Χειμερινα γαντια...γενικως

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Σιγα το κρύο που είχε ρε φίλε στη βόλτα εδώ στα μέρη μου. Εγώ την έβγαλα με τα καλοκαιρινά... Bye

Τώρα όμως που πήγα μια βολτίτσα προχθες την άκουσα λιγάκι και με αυτά που αγόρασα ύστερα από αναζήτηση στο advrider.com πριν χρόνια.
https://www.revzilla.com/motorcycle/cortech-scarab-20-glove
Γενικά έχουν πολύ καλά σχόλια και για τα χαρακτηριστικά τους έχουν καλούτσικη τιμή πιστεύω. Εγώ τα είχα πάρει ακόμη πιο φθηνά... κοντά στα 45€ αν θυμάμαι καλά. Εδώ βέβαια δεν τα βρίσκεις... Άποψή μου είναι πως οι επιλογές που υπάρχουν στα μοτομάγαζά μας είναι σχετικά λίγες!
Και εγώ με τα καλοκαιρινά είχα έρθει πάνω Νάουσα ρίχτε ιδέες
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σιγα το κρύο που είχε ρε φίλε στη βόλτα εδώ στα μέρη μου. Εγώ την έβγαλα με τα καλοκαιρινά... Bye

Τώρα όμως που πήγα μια βολτίτσα προχθες την άκουσα λιγάκι και με αυτά που αγόρασα ύστερα από αναζήτηση στο advrider.com πριν χρόνια.
https://www.revzilla.com/motorcycle/cortech-scarab-20-glove
Γενικά έχουν πολύ καλά σχόλια και για τα χαρακτηριστικά τους έχουν καλούτσικη τιμή πιστεύω. Εγώ τα είχα πάρει ακόμη πιο φθηνά... κοντά στα 45€ αν θυμάμαι καλά. Εδώ βέβαια δεν τα βρίσκεις... Άποψή μου είναι πως οι επιλογές που υπάρχουν στα μοτομάγαζά μας είναι σχετικά λίγες!
To είπα Βαγγέλη, τα χέρια μου ίδρωναν, αλλά τα πήρα γιατί θυμάσαι τις προγνώσεις του καιρού πρίν;
Πλάκα πλάκα όλα αυτά τα χρόνια με τα μόνα που δεν κρύωνα ήταν με καταδυτικά γάντια με 5,5mm neopren , στην βροχή περναγε το νερό μέσα, αλλα δεν το άφηνε να βγεί έξω με αποτέλεσμα να έχει το νερό 36°C την θερμοκρασία του σώματος ασχέτως εξωτερικής θερμοκρασίας, αν δώ ότι και με αυτά κρυώνουν τα χέρια θα ξαναπάρω καταδυτικά...

mares-gantia-mares-amara-20.jpg
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Το φόρεσα πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του...
Nordcap pollar
View attachment 1830

