BMW750GS vs VSTROM650XT (και ολίγο από TRACER700)

GeorgeG69

new member
Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
54
Περιοχή
Heraklion, Crete
Μοτοσυκλέτα
yamaha tracer7
Όνομα
George
Περιοχή
Heraklion
Μεταξύ bmw750gs και vstrom650 xt. τί προτείνετε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.444
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δύσκολα .
Το πέμφε εφταμισο έχει κάπου στο 3χιλιαρο διάφορα .
8250 το στρόμα /11300το πέμφε .
Κι οι δύο απλές εκδόσεις.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Υπαρχει vstrom 650 adv ?
Ετσι λεγεται η εκδοση με τις ακτινωτες ζαντες?
Το 750 στην απλη εκδοση δεν με τρελαινει..
Οποτε αν συγκρινεις πλούσια εκδοση vstrom με απλη bmw , θα επαιρνα strom..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.444
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Υπαρχει vstrom 650 adv ?
Ετσι λεγεται η εκδοση με τις ακτινωτες ζαντες?
Το 750 στην απλη εκδοση δεν με τρελαινει..
Οποτε αν συγκρινεις πλούσια εκδοση vstrom με απλη bmw , θα επαιρνα strom..
Όχι adve δεν υπάρχει .
Το μοντέλο που μάλλον εννοεί είναι το x-touring
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.444
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Και πάλι στο 2χιλιαρο η διαφορά ,με το στρόμα να υπερέχει σε εξοπλισμό.
Εγώ στρώμα θα επαιρνα
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Vstrom.
Λογική τιμή για αυτά που προσφέρει και εξαιρετική μεταπωλητική αξία.
Σιγά μην έλεγες το πενφέ εσύ χαχαχσχαχαχαχα
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Μεταξύ bmw750gs και vstrom650 adv. τί προτείνετε?
1)Τι σου λέει το μάτι;
2)Τι σου λέει η λογική;

Αν ταιριάζουν οι απόψεις ξέρεις τι θα πάρεις..

Αν όχι κάνε φύλλο και φτερό τις πραγματικές ανάγκες σου,βάλε και τα δύο μηχανάκια κάτω κι αποφάσισε..
Να υποστηρίξεις την επιλογή σου και θα έχεις χαμόγελο..


Αν έχεις όρεξη για χώμα καταστάσεις κοίτα κι αλλού..
Δεν κάνουν τα ράσα(όνομα) τον παπά..

Smileys drinking beer Emoticon
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Το στρομα να ξερεις παντως ειναι πολυ πιο μαζεμενο σε σχεση με το παλιο, το ξανατονιζω.. Δες το , καβαλησε το κ θα δεις..
Πλεον ειναι πολυ παιχνιδιαρικο κ παπι για την πολη , αλλα γιαμενα χανει στο τομεα της ανεμοκαλυψης σε σχεση με το παλιο..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σιγά μην έλεγες το πενφέ εσύ χαχαχσχαχαχαχα
Καθαρά με οικονομικά κριτήρια και επειδή ρωτάει το παιδί.
Το GS750 είναι πολύ καλό μηχανάκι και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το προτείνω
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Στρώμα αβλεπεί, δεν ξέρω αν αξίζει να πας στην X-Touring ή η απλή με τα όποια δώρα σε καλύπτει....
Ο κινητήρας του 750 καίει περισσότερο από το παλιό 700 μειώνοντας κι άλλο την αυτονομία του και όλοι παραπονιούνται για διάφορους μεταλλικούς ήχους που βγάζει...Made & assembled in China το μοτέρ του BMW (είχαν κάνει και ανάκληση γιατί βάζανε ανάποδα τις μπιέλες οι κινέζοι), made in Japan το Suzuki... Με το που το πάρεις το BMW (αν δε το θες μόνο για την πόλη) η μηχανή θέλει ζελατίνα (έχει μια διακοσμητική).
Η εμφάνιση είναι προσωπική υπόθεση.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.635
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Το bmw ειναι πιο περιπετιωδες και ευκινητο πιο χωματινο λιγο πιο δυνατο
Το vstrom πιο ταξιδιαρικο πιο ελαφρυ πιο φτηνο φτηνα σερβις μεγαλυτερο ρεζερβουαρ

