Kymco Downtown 300i - Δεν παίρνει μπρος

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@giamar δεν το σκεφτήκαμε να σου πω την αλήθεια...

@apache Ανάβει για λίγο κλασσικά στην αρχή όπως όλα τα injection μαζί με την ένδειξη μπαταρίας και μετά σβήνει. Μπορεί εγω να μην το εξήγησα καλά πάνω. Αλλά δεν ανάβει...απλά όταν πατάς μίζα σβήνουν όλες όλες οι ενδείξεις όπως βενζίνη, θερμοκρασία ψυκτικού κλπ και μετά απο λίγο ανάβουν πάλι και οι δείκτες γυρνάνε πάλι ένω κανονικά δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό. Το check engine και η ένδειξη μπαταρίας σε καμία περίπτωση δεν ανάβουν, όση ώρα και να το αφήσουμε με τον διακόπτη στο on ΧΩΡΙΣ να πατήσουμε πάλι μίζα...όταν πατάς μίζα είναι και κλείνεις τον διακόπτη και τον ξαναανοίγεις πάλι να το πω...αυτό κάνει ουσιαστικά
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
@giamar δεν το σκεφτήκαμε να σου πω την αλήθεια...

@apache Ανάβει για λίγο κλασσικά στην αρχή όπως όλα τα injection μαζί με την ένδειξη μπαταρίας και μετά σβήνει. Μπορεί εγω να μην το εξήγησα καλά πάνω. Αλλά δεν ανάβει...απλά όταν πατάς μίζα σβήνουν όλες όλες οι ενδείξεις όπως βενζίνη, θερμοκρασία ψυκτικού κλπ και μετά απο λίγο ανάβουν πάλι και οι δείκτες γυρνάνε πάλι ένω κανονικά δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό. Το check engine και η ένδειξη μπαταρίας σε καμία περίπτωση δεν ανάβουν, όση ώρα και να το αφήσουμε με τον διακόπτη στο on ΧΩΡΙΣ να πατήσουμε πάλι μίζα...όταν πατάς μίζα είναι και κλείνεις τον διακόπτη και τον ξαναανοίγεις πάλι να το πω...αυτό κάνει ουσιαστικά
Πτώση τάσης μπαταρίας, μηδενίζει ο εγκέφαλος λόγω της πτώσης και κάποια τα κάνει πάλι από την αρχή και κάποια όχι, πάρε τη αύριο με το πάπιο και πήγαινε σε ένα ηλεκτρολόγο να στην φορτίσει και να πας να την πάρεις όταν σου πει.

Αν συνεχίσει βλέπουμε, ένα ένα.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
1) αν η μίζα γυρνάει ζωηρά μάλλον δεν είναι μπαταρία.
2) αν έχει χώρια ασφάλεια ψεκασμού ίσως είναι απο εκεί
3) βγάλε πίπα/ μπουζί και δες αν έχει σπινθήρα,,αν όχι ηλεκτρονική η κάποιο ρελέ.
4) το kill switch που είναι στο ον η στο οφ??
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Η μπαταρια ειναι στα τελευταια της


φορτισε την Η βαλε μπρος με καλωδια..

μετα κανε μια μεγαααααλη βολτα διχως να σβησεις...αν μπορεις βγαλε και την ασφαλεια απο τα φωτα, να μην εχεις καταναλωσεις...

λογικα θα ειναι οκ...

ποσων ετων ειναι η μπαταρια;
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.171
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μια από το χωριό, δεν την ξέρεις.
Με πεθανες....χαχαχαχα


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σήμερα το πρωί ήρθε ο μάστορας μου και το πήρε με το βανάκι που έχει να το πάει συνεργείο. Ο πατέρας μου το χρειάζεται το συντομότερο δυνατόν κιόλας. Το κοίταξε λίγο σπίτι να δει τι ακριβώς κάνει μου είπε οτι παίζει να είναι μπαταρία αλλιώς ανορθωτής ή μπορεί και πηνεία και φυσικά ενδέχεται να την άκουσε καμία ασφάλεια.