Eγώ πήρα αυτά, που με ότι είχα δεί μου φάνηκαν τα πιό ζεστά: https://toofast.gr/agvpro-vega-makria-
Στην Νάουσα τα χέρια μου ιδρώνανε, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει σε χοντρό κρύο να σου πώ, πήρα βέβαια και καλύματα γαντιών με τρία δάκτυλα 10€ για να είμαι 100%
https://toofast.gr/adiavrocho-kalymma-gantion-universal-w-15
Θα ακολουθήσω τη γνώμη του Μάνου.
Σκεφτόμουν τα Nordcap αλλά μιας και τα δοκίμασε,αποφάσισα τα AGV..
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.178
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
να εχετε παντα κατα νου κατι που εφαρμόζω εγω :
"ειμαι πολυ φτωχός για να κανω πολλες αγορες για τον ιδιο σκοπό"
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Παιδιά η άποψη μου είναι πως ότι πληρώνεις παίρνεις. Όπως λέει και ο φίλος Δήμοσθένης απο πάνω, έτσι και εγω τα είχα σκάσει πριν 4 χρόνια και αγόρασα ενα ζευγάρι alpinestars και δεν κρύωσα επίσης ποτέ, συν οτι άντεξαν μια χαρά και αντέχουν ακόμα. Τώρα αγόρασα ενα ζευγάρι rev it επειδή μου άρεσε πολύ και το είδα καλό. Είναι η πρώτη φορά που δεν παίρνω Αlpinestars ελπίζω να μην την πατήσω......Προσπαθώ να μην αλλάζω τα είδη ρουχισμού μοτοσυκλετας κάθε λίγο. Αν το κοιτάξετε κιόλας δεν συμφέρει και οικονομικά στο τέλος. Συν οτι η ασφάλεια που μπορεί να παρέχει ένα ρούχο παίζει σημαντικό ρόλο για εμένα.....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
να εχετε παντα κατα νου κατι που εφαρμόζω εγω :
"ειμαι πολυ φτωχός για να κανω πολλες αγορες για τον ιδιο σκοπό"
Τώρα το είδα, όπως και νάχει 200€ για γάντια εγώ δεν δίδω και ενίοτε να κρυώνω, που να βαράνε τον κώλο τους κάτω....Hammer SmashHammer Smash
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τα έσκασα για ένα ζευγάρι alpinestars, σε συνδυασμό με τα θερμαινόμενα δεν έχω νιώσει κρύο πότε

Μεχρι ποια θερμοκρασια τα εχεις δοκιμασει?
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οταν μιλαμε για ζεστο η ακριβο εξοπλισμο καλο ειναι να λεμε και τις συνθηκες που εχει δοκιμαστει.

Οταν δηλαδη εγω λεω οτι ενα γαντι ειναι ζεστο,εννοω οτι το εχω φορεσει σε θερμοκρασιες κοντα η κατω απο το μηδεν και με κρατησε ζεστο.
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Οταν μιλαμε για ζεστο η ακριβο εξοπλισμο καλο ειναι να λεμε και τις συνθηκες που εχει δοκιμαστει.

Οταν δηλαδη εγω λεω οτι ενα γαντι ειναι ζεστο,εννοω οτι το εχω φορεσει σε θερμοκρασιες κοντα η κατω απο το μηδεν και με κρατησε ζεστο.
Εσένα μπορώ να σε εμπιστευτώ λόγο τις διαμονής σου και τις βόλτες στα βουνά με 0 βαθμούς...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ενα δοκιμασμένο κόλπο είναι τα λεπτα χειρουργικά μέσα απο το όχι τόσο γάντι μάς, θα πάρει πολλούς πόντους επάνω.
Αλλά μιλάμε για πορεία - ταξίδι - κίνηση.
Με λιγες κινήσεις που δεν θα ιδρωσει το χέρι μας.
Αν ιδρωσει θα κρυώσει πολύ περισότερο
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εσένα μπορώ να σε εμπιστευτώ λόγο τις διαμονής σου και τις βόλτες στα βουνά με 0 βαθμούς...

Και πολλες φορες με μειον,αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα καλο.Εαν παρεις πχ ενα γαντι που θα το προτεινω εγω,στην Αττικη θα βγαλουν φουσκαλες τα χερια σου.

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι ενα καλουτσικο γαντι που να σε κραταει σχετικα ζεστο στους 5 βαθμους και στην μπαγαζιερα αδιαβροχα καλυμματα γαντιων κατα προτιμηση με 5 δαχτυλα για τα δυσκολα.
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Μεχρι ποια θερμοκρασια τα εχεις δοκιμασει?

Χωρις θερμαινόμενα,σε μηχανάκι χωρίς χούφτες μέχρι του 5 βαθμούς
Μετά πρέπει να έπεσε και άλλο η θερμοκρασία


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Και πολλες φορες με μειον,αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα καλο.Εαν παρεις πχ ενα γαντι που θα το προτεινω εγω,στην Αττικη θα βγαλουν φουσκαλες τα χερια σου.

