ενδοεπικοινωνία-ενδοσυννενόηση

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Την SRL γιατί δεν την έχει οεο;
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Για φαντασου να την εχεις μαζι σου....και να ρωταει συνεχεια, ποια ηταν αυτη ξανθια
που σε κοιτουσε στη Ναυπακτο που πιναμε καφε? Ποια ηταν αυτη που σε κοιτουσε οταν
πιναμε καφε......Οχι δεν θα παρω! Yes abcdefghg abcdefghg abcdefghg abcdefghg abcdefghg abcdefghg abcdefghg
 

nassos

new member
Δημοσιεύσεις
45
Ηλικία
34
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νάσος
Καλησπέρα,δε ξέρω αν έχει αναφερθεί γιατί δε διάβασα όλες τις σελίδες
Έγω εδώ και 6ηνες είμαι κάτοχος του Bluetooth T-com freedcon,
Παραθέτω και λινκ να καταλάβετε ποιο λέω


Στα θετικά του:
Τιμη(κάτω από 50€,τώρα ακόμα ψηλότερο)
Διάρκεια μπαταρίας
Εύκολη σύνδεση με κλήση,με μουσική με gps
Ραδιόφωνο
Και αν υπάρχει και δεύτερο ίδιο υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης σε "κανάλι"
Καλή ποιότητα ήχου(δεδομένου πάντα του κόστους αγοράς)

Αρνητικά:
Ο ήχος (μπιπ) που κάνει όταν τελειώνει η μπαταρία
Όταν κάλεις η απαντάς σε μια κλήση θέλει περίπου 2-3 δευτερόλεπτα ώστε να σε ακούσει ο συνομιλητής
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλησπέρα,δε ξέρω αν έχει αναφερθεί γιατί δε διάβασα όλες τις σελίδες
Έγω εδώ και 6ηνες είμαι κάτοχος του Bluetooth T-com freedcon,
Παραθέτω και λινκ να καταλάβετε ποιο λέω


Στα θετικά του:
Τιμη(κάτω από 50€,τώρα ακόμα ψηλότερο)
Διάρκεια μπαταρίας
Εύκολη σύνδεση με κλήση,με μουσική με gps
Ραδιόφωνο
Και αν υπάρχει και δεύτερο ίδιο υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης σε "κανάλι"
Καλή ποιότητα ήχου(δεδομένου πάντα του κόστους αγοράς)

Αρνητικά:
Ο ήχος (μπιπ) που κάνει όταν τελειώνει η μπαταρία
Όταν κάλεις η απαντάς σε μια κλήση θέλει περίπου 2-3 δευτερόλεπτα ώστε να σε ακούσει ο συνομιλητής
Με άλλη μάρκα κάνει pair?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δε το γνωρίζω γιατί δε το έχω δοκιμάσει...
Όταν βρεθούμε Θα το δοκιμάσουμε το δικό μου την SENA
 

Georgev

new member
Δημοσιεύσεις
400
Ηλικία
32
Όνομα
Γιώργος
Καλησπέρα, βρισκομαστε με 2 φίλους σε αναζήτηση για ενδοεπικοικωνια και είδαμε ότι κάποιοι ξένοι προτείνουν κ τη μοτορολα walkie talkie σαν αυτές που έχουν στα εργοστάσια φάση, την κοιτούσαμε γιατί είναι σε μικρότερη τιμή από τις top και με μεγαλύτερη εμβέλεια, υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια εμπειρία η να το έχει κοιτάξει; Ευχαριστώ!
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Καλησπέρα, βρισκομαστε με 2 φίλους σε αναζήτηση για ενδοεπικοικωνια και είδαμε ότι κάποιοι ξένοι προτείνουν κ τη μοτορολα walkie talkie σαν αυτές που έχουν στα εργοστάσια φάση, την κοιτούσαμε γιατί είναι σε μικρότερη τιμή από τις top και με μεγαλύτερη εμβέλεια, υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια εμπειρία η να το έχει κοιτάξει; Ευχαριστώ!
εννοείς με τύπους ασυρμάτων;; με καλώδια κτλ;;
Εάν ΝΑΙ θα σου πρότεινα να δεις της Baofeng τον UV-5R o οποίος είναι σε πολύ καλή τιμή και με πολύ καλή εμβέλεια σε ανοιχτά μέρη. Έχω έναν και τον χρησιμοποιώ στην υπηρεσία μου (πυροσβέστης).
ΑΛΛΑ!
1. Το καλώδιο θα σε ενοχλεί με τα ρούχα της μηχανής και μέσα στο κράνος. Οι υποδοχές που έχει ο ασύρματος για ακουστικά και μικρόφωνο είναι 2 ξεχωριστά καρφάκια (αυτό του μικροφώνου είναι πιο λεπτό. Αν το έχεις με τις πατέντες τότε θα μπορέσεις να βρεις ακουστικά και μικρόφωνο που να μπαίνουν σε κράνος και να κάνεις αλλαγή των βυσμάτων έτσι ώστε να σε βολέψουν.