Θα δείξει τι είναι...στο σκούτερ δεν βάζω χέρι γιατί προφανώς δεν είναι δικό μου και δεύτερον...δεν έχω ιδέα απο σκούτερ :p

Αλλά έτσι όπως το βλέπω ρεύματα προφανώς είναι...ξέχασα να πω κιόλας....την προηγούμενη εβδομάδα έπαιρνε μεν μπρος κανονικά αλλά κράταγε καλό ρελαντί μόνο όταν σβήναμε τα φώτα. Όταν ανάβαμε τα φώτα στην κανονική σκάλα το ρελαντί έπεφτε λιγάκι. Κάτι μου λέει μπαταρία θέλει απλά...θα δείξει! Σήμερα ή αύριο θα γνωρίζουμε.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Θα μπορούσε...πάντως με μια σύντομη αναζήτηση γνήσια πηνία κοστίζουν κοντά στο 100αρικο...φαίνεται να παίρνει και απο το Xciting 300 και απο το People 300 μιας και φοράνε ίδιο μοτέρ πάνω κάτω, το G5 νομίζω.
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Κοίτα πρώτα την μπαταρία λέμε! Εχουν κλάσει τα αμπέρ!
Ρε δοκιμάστε πρώτα την μπαταρια .
Μετα πας βενζίνη.
Η μπαταρια ειναι στα τελευταια της


φορτισε την Η βαλε μπρος με καλωδια..

μετα κανε μια μεγαααααλη βολτα διχως να σβησεις...αν μπορεις βγαλε και την ασφαλεια απο τα φωτα, να μην εχεις καταναλωσεις...

λογικα θα ειναι οκ...

ποσων ετων ειναι η μπαταρια;
Μπαταρία ανυπερθέτως.
Μπαταρία.
Και άλλο κρούσμα κορονο-ακινησίας.
Μπαταρία πρέπει να είναι.
Εμένα στο τδμ πριν το κορονωιο όταν το εβάζα μπρος εσβήναν οι ενδείξεις και εκαναν κύκλο οι δείκτες.
Αν και φορτισμένη μπαταρία είχα πάει μάστορα και αφού τη μέτρησε μου είπε πως τα χει παίξει και δεν έχει δυναμη

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.421
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ναι ,και μπαταρία είναι .
Το Μπλάκ άουτ στα οργανα είναι σήμα κατατεθέν.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ο μάστορας δεν μας έχει πει κάτι ακόμα...λογικά άυριο θα μάθουμε τι το προκαλεί ακριβώς
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Θα δείξει παιδιά...
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Η σειρά που κοιτάμε συνήθως είναι ασφάλειες, ταση μπαταρίας χωρίς τον κινητήρα να λειτουργεί (κάτω απο 12.5 σημαίνει αφορτιστη), ταση μπαταρίας με τον κινητήρα να λειτουργεί (κάτω απο 13 μάλλον είναι πηνία, πανω απο 15 μάλλον είναι ανορθωτης αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό).

Η πιο συχνή βλάβη είναι στην μπαταρία που έχουμε την κακιστη συνήθεια να αμελουμε τη συντήρηση της, λιγότερο συχνά την ακούει το μανιατο ή τα πηνία (απομαγνητιζεται και έτσι παράγεται AC ταση πολυ κάτω απο τα περίπου 30V που πρέπει) και πιο σπάνια ο ανορθωτης.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πάντως εδω και 6 χρόνια που είμαι στον χώρο απο μηχανάκια κλπ μόνο 1 φορά έχω δει μηχανάκι να καίει τον ανορθωτή του. Ούτε καν σε τέρμα κινέζικα παπάκια πχ δεν έχω δει να γίνεται αυτό.

Πηνία ή μπαταρία το κόβω να είναι...ας ελπίσουμε να είναι μπαταρία απλά όμως.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πάντως εδω και 6 χρόνια που είμαι στον χώρο απο μηχανάκια κλπ μόνο 1 φορά έχω δει μηχανάκι να καίει τον ανορθωτή του. Ούτε καν σε τέρμα κινέζικα παπάκια πχ δεν έχω δει να γίνεται αυτό.

Πηνία ή μπαταρία το κόβω να είναι...ας ελπίσουμε να είναι μπαταρία απλά όμως.
Γατάκι.....RollingRollingRollingRollingRollingRolling
 
Top Bottom