Υπάρχει ενδιαφέρον;

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Υπάρχει ενδιαφέρον για μικρές χωμάτινες εξορμήσεις ημερήσιες, μισής μέρας ή είναι παρά πολύ ακριβή η κεραμική επίστρωση;

Δεν μιλάμε για extreme καταστάσεις (ακόμη..), αλλά για αρχή μικρά χωματινα περάσματα, κυρίως των ορεινών όγκων της Αττικης. Θα ξεκινήσουμε με περάσματα αρχαρίων, θα προηγηθεί μικρό μάθημα θεωρίας, και μετά θα προςπαθήσουμε αυτά που ακούσαμε να τα εφαρμόσουμε.

Πιστοποιημένος εκπαιδευτής δεν θα υπάρχει και απλά οι πιο έμπειροι θα περάσουμε αυτήν γνώση σε νεωτέρους σε χωματινα κομμάτια που θα φανούν χρήσιμα σε πολλές περιπτώσεις.

Σίγουρα οι μοτοσυκλετες θα λερωθούν, μπορεί να υπάρξει κάποια μικρή ανώδυνη πτώση, σίγουρα τα ρούχα θα λερωθούν και θα βρεχτούν… το χαμόγελο στο τέλος όμως θα είναι μέχρι τα αφτιά. Για αρχή δεν χρειάζονται χωματινα Λαστιχα, εξοπλισμος όμως ασφαλείας ΠΛΗΡΗΣ.

Τι λέτε; Ακούω γνώμες.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Μπορεί να θεωρηθεί τρολιά, αλλά εγώ με το crypton κάνω συχνά extreme χωμάτινες διαδρομές κ γνωρίζω αρκετά μέρη.
Δεν ξέρω αν μπορώ να συμμετάσχω βέβαια....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Υπάρχει ενδιαφέρον για μικρές χωμάτινες εξορμήσεις ημερήσιες, μισής μέρας ή είναι παρά πολύ ακριβή η κεραμική επίστρωση;

Δεν μιλάμε για extreme καταστάσεις (ακόμη..), αλλά για αρχή μικρά χωματινα περάσματα, κυρίως των ορεινών όγκων της Αττικης. Θα ξεκινήσουμε με περάσματα αρχαρίων, θα προηγηθεί μικρό μάθημα θεωρίας, και μετά θα προςπαθήσουμε αυτά που ακούσαμε να τα εφαρμόσουμε.

Πιστοποιημένος εκπαιδευτής δεν θα υπάρχει και απλά οι πιο έμπειροι θα περάσουμε αυτήν γνώση σε νεωτέρους σε χωματινα κομμάτια που θα φανούν χρήσιμα σε πολλές περιπτώσεις.

Σίγουρα οι μοτοσυκλετες θα λερωθούν, μπορεί να υπάρξει κάποια μικρή ανώδυνη πτώση, σίγουρα τα ρούχα θα λερωθούν και θα βρεχτούν… το χαμόγελο στο τέλος όμως θα είναι μέχρι τα αφτιά. Για αρχή δεν χρειάζονται χωματινα Λαστιχα, εξοπλισμος όμως ασφαλείας ΠΛΗΡΗΣ.

Τι λέτε; Ακούω γνώμες.
Η Υπηρέτρια είναι πανέτοιμη
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Ορίστε τι εννοείτε extreme και τι υπηρέτρια. Γιατί εγώ extreme θεωρώ το Redbull Romanians και υπηρέτρια την θέλω με στολή με μίνι φούστα

