CFMOTO 650mt(παρουσιαση)

sakis_texnikos

new member
Δημοσιεύσεις
14
Ηλικία
45
Περιοχή
Λιβαδειά
Μοτοσυκλέτα
Cfmoto 650mt
Όνομα
Θανασης
Περιοχή
Λιβαδειά
Γειά και χαρά σε όλους τους αναβάτες του motoparea.
Μετα απο σχεδον δύο χρόνια συμβίωσης με την μηχανη, ηρθε η ώρα να παρουσιασω τα παντα σχετικα με την μηχανη.
Ας ξεκινήσουμε με τα πλαστικα μέρη όπου εδω εχουμε μετρια προς καλη ποιότητα αλλα με πολυ καλη βαφη και συναρμογη με αποτελεσμα ελαχιστοι τριγμοι να ακούγονται μετά τα 150χλμ.
Στα μεταλλικά μερη η ποιότητα η βαφη και η συναρμογή ειναι παρα πολυ καλη.
Πάμε στον φωτισμό.
Ολα τα φώτα είναι led με τον εμπρόσθιο led προβολεα και οχι led λάμπα να ειναι καταπληκτικος. Η νυχτα γίνεται μερα και θα ανεβασω καποια στιγμη και βραδινες φωτο.
Η οθονη των οργάνων είναι παρα πολυ καλη και εμφανής ακομα και απευθειας στον ήλιο.
Παμε στα φρενα.
Το πισω φρένο είναι μέτριο σε αίσθηση και σε αποτελεσματικοτητα.
Το μπροστινο φρενο απο την αλλη ειναι εξαιρετικό και σε αίσθηση και σε αποτελεσματικοτητα με το abs να επεμβαίνει όπου χρειαστεί. Το abs δυστυχως η ευτυχως δεν βγαίνει.
Παμε στην θεση οδηγησης.
Η θεση οδηγησης για ατομα απο 1,75 υψος μεχρι 1,85 ειναι το ιδανικότερο. Εγω ειμαι 1,80 και παταω και με τα δυο ποδια κατω και φτανω το τιμονι χωρις κόπο με την σωστη κλιση των χεριων χωρις να κουράζονται οι καρποί μετα απο πολύωρες βολτες.
Η ζελατινα η εργοστασιακή ειναι μετρια και μετα τα 130 εχεις αρκετό αέρα ακομα και στην τερμα επανω θέση. Εγω την αλλαξα με μια μεγαλύτερη και ειναι καταπληκτική. Μπορεις να πηγαίνεις με 160χλμ και δεν καταλαβαίνεις κανέναν αερα. Τα πόδια ερχονται και αγκαλιαζουν την μηχανη με παρα πολυ καλη προστασία απο τον αερα.
Η σελα ειναι παρα πολυ καλη με πλουσιο αφρωδες υλικο εσωτερικά. εξωτερικά εχει πολυ καλη ποιότητα ταπετσαριας με αποτελεσμα να μην γλιστρας απο την θεση σου.
Παμε στης αναρτησεις. Οι αναρτησεις ειναι και μπρος και πισω ρυθμιζομενες. Γενικως οι αναρτησεις του ειναι *****ες και Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ναι μεν να απορροφά ολες τις λακουβες και τα σαμαρακια πολυ ωραια αλλά να χανεις αρκετα οταν θελεις να οδηγήσεις γρηγορα και ολιγον επιθετικά σε στροφές.