2. Αν δεν κάνω λάθος (ας μας το επιβεβαιώσουν οι φίλοι της ομάδος που είναι αστυνομικοί) είναι παράνομο να έχεις στην κατοχή σου έναν τέτοιο ασύρματο αν δεν έχεις άδεια γιατί πολύ εύκολα μπορείς να ακούς τις συχνότητες της Αστυνομίας και της Πυροσβεστικής.



Αν ο motorola που αναφέρεις είναι κάτι διαφορετικό τότε πιθανόν να μην τίθεται ζήτημα άδειας οπότε ίσως είναι μονόδρομος γι`αυτό που ζητάς. Όμως πολύ φοβάμαι πως αν δεν είναι σαν τον ασύρματο που ανέφερα παραπάνω τότε όταν είσαι εν κινήσει και ειδικότερα σε μεγάλες ταχύτητες δεν θα ακούς τίποτα! (είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο, άλλης μάρκας και το πέταξα από την πρώτη βόλτα)...
 

Georgev

new member
Δημοσιεύσεις
400
Ηλικία
32
Όνομα
Γιώργος
εννοείς με τύπους ασυρμάτων;; με καλώδια κτλ;;
Εάν ΝΑΙ θα σου πρότεινα να δεις της Baofeng τον UV-5R o οποίος είναι σε πολύ καλή τιμή και με πολύ καλή εμβέλεια σε ανοιχτά μέρη. Έχω έναν και τον χρησιμοποιώ στην υπηρεσία μου (πυροσβέστης).
ΑΛΛΑ!
1. Το καλώδιο θα σε ενοχλεί με τα ρούχα της μηχανής και μέσα στο κράνος. Οι υποδοχές που έχει ο ασύρματος για ακουστικά και μικρόφωνο είναι 2 ξεχωριστά καρφάκια (αυτό του μικροφώνου είναι πιο λεπτό. Αν το έχεις με τις πατέντες τότε θα μπορέσεις να βρεις ακουστικά και μικρόφωνο που να μπαίνουν σε κράνος και να κάνεις αλλαγή των βυσμάτων έτσι ώστε να σε βολέψουν.

2. Αν δεν κάνω λάθος (ας μας το επιβεβαιώσουν οι φίλοι της ομάδος που είναι αστυνομικοί) είναι παράνομο να έχεις στην κατοχή σου έναν τέτοιο ασύρματο αν δεν έχεις άδεια γιατί πολύ εύκολα μπορείς να ακούς τις συχνότητες της Αστυνομίας και της Πυροσβεστικής.



Αν ο motorola που αναφέρεις είναι κάτι διαφορετικό τότε πιθανόν να μην τίθεται ζήτημα άδειας οπότε ίσως είναι μονόδρομος γι`αυτό που ζητάς. Όμως πολύ φοβάμαι πως αν δεν είναι σαν τον ασύρματο που ανέφερα παραπάνω τότε όταν είσαι εν κινήσει και ειδικότερα σε μεγάλες ταχύτητες δεν θα ακούς τίποτα! (είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο, άλλης μάρκας και το πέταξα από την πρώτη βόλτα)...
Ναι κάπως έτσι το σκεφτόμουν αλλά θα θέλει καλώδια κ δε ξέρω κατά πόσο θα βολεύουν επίσης κ αυτό που είπες δε ξέρω κατά πόσο θα έχει καθαρό ήχο
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ναι κάπως έτσι το σκεφτόμουν αλλά θα θέλει καλώδια κ δε ξέρω κατά πόσο θα βολεύουν επίσης κ αυτό που είπες δε ξέρω κατά πόσο θα έχει καθαρό ήχο
Αυτός ο τύπος δεν επιτρέπει ταυτόχρονη ομιλία αφενώς και θέλει χειροκίνητη κίνηση για το press ,για να διαβιβάσετε...

Ακόμα και από τον λαιμό να "διαβάζει" αισθητηρας θα πρέπει το ένα χέρι να φύγει από το τιμόνι και να πατάει κουμπί όση ώρα διαβιβάζει/μιλάει κάποιος.