ΥΓ το στρωμα θα επαιρνα Yes Οχι αλλα πενφε facepalm 2facepalm 2
 

GeorgeG69

new member
Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
54
Περιοχή
Heraklion, Crete
Μοτοσυκλέτα
yamaha tracer7
Όνομα
George
Περιοχή
Heraklion
Φιλοι μου,να δώσω κάποιες πληροφορίες που μπορεί να βοηθήσουν περαιτέρω. 1). Προφίλ. Είμαι ετών 52, 174 ύψος- δε με λες και πρώτο μπόι και δε θέλω να κάνω μυτούλες όταν κάθομαι σε σέλα! Τελευταία μηχανή cb500x. Δεν την έχω πια. Μου άρεσε αλλά τώρα μου φαίνεται λίγο για εκτός και για αποδράσεις διπλός.
Η χρήση κυρίως εκτός πόλης για εκδρομές με το ταίρι μου! Νοιώθω ότι θέλω κατιτίς περισσότερο (για εντός πόλης, περιαστικά και κόστος χρήσης τέλειο το cb500x κατά τη γνώμη μου). Θέλω επίσης να πηγαίνω και λίγο χώμα....και κει αρχίζουν τα μπερδέματα. Κοιτούσα και οδήγησα το νέο yamaha Tracer 700 που μου αρέσει πάρα πολύ, είναι ελαφρύ, ευέλικτο μαζεμένο δυνατο και σούπερ, πάντα όπως το εισπράττω εγώ, εντός και εκτός, αλλά ...δε πάει χώμα! (ή ετσι νομιζω τουλάχιστον ακόμα και στο πατημένο -αν έχετε άποψη παρακαλώ γράψτε την). Με αυτά κι αυτά όμως κάπου το απέρριψα. Δεν έχω όμως θέμα να το ξαναδώ αν κάποιος έχει άποψη περί του αν μπορεί επαναλαμβάνω, όταν τύχει, να κάνω και 10-20χλμ χωματόδρομο σε μια παραλία με το tracer ( και δόξα το Θεό η Κρήτη που είμαι έχει πολλά τέτοια μέρη).
Ανεβαίνοντας σε κατηγορία ( μπορώ να το κάνω στη φάση που είμαι χωρίς να θέλω να το παίξω "λεφτάς"-και με ταβάνι 11.000 ευρώ) κατέληξα στο vstrom και 750gs. Και τα δύο είναι εντός προϋπολογισμού μου. Δεν έχω όμως οδηγήσει κανένα και δε μπορω να βρω μηχανη για τεστ.
Στο νέο vstrom δεν έχω κάτσει ούτε στη σέλα του για να ξέρω πώς είναι! Το bmw μου άρεσε όπως έκατσα, στατικά πάντα. Είναι παπουδιστικο Δε με χαλάει!!!! Έχω ακούσει πολλά καλά και για τα δύο (πχ η BMW το δίνει προσφορά 10800 με αρκετά έξτρα, οθόνη, επιπλέον προγράμματα οδήγησης, μπαγκαζιερα 39λτ, 5 χρόνια εγγύηση! Βέβαια δε κρύβω ότι με χαλάει να διαβάζω περί κινέζικου κινητήρα!) . Τα μοιράζομαι όλα αυτά μαζί σας μπας και βγάλω άκρη.
Ειδικά, καλοδεχούμενες οι απόψεις όσων έχουν πείρα και είναι παρόμοιο το προφίλ τους, όχι ότι δεν είστε όλοι καλοδεχούμενοι, μικρότεροι και μεγαλύτεροι!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας και να χετε καλούς και ασφαλείς δρόμους!!!
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Ολα τα μηχανακια πανε σε πατημενο χωμα ακομα κ τα supersport..αφου εισαι απο Κρήτη θα ξερεις οτι στη παραλια Φαλασαιρνα ειχα κατεβει με ΖΧ12 ολη τη κατηφορα μεχρι την αμμο το 2005 αν θυμαμαι καλα..
Γενικα μην το φοβασαι το tracer..Αν εκατσες καλα πανω του βαλτου ενα ελαστικο λιγο πιο off κ θα πας παντου..
Ολα στο μυαλο μας ειναι..
Τα ορια τα βάζουμε εμεις κ οχι τα μηχανακια..
Ποσες φορες θα κατέβεις σε χωματα γιανα χρειαστεις κατι τοσο off?
95% της χρησης της μηχανης θα σε καλύψει το tracer..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.444
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Φιλοι μου,να δώσω κάποιες πληροφορίες που μπορεί να βοηθήσουν περαιτέρω. 1). Προφίλ. Είμαι ετών 52, 174 ύψος- δε με λες και πρώτο μπόι και δε θέλω να κάνω μυτούλες όταν κάθομαι σε σέλα! Τελευταία μηχανή cb500x. Δεν την έχω πια. Μου άρεσε αλλά τώρα μου φαίνεται λίγο για εκτός και για αποδράσεις διπλός.
Η χρήση κυρίως εκτός πόλης για εκδρομές με το ταίρι μου! Νοιώθω ότι θέλω κατιτίς περισσότερο (για εντός πόλης, περιαστικά και κόστος χρήσης τέλειο το cb500x κατά τη γνώμη μου). Θέλω επίσης να πηγαίνω και λίγο χώμα....και κει αρχίζουν τα μπερδέματα. Κοιτούσα και οδήγησα το νέο yamaha Tracer 700 που μου αρέσει πάρα πολύ, είναι ελαφρύ, ευέλικτο μαζεμένο δυνατο και σούπερ, πάντα όπως το εισπράττω εγώ, εντός και εκτός, αλλά ...δε πάει χώμα! (ή ετσι νομιζω τουλάχιστον ακόμα και στο πατημένο -αν έχετε άποψη παρακαλώ γράψτε την). Με αυτά κι αυτά όμως κάπου το απέρριψα. Δεν έχω όμως θέμα να το ξαναδώ αν κάποιος έχει άποψη περί του αν μπορεί επαναλαμβάνω, όταν τύχει, να κάνω και 10-20χλμ χωματόδρομο σε μια παραλία με το tracer ( και δόξα το Θεό η Κρήτη που είμαι έχει πολλά τέτοια μέρη).
Ανεβαίνοντας σε κατηγορία ( μπορώ να το κάνω στη φάση που είμαι χωρίς να θέλω να το παίξω "λεφτάς"-και με ταβάνι 11.000 ευρώ) κατέληξα στο vstrom και 750gs. Και τα δύο είναι εντός προϋπολογισμού μου. Δεν έχω όμως οδηγήσει κανένα και δε μπορω να βρω μηχανη για τεστ.
Στο νέο vstrom δεν έχω κάτσει ούτε στη σέλα του για να ξέρω πώς είναι! Το bmw μου άρεσε όπως έκατσα, στατικά πάντα. Είναι παπουδιστικο Δε με χαλάει!!!! Έχω ακούσει πολλά καλά και για τα δύο (πχ η BMW το δίνει προσφορά 10800 με αρκετά έξτρα, οθόνη, επιπλέον προγράμματα οδήγησης, μπαγκαζιερα 39λτ, 5 χρόνια εγγύηση! Βέβαια δε κρύβω ότι με χαλάει να διαβάζω περί κινέζικου κινητήρα!) . Τα μοιράζομαι όλα αυτά μαζί σας μπας και βγάλω άκρη.
Ειδικά, καλοδεχούμενες οι απόψεις όσων έχουν πείρα και είναι παρόμοιο το προφίλ τους, όχι ότι δεν είστε όλοι καλοδεχούμενοι, μικρότεροι και μεγαλύτεροι!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας και να χετε καλούς και ασφαλείς δρόμους!!!
Οπότε είσαι για το 750 gs.
Αν δίνει την tft και τα driving modes είναι μια χαρά σε στα 11χιλιαρικα.
Η εγγύηση είναι παραπλήσια 5 το gs ,4 το xtouring.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Φιλοι μου,να δώσω κάποιες πληροφορίες που μπορεί να βοηθήσουν περαιτέρω. 1). Προφίλ. Είμαι ετών 52, 174 ύψος-
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας και να χετε καλούς και ασφαλείς δρόμους!!!
Εγώ Γιώργη θα ήθελα να κάτσεις και στο Vstrom.Ακόμα καλύτερα να το κάνεις και test drive..

