HONDA NC 700 (?).000 χλμ ?

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μπάμπη θα προσπαθήσω να σου πω ότι αναφέρεσαι σε κάτι που δεν ξέρεις ούτε έχεις ταξιδέψει με αυτό, ευγενικά, live θα στο πω αλλιώς.:cool:
Επίσης δεν έχεις δει το Ε1 των κατόχων για να ξέρεις και για αυτό και συ και άλλοι φυσικά για να τελειώσει κάπου αυτή η καραμελίτσα.
Κάτσε ρε Σάββα γιατί θα τρελλαθούμε, το NC είναι Grand Tourer? Γιατί θα τρελλαθούμε, ο άλλος είναι μαλάκας που δίνει 26000€ για το 1250 RT?
Πολύ καλά τα λέει ο Μπάμπης, εντάξει τίμιο μηχανάκι αλλά μέχρι εκεί μην τα ξαναλέμε...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Κάτσε ρε Σάββα γιατί θα τρελλαθούμε, το NC είναι Grand Tourer? Γιατί θα τρελλαθούμε, ο άλλος είναι μαλάκας που δίνει 26000€ για το 1250 RT?
Πολύ καλά τα λέει ο Μπάμπης, εντάξει τίμιο μηχανάκι αλλά μέχρι εκεί μην τα ξαναλέμε...
Όπως νομίζει ο καθείς και ότι κρίνει για τον εαυτό του.
Για μένα μια χαρά είναι και αρκετό !
Για σένα όχι. Πούναι το πρόβλημα και πού διαφωνούμε? Υποχρέωσε κανείς κανένα να το πάρει? Ο καθείς δεν παίρνει ότι νομίζει?
Συμφωνώ μη τρελαθούμε κιόλας.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κι εγώ @Σάββας θα συμφωνήσω με τον Μπάμπη και τον Απάτσιο. Καλό μηχανάκι, με τα γνωστά του προτερήματα, αλλά ας μην του αποδώσουμε ιδιότητες που δεν εχει. Μπορείς να ταξιδέψεις με τα πάντα. Απο παπί έως Goldwing. Το ότι το NC μπορείς να το ταξιδέψεις δεν το κάνει tourer το μηχανάκι. Προσωπικά το βλέπω σαν μοτο αστικής και περιαστικής χρήσης και έως διήμερων χαλαρών βολτών κυρίως. Σε αυτούς τους τομείς μια χαρά. Αν θες να κάνει περισσότερα, τα κάνει αλλά με συμβιβασμούς.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Κι εγώ @Σάββας θα συμφωνήσω με τον Μπάμπη και τον Απάτσιο. Καλό μηχανάκι, με τα γνωστά του προτερήματα, αλλά ας μην του αποδώσουμε ιδιότητες που δεν εχει. Μπορείς να ταξιδέψεις με τα πάντα. Απο παπί έως Goldwing. Το ότι το NC μπορείς να το ταξιδέψεις δεν το κάνει tourer το μηχανάκι. Προσωπικά το βλέπω σαν μοτο αστικής και περιαστικής χρήσης και έως διήμερων χαλαρών βολτών κυρίως. Σε αυτούς τους τομείς μια χαρά. Αν θες να κάνει περισσότερα, τα κάνει αλλά με συμβιβασμούς.
Και πολύ καλά θα κάνεις και εσύ Αποστόλη και κανένα πρόβλημα, δεν θα χάσω μετοχές από το Αρχιερατείο και φυσικά και όποιος το δει κατά αυτόν τον τρόπο.

Οι απόψεις κατατίθενται, ο ενδιαφερόμενος τυχόν κρίνει και αποφασίζει. Κερδισμένοι όλοι.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Καταρχάς αναφέρομαι σε μονοκάβαλο ταξίδι. Για δικάβαλο νομίζω δεν... τουλάχιστον όχι ξεκούραστα και για τους δύο.

Με αφορμή την αρχική δημοσίευση του Σάββα διάβασα το ταξιδιωτικό του Billy84 στο Nordkapp.
Από ό,τι γράφει κι έχω διαβάσει κι αλλού βέβαια, το μηχανάκι μπορεί να κινείται όλη μέρα με ταχύτητα 160 χαω και να καίει περίπου 4,5 λ/100.
Με δεδομένη λοιπόν την τέλεια για ταξίδι ταχύτητα που μπορεί να κρατάει το μηχανάκι, ότι η σέλα μπορεί να διορθωθεί και η ζελατίνα να αλλαχτεί με μία μεγαλύτερη, δε βλέπω τις ιδιαίτερες παραχωρήσεις που θα χρειαζόταν να κάνει ένας έστω μέτριου αναστήματος αναβάτης NC σε σχέση με έναν άλλον που θα καβαλούσε ένα καθαρά ταξιδιωτικό μηχανάκι.