Δεν εξυπηρετεί Γιώργη μου.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Καλησπέρα, βρισκομαστε με 2 φίλους σε αναζήτηση για ενδοεπικοικωνια και είδαμε ότι κάποιοι ξένοι προτείνουν κ τη μοτορολα walkie talkie σαν αυτές που έχουν στα εργοστάσια φάση, την κοιτούσαμε γιατί είναι σε μικρότερη τιμή από τις top και με μεγαλύτερη εμβέλεια, υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια εμπειρία η να το έχει κοιτάξει; Ευχαριστώ!

εννοείς με τύπους ασυρμάτων;; με καλώδια κτλ;;
Εάν ΝΑΙ θα σου πρότεινα να δεις της Baofeng τον UV-5R o οποίος είναι σε πολύ καλή τιμή και με πολύ καλή εμβέλεια σε ανοιχτά μέρη. Έχω έναν και τον χρησιμοποιώ στην υπηρεσία μου (πυροσβέστης).
ΑΛΛΑ!
1. Το καλώδιο θα σε ενοχλεί με τα ρούχα της μηχανής και μέσα στο κράνος. Οι υποδοχές που έχει ο ασύρματος για ακουστικά και μικρόφωνο είναι 2 ξεχωριστά καρφάκια (αυτό του μικροφώνου είναι πιο λεπτό. Αν το έχεις με τις πατέντες τότε θα μπορέσεις να βρεις ακουστικά και μικρόφωνο που να μπαίνουν σε κράνος και να κάνεις αλλαγή των βυσμάτων έτσι ώστε να σε βολέψουν.

2. Αν δεν κάνω λάθος (ας μας το επιβεβαιώσουν οι φίλοι της ομάδος που είναι αστυνομικοί) είναι παράνομο να έχεις στην κατοχή σου έναν τέτοιο ασύρματο αν δεν έχεις άδεια γιατί πολύ εύκολα μπορείς να ακούς τις συχνότητες της Αστυνομίας και της Πυροσβεστικής.



Αν ο motorola που αναφέρεις είναι κάτι διαφορετικό τότε πιθανόν να μην τίθεται ζήτημα άδειας οπότε ίσως είναι μονόδρομος γι`αυτό που ζητάς. Όμως πολύ φοβάμαι πως αν δεν είναι σαν τον ασύρματο που ανέφερα παραπάνω τότε όταν είσαι εν κινήσει και ειδικότερα σε μεγάλες ταχύτητες δεν θα ακούς τίποτα! (είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο, άλλης μάρκας και το πέταξα από την πρώτη βόλτα)...
επισης να συμπληρωσω οτι εάν προκειτε να τα χρησιμοποιησεις και σε ταξιδια στο εξωτερικό ...ενδεχεται να εχεος τετοιες παρεμβολές και παράσιτα που θσ ασε κανουν να το κλεισεις (παθων σε Ιταλία κ Γερμανία)
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αα τέλεια ευχαριστώ πολύ άρα πάμε στα κλασσικά.
Πάρε μια sena που έχει όλος ο κόσμος...
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.251
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Καλησπέρα, βρισκομαστε με 2 φίλους σε αναζήτηση για ενδοεπικοικωνια και είδαμε ότι κάποιοι ξένοι προτείνουν κ τη μοτορολα walkie talkie σαν αυτές που έχουν στα εργοστάσια φάση, την κοιτούσαμε γιατί είναι σε μικρότερη τιμή από τις top και με μεγαλύτερη εμβέλεια, υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια εμπειρία η να το έχει κοιτάξει; Ευχαριστώ!
Γιωργο εκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφεδες
Σαν την ενδοεπικοινωνια δεν εχει μονο αυτη θα σε βολεψει
 

tzeronymo

new member
Δημοσιεύσεις
113
Ηλικία
61
Περιοχή
ΠΕΡΑΜΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA CBF 1000 - HONDA SUPRA X 125
Όνομα
Σπυρος
Περιοχή
ΠΕΡΑΜΑ
Eγω παλι μια χαρα την βολευτηκα ολα ειναι μια συνηθεια { καλωδια } και πρες επανω στο τιμονι το θεμα ειναι ο μπομπος να μην ειναι ραδιοερασιτεχνικος δλδ να θελεις αδεια οπως αυτο που ειπατε Baofeng τον UV-5R υπαρχει ομως και το PMR H LPD που επιτρεπεται μικρος ασυρματος που οταν εισαι στο αυτοκινητο με παρεα 2ο αυτοκινητο το εχεις πλεον χωρις καλωδια για ενδοεπικοινωνια !
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Γιωργο εκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφεδες
Σαν την ενδοεπικοινωνια δεν εχει μονο αυτη θα σε βολεψει
Διμήτσο και εσύ SENA έχεις ε;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ναι την 30 s
Ωραία για να σου ζαλίζω τα φαφάρια στο επόμενο ταξίδι...
Θα σου λέω και τραγουδάκια.... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 
Top Bottom