KOVE 500 X MAVERICK

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
KOVE 500X MAVERICK​



Να γράψω και εγώ δύο λόγια για την νεοαποκτηθείσα υπηρέτρια μου Αρχές Ιούνη 2013, ένα KOVE 500X Maverick.

“Oπώς γνωρίζουν οι περισσότεροι είχα ένα KYMCO DTX 360 για υπηρέτρια από τον Γενάρη του 2022, ένα εξαιρετικό σκούτερ που με ικανοποιούσε σε όλα εκτός από τις αναρτήσεις του και το χώμα, τα πεζοδρόμια και τους άτσαλους δρόμους αν και το marketing το ονομαζε adventure.. καμμία σχέση.

«Ετσι μοιραία άρχισα να κοιτάω μοτοσυκλέτες μέχρι 500cc αλλά να μην ξεφεύγουν πάνω από τα 6000-6500€.

Προυπόθεση οι καλές αναρτήσεις και με δυνατότητα χωμάτινης διέλευσης γιατί για enduro ούτε λόγος, δεν με αφήνει ο ορθοπεδικός μου....

Από τα πρώτα μηχανάκια που μου έκαναν εντύπωση ήταν το DAYTONA MAVERICK 500 , μου άρεσε η ποιότητα του, το δούλεμα του, τα περιφερειακά του, ο εξοπλισμός του και φυσικά η τιμή του.

«Ετσι λοιπόν το παρήγγειλα τέλος Μαρτίου, μετά από αναμονή δύο μηνών στις 29 Μαΐου ήρθε ΟΧΙ DAYTONA αλλά ένα ΚΟVE 500X MAVERICK, τότε λοιπόν άρχισαν τα μανουργιάσματα, δεν το παραλάμβανα λέγοντας ότι εγώ DAYTONA παρήγγειλα και μου ήρθε KOVE τι είναι αυτό το KOVE???? Συνοδευόμενη από μια τεράστια μανούρα που είχα κάνει.

Μετά από την επίσημη διαβεβαίωση της GORGOLIS AE. Ότι είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της KOVE και ότι δεν θα έχω κανένα προβλημα σε υποστήριξη ,ανταλλακτικά και με την 4ετή εγγύηση, ετσι παρέλαβα το μηχανάκι μία βδομάδα μετά αν και η άδεια είχει βγεί ήδη στο όνομα μου.

«Ηξερα ότι έπαιρνα ρίσκο παίρνοντας Κινέζικο αλλά είμαι τύπος που ρισκάρει, τελικά το μηχανάκι είναι ανώτερο των προσδοκιών μου, η ποιότητα εξαιρετική για Κινέζικο προϊόν, λειτουργία Ιαπωνέζικη, εξοπλισμός ‘Τα πάντα’ , οι αναρτήσεις KYB ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΦΟΥΛ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ μπρός πίσω και με διαδρομές 195mm μπροστά και 210mm πίσω παρακαλώ.

Το έχω βολευτεί πάρα πολύ και γουστάρω να το καβαλάω, ανώτατη κατανάλωση που έχω δει είναι τα 4.6lit/100km, στρίβει διαβήτης και φρενάρει με άγκυρες.

Εχω κάνει ήδη 3000χλμ, έχω κάνει κάποια ταξιδάκια και μπορώ να σας πώ με βεβαιότητα ότι αν οι Κινέζοι συνεχίσουν έτσι σε μια 5ετία θα μονοπωλούν....

8-640.jpg

4-640.jpg

6-640.jpg

5-640.jpg

7-640.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.441
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Το ίδιο εργοστάσιο είναι Μάνο

Το Daytona είναι απλά το όνομα που βάζει ο Γκοργκολης πάνω.....

Καλές βόλτες....μια χαρά μηχανάκι για λίγο απ' όλα είναι....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το ίδιο εργοστάσιο είναι Μάνο

Το Daytona είναι απλά το όνομα που βάζει ο Γκοργκολης πάνω.....

Καλές βόλτες....μια χαρά μηχανάκι για λίγο απ' όλα είναι....
Ναι ρε φίλε αλλά εγώ παρήγγειλα Daytona και μου ήρθε KOVE καλύτερα όμως γιατί την DAYTONA δεν την ξέρει ούτε η μάνα της στον υπόλοιπο κόσμο και το κουφό; Μου απάντησε αμέσως η επίσημη KOVE σε mail που εστειλα για την ιπποδύναμη, ενώ εδώ στον Γκοργκολή δεν ξέρουν που πανε τα τέσσερα...
 

takisninja

member
Δημοσιεύσεις
500
Ηλικία
58
Περιοχή
Μελίσσια
Όνομα
Παναγιώτης
Μάνο σε βάθος χρόνου θα δείξει την αξία του ....κάνε μια 50ρα χιλιάδες χιλιόμετρα...πιες του λίγο το αίμα ....και ξανά κουβεντιαζουμε......ξεκίνα απο το πογωνι... Tooth

Κάθε 10.000 χιλιόμετρα γράφε την γνώμη σου μια και άνοιξες θέμα...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μάνο σε βάθος χρόνου θα δείξει την αξία του ....κάνε μια 50ρα χιλιάδες χιλιόμετρα...πιες του λίγο το αίμα ....και ξανά κουβεντιαζουμε......ξεκίνα απο το πογωνι... Tooth

