Africa sports adventure 1100.Απόρριψη ή Αγορά!!!

galanakop

new member
Δημοσιεύσεις
57
Ηλικία
53
Μιας και υπάρχει μια μικρή διαφωνία με έναν πολύ καλό μου φίλο, θέλω τα φώτα σας στο παρακάτω ερώτημα.
Υποθετικά διαθέτεις τα 18.500 μαρούλια που μπορείς να πας κασέρι και να πάρεις την africana sports adventure 1100 dct με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις από 19900 τιμή καταλόγου.
Του τεστην 1500 κάτω από την αρχική.
Θα ήθελα από εσάς ένα λόγο να μην προβείς στην συγκεκριμένη αγορά.
Όχι οικονομικό, αλλά καθαρά απόδοσης της μοτοσυκλετας έναντι κάτι άλλου διαφορετικού μέχρι εκεί κοντά στα 18.000-19.000 κούτα.

Nikos Note 20 ultra snapdragon
 
Τελευταία επεξεργασία:

Peiraiwths

new member
Δημοσιεύσεις
186
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
Fazer s2
Όνομα
Σπυρος
Αυτο το θεμα σιγουρα θα μας απασχολησει 2-3 μερες.Δεν θα πω την γνωμη μου αλλα το σιγουρο ειναι οτι η αφρικα ειναι πολυ καλη μηχανη.ΤΗΝ ΕΙΠΑ! Καλυτερα να γραψουν οι γνωστες της κατηγοριας!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.432
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερο μηχανακι στην κατηγορια αυτη.
Εναλλακτικα θα κοιτουσα το 1050xt suzuki, το τάηγκερ 900 rally και το 850 gs adve .
Αμεσως επομενες επιλογες ,στο Νο2& Νο3,&No4.
Μιλαμε για ηπια τουριστικη on/off χρηση.
Αλλιως εχει κατι κατεμια σουπερ (για σοβαρη χρηση εκτος δρομου)
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Ας κάνω εγώ την αρχή λοιπόν μια που την κατηγορία την έψαχνα μέχρι πρότινος...
Τα λεφτά και αν τα αξίζει δεν θα το σχολιάσω, αλλά θα πω όμως ότι DCT δεν θα αγόραζα όχι μόνο από θέμα προσωπικής προτίμησης,
αλλά κυρίως λόγω της αποτυχημένης παρουσίας του στο προηγούμενο μοντέλο (ψάξε διάφορα fora, το 1000 εμφάνισε άλυτα(?) προβλήματα με το DCT).
Δεν ξέρω εννοείτε αν αυτό έχει αλλάξει προς το καλύτερο, αλλά σε μηχανή που δεν υπάρχει μεγάλος αριθμός δειγμάτων στην αγορά με αρκετά χιλιόμετρα
προσωπικά δεν θα ρίσκαρα.

Εγώ π.χ θα έπαιρνα την Adventure Sports χωρίς DCT και χωρίς ηλεκτρονικές αναρτήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Είμαι γκαβός στην τόση τεχνολογία φίλε.

Έρχομαι το λοιπόν λόγω γκαβομάρας σε ερωτήσεις κι όχι σε απάντηση.

Πόση εμπειρία υπάρχει σε "sports adventure" καταστάσεις ώστε τα τόσα συστήματα που φοράει το μηχανάκι να σου δώσουν το παραπάνω που ζητάς/σου λείπει;
Θα κάνουν τη διαφορά ή αφού μπορώ να το πάρω ας τα έχει και δε βαριέσαι;

Και... υπάρχει-δεν υπάρχει τοση εμπειρία..

Τί θα στερηθείς αν επιλέξεις κάποιο άλλο μοντέλο της ίδιας ή άλλης εταιρίας μείον 3-4-5-6-7.000€;;
Θα σου προσφέρει λιγότερη απόλαυση;
Λιγότερες δυνατότητες στην πράξη ή εγκεφαλικά;

Να βοηθήσω θέλω.
Δημήτρης.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Προφανώς για να αναφέρεις συγκεκριμένα αυτή την μοτοσυκλέτα, είναι και αυτή που έχεις βάλει στο μάτι.
Επίσης, έχεις τα λεφτά και μάλιστα την βρίσκεις προσφορά 1500 ευρώ φτηνότερα.

