ψαχνω για προγραμμα ...

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
Θανάση μην μας παρεξηγείς είναι η ώρα του παιδιού. Αυτά που σου λέμε όμως ισχύουν. Μην της βάλεις πρόγραμμα γιατί μπορεί να μπεις σε μπελάδες χωρίς λόγο.
ΟΧΙΙΙΙ φιλε Αγγελε για ονομα ... μου αρεσει που μου κανετε χαβαλε ..... θα κανω πρωτα μια δυναμομετρηση - καυσαναληση να δω που βρησκομαι πρωτα .... αλλα δεν ξερω σε ποιον να παω .... δεν θελω κιαλα αλογα .... να μην ειναι στεγνο το μηχανακι και γινει καμια ζημια φοβαμε .....
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Δημητρη 1000 ευχαριστω αδερφε ..... και φυσικα ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια που κανανε τον κοπο και βοηθανε ...
Να μην "πέσεις" εύκολα στα χέρια κανενός..

Μηχανάκι έχεις καλό.
 

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
παιδια καλο βραδυ ... θα τα πουμε αυριο με το καλο ...... να δω και τις απαντησεις σας .....
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις και για την μαντιναδα .... εισται υπεροχοι ... παιδια ΔΕΝ εχω καπιο θεμα με την μοτο μου ισα ισα που ειμαι ευχαριστημενος και ερωτευμενος μαζι της .... απλα επιδη εβαλα ολοσομη και φυλτρο ειπα ΑΝ χρειαζεται και προγραμα να το κανω και αυτο ...
Όταν αλλάζεις πρόγραμμα, επεμβαίνεις στις εργοστασιακούς ρυθμισεις
Αλλαγή χάρτη σημαίνει και ψηλότερο αβανς, με ότι αυτό συνεπάγεται για την αξιοπιστία
Ο κατασκευαστής με το χάρτη που επιλεγει λαμβανει υποψη του πέρα απ τους ρύπους και ακραίες συνθήκες λειτουργίας, πχ νοθευμενες βενζίνες.. Ο βελτιωτης κοιτάει πως θα βγάλει τα κρυμμένα άλογα, σε ιδανικές συνθήκες λειτουργειας
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εγώ πάντως θα φοβόμουν πολύ απο το να γίνει καμιά στραβή και οδηγήσει σε βλάβη μέχρι το να μου αυξηθεί η κατανάλωση χωρίς λόγο.

Γι'αυτό θα κοιτούσα σε δοκιμασμένη λύση μονάχα. Όχι πειραματισμούς κτλ. Πχ στο προηγούμενο ΚΤΜ μου είχα φίλτρο και εξάτμιση (ακραπα) και είχα περάσει τους επίσημους χάρτες της Akrapovic. Είχα βρει σε αγγλικό φόρουμ κάποιους που λέγανε πως από δοκιμές είχαν βγάλει καλύτερους χάρτες. Άλλοι λέγανε πως το μηχανάκι καιει 10λιτ/100χλμ, σε άλλους μπερδευε χαμηλά... Φυσικά ένας καλός μάστορας δε θα κάνει τέτοια λάθη. Αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει μάστορας που δεν κάνει λαθη από την άλλη. :-)

Παρόλα αυτά κάνε μια ψακτική και σε ξένες ομάδες στο fb που είναι εξειδικευμένες στο μηχανάκι σου. Σίγουρα θα βρεις απαντησεις, θα δεις τι εμπειρίες είχαν οι υπόλοιποι κτλ. Ίσως βρεις και έναν έτοιμο χάρτη και να τον δωσεις σε έναν μάστορα να στον περάσει (αν όχι να τον περάσεις μόνος σου).
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Σιγουρεψου οτι θα ισχυει η εγγυηση σε περιπτωση που κανεις καποια αλλαγη.
Σωστός ο Πάνος.
Ή αλλιώς... Σιγουρεψου πως μπορείς να την επαναφέρεις σε εργοστασιακή κατάσταση αν χρειαστεί. Έχω την εντύπωση πως με αυτά που έχεις κάνει, αν δεν τα έκανες σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο η αντιπροσωπεια θα σου έλεγε πως δε σε καλύπτει η εγγύηση.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για πρόγραμμα, αν δεν αλλάξω τελικά μηχανάκι, αυτούς που έχω βρει μέχρι τώρα με καλά σχόλια, αλλά όχι προσωπική εμπειρία, είναι ο mougos racing στον Πειραιά, ένας στην Καρδίτσα και ένας στον Βόλο, αλλά φαντάζομαι δεν θα σε ενδιαφέρουν για να αναφέρω ονόματα.
Υ.Γ. Δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά ίσως είναι καλύτερα να αλλάξεις στον τίτλο το "μάστορα" με "προγραμματιστή" ή κάτι άλλο, που να παραπέμπει αμεσότερα στην ουσία του νήματος.
 