Τουλάχιστον αυτά έχω συμπεράνει εγώ, σε θεωρητικό βέβαια επίπεδο, καθώς δεν το έχω οδηγήσει.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Grand tourer μηχανακια υπαρχουν αρκετά , αλλα δεν σημαινει αυτο οτι ειναι οντως αυτο που λενε..
Κ τι εννοω..
Αν καποιος εχει λεφτα δεν θα κοιτάξει ποτε το nc ούτε για commuter ούτε φυσικα για ταξιδια..
Αρα μιλαμε οτι απευθύνεται σε εμας τους λιγο πιο μπατιριδες που κοιταμε να βρουμε μια μηχανη να κανει ταξιδια χωρις να καιει , να χαλαει, να θελει μια περιουσία να την αποκτησεις κτλ..
Γι'αυτους λοιπόν ειναι grand tourer κ ότι αλλο θες!
Για τους υπόλοιπους ειναι μια κλανιά!
Αν κοστιζε οσο ενα rt 1250 τοτε σιγουρα δεν θα μπορουσε κανεις να το κοιτάξει ουτε καν για παπί!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όπως νομίζει ο καθείς και ότι κρίνει για τον εαυτό του.
Για μένα μια χαρά είναι και αρκετό !
Για σένα όχι. Πούναι το πρόβλημα και πού διαφωνούμε? Υποχρέωσε κανείς κανένα να το πάρει? Ο καθείς δεν παίρνει ότι νομίζει?
Συμφωνώ μη τρελαθούμε κιόλας.
Τώρα μιλάς σωστά, για εσένα, αλλά μην προσπαθούμε να πείσουμε για κάτι που δεν είναι, αυτό λέω....
Σε λίγο θα μας πεις ότι έχει πιό πολλά γκάζια και από την λαίλαπα (χιούμορ).... Tooth Tooth Tooth abcdefghgk Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Καταρχάς αναφέρομαι σε μονοκάβαλο ταξίδι. Για δικάβαλο νομίζω δεν... τουλάχιστον όχι ξεκούραστα και για τους δύο.

Με αφορμή την αρχική δημοσίευση του Σάββα διάβασα το ταξιδιωτικό του Billy84 στο Nordkapp.
Από ό,τι γράφει κι έχω διαβάσει κι αλλού βέβαια, το μηχανάκι μπορεί να κινείται όλη μέρα με ταχύτητα 160 χαω και να καίει περίπου 4,5 λ/100.
Με δεδομένη λοιπόν την τέλεια για ταξίδι ταχύτητα που μπορεί να κρατάει το μηχανάκι, ότι η σέλα μπορεί να διορθωθεί και η ζελατίνα να αλλαχτεί με μία μεγαλύτερη, δε βλέπω τις ιδιαίτερες παραχωρήσεις που θα χρειαζόταν να κάνει ένας έστω μέτριου αναστήματος αναβάτης NC σε σχέση με έναν άλλον που θα καβαλούσε ένα καθαρά ταξιδιωτικό μηχανάκι.

Τουλάχιστον αυτά έχω συμπεράνει εγώ, σε θεωρητικό βέβαια επίπεδο, καθώς δεν το έχω οδηγήσει.
Σε μονοκάβαλο αναφέρομαι και εγώ Νίκο και τόχω αναφέρει κατ' επανάληψη ότι αν ενδιαφερόμουν για δικάβαλο θα πήγαινα αλλού πιθανώς.
Σέλα όπως είπα επίσης εξαρτάται από τον αναβάτη. Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Να το επεκτείνω κιόλας, σε συνεχή πορεία κανά τριάρι ώρες + βέβαια σταδιακά σηκώνομαι στους μαρσπιέδες ή κάνω κινήσεις να ξεπιάνομαι.

Με τη ζελατίνα τώρα υπάρχει αέρας μπόλικος στο πλάι.