Για εμένα δεν έχεις κανέναν λόγο να μην την πάρεις. Και δεν έχω κανέναν λόγο να σου προτείνω άλλη σε ίδια ή λιγότερα χρήματα και να σε μπερδέψω.
Είναι πολύ καλή φάση, και να ξέρεις τι θέλεις, και να έχεις την δυνατότητα να το πάρεις. ;)

Από απόδοση έτσι κι αλλιώς είναι κορυφαία.
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
Μάλλον πως με ίδια χρήματα παίρνει κανείς κάτι καλύτερο σε κάποιον τομέα. Πιθανόν...
Ναι, GSXR 1000 πχ είναι καλύτερο σε κάποιους τομείς. :D
 

galanakop

new member
Δημοσιεύσεις
57
Ηλικία
53
Προφανώς για να αναφέρεις συγκεκριμένα αυτή την μοτοσυκλέτα, είναι και αυτή που έχεις βάλει στο μάτι.
Επίσης, έχεις τα λεφτά και μάλιστα την βρίσκεις προσφορά 1500 ευρώ φτηνότερα.

Για εμένα δεν έχεις κανέναν λόγο να μην την πάρεις. Και δεν έχω κανέναν λόγο να σου προτείνω άλλη σε ίδια ή λιγότερα χρήματα και να σε μπερδέψω.
Είναι πολύ καλή φάση, και να ξέρεις τι θέλεις, και να έχεις την δυνατότητα να το πάρεις. ;)

Από απόδοση έτσι κι αλλιώς είναι κορυφαία.
Καλημέρα. Ναι ήταν υποψήφια αλλά τελικά λόγω του ότι εγώ δεν μπορούσα να φτάσω εκεί ψηλά κατέληξα στο tenere 700. Παρόλα αυτά όμως όταν σου κόβει 1500 κούτα πιστεύω ότι είναι σούπερ αγορά.
Εγω δεν καταλαβα ποια ακριβως ειναι η διαφωνια σας.
Η διαφονια μας είναι ότι δεν αξίζει η διαφορά σε απόδοσης μεταξη του vstrom ή του Tiger 900 rally που μπορείς να τα βρεις 4000+ κάτω.
Μάλλον πως με ίδια χρήματα παίρνει κανείς κάτι καλύτερο σε κάποιον τομέα. Πιθανόν...
Αυτό ακριβώς. Το θέμα όμως είναι ότι βγάλε τα μπικικινια από την εξίσωση. Ας πούμε ότι αυτό είναι το μπάτζετ που διαθέτεις εκεί γύρω στις 18000-19000.
Γιατί να μην πάω στο africa και να παω στο vstrom ή στο Rally ή στο 850 gs adv που πάνω κάτω είναι σχεδον λίγο πάνω λίγο κάτω στην ίδια κατηγορία

Nikos Note 20 ultra snapdragon
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλημέρα. Ναι ήταν υποψήφια αλλά τελικά λόγω του ότι εγώ δεν μπορούσα να φτάσω εκεί ψηλά κατέληξα στο tenere 700. Παρόλα αυτά όμως όταν σου κόβει 1500 κούτα πιστεύω ότι είναι σούπερ αγορά. Η διαφονια μας είναι ότι δεν αξίζει η διαφορά σε απόδοσης μεταξη του vstrom ή του Tiger 900 rally που μπορείς να τα βρεις 4000+ κάτω. Αυτό ακριβώς. Το θέμα όμως είναι ότι βγάλε τα μπικικινια από την εξίσωση. Ας πούμε ότι αυτό είναι το μπάτζετ που διαθέτεις εκεί γύρω στις 18000-19000.
Γιατί να μην πάω στο africa και να παω στο vstrom ή στο Rally ή στο 850 gs adv που πάνω κάτω είναι σχεδον λίγο πάνω λίγο κάτω στην ίδια κατηγορία