IMG_20200409_101447~2_copy_1024x783.jpg

IMG_20200409_101751~2_copy_1024x779.jpg

IMG_20200409_101513~2_copy_1024x824.jpg

IMG_20200409_101526~2_copy_1024x914.jpg

IMG_20200409_101904~2_copy_1024x1048.jpg

IMG_20200409_101549~2_copy_1024x995.jpg

IMG_20200409_101930~2_copy_1024x1165.jpg

IMG_20200409_102102~2_copy_1024x498.jpg

IMG_20200409_101434~2_copy_1024x980.jpg

Τα λαστιχα που φοραει απο την μάνα του είναι Metzeler tourance αρκετα καλά μεχρι τις 6000χλμ, μετα άρχισε ειδικα το πισω να γλιστράει ολο και πιο πολύ απο μηνα σε μηνα.
Παμε στον κινητήρα.
Ο κινητηρας ειναι αδερφακι του kawasaki ern6 με τα 70 αλογα. Ειναι εξαιρετικός με άφθονη δυναμη απο τα χαμηλα μεχρι τα ψηλα με αποτελεσμα να μην σε κρεμάει πουθενα ακομα και με δυο άτομα επανω μαζι με αποσκευές. Δεν σκορτσαρει σε κανενα σημειο χαμηλα.
Η αλλαγη ταχυτήτων ειναι επισης κατι που δεν το περιμενα. Το κιβώτιο ταχύτητων είναι παρα πολυ καλο με αποτελεσμα να αλλαζεις ταχύτητες παρα πολυ ευκολα και γρήγορα.
Η καταναλωση του με τσιτα τα γκάζια δεν ξεπερνάει τα 7 λιτρα στα 100 χλμ.
με οδηγηση μεσα στην πολη αλλα και εθνικη με 140 με 150χλμ κυμαίνεται στα 5,5 με 6 λιτρα στα 100χλμ.
με οδηγηση 100 με 120 η μεση τιμη πέφτει στα 4 με 5 λιτρα τα 100χλμ.
Παμε τωρα στα προβλήματα και στις αντιπροσωπειες.
Μεχρι τωρα μου εχει βγάλει 2 προβλήματα.
1ον: τον Οκτώβριο που μας περασε παρατήρησα οτι δεν αναβε πισω οταν παταγα το μπροστινο φρενο.
Ειχε χαλασει το micro switch που βρισκεται κατω απο την μανετα του μπροστινού φρενου. Πηρα τηλ στην τεο μοτο και τους ενημέρωσα αλλά μου ειπαν οτι πλεον αντιπροσωπία ειναι η muvus και να απευθυνθώ σε αυτους. Πηρα τηλ και τους ειπα τι συμβαίνει, τους εδωσα το vin αριθμο για να παραγγείλουν καινουργιο και μου ειπαν σε 2 εβδομάδες με 3 θα ερθει.
Μετα απο 1 μηνα πηρα εγω τηλ γιατι δεν ειχαν πάρει και μου ειπαν οι 3 βδομάδες γινανε αλλες 3. Ε λοιπον παιδια έκτοτε ακομα το περιμένω.
2 πρόβλημα τελη Γενάρη φετος.
Τρομπα βενζινης δεν λειτουργει σωστά και το ειχα παει και το ειδαν και αρχες Φεβρουάριου εγινε παραγγελία και της τρομπας.
Αποτέλεσμα ακομα περιμένω και για τα δύο.
Τους έβρισα πριν ενα μήνα οσον αφορα το micro switch αλλα τωρα για την τρομπα εχουν αλλοθι λογω κορονοιου.
Γενικως η muvus απο τι είδα με μηχανες δεν εχει καμία σχεση αλλα μονο με atv.
Αυτα παιδιά ειχα να πω και ελπιζω να μην σας κούρασα.
Αν ξέχασα να αναφερω κατι παρακαλω ρωτηστε με.
Σας ευχαριστώ ολους.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.175
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το διαδίκτυο είναι γεμάτο με ανταλλακτικά του CF και τσάμπα.
 

