αγορα μονοκυλινδρης on-off

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ξερω , ειμαι τρολακιας...δεν ειναι ομως τρολ..
Αφου εφυγε το τσιες, ψαχνομαι για αγορα on-off.
Σκεφθηκα να ξαναπαρω ενα αφρικα, ομως η αληθεια να λεγεται, ενω ηταν πολυ ικανη στο χωμα, ηταν βαρια
Γι αυτο και πηγαινα με παρεα, σε σολο βολτες εβλεπα χωματοδρομους και δισταζα να μπω για εξερευνηση...αν επεφτε σε δυσκολο μερος ισως να μην την σηκωνα...

Σκεφτομαι ενα μονοκυλινδρο, οχι ομως 250αρι με ξυλινη σελα, να μπορω να παω και ασφαλτο.
Eιχα το freewind 650, και ενω ειχε 19 τροχο μπροστα και μικροτερες διαδρομες αναρτησεων, ηταν 50 κιλα ελαφρυτερο απ το αφρικα, και εμπαινα σολο σε χωματοδρομους χωρις δευτερη σκεψη..
Λεω να ξαναπαρω ενα
Αλλη προταση στην κατηγορια αυτη?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Domi,klr,XTR660,DR650(αμα βρεις... cde )
κανενα παλιο Τενερι660 να το παλευεις...
σαφως ολα αυτα ειναι στα 170 κιλα χοντρικα..αλλα σιγουρα πιο ελαφρια απο ΑΤ
νομιζω οτι μεχρι εκει εισαι....170 κιλα...αν θες να πηγαινεις κ χωμα και δεν εισαι ο σβατζενεγκερ.
Το freewind ειναι αεροψυκτο, το θεωρω plus, ειδικα σε μηχανακια 25ετιας , ενας μπελας λιγοτερος
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.031
Όνομα
George
αυτη η κατηγορια εχει πολλα θετικα κ αλλα τοσα αρνητικα
δλδ..κανεις πολλα με εξισου πολλους συμβιβασμους...
πχ τα 170 κιλα σε σαθρο με 8% κλιση ειναι μανικι
οπως κ τα 100-110 στην εθνικη που δεν μαζευουν ευκολα τον δρομο
λεω τοσα γιατι θα εχεις κ ψιλοτακονακι πισω οποτε με 110+ δεν θα μενει τπτ οταν φτανεις βουνο...

ομως εχεις ενα εργαλειο για ολα κ στριβεις κυριολεκτικα σε οποιον δρομο κανεις κεφι να περασεις...

σαφως μιλαμε για μοντελα 25ετιας οπως ειπες με οτι αυτο συνεπαγεται για ανταλακτικα κ επισκευες που θα θελουν..

αν τα γκαφρα φτανουν δες ενα τετοιο (τυχαια αγγελια)
ειναι αυτο που θες..νομιζω
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
XT660R έχω ακούσει για θέματα στην λειτουργία του injection. Νομίζω, με το TPS είχανε πρόβλημα, αν και πολλά πλέον ΧΤ έχουν διορθωθεί, προ πολλού από τους ιδιοκτήτες τους.

DR, ναι...καλή τύχη στο να βρεις. Στο car αμα δεις πάνω από 20 σε όλη την Ελλάδα δεν υπάρχουν. Εγώ θα πόνταρα στο Freewind...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Επίσης τίμιο είναι και αυτό εδώ: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315361883-kawasaki-klx-250

KLX250, του 2011 έχει καρμπυρατέρ, αργότερα τοποθετήθηκε ψεκασμός. Αξιόπιστο, οικονομικό, κατσικάκι.

Βέβαια, όπως και με το ψεκαστό μοντέλο (τόσο το 125 όσο και το 250) δεν τα βλέπω έξω. Το ψεκαστό 250αρι έχει κόφτη στην 5η και την 6η, και γενικά από όσο διαβάζω του λείπει λίγο δύναμη. Υπάρχει, μεν, τρόπος (το κάνεις σπίτι, παρέα με καφέ) να ξεκλειδώσεις τον εγκέφαλο

