Τιμη βενζινης .... το αναγνωσμα.

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ας αλλάξει ο τίτλος στο νήμα σε: οδηγείτε με αυτόματο ή χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων
Praising

Δεν πειράζει , κι αυτό στις παραμέτρους της οικονομικοτερης κατανάλωσης καυσίμου ανάγεται .... το dsg λέμε τωρα όχι κανένα τριταχυτο ....! Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για το σασμαν αν μου επιτρεπεις ειναι οτι καλυτερο.Και στο λεω αυτο γιατι εχουμε αυτοματο φορτηγο του οποιου το σασμαν σαν σασμαν δεν μας εχει απασχολησει ποτε.Το προβλημα ειναι στις πλακετες οι οποιες ειναι λιγο μανικι.Αυτος ειναι και ο λογος που δεν θα ξαναπαρουμε αυτοματο.
Επιμενω, οχι για να το παιξω ξερολας, αλλα γιατι ειχα ταξι αυτοματο..
Ολη μερα καθε μερα στις πιατσες, μαθαινεις τα παντα..
Ολοι οι συναδελφοι με αυτοματο ειχαν προβληματα..Ανεξαρτητως μαρκας.Δεν μιλαω για 5 και 10 ατομα...
Καποιοι απυειδησαν και πηραν αλλο αμαξι....αλλοι το εκαναν μετατροπη σε χειροκινητο

Και αλλοι σαν και και μενα επεμεναν με το αυτοματο που τους αδειαζε την τσεπη..
Αλλο καπελο τα φορτηγα, ....εδω μιλαμε για αμαξια..

Σε ενα Ιχ βεβαια δε θα λεγα οχι...αλλα σε επαγγελματικο στο μποτιλιαρισμα της πολης ειναι...χαρακιρι
Τωρα εαν χαλανε οι πλακετες...τα γραναζια..τα δισκακια...δεν εχει σημασια, διοτι οταν χαλασει αλλαζεις ολο το σασμαν..
Δηλ 2-3 χιλιαρικα και βλεπουμε
Στην αθηνα μονο 2 ξερω που ασχολουνται με αυτοματα...και εχω μιλησει μαζι τους.
Η επισκευη ειναι πολυ ακριβη λογω πανακριβων ανταλακτικων, δε συμφερει...με λιγο παραπανω βαζεις καινουριο (ανακατασκευασμενο απ την εταιρια κομπλε με λαδια)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Επιμενω, οχι για να το παιξω ξερολας, αλλα γιατι ειχα ταξι αυτοματο..
Ολη μερα καθε μερα στις πιατσες, μαθαινεις τα παντα..
Ολοι οι συναδελφοι με αυτοματο ειχαν προβληματα..Ανεξαρτητως μαρκας.Δεν μιλαω για 5 και 10 ατομα...
Καποιοι απυειδησαν και πηραν αλλο αμαξι....αλλοι το εκαναν μετατροπη σε χειροκινητο

Και αλλοι σαν και και μενα επεμεναν με το αυτοματο που τους αδειαζε την τσεπη..
Αλλο καπελο τα φορτηγα, ....εδω μιλαμε για αμαξια..

Σε ενα Ιχ βεβαια δε θα λεγα οχι...αλλα σε επαγγελματικο στο μποτιλιαρισμα της πολης ειναι...χαρακιρι
Τωρα εαν χαλανε οι πλακετες...τα γραναζια..τα δισκακια...δεν εχει σημασια, διοτι οταν χαλασει αλλαζεις ολο το σασμαν..
Δηλ 2-3 χιλιαρικα και βλεπουμε
Στην αθηνα μονο 2 ξερω που ασχολουνται με αυτοματα...και εχω μιλησει μαζι τους.
Η επισκευη ειναι πολυ ακριβη λογω πανακριβων ανταλακτικων, δε συμφερει...με λιγο παραπανω βαζεις καινουριο (ανακατασκευασμενο απ την εταιρια κομπλε με λαδια)


Μπάμπη θα το μεταφερω αυτούσιο το σκεπτικό σου σε όλους τους Αμερικανούς ταξιτζήδες ....για να μην τους πιάνουν κορόιδο αφενός .... και κυρίως σε όλους τους κατόχους Μercedes taxi , κρίμα είναι κι αυτοί ....! abcdefghgk
Και που' σαι .... εγώ κάθε 20.000 χιλ. αλλάζω λάδια στο σασμαν το αυτόματο ....! Yes
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπάμπη θα το μεταφερω αυτούσιο το σκεπτικό σου σε όλους τους Αμερικανούς ταξιτζήδες ....για να μην τους πιάνουν κορόιδο αφενός .... και κυρίως σε όλους τους κατόχους Μercedes taxi , κρίμα είναι κι αυτοί ....! abcdefghgk
Και που' σαι .... εγώ κάθε 20.000 χιλ. αλλάζω λάδια στο σασμαν το αυτόματο ....! Yes
Εγω άλλαζα κάθε 40.000χλμ 7 λίτρα μου πήγαινε πάνω από 100ευρω...
Αλλαξα 2 σασμαν 5 χιλιάρικακια Δηλ... όταν ήρθε η ώρα του τρίτου δεν εβγαινα και αντί να αποσύρω το αμάξι αποσύρθηκα εγώ αχαχαχα..