Extreme, για το crypton θεωρώ αυτή την διαδρομή
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ορίστε τι εννοείτε extreme και τι υπηρέτρια. Γιατί εγώ extreme θεωρώ το Redbull Romanians και υπηρέτρια την θέλω με στολή με μίνι φούστα
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Extreme, για το crypton θεωρώ αυτή την διαδρομή
Ναι από κάτι τέτοιο θα ξεκινήσουμε. Φυσικά και μπορείς να ακολουθήσεις αν θέλεις, και φυσικά με φουλ εξοπλισμό (κρανος, jacket, μπότα γάντια)
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Ναι από κάτι τέτοιο θα ξεκινήσουμε. Φυσικά και μπορείς να ακολουθήσεις αν θέλεις, και φυσικά με φουλ εξοπλισμό (κρανος, jacket, μπότα γάντια)
Ok.
Θα ήθελα να ξαναπάω Χαμολιά πάντως κ να κατέβω ως την παραλία, γιατί δεν είχα χρόνο την τελευταία φορά.
Θα χαρώ να έρθει κάποιος παρέα.
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Εγώ είμαι μέσα για την υπηρέτρια με την στολή με την κοντή φούστα. Και για νοσοκόμα δλδ μέσα είμαι, αλλά αυτές βλέπω να χρειάζονται.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Η σκεψη μου Δεν ήταν ακριβως αυτή και ίσως να μην το εξέφρασα σωστά το ερώτημα. Ας το ξεκαθαρίσω με παραδειγματα
Πέρασμα Ορεινού Όγκου της Πάρνηθας δια μέσου οροπεδίου Αγίας Παρασκευής, Βούτημα και τερματισμός Αυλωνα.
Πέρασμα των Γερανείων με κατάληξη Λουτρακι.

στις περισσότερες βόλτες, η παρέα απαρτίζεται από «Adventure» μοτοσυκλετες, Λαστιχα 50-50, συζητάμε για τα όρια των ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ.

Οι μέχρι τώρα που έδειξαν ενδιαφέρον είναι ένα kymco σκουτερ Και ένα crypton παπί. Ενδιαφέρων…
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγώ είμαι μέσα για την υπηρέτρια με την στολή με την κοντή φούστα. Και για νοσοκόμα δλδ μέσα είμαι, αλλά αυτές βλέπω να χρειάζονται.
????????????
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Η σκεψη μου Δεν ήταν ακριβως αυτή και ίσως να μην το εξέφρασα σωστά το ερώτημα. Ας το ξεκαθαρίσω με παραδειγματα
Πέρασμα Ορεινού Όγκου της Πάρνηθας δια μέσου οροπεδίου Αγίας Παρασκευής, Βούτημα και τερματισμός Αυλωνα.
Πέρασμα των Γερανείων με κατάληξη Λουτρακι.

στις περισσότερες βόλτες, η παρέα απαρτίζεται από «Adventure» μοτοσυκλετες, Λαστιχα 50-50, συζητάμε για τα όρια των ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ.

Οι μέχρι τώρα που έδειξαν ενδιαφέρον είναι ένα kymco σκουτερ Και ένα crypton παπί. Ενδιαφέρων…

Αυτό το έχω κάνει με το integra, από την ανάποδη.

 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εγώ είμαι μέσα για την υπηρέτρια με την στολή με την κοντή φούστα. Και για νοσοκόμα δλδ μέσα είμαι, αλλά αυτές βλέπω να χρειάζονται.
Μονόφθαλμη με κόκκινο σταυρό στο patch?
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.023
Όνομα
George
Μιας κ έχω κάποια εμπειρία σε οφφ διαδρομές κ χώμα θα έλεγα με κάθε καλή πρόθεση....

...να μην μας ξεγελά η κάμερα διότι γενικά στα βίντεο δεν μπορούμε να αντιληφθούμε το μέγεθος της κλίσης. Είναι ευρέως γνωστη αυτη η πλανη.
Το ίδιο ισχύει κ μάλιστα πιο επικίνδυνα στην κατάβαση.
Έπειτα καλό θα ήταν να μην παρασυρομεθα από την ευκολία που διασχίζει ενα παπί κάθε τέτοια διαδρομή για πολλούς κ ευνόητους λόγους....
...βαρος,πατημα των ποδιών,αναστροφες κ σηκώματα από τυχόν πτώσεις.

Κακώς για μένα μερικοί λένε αυτό το κάνω με το παπι,
αυτό το πέρασα με το παπί,
η' θα έρθω με το παπί..κτλ..
γιατί ουσιαστικά παραπλανουν τους υπόλοιπους.βάζοντας τους σε κίνδυνο.

