Kawasaki el250b μετατροπή σε brat cafe (κάτι σαν cafe racer)

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos
Φίλοι και φίλες γεια σας. Είμαι καινούργιος στο forum σας και (μη ρωτήσετε γιατί) είπα να μοιραστώ μαζί σας την αγάπη μου για τις cafe racer.

Μόλις τις είδα τις αγάπησα είναι η αλήθεια, αλλά επειδή δεν είχα λεφτά να πάρω, είπα να φτιάξω ότι είχα. Αγορασμένο το 93, μοντέλο του 89, παρατημένο για 7 - 8 χρόνια ένα eliminator 250. Ναι αυτά τα ζημιάρικα. Θερμοκρασίες και δε συμμαζεύεται.

Προσπάθησα να το κάνω brat cafe, οχι racer, γιατί η διαφορά είναι στη χρήση που υποτίθεται ότι ήταν φτιαγμένα αυτά τα μηχανάκια. Και brat, όχι cafe, γιατί πίσω η σέλα είναι ευθεία χωρίς μονόσελη καμπούρα κάλυμμα.

Οι φωτογραφίες ήταν τραβηγμένες για μένα για να βλέπω το επόμενο βήμα και όχι για να κάνω το στόρι. Αλλά κάτι καλόπαιδα εδώ στο forum, και τους ευχαριστώ κιόλας, μου είπαν , δεν ανοίγεις ένα;
Το μηχανάκι πλέον είναι πλήρως λειτουργικό και κυκλοφορεί. Καλά, δε κυκλοφορεί όταν βρέχει, μόνο για ήλιο είναι.1.jpg2.jpg2α.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg7α.jpg8.jpg8α.jpg
 

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos
όλα έγιναν απο μένα. Σε μηχανουργείο έγινε μόνο η μετατροπή στο σασί και η επισκευή μιας μικρής ρωγμής στην τάπα του κάρτερ.9.jpg10.jpg11.jpg14.jpgWP_20150301_12_29_09_Pro.jpgWP_20150813_16_46_06_Pro.jpgWP_20150825_08_55_45_Pro.jpgWP_20150826_17_28_33_Pro.jpg10.jpg12.jpg
 

Attachments

  • WP_20150707_17_04_56_Pro(a).jpg
    WP_20150707_17_04_56_Pro(a).jpg
    573,3 KB · Προβολές: 2
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.429
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
κύριε moderator, πως σβήνονται οι διπλές φωτογραφίες; κουρκούτιασα
Νομίζω είμαστε καλά τώρα.
Καλωσηρθες κι από εμένα ,δυνατό μπασιμο έκανες!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Screenshot_2021-10-07-00-24-19-730_com.android.chrome.jpg


Να το θεό. Να πω.
Πίσω φτερό να γλύφει το λάστιχο.
Και τα δισακια πίσω από τα αμορτισέρ.
Και θα γεμίσουν το χώρο και δεν θα ενοχλούν.
Έτσι θα αποκτήσεις και μια πρακτικότητα παραπάνω ,καθώς δεν θα σε σταματάει να την οδηγάς όταν βρέχει.
 

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos
Τα περισσότερα brat που βλέπω δεν έχουν φτερό. Βέβαια κ εγώ θα ήθελα να έχω ένα ώρες ώρες αλλά η σέλα είναι απαγορευτικά ψηλά και άμα τραβήξω κ άλλο τα σίδερα προς τα πίσω θα γίνει πολύ μακρόστενη. Συν το οτι θα ανοίξει κιόλας γιατί δεν επεκτείνονται παράλληλα. Τα δισάκια στην πραγματικότητα είναι πιο στενά. Στη φωτό ήταν φουσκωμένα. Ωραίες οι ιδέες σου πάντως @SHOOTER045 αλλά είναι πιο πολύ bobber αυτές στις φωτογραφίες. Και δυστυχώς η δικιά μου είναι μικρή, δεν έχει τόσο μήκος (για τη μηχανή μιλώντας abcdefghgk)
 

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos
Να και μερικές ακόμα. Και όσο περίεργο κ αν ακούγεται, ο κινητήρας δουλεύει ρολόι. Δε καίει σταγόνα λάδι, ούτε νερό περνάει πουθενά. Έχω και θερμοστάτη λέμε Tooth. Μπροστά χαμηλώνει κ άλλο όταν κάθομαι. Οριακά είναι από το ψυγείο όταν πατάω φρένο. Το φως του φρένου είναι ένα μπαράκι led κάτω από τη σέλα. ¨Όπως και όλα τα ηλεκτρικά. Κτεο με περνάνε κανονικά.