Τα μερσεντε σίγουρα καλύτερα... Όμως ολα τα σκονταβολξβαγκεν ητο για τον πεο..tiptronic... dsg...ολα μπιέλαρ έβγαιναν.. Η πεζό πάλι ξηγηθηκε αλλιώς, αφού τα αποσυραν όλοι... χρηματοδοτησε μέρος για νέο πεζό,χειροκίνητο . Τα αυτόματα κάθε 60.000χλμ μένανε απο κιβωτιο,

Πέτυχα φιλαράκι πριν κάτι μέρες με αβενσις..μου λεει με πήγε 300.000χλμ...
Με αυτά που βλέπω, ευχαριστημένος είμαι λέει.....


Τραβα ρώτα ένα μαγαζί που επισκευάζει κιβώτια, εγώ μπάσο παίζω

Το αυτόματο είναι σαν τα ψηλά τιμόνια ομως...αμα το μάθεις, δύσκολα γυρίζεις σε... Κλιπον
 
Τελευταία επεξεργασία:

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Δεν μασάει ρε Μαηκ .
Τόσες φορές τον πήγανε πατάκι ,συνηθησε πλεον
Ρε είπαμε είναι μοδέρνο το μοτόρι ,ποια μανιβέλα και ποιες πλατίνες Joy
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Τιμές καυσίμων: Πλαφόν στο κέρδος θα βάλει η κυβέρνηση​

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει…

Με δηλώσεις του στον τηλεοπτικό σταθμό Blue Sky ο Υπουργός ανάπτυξης Άδωνης Γεωργιάδης είπε πως η κυβέρνηση θα προχωρήσει στην επιβολή πλαφόν στο ποσοστό κέρδους των πρατηρίων υγρών καυσίμων.
Συγκεκριμένα ανέφερε πως το ποσοστό κέρδους των πρατηρίων θα πρέπει να είναι ίδιο με εκείνο που είχαν τον Σεπτέμβριο του 2021.
Δηλαδή η κυβέρνηση για άλλη μια φορά έψαξε να βρει έναν τρόπο ώστε να μην μειώσει τη χυδαία φορολογία των καυσίμων κίνησης και να μεταβιβάσει το κόστος στην παραγωγική τάξη.
Διότι το πλαφόν στο περιθώριο κέρδους των πρατηρίων θα είχε νόημα αν το κέρδος των πρατηρίων αποτελούσε σημαντικό μέρος της τελικής τιμής των καυσίμων κίνησης.
Ένα άλλο πρόβλημα είναι πως με το πλαφόν στο περιθώριο κέρδους, αυτομάτως θα δημιουργηθούν προβλήματα επιβίωσης σε όσα πρατήρια δεν έχουν πολύ υψηλό τζίρο ή έχουν μεγάλα λειτουργικά έξοδα, διότι η κατανάλωση έχει μειωθεί δραματικά σε σχέση με τον Σεπτέμβρη του 2021.
Με απλά λόγια, αν για παράδειγμα επιβληθεί σε ένα πρατήριο πλαφόν κέρδους στο 6% (αν τόσο είχε τον Σεπτέμβρη του 2021) αλλά σήμερα έχει τον μισό τζίρο σε σχέση με τον Σεπτέμβρη του 2021, αυτομάτως θα έχει δραματική μείωση των καθαρών κερδών του που σε κάποιες περιπτώσεις θα επηρεάσουν την βιωσιμότητα της επιχείρησης.
Εκτός κι αν στη σχετική τροπολογία που θα καταθέσει το υπουργείο, υπάρχει ρήτρα που να συνδέει το πλαφόν με τον τζίρο…
Σίγουρα υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις αισχροκέρδειας και ακόμα περισσότερες νοθείας από τα πρατήρια καυσίμων, αλλά αυτό είναι εντελώς διαφορετικό θέμα.


