KTM SuperDuke 1290 GT - 30 Ώρες με το θηρίο

Dio13

new member
Δημοσιεύσεις
13
Ηλικία
48
Μοτοσυκλέτα
Ducati Multistrada 1200s
Όνομα
Διονύσης
Περιοχή
Αθήνα
Να ρίξω κι εγώ τον οβολό μου στο φόρουμ.

30 ώρες με το θηρίο!!!

Πηγαίνοντας τη μοτοσυκλέτα μου για προγραμματισμένο service σε γνωστό έμπορο Ducati - KTM, ήλπιζα πως όταν θα παω στο χώρο της έκθεσης, να χαιρετήσω τον Φάνη, να μου πεί, "πάρε το Superduke GT να παίξεις, μέχρι να ετοιμαστεί το δικό" σου κι έτσι έγινε !!!

Η χαρά μου σαν μικρού παιδιού, μιας και η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα ήταν μια εξ αυτών που ήθελα να αγοράσω.

Πήρα τα κλειδιά κι ανέβηκα στη μοτοσυκλέτα, παρά τα 175 εκατοστά του ύψους μου οριακά, πατούσα στο έδαφος και με τα δύο πελματα, πράγμα που μου έδωσε μια σιγουριά.
Γυρίζοντας το διακόπτη ακούς τη τρόμπα βενζίνης να κάνει τους δικούς της ήχους περιμέντοντας να πατήσεις τη μίζα. Ο ήχος του δικύλινδρου μοτέρ εθιστικός, κούμπωσα 1η στο εξαιρετικό κιβώτιο και κάνω τα πρώτα μου αναγνωριστικά μέτρα, η μοτοσυκλέτα έκρυβε πολύ καλά τα κιλά της.

Η θέση οδήγησης είναι σκυφτή με τα πόδια ψηλά, πέφτεις ελαφρώς πάνω στο τιμόνι, κατι το οποίο κατάλαβα πως θα με κούραζε σύντομα, δεν έδωσα βάση, άρχιζα να ξεψαρώνω και να κινούμαι με μεγλύτερη εμπιστοσύνη πάνω του. Μες τη κίνηση της πόλης δέν μπορούσα να φανταστω τι κρυβόταν κάτω απ το πλαίσιο όσο αφορά τη δύναμη του κινητήρα.

Βγαίνοντας παραλιακή ανοίγω πρώτη, δευτέρα, τρίτη σχέση και η αδρεναλίνη μου ηταν ήδη στα ύψη !!! Τότε με 4η σχέση στο κιβώτιο ξεθαρρεύω κι ανοίγω τέρμα το γκάζι... η αίσθηση καταιγιστική, τα 200χλμ/ωρα ήρθαν με ενα ανοιγόκλεισμα των ματιών, το quick shifter (μόνο πάνω) και το γουργουρητό του κινητήρα δίνουν συνεχώς εντολή στο δεξι καρπό ν ανοίγοκλέινει συνεχώς το γκάζι κι ας μη το θέλει η λογική.

Τα φρένα του Superduke απλά καταπληκτικά και με τρομερή αίσθηση. Η ρύθμιση της ανάρτησης ήταν στην επιλογή Sport (ημιενεργητική ανάρτηση WP) η οποία μες τη πολή ήταν εξαιρετικά κουραστική για τα κιλά και την ηλικία μου, έβαλα τη ρύθμιση στο Comfort, αν και δεν ένιωσα αρκετά comfort with it. Ηταν ακόμη σκληρό αλλά οκ...

Το traction control νομίζεις πολλές φορές πως δεν λειτουργέι, ιδίως αν εκκινείς με 1η και στη 2η σχέση ανοιγεις λίγο παραπάνω το γκάζι για να δείς τα όρια πρόσφυσης των Pirelli Angel GT, κοινώς το traction control λειτουργεί υποδειγματικά κι αθόρυβα κάνοντας τη δουλεία που πρέπει. Είναι υπερβολικά πολλά τα άλογα της μοτοσυκλέτας και τα ελαστικά αν και εξαιρετικά, δείχνουν να είναι "λίγα" γι αυτη τη μοτοσυκλέτα.