20210912_122528.jpg20210915_195601_resized.jpg20210915_195624_resized.jpg20210915_195635_resized.jpg


Από την μεριά της μπαταρίας θα μπει στενό τετράγωνο τσαντάκι να τη σκεπάσει λίγο. Το πάνω το μικρό μπαράκι στο τιμόνι να τοπ βγάλω ή όχι; μ αρέσει αλλά θέλω να βάλω κάμερα. Να μη βγάλουμε και κανένα βίντεο; αμαρτία...

20210926_112247.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.485
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Οι ζάντες είναι τριμενες στο χέρι με σόδα μαγειρική και λεμόνι. Μου βγήκε η πίστη λέμε
Κακώς το πιο καλό τρίψιμο γίνεται με πατάτες ψιλοκομμένες μπριζόλα μοσχαρίσια και αλάτι πιπέρι και λίγο σκόρδο. Βάζουμε το λάδι στο τηγάνι ...................κ.τ.λ. Rolling Tooth Rolling
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Ωραίο έγινε και ωραία βάση για τέτοιο μηχανάκι, όχι σα κάτι 4κυλινδρα που τα κάνουνε παλιακα. Να πω ότι δε καταλαβαίνω αυτή την τρέλα με τα παλιακα και τα custom αλλά περί ορέξεος κολοκυθόπιτα.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos
Μπράβο πολύ ωραίο Praising
ηταν το 2τερο μηχανάκι μου Hug
Κ εμένα το δεύτερο είναι. Μετά πήρα ένα innova 125i το οποίο έχω ακόμα. Θα το είχα δώσει μέχρι τώρα το μικρό βέβαια να πάρω μεγάλη αλλά δυστυχώς ήμουν έξω. Και αυτός είναι και ο λόγος που δε παίρνω προς το παρόν μεγάλη. Το eliminator δε νομίζω να το δώσω βέβαια. Είναι για το μεράκι που είχα για τις cafe racer.
 

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos
Με τα πολύ *****ά λάστιχα, τα σκληρά αμορτισέρ πίσω, το χαμήλωμα μπροστά και η αλλαγή στο τιμόνι, δεν έχει καμία σχέση η οδήγηση με αυτό που ήταν πριν. Η σέλα είναι τόσο σκληρή όσο φαίνεται. Αλλά ελέω μούρλας , πολλές θυσίες γίνονται,

Όταν έκανα πρώτη φορά τη διαδρομή Θεσσαλονίκη Αμύνταιο, όταν βγήκα από την πόλη ήταν ήδη αργά για να καταλάβω πόσο σκληρή είναι η σέλα.facepalm 2
Κάτω από το δέρμα έχει τα μικρά αφρολεξάκια που φαίνονται ραμμένα και από κάτω διπλό στρώμα από στρώμα γιόγκας. abcdefghgk. Ε μετά, συνήθισα (χωρίς παρεξήγηση) Αυτά κάθονται στο ξύλο που φαίνεται (σχεδιασμένο από μένα, κομμένο από ξυλουργό, μασίφ) το οποίο είναι στερεωμένο σε λαμαρίνα διάτρητη 2mm και κάτω από κει είναι στερεωμένα όλα τα ηλεκτρικά.
Αν μπορέσω θα βάλω και στροφόμετρο αλλά ακόμα ψάχνω εφάμιλλο του ταχύμετρου και πώς να το συνδέσω να παίρνει σήμα από τον πολλαπλασιαστή.
Btw ξέρει κανείς το κόκκινο λαμπάκι στο καντράν, που ανάβει όταν γυρνάς κλειδί και σβήνει μόλις πάρει μπρος, πού συνδέεται;

Και επίσης έκανα δοκιμή μήπως και μπορούσα να βάλω clip on αλλά απ' ότι κατάλαβα θα έβρισκαν στο ντεπόζιτο ή θα έπρεπε να χάνω σε ακτίνα στροφής, Μετά θα έπρεπε να βάλω το στενό ντεπόζιτο που έχουν κάτι honda. οπότε κατέληξα σε ίσιο τιμόνι το οποίο πριονήθηκε για να στενέψει όσο ήθελα. Τύμπανο πίσω και καπάκια πλαϊνά θέλουν πάλι γυάλισμα δυστυχώς.


WP_20150807_008(1).jpg


Σόρυ που οι φωτογραφίες δεν έχουν σειρά αλλά ότι βρίσκω βάζω και συμπληρώνω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom