιατι τα μαμα θα ειναι ηδη ψοφια αφου μετα τις 10 χιλ. χιλιομετρα ειναι για τον π&*#$@ .... καβαλα εστω και απο καινουργια.
Γιαπωνεζικο μηχανακι , τι περιμενεις ......! Tooth
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.443
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Στο SH το εχω...δις
Εξαιρετικο οχημα, χαμηλη καταναλωση, στριβει, φρεναρει ..

Αν θες να πηγαίνεις κ περιαστικα παραεξω δες τπ φορτσα...

Ιδιο μοτερ αλλα πιο ξαπλωτο...

Προσωπικα προτιμω την μεγαλη ρόδα του Sh
Προβληματα δεν χει....

Ισχύουν αυτα που λεει κ ο Στέλιος....
Στα 60.000 αλλαξα τσιμουχες εμπρος κ λαδια πιο παχια στο μπροστινό κ εσφιξε διοτι ειχε *****ωσει πολυ.
Με γεια!!!
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Όπως ξέρεις Νοτη εχω πάρει το beverly 350 πριν 4 μήνες. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από όλα. Ωραια κύλιση, πολύ καλά φρένα και πολύ δυνατό κινητήρα. Επισης πολύ καλή θέση οδηγησης στην πόλη. Το μόνο "πρόβλημα " είναι ότι θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη θέση οδηγού. Εκτος από αυτό λοιπόν, beverly 350 με κλειστά τα μάτια! Αν το θες όμως για ταξίδια θα πρέπει να κοιτάξεις κατι σαν το Forza. Τα δοκίμασα όλα αυτα που λες φιλε και με κέρδισε το beverly γαιτι ήταν το ποιο ωραιο, μανιντζεβελο και επιθετικό μέσα στην πολη. Για μέσα στην πόλη λοιπόν Sh η beverly.
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
Σκέφτομαι μόνο για καινούριο.
Το Beverly όντως είναι κουκλαρα, αλλά και το SH με τους μεγάλους τροχούς μου αρέσει επίσης.
Το forza από την άλλη είναι πιο καναπεδατο...
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.287
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ta κυβικα ειναι αυστηρα τοσα??
Σε χρημα μπορεις ν ανεβεις λιγο??

Ιδου η προταση μου.....

Ειχα το προηγουμενο !! Σε σχεση μ αυτα που εβαλες,κατ εμε πολυ καλυτερο,ειδικα στο θεμα ανεσης-αναρτησης !!!
Και Japan 100%!!!!!!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Από μένα Νότη SH 350 φίλε μου κούτα να μην ασχοληθείς για κάμποσα χρόνια.
Μετά όλα είναι απλά και σένα πιάνουν τα χέρια σου και θάναι για πάντα πένα!

Το μόνο κακό είναι μην τυχόν και σου αρέσει τόσο που από 200 γίνουν τα χλμ 400, 500 και μετά ποιός ξέρει πόσα? Tooth Tooth Tooth

Και η πίσω ανάρτηση είναι σκληρή δεν ξέρω στο 350 τι παίζει, ας πει ο Στέλιος.
 
N

notakos600

Guest
Ta κυβικα ειναι αυστηρα τοσα??
Σε χρημα μπορεις ν ανεβεις λιγο??

Ιδου η προταση μου.....

Ειχα το προηγουμενο !! Σε σχεση μ αυτα που εβαλες,κατ εμε πολυ καλυτερο,ειδικα στο θεμα ανεσης-αναρτησης !!!
Και Japan 100%!!!!!!
Από μένα Νότη SH 350 φίλε μου κούτα να μην ασχοληθείς για κάμποσα χρόνια.
Μετά όλα είναι απλά και σένα πιάνουν τα χέρια σου και θάναι για πάντα πένα!

Το μόνο κακό είναι μην τυχόν και σου αρέσει τόσο που από 200 γίνουν τα χλμ 400, 500 και μετά ποιός ξέρει πόσα? Tooth Tooth Tooth

Και η πίσω ανάρτηση είναι σκληρή δεν ξέρω στο 350 τι παίζει, ας πει ο Στέλιος.
Καλό, χρυσό το burgman Κυριάκο αλλά δεν μου προκαλεί τίποτα φίλε.

Σάββα, πάντα ένα scooter υπάρχει ο κίνδυνος να κανιβαλισει τα υπόλοιπα μοτο του γκαράζ, γιατί απλά είναι πολύ βολικό σε όλα του...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά scooter έως 350cc.
Κοιτάζω το SH 350 και σε πιο touring το forza 350.
Μιλάμε πάντα για καινούριο και χρήση αστική έως λίγο τουρισταδικη έως 200km.
Εσείς ποιο έχετε, είστε ευχαριστημένοι και που πάσχει το δικό σας;
Θα παρακαλούσα να απαντήσουν κάτοχοι κυρίως.
Sym HD 300 με τον F4 κινητήρα θα με θυμηθείς...
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ο Μάνος μάλλον εννοεί το SYM HD300..

Θα πω μόνο αυτό σαν γνώμη.
Μην ψωνίσεις scooter αν δεν περάσεις πρώτα από τη SYM.
Το διόρθωσα
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.284
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Όπως ξέρεις Νοτη εχω πάρει το beverly 350 πριν 4 μήνες. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από όλα. ................... Για μέσα στην πόλη λοιπόν Sh η beverly.
Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει ?
.... για Beverly ακουσα (οχι ειδα προσωπικα) θεματακια για τρομπα νερου και μεταδοσης .... σιγουρα ειναι πιο στυλατο αλλα για μενα το επιπεδο πατωμα ειναι η ομορφια της κλασσικης βεσπας που μονο το Sh πλησιαζει.