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας ... σιγουρα η εγγυηση εχει παει περιπατο αλλα λιγο με ενδιαφερει ... αυτο που με νοιαζει περισσοτερο ειναι με αυτα που εχω κανει το μηχανακι να δουλεψει με σωστο μιγμα ... μην ειναι στεγνο απο καυσιμο και γινει καμια ζημια φοβαμε ....
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.483
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας ... σιγουρα η εγγυηση εχει παει περιπατο αλλα λιγο με ενδιαφερει ... αυτο που με νοιαζει περισσοτερο ειναι με αυτα που εχω κανει το μηχανακι να δουλεψει με σωστο μιγμα ... μην ειναι στεγνο απο καυσιμο και γινει καμια ζημια φοβαμε ....
Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που θα πω. Στα αυτοκίνητα σίγουρα ισχύει στα μοτό δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Όταν κάνεις μικρές μεταβολές είτε στην εισαγωγή(φίλτρο) είτε στην εξαγωγή(εξάτμιση) το πρόγραμμα διορθώνει από μόνο του το μείγμα με βάση τα νέα δεδομένα που έχει.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.286
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που θα πω. Στα αυτοκίνητα σίγουρα ισχύει στα μοτό δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Όταν κάνεις μικρές μεταβολές είτε στην εισαγωγή(φίλτρο) είτε στην εξαγωγή(εξάτμιση) το πρόγραμμα διορθώνει από μόνο του το μείγμα με βάση τα νέα δεδομένα που έχει.
Ναι ετσι ειναι Αγγελε! Και στη μηχανη το ιδιο ισχυει(τελικο και φιλτρο)!
Ο Θανασης ομως εγραψε γι αλλαγη εξατμισης απο λαιμους! Χρειαζεται καυσαναλυση επομενως,γιατι ψηλα μπορει να ειναι θεοστεγνο!!
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.483
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Κυριάκο γιατί ξυνεσαι
στην γκλίτσα του τσοπάνη;
Ο Νάσος θέλει πρόγραμμα
στην μηχανή να κάνει!

Ξέρουμε πως μας αγαπάς
& θέλεις το καλό μας..
Άσε μας όμως μια σταλιά
να βγούμε απ'τ'αυγό μας...

Κυριάκο μουυυυ... Hug
Του Νάσου την βελτίωση
έχουμε στο μυαλό μας
αυτό μου αρέσει σε εμάς
πάντα για το καλό μας

Έτσι να συνεχίσουμε
και να περνάμε ωραία
για αυτό δημιουργήθηκε
αυτή η motoparea !!!!

Μπορεί να μην σε φτάνω Δημήτρη αλλά είμαι στην πίσω ρόδα σου!!! Smileys drinking beer Emoticon
 

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
Του Νάσου την βελτίωση
έχουμε στο μυαλό μας
αυτό μου αρέσει σε εμάς
πάντα για το καλό μας

Έτσι να συνεχίσουμε
και να περνάμε ωραία
για αυτό δημιουργήθηκε
αυτή η motoparea !!!!

Μπορεί να μην σε φτάνω Δημήτρη αλλά είμαι στην πίσω ρόδα σου!!! Smileys drinking beer Emoticon
εμενα μου αρεσε παντως Giving
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.470
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας ... σιγουρα η εγγυηση εχει παει περιπατο αλλα λιγο με ενδιαφερει ... αυτο που με νοιαζει περισσοτερο ειναι με αυτα που εχω κανει το μηχανακι να δουλεψει με σωστο μιγμα ... μην ειναι στεγνο απο καυσιμο και γινει καμια ζημια φοβαμε ....
Εγω μαζι σου φιλε αφου γουσταρεις αλλα πρωτα δυναμομετρηση να εχεις μια βαση.
Τωρα για προτασεις εχω κατι στο μυαλο μου θα το κοιταξω σημερα η αυριο και θα σου απαντησω BcdefghBcdefgh
 

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
Πάντως για να γίνει ένα σωστό πρόγραμμα για το δικό σου μηχανάκι, είναι απαραίτητο να υπάρχει και δυναμόμετρο όπου θα γίνουν αρκετές δοκιμές (και όχι μια-δυο για ξεπέτα).
αυτο πιστευω και εγω ....
 

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
Εγω μαζι σου φιλε αφου γουσταρεις αλλα πρωτα δυναμομετρηση να εχεις μια βαση.
Τωρα για προτασεις εχω κατι στο μυαλο μου θα το κοιταξω σημερα η αυριο και θα σου απαντησω BcdefghBcdefgh
να εισαι καλα αδερφε ... ευχαριστω για τον χρονο σου ... περιμενω απαντηση
 

Liverpudlian

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
32
Μοτοσυκλέτα
Yamaha tracer 700
Όνομα
Κωνσταντινος
Λοιπόν καλημέρα στην παρέα....1) Ο Παρσωτακης που αναφερθηκε πιο πάνω είναι πράγματι πολύ καλός μάστορας (και ο δικος μου επίσης) αλλά όχι προγραμματιστής αν και έχει να σε στείλει γνωστό αν χρειαστείς...2)η εγγύηση όπως είπες χάνεται αλλά σε περίπτωση που χτυπά ξύλο παθει κάτι η αντιπροσωπεία είναι πολύ δύσκολο να το δει και να το καταλάβει και άντε πες το κατάλαβε το να το γυρίσεις ξανά εργαστασιακο είναι μια υπόθεση 5 λεπτων... 3) όταν βάλει κάποιος ολόσωμη και φίλτρο επιβάλλεται το πρόγραμμα (η αλλιώς ρύθμιση μειγμάτων) με ένα τελικό μόνο δεν χρειάζεται μπορεί και το διορθώνει μόνη της η μηχανή... 4) αν κάποιος πάει σε κάποιον σωστό προγραμματιστή δεν υπάρχει κινδυνος για τίποτα ίσα ίσα η κατανάλωση πέφτει ή είναι ίδια οι θερμοκρασίες είναι σωστές κτλ κτλ.... έχω ακούσει μηχανές με πρόγραμμα πάνω από 100.000χλμ και όταν τις ελέγχεις για βαλβίδες είναι όλα σωστά... Επίσης μηχανές με ολόσωμη και φίλτρο χωρίς πρόγραμμα να χρειάζονται ρυθμισμα βαλβίδες πιο νωρίς από ότι πρέπει...ένα άκουσα κάρφωσε κιόλας... 5) εγώ πάω στο zen one είναι στο ελληνικό και είναι πολύ γνωστός μάστορας ρυθμίζει πολλους αγωνιζόμενους από το πανελλήνιο πρωτάθλημα
 
Top Bottom