Αν δηλαδή αποκτήσεις το ψεκαστό KLX250.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
αυτη η κατηγορια εχει πολλα θετικα κ αλλα τοσα αρνητικα
δλδ..κανεις πολλα με εξισου πολλους συμβιβασμους...
πχ τα 170 κιλα σε σαθρο με 8% κλιση ειναι μανικι
οπως κ τα 100-110 στην εθνικη που δεν μαζευουν ευκολα τον δρομο
Ετσι ακριβως ειναι..
Θυμαμαι τις σαθρες κατηφορες πανω στην αφρικα, και να πλησιαζει η στροφη...κρυος ιδρωτας αχαχα...τα κιλα δεν κρυβονται..
Το πιο σημαντικο ομως για μενα ειναι να μπορω να τη σηκωνω..
Εαν ειχα τη σωματοδομη να σηκωνω την αφρικα, θα παιρνα παλι
Γιατι στην εθνικη ειναι βραχος και εχεις και λογικη ανεμοκαλυψη

Αλλα ..εφοσον δεν την εχω...παμε για μονοκυλινδρο..
Το καλο του freewind ηταν η απουσια κραδασμων...και σταθερο επισης στην εθνικη
 

gaslion

new member
Δημοσιεύσεις
121
Ηλικία
44
Επίσης τίμιο είναι και αυτό εδώ: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315361883-kawasaki-klx-250

KLX250, του 2011 έχει καρμπυρατέρ, αργότερα τοποθετήθηκε ψεκασμός. Αξιόπιστο, οικονομικό, κατσικάκι.

Βέβαια, όπως και με το ψεκαστό μοντέλο (τόσο το 125 όσο και το 250) δεν τα βλέπω έξω. Το ψεκαστό 250αρι έχει κόφτη στην 5η και την 6η, και γενικά από όσο διαβάζω του λείπει λίγο δύναμη. Υπάρχει, μεν, τρόπος (το κάνεις σπίτι, παρέα με καφέ) να ξεκλειδώσεις τον εγκέφαλο

Αν δηλαδή αποκτήσεις το ψεκαστό KLX250.
ξερουμε από πότε μπήκε ο ψεκασμός;
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ετσι ακριβως ειναι..
Θυμαμαι τις σαθρες κατηφορες πανω στην αφρικα, και να πλησιαζει η στροφη...κρυος ιδρωτας αχαχα...τα κιλα δεν κρυβονται..
Το πιο σημαντικο ομως για μενα ειναι να μπορω να τη σηκωνω..
Εαν ειχα τη σωματοδομη να σηκωνω την αφρικα, θα παιρνα παλι
Γιατι στην εθνικη ειναι βραχος και εχεις και λογικη ανεμοκαλυψη

Αλλα ..εφοσον δεν την εχω...παμε για μονοκυλινδρο..
Το καλο του freewind ηταν η απουσια κραδασμων...και σταθερο επισης στην εθνικη
ρε συ Μπαμπίνο με κάνει εντύπωση που λές ότι δυσκολευόσουν να σηκώσεις το Africa, εγώ κοντός 1,72, με τα γυμναστήρια δέν τα πάω καθόλου καλά μέχρι πεζοδρόμιο αλλάζω, και το σήκωνα εύκολα(βέβαια πρίν 15 χρόνια δέν ξέρω για τώρα Tooth ), έχω τις καλύτερες ταξιδιωτικές αναμνήσεις από το Africa με πολλά ταξίδια εντός - εκτός, και πολλά χωμάτινα,
επειδή το ψάχνω και εγώ το θέμα, προσωπικά έχω καταλήξει ότι στην περίπτωση των 2 μοτό θα είναι κάτι τύπου CRF250L, KLX250, WR250R αλαφρύ (να το κοιτάω και να σηκώνεται), με γκάζι τόσο όσο, με ευκολία στην πόλη, με μουσικούλα και αυτοσαρκασμό στην άσφαλτο....,
αυτό που λές να μπορείς να την σηκώνεις ΕΙΝΑΙ το πιό σωστό απ' όλα.... και εύκολα γιατί στα χώματα ίσως και να είναι πολλές οι φορές μέσα σε λίγη ώρα....


ρε πστμ Bcdef Bcdef Bcdef Bcdef τί σκ@τ@ έχει η λασπουριά, η σκόνη, η βρωμιά, οι τούμπες, που άμα τις γνωρίσεις δέν ξεκολλάς....., αλλού πάω.... όλο εκεί γυρνάει το μυαλό μου
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Enfield Himalayan...
Φωτό από πρόσφατη λασποβόλτα...
Ποδήλατο όσον αφορά την οδήγηση και ανάρτηση....citroen...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Φίλος σήμερα με ενημέρωσε πως δίνει το τρανσαλπ 650 του 2003
Ψήνεσαι για κάτι τέτοιο; Οικονομικά, στο κάτω άκρο της τιμής που τα δίνουν.