sakis_texnikos

new member
Δημοσιεύσεις
14
Ηλικία
45
Περιοχή
Λιβαδειά
Μοτοσυκλέτα
Cfmoto 650mt
Όνομα
Θανασης
Περιοχή
Λιβαδειά
Το διαδίκτυο είναι γεμάτο με ανταλλακτικά του CF και τσάμπα.
Δυστυχως επειδη το μηχανακι ειναι καινουργιο δεν υπαρχουν ακομα πολλά πραγματα απο μηχανικα και ηλεκτρονικά ανταλλακτικά στο ιντερνετ.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.537
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Γειά και χαρά σε όλους τους αναβάτες του motoparea.
Μετα απο σχεδον δύο χρόνια συμβίωσης με την μηχανη, ηρθε η ώρα να παρουσιασω τα παντα σχετικα με την μηχανη.
Ας ξεκινήσουμε με τα πλαστικα μέρη όπου εδω εχουμε μετρια προς καλη ποιότητα αλλα με πολυ καλη βαφη και συναρμογη με αποτελεσμα ελαχιστοι τριγμοι να ακούγονται μετά τα 150χλμ.
Στα μεταλλικά μερη η ποιότητα η βαφη και η συναρμογή ειναι παρα πολυ καλη.
Πάμε στον φωτισμό.
Ολα τα φώτα είναι led με τον εμπρόσθιο led προβολεα και οχι led λάμπα να ειναι καταπληκτικος. Η νυχτα γίνεται μερα και θα ανεβασω καποια στιγμη και βραδινες φωτο.
Η οθονη των οργάνων είναι παρα πολυ καλη και εμφανής ακομα και απευθειας στον ήλιο.
Παμε στα φρενα.
Το πισω φρένο είναι μέτριο σε αίσθηση και σε αποτελεσματικοτητα.
Το μπροστινο φρενο απο την αλλη ειναι εξαιρετικό και σε αίσθηση και σε αποτελεσματικοτητα με το abs να επεμβαίνει όπου χρειαστεί. Το abs δυστυχως η ευτυχως δεν βγαίνει.
Παμε στην θεση οδηγησης.
Η θεση οδηγησης για ατομα απο 1,75 υψος μεχρι 1,85 ειναι το ιδανικότερο. Εγω ειμαι 1,80 και παταω και με τα δυο ποδια κατω και φτανω το τιμονι χωρις κόπο με την σωστη κλιση των χεριων χωρις να κουράζονται οι καρποί μετα απο πολύωρες βολτες.
Η ζελατινα η εργοστασιακή ειναι μετρια και μετα τα 130 εχεις αρκετό αέρα ακομα και στην τερμα επανω θέση. Εγω την αλλαξα με μια μεγαλύτερη και ειναι καταπληκτική. Μπορεις να πηγαίνεις με 160χλμ και δεν καταλαβαίνεις κανέναν αερα. Τα πόδια ερχονται και αγκαλιαζουν την μηχανη με παρα πολυ καλη προστασία απο τον αερα.
Η σελα ειναι παρα πολυ καλη με πλουσιο αφρωδες υλικο εσωτερικά. εξωτερικά εχει πολυ καλη ποιότητα ταπετσαριας με αποτελεσμα να μην γλιστρας απο την θεση σου.
Παμε στης αναρτησεις. Οι αναρτησεις ειναι και μπρος και πισω ρυθμιζομενες. Γενικως οι αναρτησεις του ειναι *****ες και Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ναι μεν να απορροφά ολες τις λακουβες και τα σαμαρακια πολυ ωραια αλλά να χανεις αρκετα οταν θελεις να οδηγήσεις γρηγορα και ολιγον επιθετικά σε στροφές.