Παρόλα τα παραπάνω όμως θα ξαναπώ ότι αυτά ισχύουν για μένα, για τον Βασίλη για τον Πάνο αλλά και για άλλους πλην όμως όπως βλέπεις άλλοι σύντροχοι δεν συμφωνούν. Η λύση είναι να το οδηγήσεις εσύ για να βγάλεις συμπέρασμα για τον εαυτό σου.
Ασφαλέστατη λύση δε είναι και η γιατί όχι ενοικίαση ενός, υπάρχει η ANDELLI TOURING αν θυμάμαι καλά σε ένα Οδοιπορικό 1821 που ήταν παρόντες και συμμετείχαν που νοικιάζουν μεταξύ άλλων και το συγκεκριμένο. Το παίρνει κάποιος λοιπόν για μια μέρα και τραβάει μια 700άρα. Μετά από αυτή θάχει δει τα πάντα και δεν θα διακινδυνεύσει να κάνει λάθος.

Για όποιον ενδιαφέρεται ιστοσελίδα τους ΕΔΩ.

Υ.Γ. Εννοείται πως αν θεωρηθεί από τη διαχειριστική ομάδα ως διαφήμιση σβήστε το άμεσα παιδιά.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κι εγώ @Σάββας θα συμφωνήσω με τον Μπάμπη και τον Απάτσιο. Καλό μηχανάκι, με τα γνωστά του προτερήματα, αλλά ας μην του αποδώσουμε ιδιότητες που δεν εχει. Μπορείς να ταξιδέψεις με τα πάντα. Απο παπί έως Goldwing. Το ότι το NC μπορείς να το ταξιδέψεις δεν το κάνει tourer το μηχανάκι. Προσωπικά το βλέπω σαν μοτο αστικής και περιαστικής χρήσης και έως διήμερων χαλαρών βολτών κυρίως. Σε αυτούς τους τομείς μια χαρά. Αν θες να κάνει περισσότερα, τα κάνει αλλά με συμβιβασμούς.
Ταυτίζομαι....
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τώρα μιλάς σωστά, για εσένα, αλλά μην προσπαθούμε να πείσουμε για κάτι που δεν είναι, αυτό λέω....
Σε λίγο θα μας πεις ότι έχει πιό πολλά γκάζια και από την λαίλαπα (χιούμορ).... Tooth Tooth Tooth abcdefghgk Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
Ρε όργιο τόγραψα παραπάνω, έχουμε βαρέσει από την πολύ κλεισούρα μου φαίνεται. Tooth Tooth Tooth
Καλά την λαίλαπα μια δευτέρα την έχω μην πω για το τωρινό πρώτη...RollingRollingRollingRollingRollingRolling
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ταυτίζομαι....
Ούνα φάτσα ούνα ράτσα ..Ευρωπαί(έ)οι....τι θαλέγατε και με ποιους θα ταυτιζόσασταν ?Laugh
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Κάτσε ρε Σάββα γιατί θα τρελλαθούμε, το NC είναι Grand Tourer? Γιατί θα τρελλαθούμε, ο άλλος είναι μαλάκας που δίνει 26000€ για το 1250 RT?
Πολύ καλά τα λέει ο Μπάμπης, εντάξει τίμιο μηχανάκι αλλά μέχρι εκεί μην τα ξαναλέμε...

Μαλάκας δεν είναι αυτός που έχει και μπορεί και δίνει 26.000€, αλλά μαλάκας θα ήμουν εγώ να τα έδινα γιατί δεν τα έχω και αν με κάποιο τρόπο τα έβρισκα, σίγουρα δε θα μπορούσα να ταξιδέψω γιατί δε θα μου είχε μείνει μία.
Γι' αυτό και συζητάω με τι θα μπορούσα να ταξιδεύω, αλλά ταυτόχρονα να μπορώ να ταΐσω την οικογένειά μου.