Όποιος θέλει ας πάρει ένα μηχανάκι 200 κιλά κ ας υποστηρίξει την πρόταση του Σοφιανού ώστε να είναι όλοι ίδιοι.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Μιας κ έχω κάποια εμπειρία σε οφφ διαδρομές κ χώμα θα έλεγα με κάθε καλή πρόθεση....

...να μην μας ξεγελά η κάμερα διότι γενικά στα βίντεο δεν μπορούμε να αντιληφθούμε το μέγεθος της κλίσης. Είναι ευρέως γνωστη αυτη η πλανη.
Το ίδιο ισχύει κ μάλιστα πιο επικίνδυνα στην κατάβαση.
Έπειτα καλό θα ήταν να μην παρασυρομεθα από την ευκολία που διασχίζει ενα παπί κάθε τέτοια διαδρομή για πολλούς κ ευνόητους λόγους....
...βαρος,πατημα των ποδιών,αναστροφες κ σηκώματα από τυχόν πτώσεις.

Κακώς για μένα μερικοί λένε αυτό το κάνω με το παπι,
αυτό το πέρασα με το παπί,
η' θα έρθω με το παπί..κτλ..
γιατί ουσιαστικά παραπλανουν τους υπόλοιπους.βάζοντας τους σε κίνδυνο.

Όποιος θέλει ας πάρει ένα μηχανάκι 200 κιλά κ ας υποστηρίξει την πρόταση του Σοφιανού ώστε να είναι όλοι ίδιοι.

Δεν διάβασες καλά αυτά που έγραψα.
Με το παπί πήγα την δύσκολη διαδρομή, στην οποία ΔΕΝ μπορεί να πάει μεγάλη μηχανή, αλλά αμέσως μετά έγραψα πως την διαδρομή που προτείνει ο Σοφιανός, δηλαδή, στον Αυλώνα, εγώ την έχω κάνει με το εντελώς ασφάλτινο integra των 238 κιλών.
Άρα, θα είναι παιχνιδάκι για τους υπόλοιπους, με on off μοτοσυκλέτες κ κατάλληλα λάστιχα.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Δεν διάβασες καλά αυτά που έγραψα.
Με το παπί πήγα την δύσκολη διαδρομή, στην οποία ΔΕΝ μπορεί να πάει μεγάλη μηχανή, αλλά αμέσως μετά έγραψα πως την διαδρομή που προτείνει ο Σοφιανός, δηλαδή, στον Αυλώνα, εγώ την έχω κάνει με το εντελώς ασφάλτινο integra των 238 κιλών.
Άρα, θα είναι παιχνιδάκι για τους υπόλοιπους, με on off μοτοσυκλέτες κ κατάλληλα λάστιχα.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αυτό της Χαμολιας που χαρακτηρίζεις hard off road το περάσαμε το καλοκαίρι για πλάκα με τον @dinospanadp γιατί απλά είδαμε ένα χωματόδρομο να κατεβαίνει… τριβαλιτσοι. Προσωπικά δεν το θεωρώ hard επ ουδενί, και επειδή την Χαμολια την ξέρω την περναει ανετα μεγάλη μοτοσυκλέτα.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αυτό της Χαμολιας που χαρακτηρίζεις hard off road το περάσαμε το καλοκαίρι για πλάκα με τον @dinospanadp γιατί απλά είδαμε ένα χωματόδρομο να κατεβαίνει… τριβαλιτσοι. Προσωπικά δεν το θεωρώ hard επ ουδενί, και επειδή την Χαμολια την ξέρω την περναει ανετα μεγάλη μοτοσυκλέτα.

Τέλεια!
Γιατί να στεναχωρηθώ;
Πώς σου ήρθε αυτό;
Εμένα με δυσκόλεψε, γι'αυτό το χαρακτήρισα hard off road.
Όπως έγραψα, μου άρεσε κ θέλω να ξαναπάω, οπότε, αν θέλει κάποιος, να πάμε παρέα.
Ερώτηση...
Στο τέλος του δρόμου, προς παραλία, ο δρόμος κόβεται, γίνεται μονοπάτι κ έχει έντονη κατηφόρα.
Κάνατε εύκολα αναστροφή;
 
Top Bottom