Από μένα Νότη SH 350 φίλε μου κούτα να μην ασχοληθείς για κάμποσα χρόνια. .....Και η πίσω ανάρτηση είναι σκληρή δεν ξέρω στο 350 τι παίζει, ας πει ο Στέλιος.
Δυστυχως η ιστορια επαναλαμβανεται .... οπως σε ολα τα σκουτερ οπου ο κινητηρας εδραζεται στο ψαλιδι .... το μεγαλο μειονεκτημα. facepalm 2


............Θα πω μόνο αυτό σαν γνώμη. ............Μην ψωνίσεις scooter αν δεν περάσεις πρώτα από τη SYM.

Γιατι αλλες μαρκες με φθηνοτερη τιμη δεν εχει Μητσο΄μ ? ..... π.χ. Κymco e.t.c. e.t.c .... Ρωταω, δεν εχω συγκρινει τιμες.

Παντως κινητηρα με τεχνολογια CRF 250 αποκλειεται να εχουν .... λεω εγω τωρα οτι διαβασα στα διαφημιστικα φυλλαδια .....!Dancing
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Sym HD 300 με τον F4 κινητήρα θα με θυμηθείς...
Τα SYM είναι για τις δευτεροτριτοτελευταίες άσχετες μαρή Σουσού με τέτοια θα ασχοληθεί ο Νότης κιμπάρης άνθρωπος ?
Ούστ από δώθε. tongue

Και συμπληρώνω Νότη να λάβεις υπόψη φίλε μου και το BEVERLY 350 λόγο υγρού δίσκου και όλα τα πλεονεκτήματά του έναντι του κλασσικού.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ta κυβικα ειναι αυστηρα τοσα??
Σε χρημα μπορεις ν ανεβεις λιγο??

Ιδου η προταση μου.....

Ειχα το προηγουμενο !! Σε σχεση μ αυτα που εβαλες,κατ εμε πολυ καλυτερο,ειδικα στο θεμα ανεσης-αναρτησης !!!
Και Japan 100%!!!!!!
Καλό, χρυσό το burgman Κυριάκο αλλά δεν μου προκαλεί τίποτα φίλε.
Θα συνταχτώ και εγω με τον Κούλη μας!
Το Burgman 400 είναι το ιδανικότερο (όσο το δυνατόν μικρότερο σκούτερ σε κυβικά) που έχει και αξιόπιστο κινητήρα, και ΚΥΡΙΩΣ monoshock ανάρτηση με ότι αυτό συνεπάγεται σε κρατήματα, αλλά και άνεση.

Επειδή είναι κοντά στα κυβικά, αλλά και στα χρήματα, αξίζει να το δεις.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει ?
.... για Beverly ακουσα (οχι ειδα προσωπικα) θεματακια για τρομπα νερου και μεταδοσης .... σιγουρα ειναι πιο στυλατο αλλα για μενα το επιπεδο πατωμα ειναι η ομορφια της κλασσικης βεσπας που μονο το Sh πλησιαζει.



Δυστυχως η ιστορια επαναλαμβανεται .... οπως σε ολα τα σκουτερ οπου ο κινητηρας εδραζεται στο ψαλιδι .... το μεγαλο μειονεκτημα. facepalm 2




Γιατι αλλες μαρκες με φθηνοτερη τιμη δεν εχει Μητσο΄μ ? ..... π.χ. Κymco e.t.c. e.t.c .... Ρωταω, δεν εχω συγκρινει τιμες.

Παντως κινητηρα με τεχνολογια CRF 250 αποκλειεται να εχουν .... λεω εγω τωρα οτι διαβασα στα διαφημιστικα φυλλαδια .....!Dancing
Καλημέρα Στέλιο. Εχω κανει 1000 χιλιόμετρα με το Beverly. Ισχύουν τα θεματάκια που ανέφερες, μόνο που αφορούν το Beverly 300 και όχι το 350. Το 350 εχει εντελώς διαφορετικο τύπο μετάδοσης ( Υγρός συμπλέκτης- cvt ).
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.284
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τα παραπάνω κυβικά έχουν λιγο παραπάνω τέλη, λίγο παραπάνω κατανάλωση, λίγο παραπάνω λαδακια και σερβις και τελικα το ...... λίγο λίγο γίνεται πολύ (υπάρχει άσμα...)
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τα παραπάνω κυβικά έχουν λιγο παραπάνω τέλη, λίγο παραπάνω κατανάλωση, λίγο παραπάνω λαδακια και σερβις και τελικα το ...... λίγο λίγο γίνεται πολύ (υπάρχει άσμα...)
Απο 350 στα 400 κυβικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.284
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Καλημέρα Στέλιο. ..... Το 350 εχει εντελώς διαφορετικο τύπο μετάδοσης ( Υγρός συμπλέκτης- cvt ).
Καλημέρες και με υγεία. Το cvt το απλό με τα αντίβαρα το γνωριζω το υδραυλικό αν γνωρίζεις τι υπαινίσσεται? Ανοίγουν τα μάγουλα της τροχαλίας με υδραυλικό ελεγχόμενο τρόπο ?Bcdefgh
 
Top Bottom