Εννοείται ότι δε συγκρίνω μηχανάκια. Smileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ Σάββα σου ζητάω συγνώμη γιατί σου μαμησα το ποστ.. Πήγε αλλού ή κουβέντα.
Θα πω το εξής..
Αυτή τη στιγμή, είναι το μοναδικό μηχανάκι με 700 κυβικά, που μπορεί να κρατάει σταθερά 160 χλμ ανα ώρα χωρίς προβλήματα αξιοπιστίας, με 4.5 λίτρα τα 100? Καλά τα λέω;
Αυτό λοιπόν το κάνει μια κατηγορία μόνο του..και σίγουρα, έχει το κοινό του.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Επανέρχομαι στον καημό μου κ εγώ.
Τηλεφώνησα στον Σπηλιώτη στο Περιστέρι.
Έχει τις αναρτήσεις matris.
Μου πρότεινε να αλλάξω μόνο τα ελατήρια κ να αφήσω το υπάρχον cartridge.
Τιμή 260€ κ 50€ περαστικά.
Σε σχέση με την λύση της ohlins που κ εκεί αλλάζεις ελατήρια, η matris σου δίνει την επιλογή προφόρτισης ελατηρίου, αφού σου αλλάζει κ αποστάτες πάνω κάτω.
Κατά το Πάσχα θα τα περάσω μάλλον.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εγώ Σάββα σου ζητάω συγνώμη γιατί σου μαμησα το ποστ.. Πήγε αλλού ή κουβέντα.
Θα πω το εξής..
Αυτή τη στιγμή, είναι το μοναδικό μηχανάκι με 700 κυβικά, που μπορεί να κρατάει σταθερά 160 χλμ ανα ώρα χωρίς προβλήματα αξιοπιστίας, με 4.5 λίτρα τα 100? Καλά τα λέω;
Αυτό λοιπόν το κάνει μια κατηγορία μόνο του..και σίγουρα, έχει το κοινό του.
Δεν χρειάζεται συγγνώμη ρε Μπάμπη απλά καταθέτουμε απόψεις και ξεκαθαρίζουμε καταστάσεις που κατά τη γνώμη μου τελματώνουν και κάποια στιγμή θέλουν ξεκαθάρισμα.
Καλά τα λες και έχει όντως το κοινό του. Επιπλέον είναι και τα μακριά διαστήματα συντηρήσεως και μπόνους την ευκολία να το πιάσεις μόνος σου. Να μην ψάχνεις να βγάλεις μπουζί αφού λύσεις όλο το μοτοσακό για παράδειγμα. Όλα φάτσα κάρτα.
Παράδειγμα άλλο : Θες να πας ένα Βόρειο Ακρωτήρι και να γυρίσεις και να κάνεις 13.000 χλμ? Δεν θα αλλάξεις ούτε λάδια.
Προσωπικά αυτό το γουστάρω, θέλω βόλτα και χλμ όχι συνεργεία και σέρβις.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Επανέρχομαι στον καημό μου κ εγώ.
Τηλεφώνησα στον Σπηλιώτη στο Περιστέρι.
Έχει τις αναρτήσεις matris.
Μου πρότεινε να αλλάξω μόνο τα ελατήρια κ να αφήσω το υπάρχον cartridge.
Τιμή 260€ κ 50€ περαστικά.
Σε σχέση με την λύση της ohlins που κ εκεί αλλάζεις ελατήρια, η matris σου δίνει την επιλογή προφόρτισης ελατηρίου, αφού σου αλλάζει κ αποστάτες πάνω κάτω.
Κατά το Πάσχα θα τα περάσω μάλλον.
Δηλαδή Πάνο από πάνω θάχεις ρύθμιση?
Αν τυχόν βρεθεί καμιά φωτό έστω από διαδίκτυο, βάλτην σε παρακαλώ μήπως βοηθηθεί και κανάς άλλος πούχει το ίδιο θέμα.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν έχουν αυτό που θέλω να δοκιμάσω... Stoned Emoticon
Αρκουδομοτοσακά δεν έχουν εσύ θες ειδικό μαγαζί με μέλι και σπηλιά.cde
Άντε πες τι θες να δοκιμάσεις.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Το νεο vstrom σε σχεση με το παλιό ειναι σαν παπί σε ογκο!
Η σελα του παλι ειναι μινιμαλ σε σχεση με το παλιο ορθόδοξο βστρομ..
Εμφανισιακα ομως μου αρεσει παρα πολυ! Αλλα οχι τοσο ωστε να το αγορασω..
Αυτη τη στιγμη έχω σχεδόν λοκαρει στο tracer 700 το καινούργιο κ στο integra 750..
Για ταξιδια κτλ μιας κ εχω παει Βολο 3 φορες με το παπί, μου φαίνονται goldwing αυτα τα μοτορια!
χαχαχχαχα!
Ειδωμεν..
 
Top Bottom