View attachment 16042

View attachment 16043

View attachment 16044

View attachment 16045

View attachment 16046

View attachment 16047

View attachment 16048

View attachment 16049

View attachment 16050

Τα λαστιχα που φοραει απο την μάνα του είναι Metzeler tourance αρκετα καλά μεχρι τις 6000χλμ, μετα άρχισε ειδικα το πισω να γλιστράει ολο και πιο πολύ απο μηνα σε μηνα.
Παμε στον κινητήρα.
Ο κινητηρας ειναι αδερφακι του kawasaki ern6 με τα 70 αλογα. Ειναι εξαιρετικός με άφθονη δυναμη απο τα χαμηλα μεχρι τα ψηλα με αποτελεσμα να μην σε κρεμάει πουθενα ακομα και με δυο άτομα επανω μαζι με αποσκευές. Δεν σκορτσαρει σε κανενα σημειο χαμηλα.
Η αλλαγη ταχυτήτων ειναι επισης κατι που δεν το περιμενα. Το κιβώτιο ταχύτητων είναι παρα πολυ καλο με αποτελεσμα να αλλαζεις ταχύτητες παρα πολυ ευκολα και γρήγορα.
Η καταναλωση του με τσιτα τα γκάζια δεν ξεπερνάει τα 7 λιτρα στα 100 χλμ.
με οδηγηση μεσα στην πολη αλλα και εθνικη με 140 με 150χλμ κυμαίνεται στα 5,5 με 6 λιτρα στα 100χλμ.
με οδηγηση 100 με 120 η μεση τιμη πέφτει στα 4 με 5 λιτρα τα 100χλμ.
Παμε τωρα στα προβλήματα και στις αντιπροσωπειες.
Μεχρι τωρα μου εχει βγάλει 2 προβλήματα.
1ον: τον Οκτώβριο που μας περασε παρατήρησα οτι δεν αναβε πισω οταν παταγα το μπροστινο φρενο.
Ειχε χαλασει το micro switch που βρισκεται κατω απο την μανετα του μπροστινού φρενου. Πηρα τηλ στην τεο μοτο και τους ενημέρωσα αλλά μου ειπαν οτι πλεον αντιπροσωπία ειναι η muvus και να απευθυνθώ σε αυτους. Πηρα τηλ και τους ειπα τι συμβαίνει, τους εδωσα το vin αριθμο για να παραγγείλουν καινουργιο και μου ειπαν σε 2 εβδομάδες με 3 θα ερθει.
Μετα απο 1 μηνα πηρα εγω τηλ γιατι δεν ειχαν πάρει και μου ειπαν οι 3 βδομάδες γινανε αλλες 3. Ε λοιπον παιδια έκτοτε ακομα το περιμένω.
2 πρόβλημα τελη Γενάρη φετος.
Τρομπα βενζινης δεν λειτουργει σωστά και το ειχα παει και το ειδαν και αρχες Φεβρουάριου εγινε παραγγελία και της τρομπας.
Αποτέλεσμα ακομα περιμένω και για τα δύο.
Τους έβρισα πριν ενα μήνα οσον αφορα το micro switch αλλα τωρα για την τρομπα εχουν αλλοθι λογω κορονοιου.
Γενικως η muvus απο τι είδα με μηχανες δεν εχει καμία σχεση αλλα μονο με atv.
Αυτα παιδιά ειχα να πω και ελπιζω να μην σας κούρασα.
Αν ξέχασα να αναφερω κατι παρακαλω ρωτηστε με.
Σας ευχαριστώ ολους.
Καλορίζικο! & Καλοτάξιδο! Θανάση...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.175
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δυστυχως επειδη το μηχανακι ειναι καινουργιο δεν υπαρχουν ακομα πολλά πραγματα απο μηχανικα και ηλεκτρονικά ανταλλακτικά στο ιντερνετ.
Πολύ μου αρέσει, πάντα όρθιος Θανάση, ελπίζω να βρεθούμε για να το δούμε και ζωντανά την μηχαναρα σου.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Θυμίζει κατά πολύ Kawasaki Versys 650cc - κάποια του τεμάχια, είναι και ολόιδια!!
Γιώργο,όπως είπε και η αρκούδα-Τόλιος έχουν πάρει τα δικαίωματα από την kawa και γι'αυτό βλέπεις όμοια εξαρτήματα!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Νάσο,γέρος να είσαι πάντα να καβαλάς,και να γράφεις όμορφα και λεπτομερή review σαν το παρόν!


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.537
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Γιώργο,όπως είπε και η αρκούδα-Τόλιος έχουν πάρει τα δικαίωματα από την kawa και γι'αυτό βλέπεις όμοια εξαρτήματα!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ααα δεν το ήξερα! & δεν το πρόσεξα!.. Thanks για την πληροφορία.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Καλώς ήρθες κι από μένα, Θανάση. Ωραία παρουσίαση της μοτοσυκλέτας.
Δυστυχώς ένα από τα μελανότερα σημεία οποιουδήποτε εργαλείου είναι οι αντιπροσωπείες.
Ειδικά σε μια μικρή και περιορισμένη αγορά όπως η Ελλάδα, οι εταιρείες σπάνια δίνουν τη δέουσα σημασία στην αξιοπρεπή τους εκπροσώπηση, με αποτέλεσμα ο καταναλωτής να κρέμεται από τον εκάστοτε εισαγωγέα. Ελπίζω τα προβλήματα να ξεπεραστούν γρήγορα και με το τέλος της πανδημίας να συνεχίσεις να χαίρεσαι το όμορφο μηχανάκι σου.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.430
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σάκη ευχαριστούμε για την παρουσίαση .
Πολύ ωραίο το μοτορι,σπανίως οι φωτό να κολακευσουν τόσο ένα μηχανάκι.
Πόσο βγήκε με το κλειδί στο χέρι;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ωραία παρουσίαση!Giving


Κριμα για την αντιπροσωπεία.

Δηλαδη τόσο καιρό τωρα η τρόμπα υπολειτουργει και δεν σου βρήκαν λύση; Απαραδεκτο για καινουρια μηχανη το 2020.:(

Προσωπικά θα το πήγαινα σε μάστορα να ταιριάξει αντλία απο Καβασακι. Την κοίταξες αυτή την λύση;
 
Top Bottom