Nikos Note 20 ultra snapdragon

Νομίζω η απάντηση είναι απλή.
Όταν έχεις τέτοια ποσά και θέλεις να πάρεις μηχανή, πας σε αυτό που σου αρέσει και σου κάνει κλικ.
Αν το πιάσεις ορθολογιστικά, συνήθως δεν θα βγάλεις άκρη, επειδή σε τέτοια επίπεδα τιμής με +- 2000-3000 ευρώ όλες είναι υπέροχες έτσι κι αλλιώς.
Οι συμβιβασμοί γίνονται όταν δεν έχεις τα λεφτά και ψάχνεις να βρεις ποιο σου αρέσει ως εκεί που φτάνεις.
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
Νομίζω η απάντηση είναι απλή.
Όταν έχεις τέτοια ποσά και θέλεις να πάρεις μηχανή, πας σε αυτό που σου αρέσει και σου κάνει κλικ.
Αν το πιάσεις ορθολογιστικά, συνήθως δεν θα βγάλεις άκρη, επειδή σε τέτοια επίπεδα τιμής με +- 2000-3000 ευρώ όλες είναι υπέροχες έτσι κι αλλιώς.
Οι συμβιβασμοί γίνονται όταν δεν έχεις τα λεφτά και ψάχνεις να βρεις ποιο σου αρέσει ως εκεί που φτάνεις.

Πολύ σωστός.BcdefghgGood post
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Νομίζω η απάντηση είναι απλή.
Όταν έχεις τέτοια ποσά και θέλεις να πάρεις μηχανή, πας σε αυτό που σου αρέσει και σου κάνει κλικ.
Αν το πιάσεις ορθολογιστικά, συνήθως δεν θα βγάλεις άκρη, επειδή σε τέτοια επίπεδα τιμής με +- 2000-3000 ευρώ όλες είναι υπέροχες έτσι κι αλλιώς.
Οι συμβιβασμοί γίνονται όταν δεν έχεις τα λεφτά και ψάχνεις να βρεις ποιο σου αρέσει ως εκεί που φτάνεις.
μαζί με τον απο πάνω Giving Good post
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αγαπητε οταν ο αλλος εχει τα λεφτα στην τσεπη και του εχει κατσει κατι,συνηθως δεν σκεφτεται λογικα,αλλα συναισθηματικα.Νομιζω οτι ειναι περιττο να του αναλυσεις τα υπερ και τα κατα της αποφασης του.

Τωρα για την κουβεντα και μονο,αν και μου αρεσει παρα πολυ το νεο Africa,θεωρω οτι ειναι μεγαλη *****ια να σκασω τοσα λεφτα για να παρω μηχανη.Ακομη και να μην ειχα τι να τα κανω,εγω προσωπικα,δεν θα τα εδινα.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μιας και υπάρχει μια μικρή διαφωνία με έναν πολύ καλό μου φίλο, θέλω τα φώτα σας στο παρακάτω ερώτημα.
Υποθετικά διαθέτεις τα 18.500 μαρούλια που μπορείς να πας κασέρι και να πάρεις την africana sports adventure 1100 dct με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις από 19900 τιμή καταλόγου.
Του τεστην 1500 κάτω από την αρχική.
Θα ήθελα από εσάς ένα λόγο να μην προβείς στην συγκεκριμένη αγορά.
Όχι οικονομικό, αλλά καθαρά απόδοσης της μοτοσυκλετας έναντι κάτι άλλου διαφορετικού μέχρι εκεί κοντά στα 18.000-19.000 κούτα.

Nikos Note 20 ultra snapdragon

Όχι οικονομικό, αλλά καθαρά απόδοσης της μοτοσυκλετας έναντι κάτι άλλου διαφορετικού μέχρι εκεί κοντά στα 18.000-19.000 κούτα.