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι ενα καλουτσικο γαντι που να σε κραταει σχετικα ζεστο στους 5 βαθμους και στην μπαγαζιερα αδιαβροχα καλυμματα γαντιων κατα προτιμηση με 5 δαχτυλα για τα δυσκολα.
Λόγο τον εκδρομών μας ανεβαίνουμε τα βουνά και εμένα γενικά μου αρέσουν οι διαδρομές στα βουνά οπότε θέλω ένα γάντι να αντέχει για μέσα στην πολύ έχω... Για εκτός δεν έχω και αν ταξιδεύεις με 140 εθνική με 5 βαθμούς θερμοκρασία πάνω στη μηχανή αυτό που νιώθεις είναι μείον
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Υπ όψιν να κοιτάτε να έχουν και το ανάλογο μήκος.
Δηλαδή
Υπάρχουν τα κοντά, τα μεσαία και τα μακριά.
Τα spidi μου τα πήρα μεσαία για να είναι ποιο < στυλατα > και πολλές φορές τα σιχριριζω γιατί θέλουν τράβηγμα για να αγκαλιάσουν το μπουφάν καλά
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Υπ όψιν να κοιτάτε να έχουν και το ανάλογο μήκος.
Δηλαδή
Υπάρχουν τα κοντά, τα μεσαία και τα μακριά.
Τα spidi μου τα πήρα μεσαία για να είναι ποιο < στυλατα > και πολλές φορές τα σιχριριζω γιατί θέλουν τράβηγμα για να αγκαλιάσουν το μπουφάν καλά

Γαντια dainese απαιχτα,τα ειχα αγορασει κανα 120αρι.Δυστυχως οταν μου ηρθαν και διαπιστωσα οτι μου ηταν κοντα ειπα δεν βαριεσαι.Υπηρχαν στιγμες που μου ερχοταν να βαλω τα κλαματα απο τον πονο στις ακρες απο τα δαχτυλα.

Τα φουνταρα στον Νεστο και ησυχασα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Γαντια dainese απαιχτα,τα ειχα αγορασει κανα 120αρι.Δυστυχως οταν μου ηρθαν και διαπιστωσα οτι μου ηταν κοντα ειπα δεν βαριεσαι.Υπηρχαν στιγμες που μου ερχοταν να βαλω τα κλαματα απο τον πονο στις ακρες απο τα δαχτυλα.

Τα φουνταρα στον Νεστο και ησυχασα.
Πού να με δείς με το Dainese το dry air ή κάπως έτσι, στην Δίρφυ έκλαιγα από το κρύο αλλά δεν ήθελα να το δείξω, όταν γύρισα το χάρισα σε ντελιβερά και το είχα πληρώσει 400€, ρε άστα διάλα.. Macna και πάλι Macna και άσε τον esel να λέει ότι θέλει..
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
200 ευρώ για γάντια; Εδω και τα 85 που έδωσα μου φαντάζουν εξωφρενικά πολλά γι αυτό που προσφέρουν. Δηλαδή νταξ .Εγω παλεύω μέσα μου να μην αγοράσω αυτά με μπαταρίες που είναι θερμαινόμενα. 100 για θερμαινόμενο που δεν είναι μηχανής μου φαντάζει κάπως , όπως μου φαντάζει κάπως και να δώσω 200 για θερμαινόμενα μηχανής .Δεν είναι πυρηνική επιστήμη.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πού να με δείς με το Dainese το dry air ή κάπως έτσι, στην Δίρφυ έκλαιγα από το κρύο αλλά δεν ήθελα να το δείξω, όταν γύρισα το χάρισα σε ντελιβερά και το είχα πληρώσει 400€, ρε άστα διάλα.. Macna και πάλι Macna και άσε τον esel να λέει ότι θέλει..
Μανο δεν με ποναγαν απο το κρυο.Με πιεζαν στις ακρες απο τα δαχτυλα γιατι ηταν κοντα.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Πάντως να λεμε και τα καλά, οτι το F650 gs που είχα κάποτε στην δουλειά ,χωρίς χούφτες αλλά με θερμαινόμενα γκριπ,έκαναν την οδήγηση άνετη και χωρίς σοβαρό γάντι
 
Top Bottom