AutoABC

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Μόλις παρακολούθησα ένα βίντεο - παρουσίαση για το android auto / apple carplay προϊόν από αυτή την εταιρία:

AutoABC

οι οποίοι φαίνεται να κάνουν αποστολές διεθνώς. Ως λειτουργικότητα και VfM μου φάνηκε ενδιαφέρον, απλά δεν έχω
απολύτως καμία εμπειρία χρήσης .....

Και το βίντεο του αγγλάρα που παρακολούθησα (υπάρχουν πολλά στο YT):

 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.438
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Εαν ψαξεις εχει πολλα αντιστοιχα απο 95-150€....

το ερωτημα ειναι-γιατι να το βαλεις;
παιρνει ολη την πληροφορια απο το κινητο-αρα γιατι να μην εχεις το κινητο σε μια βαση που φορτιζει;
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Φαντάζομαι για τον ίδιο λόγο που έχω το Garmin σε συνδυασμό με προγράμματα πλοήγησης στο κινητό. Για να υπάρχει η δυνατότητα εναλλακτικής σε περίπτωση αχρήστευσης ή κλοπής ή δυσλειτουργίας μιας συσκευής. Γενικότερα το κύριο μου κινητό δεν το χρησιμοποιώ για πλοήγηση καθώς δεν με πείθει η αντοχή του σε αντίξοες συνθήκες (χειμερινές ή κολοκαιρινές).
Λειτουργικά βέβαια σαφώς και μπορείς να το κάνεις αν σε βολεύει, χωρίς περαιτέρω επένδυση σε νέα συσκευή.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.438
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Εγώ έχω πάντα δύο κινητά
Για λόγους ασφαλείας αλλά κ πρακτικούς....
Αν χαθεί, χαλάσει, σβήσει, κολλήσει...
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.833
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το είχα δει και εγώ όταν έψαχνα για λύση GPS αλλά αποφάσισα να πάω στην Garmin.

ο λόγος ήταν κυρίως της απόσπασης προσοχής!
Σε δυο ρόδες να σου έρχονται μπλινγκι μπλινγκι ότι ειδοποίηση παίρνει το κινητό και στην συσκευή αυτή και να μπαινω μετά και στην διαδικασία να έχω τον νου μου εκεί αντί στον δρόμο και στην βόλτα μου δεν το ήθελα με τίποτα!
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.833
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Εγώ έχω πάντα δύο κινητά
Για λόγους ασφαλείας αλλά κ πρακτικούς....
Αν χαθεί, χαλάσει, σβήσει, κολλήσει...
ποτε δεν μπόρεσα να κουβαλήσω δυο συσκευές μαζί μου!
Ότι τηλέφωνο παίρνω κοιτάζω να είναι με διπλή κάρτα!

μόνο σε ταξίδι στο εξωτερικό παίρνω 2η συσκευή για τυχόν απώλεια ή βλάβη όπως ανέφερες και αυτή μένει παρκαρισμένη στην βαλίτσα.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Όλα τα οδοιπορικά μου εντός Ελλάδος, με όλα τα μηχανάκια μου κατά καιρούς τα τελευταία 4-5 χρόνια πάντα με το ίδιο κινητό για gps χειμώνα-καλοκαίρι ... και για πίτσες παραγγελία ...! ooops
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.833
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Όλα τα οδοιπορικά μου εντός Ελλάδος, με όλα τα μηχανάκια μου κατά καιρούς τα τελευταία 4-5 χρόνια πάντα με το ίδιο κινητό για gps χειμώνα-καλοκαίρι ... και για πίτσες παραγγελία ...! ooops
Το πρόβλημα Στέλιο νομίζω δεν είναι αν θα βραχούν αλλά στο γεγονός ότι στα πιο premium τηλέφωνα η κάμερα τους έχει κινητά μέρη στους φακούς και από τους κραδασμούς μπλοκάρουν και χαλάνε!
Τα οικονομικά κινητά με ψηφιακό ζουμ δεν έχουν τέτοια προβλήματα.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Το είχα δει και εγώ όταν έψαχνα για λύση GPS αλλά αποφάσισα να πάω στην Garmin.

ο λόγος ήταν κυρίως της απόσπασης προσοχής!
Σε δυο ρόδες να σου έρχονται μπλινγκι μπλινγκι ότι ειδοποίηση παίρνει το κινητό και στην συσκευή αυτή και να μπαινω μετά και στην διαδικασία να έχω τον νου μου εκεί αντί στον δρόμο και στην βόλτα μου δεν το ήθελα με τίποτα!
Σε αυτό σαφώς και έχεις δίκιο. Ήταν και για εμένα σημαντικός παράγοντας στην αγορά του Garmin και όχι κάποιας άλλης λύσης.
Από την άλλη πάντα έχω κατά νου την εξέλιξη σε τέτοιου είδους προϊόντα και τα προσφερόμενα στην αγορά.
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Ερώτηση: αν πάρω ένα Garmin αυτοκινήτου, πιο παλιό μοντέλο, θα έχω κανονικά ενημερώσεις χαρτών; θέλω να πω, η Garmin δίνει χάρτες για όλα τα μοντέλα της; και τα πιο παλιά;

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Ερώτηση: αν πάρω ένα Garmin αυτοκινήτου, πιο παλιό μοντέλο, θα έχω κανονικά ενημερώσεις χαρτών; θέλω να πω, η Garmin δίνει χάρτες για όλα τα μοντέλα της; και τα πιο παλιά;

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω την αίσθηση πως όχι. Θυμάμαι πως δεν ήταν στο παρελθόν όλες της οι συσκευές / εκδόσεις χαρακτηρισμένες ως free LMT - LMTS (Life time map & traffic updates με ή χωρίς smartlink). Οπότε θα πρέπει να δεις τα χαρακτηριστικά της συσκευής όσον αφορά στο πακέτο αγοράς της.

Εν δυνάμει, αυτό γίνεται και πιο ωραίο ακόμα: Θυμάμαι σε μια συζήτηση να αναφέρει ο Χάρης από το Άργος (έμπειρος χρήστης των Garmin GPS για μοτο), ότι σε μια από τις παλαιότερες του συσκευές που ήταν μέρος ενός LMT πακέτου, σταμάτησε να δέχεται updates και επί της συζήτησης προέκυψε ότι αρκετές εταιρίες - πιθανώς και η Garmin - με τον όρο "life-time" εννοούν τον εμπορικό χρόνο ζωής ενός προϊόντος και όχι τον φυσικό χρόνο λειτουργίας του ως συσκευή.

Κάτι δηλαδή όπως το χρόνο για τον οποίο η Microsoft (για παράδειγμα) προσφέρει ενημερώσεις για παλιότερες εκδόσεις των Windows και σε κάποια φάση τις σταματά άσχετα από τον αριθμό χρηστών τους.

Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω για την περίπτωση της Garmin, απλά σου εφιστώ την προσοχή για ότι έχω διαβάσει / ακούσει σχετικά.
 
Top Bottom