Σε αυτό που αναφέρεις, μία άλλη οπτική είναι πιό είναι το καταλληλότερο για αυτά που θέλει να κάνει ο αγοραστής, εφόσον αναφερόμαστε στην κατηγορία που περιλαμβάνει τις ναυαρχίδες της κάθε εταιρίας, όλα είναι εξαιρετικά, με διαφορές όμως που στοχευμένα η κάθε εταιρία διαφοροποιείται από την άλλη.
Πχ στα μάτια μου η Ducati στοχεύει στο design, στην αδρεναλίνη του μοτέρ, και στο στριφτερό πλαίσιο - αναρτήσεις, η BMW στην πιό adventurάδικη εκδοχή με μοτέρ με ροπές τρακτεριού, και 19 τροχό μπροστινό που θα είναι πιό φιλικός στην άσφαλτο, η Honda από την πλευρά της έχει ένα μοτέρ φιλικό αλλά δυνατό με πιό σκληροπυρηνικό 21 μπροστινό, και με τεχνολογία πολλά υποσχόμενη της 6αξονικής imu, για να μήν επεκταθώ παραπάνω, αυτό που θέλω να πώ είναι ότι εφόσον υπάρχει η δυνατότητα αγοράς της ναυαρχίδας, άς είναι και ναυαρχίδα της σκέψης η χρήση, και πιό είναι αυτό που κλικάρει τα περισσότερα κουτάκια βάση της χρήσης.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Καλημερα φιλε,
Νομιζω οτι καπου εχεις κολλησει λιγο..Στο λεω εντελως φιλικα ,Εχεις χαθει μεσα στα + και - , στα specs, στα test, βλεπεις το δεντρο αλλα οχι το δασος.
Στο ερωτημα σου θα παρεις διαφορετικες απαντησεις και το μονο που θα καταφερεις ειναι να μπερδευτεις περισσοτερο.
Εχεις σκεφτει ποτε οτι μια μηχανη θεωρητικα " κατωτερη" απο μια αλλη μπορει να σου αρεσει καλυτερα?
Εσυ θα την καβαλας, εσυ θα τη βλεπεις ,εσυ θα δωσεις τα ωραια σου λεφτα.
Εμπιστευσου το ενστικτο σου
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Ας κάνω εγώ την αρχή λοιπόν μια που την κατηγορία την έψαχνα μέχρι πρότινος...
Τα λεφτά και αν τα αξίζει δεν θα το σχολιάσω, αλλά θα πω όμως ότι DCT δεν θα αγόραζα όχι μόνο από θέμα προσωπικής προτίμησης,
αλλά κυρίως λόγω της αποτυχημένης παρουσίας του στο προηγούμενο μοντέλο (ψάξε διάφορα fora, το 1000 εμφάνισε άλυτα(?) προβλήματα με το DCT).
Δεν ξέρω εννοείτε αν αυτό έχει αλλάξει προς το καλύτερο, αλλά σε μηχανή που δεν υπάρχει μεγάλος αριθμός δειγμάτων στην αγορά με αρκετά χιλιόμετρα
προσωπικά δεν θα ρίσκαρα.

Εγώ π.χ θα έπαιρνα την Adventure Sports χωρίς DCT και χωρίς ηλεκτρονικές αναρτήσεις.
αυτα τα αλυτα προβληματα υπαρχουν link?
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Καλημερα φιλε,
Νομιζω οτι καπου εχεις κολλησει λιγο..Στο λεω εντελως φιλικα ,Εχεις χαθει μεσα στα + και - , στα specs, στα test, βλεπεις το δεντρο αλλα οχι το δασος.
Στο ερωτημα σου θα παρεις διαφορετικες απαντησεις και το μονο που θα καταφερεις ειναι να μπερδευτεις περισσοτερο.
Εχεις σκεφτει ποτε οτι μια μηχανη θεωρητικα " κατωτερη" απο μια αλλη μπορει να σου αρεσει καλυτερα?
Εσυ θα την καβαλας, εσυ θα τη βλεπεις ,εσυ θα δωσεις τα ωραια σου λεφτα.
Εμπιστευσου το ενστικτο σου
Χαράλαμπε ψώνισε το παλικάρι.Tenere 700.
Ρητορικό ήταν το ερώτημα.

Οφείλω να ομολογήσω οτι το γραπτό σου με καλύπτει.Bcdefghg

Χανόμαστε μόνοι μας..
Smileys drinking beer Emoticon
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
άς είναι και ναυαρχίδα της σκέψης η χρήση, και πιό είναι αυτό που κλικάρει τα περισσότερα κουτάκια βάση της χρήσης.
Το θέμα είναι να μη χαλιόμαστε όταν μας τα λένε αυτά.
Μας αρέσει να μας χαϊδεύουν τα αυτιά ρε Γιώργο.
Παρε το σούπερ ντουπερ..
Να τα έχει όλα..
Τώρα που μπορείς..

Αν βρεθεί κανένας φίλος να μας επαναφέρει "στην τάξη/πραγματικότητα" μας χαλάει ή θεωρούμε ότι κάνει κουμάντο στην τσέπη μας.

Γενικά μιλάω..
 
Top Bottom