Είδα ότι σου άρεσε το Τracer 700.Διάβασα πολύ προσεκτικά τη διατύπωσή σου..

Από αυτήν καταλαβαίνω ότι αν η θέση του Vstrom σου αρέσει,είσαι για εκεί.

Γνώριμα τα μονοπάτια λόγω Japan,εύκολη μετάβαση,ελαστικό μοτέρ με την παραπάνω δύναμη που θέλεις,οικονομική μετακίνηση-συντήρηση.

Μεταξύ των δύο και με τα δεδομένα που παρέθεσες.. αν κάθεσαι καλά... Vstrom από εμένα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πάντως αν σου άρεσε το Tracer, να το πάρεις.
Χώμα για 5-10 χλμ (υποθέτω εννοείς πατημένο χωματόδρομο που οδηγεί σε πολιτισμό και όχι να χαθείς μέσα σε μονοπάτια σε βουνά) κάνουν και τα street. Δεκάδες φορές ψάχνοντας κάποια παραλία ή πετυχαίνοντας μη ασφαλτοστρωμένο κομμάτι δρόμου πέρασα και με Fazer και με Bandit. Σε σχέση με αυτά το tracer έχει τους χωματόδρομους για πλάκα.

και πόσους χωματόδρομους θα κάνεις συνολικά για να δικαιολογείται η αγορά μιας On -Off έναντι μιας ψηλής στρητ;
Αν μιλάς για το 1-2% των συνολικών χλμ που θα κάνεις δεν αξίζει να πας εκει.
 
Top Bottom