Βγαίνοντας στην εθνική, οπου μπόρεσα να δώ κι άλλα πράγματα που ήθελα στη μοτοσυκλέτα, όπως την προστασία απ τον αέρα, τη σταθερότητα στα πολλά χιλιόμετρα κ.α. διαπίστωσα πως γι αυτό που αντιπροσωπεύει η μοτοσυκλέτα, ενα Gran Turismo δηλαδή, προσπαθεί οριακά να ανταποκριθεί στην ονομασία του. Ο αέρας μετα τα 160 χιλιόμετρα άρχισε να με κουράζει, η μοτοσυκλέτα όπως πωλέιτε δεν περιλαμβάνει ουτε χούφτες για τα χέρια. Η σταθερότητα βέβαια και λόγω του σταμπιλιζατερ ηταν υποδειγματική μεχρι τα 205χλμ που πρόλαβα να δώ στο ψηφιακό ταχύμετρο.

Συνοψίζοντας γιατί ήδη έγραψα πολλά, η γνώμη μου έιναι πως το Superduke GT απευθύνεται στον γρήγορο οδηγό, που θα θέλει να διασκεδάζει με τη μοτοσυκλέτα του ανα πάσα στιγμή και θα μπορεί να πείσει τη συμβία του πως μπορέι να παει και ταξίδι μαζί της επειδη η μοτοσυκλέτα διαθέτει ψηλή ζελατίνα και πλαινές βαλίτσες, αν και στα πρώτα 150-200 χιλιόμετρα θα του γκινιάξει για την άνεση της σέλας.
Τρομερή η δύναμη του κινητήρα, τρομερά τα φρένα, ευανάγνωστος πίνακας πληροφοριών αν και το μενου θέλει αρκετή εξοικειωση. Η κατανάλωση αν αναλογιστούμε τα κυβικά και την ιπποδύναμη του κινητήρα, ήταν αρκετά αξιοπεπής. Είναι υπερόπλο, με ότι αυτό μπορεί να δηλώνει για μια μοτοσυκλέτα.

Για τα πλήρη χαρακτιριστικά του KTM Superduke GT μπείτε εδώ:
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/ktm/ktm_1290_superduke_GT_16.htm


 

spyrakos35

new member
Δημοσιεύσεις
52
Ηλικία
52
για κάνε και ένα συγκριτικό με το δικό σου....

αν ήταν να πάρεις τώρα ποιο από τα δύο θα έπαιρνες?
 

Dio13

new member
Δημοσιεύσεις
13
Ηλικία
48
Μοτοσυκλέτα
Ducati Multistrada 1200s
Όνομα
Διονύσης
Περιοχή
Αθήνα
Το έχω ξαναπεί κι αλλού φίλε spyrakos35 που είχα ποστάρει το συγκεκριμένο και καλά test ride, πως για τα δικά μου δεδομένα έκανα τη σωστή επιλογή, χωρίς κανένα απολύτως ενδοιασμό. Τις όποιες γκρίνιες μου για το Duke τις εξέφρασα ήδη ώς κάποια απ τα πράγματα που μπορεί να με κούρασαν πάνω του. Πάντως το όχημα δεν υπάρχει, έχει αστείρευτη δύναμη !!!
 

Dio13

new member
Δημοσιεύσεις
13
Ηλικία
48
Μοτοσυκλέτα
Ducati Multistrada 1200s
Όνομα
Διονύσης
Περιοχή
Αθήνα
Είχα πάει χθές, για να δέι ενα παλικάρι το 390 που έδωσα και μου έλεγε οτι τους έχει πηδήξει η ΚΤΜ με το οτι δεν τους έχει τροφοδοτήσει ακόμη τα νέα μοντέλα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως όταν θα υπάρχει το S εκεί, θα κάνω κάτι αντίστοιχο και καλά review όπως και με το GT, το περιμένω πως και πως !!!

υ.γ. δεν μου αρέσει το μηχανάκι να έχει διαφορετικούς τροχούς, προτιμώ το 17" - 17"
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.177
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
εχοντας οδηγησει περσυ το 1290 εχω να πω ενα: ...δεν το πηρα ευτυχως ....θα ειχα σκοτωθει μεχρι σημερα σιγουρα ............τρομερο γκαζι ....σε εξωθει συνεχεια για πιο πολλα, αρα ευτυχως γιατι ειμαι και σε κρισιμη ηλικια πια........
 
Top Bottom