Για πάρτη σου το κάνω και εξονυχιστικό έλεγχο και σου λέω και τι θα χρειαστεί άμεσα απο αναλώσιμα. Απο κινητήρα είναι οκ
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
ρε συ Μπαμπίνο με κάνει εντύπωση που λές ότι δυσκολευόσουν να σηκώσεις το Africa, εγώ κοντός 1,72, με τα γυμναστήρια δέν τα πάω καθόλου καλά μέχρι πεζοδρόμιο αλλάζω, και το σήκωνα εύκολα(βέβαια πρίν 15 χρόνια δέν ξέρω για τώρα Tooth ), έχω τις καλύτερες ταξιδιωτικές αναμνήσεις από το Africa με πολλά ταξίδια εντός - εκτός, και πολλά χωμάτινα,
επειδή το ψάχνω και εγώ το θέμα, προσωπικά έχω καταλήξει ότι στην περίπτωση των 2 μοτό θα είναι κάτι τύπου CRF250L, KLX250, WR250R αλαφρύ (να το κοιτάω και να σηκώνεται), με γκάζι τόσο όσο, με ευκολία στην πόλη, με μουσικούλα και αυτοσαρκασμό στην άσφαλτο....,
αυτό που λές να μπορείς να την σηκώνεις ΕΙΝΑΙ το πιό σωστό απ' όλα.... και εύκολα γιατί στα χώματα ίσως και να είναι πολλές οι φορές μέσα σε λίγη ώρα....


ρε πστμ Bcdef Bcdef Bcdef Bcdef τί σκ@τ@ έχει η λασπουριά, η σκόνη, η βρωμιά, οι τούμπες, που άμα τις γνωρίσεις δέν ξεκολλάς....., αλλού πάω.... όλο εκεί γυρνάει το μυαλό μου
Δεν πάει με το ύψος είναι θέμα μοχλων κ δύναμης φυσικά.
Ενα βαραντερο ποιος θα το σηκώσει... Ο φασουλας η ο γκαλης?
Εγω με 187 κ 75 κιλά, είμαι κατηγορία φασουλας
Παραταυτα την έχω σηκώσει, αλλά έπεσα μια φορά, χειμώνα σε παραλία, και περίμενα ένα μισάωρο μέχρι που εμφανίστηκε αυτοκίνητο...
Δεν κουνιόταν χιλιοστό στην αμμο
Και σε έδαφος με κλίση αν πέσει, με του τροχους πιο ψηλά. Καληνυχτα
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ξερω , ειμαι τρολακιας...δεν ειναι ομως τρολ..
Αφου εφυγε το τσιες, ψαχνομαι για αγορα on-off...............

Tι με θυμησες τωρα ..... ωραιες εποχες .....! Tooth

 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Δεν πάει με το ύψος είναι θέμα μοχλων κ δύναμης φυσικά.
Ενα βαραντερο ποιος θα το σηκώσει... Ο φασουλας η ο γκαλης?
Εγω με 187 κ 75 κιλά, είμαι κατηγορία φασουλας
Παραταυτα την έχω σηκώσει, αλλά έπεσα μια φορά, χειμώνα σε παραλία, και περίμενα ένα μισάωρο μέχρι που εμφανίστηκε αυτοκίνητο...
Δεν κουνιόταν χιλιοστό στην αμμο
Και σε έδαφος με κλίση αν πέσει, με του τροχους πιο ψηλά. Καληνυχτα
έτσι ακριβώς σε παραλία αμμουδιά, χειμωνιάτικα μου έπεσε το tiger 800,...... και σε παραλία καβάτζα... αφού είδα και απόειδα οτι ΝΤΕΕΕΕΕΝ, το έκοψα με το ποδάρι το χωματόδρομο να βγώ στην άσφαλτο μπάς και..., ευτυχώς κατέβαινε ένα locali για νυχτερινό ψάρεμα...., (ήταν και αργά το απόγευμα όλα τα κακά μαζί),
ήταν η πρώτη φορά που δέν μπορούσα να σηκώσω μηχανάκι(μετά το γομάρι το africa δέν το φανταζόμουν ότι θα συνέβαινε....) και με τις συνθήκες αυτές την σακουλεύτηκα...... στον γυρισμό σκεφτόμουνα άλλες φορές που είχα κυριολεκτικά χαθεί στα βουνά(χώματα) (πάλι μόνος) πόσο τυχερός ήμουν που δέν μου είχε πέσει......., το μισό του σκοπού της χρήσης του (21τροχό) είχε γκρεμιστεί μέσα μου......
 
Top Bottom