Κάθε 10.000 χιλιόμετρα γράφε την γνώμη σου μια και άνοιξες θέμα...
Παίζει σοβαρά να έρθω με τον Κινέζο.... Stoned Emoticon
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Για να σε δω θα σε περιμένω με σαμπανιες χαχαχαχα....ξεκίνα απο Τετάρτη ...
Ρε πάει σφαίρα λέμε.μπαικ
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν ξέρω εσύ… εγώ πάντως το υπηρετικόν προσωπικόν το αφήνω σπίτι!

ooops

ToothToothToothToothTooth
Εμείς υπηρετικόν προσώπικόν παίρνουμε μόνο Top Models ,οπότε μοιραία.......
Yesabc
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Να συμπληρώσω ότι οι μετακινήσεις στον αστικό ιστό έγιναν ποιήμα, τι λακούβες, τι πεζοδρόμια, τι μανούβρες στην κίνηση, τα καταπίνει όλα, το μόνο που μου λείπει από το σκούτερ είναι οι χώροι γιαυτό του έχω προσαρμόσει μία τερατώδη Maxia 55 και ισοφαρίζουμε κάπως, ησύχασε η μέση μας και μεγάλωσε το χαμόγελό μας, στο χώμα δε, Θεούλης αν και μέσα στον Σεπτέμβρη θα φάει πολύ βουνό...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Επειδή το πήρε φίλος μου και το οδήγησα αρκετά... Έχεις βρει τρόπο να ρυθμίσεις την πίσω ανάρτηση; εννοώ προφορτιση ελατηρίου.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Επειδή το πήρε φίλος μου και το οδήγησα αρκετά... Έχεις βρει τρόπο να ρυθμίσεις την πίσω ανάρτηση; εννοώ προφορτιση ελατηρίου.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πίσω το έχω 8 κλικ συμπίεση και 14 επαναφορά ενώ το ελατήριο ως έχει όπως το πήρα διότι το Sag ήταν μια χαρά
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το σάββατο έφαγα μία ψιλή αφού πήγα να ξεκινήσω με το λουκέτο στο δισκόφρενο, έπεσα όμως από το πεζοδρόμιο στην άσφαλτο (ήταν λίγο ψηλά), έτσι λοιπόν πάω για αλλαγή των κάτωθι, όχι ότι έσπασαν αλλά έκαναν γρατζουνιές και με χαλάει που τα βλέπω μιάς το μηχανάκι είναι καινούργιο, μόνο το δεξί κάγκελο ψιλοστράβωσε δηλαδή είναι λίγο πιό μέσα από το αριστερό, λοιπόν έχουμε και λέμε:
1. Δεξί καθρέπτη
2. Δεξί κάγκελο κομπλέ
3. Δεξιά χούφτα
4. Πλαστικό προστατευτικό εξάτμισης
5. Βίδα εξάτμισης

Σύνολο; 66€ Ηλία ρίχτο....νάχουμε να χαλάμε.......
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.406
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το σάββατο έφαγα μία ψιλή αφού πήγα να ξεκινήσω με το λουκέτο στο δισκόφρενο, έπεσα όμως από το πεζοδρόμιο στην άσφαλτο (ήταν λίγο ψηλά), έτσι λοιπόν πάω για αλλαγή των κάτωθι, όχι ότι έσπασαν αλλά έκαναν γρατζουνιές και με χαλάει που τα βλέπω μιάς το μηχανάκι είναι καινούργιο, μόνο το δεξί κάγκελο ψιλοστράβωσε δηλαδή είναι λίγο πιό μέσα από το αριστερό, λοιπόν έχουμε και λέμε:
1. Δεξί καθρέπτη
2. Δεξί κάγκελο κομπλέ
3. Δεξιά χούφτα
4. Πλαστικό προστατευτικό εξάτμισης
5. Βίδα εξάτμισης

Σύνολο; 66€ Ηλία ρίχτο....νάχουμε να χαλάμε.......
Έχω δει κι εγώ με το ραλακι φίλε τρελές τιμές .
Για το πίσω πλαστικό που πιάνει μέχρι την ουρά 10ευρά .
Με φαίνεται ότι δεν θα φέρω τελικά μηχανάκι από τα λόντρα ,Τετάρτη πάω Λάρισα να δω δύο κινέζικα μεγάλα .
Κι ασε τους άλλους να γελάνε abcdefghgk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έχω δει κι εγώ με το ραλακι φίλε τρελές τιμές .
Για το πίσω πλαστικό που πιάνει μέχρι την ουρά 10ευρά .
Με φαίνεται ότι δεν θα φέρω τελικά μηχανάκι από τα λόντρα ,Τετάρτη πάω Λάρισα να δω δύο κινέζικα μεγάλα .
Κι ασε τους άλλους να γελάνε abcdefghgk
Δεν ηξεύρουν Ιωάννη μου...... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
"Ολη η δεξιά καγκελαρία 35€??? Σοβαρά τώρα???
Η χούφτα 7€?????
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.287
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Έχω δει κι εγώ με το ραλακι φίλε τρελές τιμές .
Για το πίσω πλαστικό που πιάνει μέχρι την ουρά 10ευρά .
Με φαίνεται ότι δεν θα φέρω τελικά μηχανάκι από τα λόντρα ,Τετάρτη πάω Λάρισα να δω δύο κινέζικα μεγάλα .
Κι ασε τους άλλους να γελάνε abcdefghgk

Δεν ηξεύρουν Ιωάννη μου...... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
"Ολη η δεξιά καγκελαρία 35€??? Σοβαρά τώρα???
Η χούφτα 7€?????
Πόσο πλεμπαοι πΧια!!!
 
Top Bottom