Την ίδια στιγμή, οι φόροι του κράτους αυτή τη στιγμή είναι στο φάσμα των 700€ στα 1000 λίτρα βενζίνης….
Με δεδομένο πως στον κρατικό προϋπολογισμό έχουν καθοριστεί τα ετήσια έσοδα από τους φόρους των καυσίμων και με δεδομένο πως θα είναι άλλη μια δύσκολη χρονιά, είναι κατανοητή την δυσκολία της κυβέρνησης για την μείωση των χυδαίων φόρων στα καύσιμα.
Όμως την ίδια στιγμή έχουμε φτάσει πλέον σε σημείο όπου η τρελή τιμή της βενζίνης έχει καταβροχθίσει πάνω από το 10% του μηνιαίου μισθού ενός εργαζόμενου.
Είναι εξωπραγματικό σε μια χώρα με έναν από τους χαμηλότερους βασικούς μισθούς στην Ε.Ε. να έχει τιμή λίτρου της βενζίνης να φλερτάρει ή να ξεπερνά τα 2€ και είναι μακράν από τις ακριβότερες της Ευρώπης.
Δεν είναι δυνατόν να πηγαίνει στην δουλειά κάποιος μόνο και μόνο για να έχει λεφτά να βάλει βενζίνη, ώστε να ξαναπάει στη δουλειά την επόμενη ημέρα.
Διότι αυτό γίνεται για ένα πολύ μεγάλο ποσοστό εργαζομένων τις τελευταίες εβδομάδες.
Ήδη έχει σοβαρές επιπτώσεις στο σύνολο της οικονομίας, οπότε αν δεν γίνει άμεσα κάτι, θα έχει επιπτώσεις και στα έσοδα του κρατικού προϋπολογισμού.

Πηγη www.motomag.gr

Που εχουμε μπλεξει γ@μω το μ....ι της π********νας οχι αλλο καρβουνο BcdefBcdef
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Αύριο, μεταξύ 14:00 και 18:00, οι μεγάλες εταιρείες βενζίνης από διαμαρτυρία εναντίον των σχεδίων της κυβέρνησης θα πωλούν καύσιμα χωρίς φόρους, η τιμή βενζίνης θα είναι 0,60€ και η τιμή πετρελαίου 0,45€. Εδώ είναι ο σύνδεσμος με την λίστα των συμμετεχόντων πρατηρίων βενζίνης:
bit.ly/2LPIRbB
 

Στησίλαος

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
54
Περιοχή
Αρτέμιδα.
Μοτοσυκλέτα
TRANSALP 700 / TRIUMPH Speedmaster
Όνομα
Μάνος
Θα αρχίσουν να κλέβουν πιο πολύ. Ήδη στις μοτοσυκλέτες μου σε ένα συγκεκριμένο πρατήριο εδώ στην Αρτέμιδα, 3-4 φορές μου έχουν βγάλει κατανάλωση στα 100χλμ αυξημένη κατά 1 λτ. πάντα με τον ίδιο τρόπο οδήγησης και στις δύο. Τώρα βέβαια παρατήρησα και στο απέναντι, μια παρόμοια διαφορά....Είδωμεν...
 

ibar

new member
Δημοσιεύσεις
267
Ηλικία
49
Όνομα
ηλιας
Θα αρχίσουν να κλέβουν πιο πολύ. Ήδη στις μοτοσυκλέτες μου σε ένα συγκεκριμένο πρατήριο εδώ στην Αρτέμιδα, 3-4 φορές μου έχουν βγάλει κατανάλωση στα 100χλμ αυξημένη κατά 1 λτ. πάντα με τον ίδιο τρόπο οδήγησης και στις δύο. Τώρα βέβαια παρατήρησα και στο απέναντι, μια παρόμοια διαφορά....Είδωμεν...
καλημερα που βαζεις?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Παίδες ,άμα βλέπετε όταν βάζετε ,φουλ μέχρι πάνω τον δείκτη και μετά από καμιά ώρα να κατεβαίνει στα τάρταρα ,δρόμο.
Βάζουν διογκωτικα.
Υπάρχουν όμως και σοβαροί επαγγελματίες .
Νομος όμως ,άμα κυνηγάτε την φθηνότερη τιμή θα την πατήσετε.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.444
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Ολοι τα παπια και τα γκαρελια θα ξεθαψετε.

Ευτυχώς εχω περιορίσει τα καθημερινά χλμ στο ελάχιστο δυνατο....

Εχω αύξησει ομως τα χλμ ευχαρίστησης....αλλα εκει δεν με πειράζει...

5.3 μου εκαψε το Bmw σε δυσκολες συνθήκες με γκαζι ...τα νεα μπεκ πολυ οικονομικοτερα κ αρπαζει κ καλύτερα η μοτοσυκλέτα.
 

Στησίλαος

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
54
Περιοχή
Αρτέμιδα.
Μοτοσυκλέτα
TRANSALP 700 / TRIUMPH Speedmaster
Όνομα
Μάνος
Το θέμα είναι ότι δεν έχουν και την φθηνότερη. Βέβαια από ποιότητα, ποτέ δεν είχα θέμα. Είτε με το πετρέλαιο, είτε με την βενζίνη. Αυτό που μου έχουν πει, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει 100%, είναι ότι πατάνε λίγο την αντλία ώστε να βάζει μικρότερη ποσότητα, αλλά ο μετρητής καταγράφει σε κανονική ταχύτητα, όχι πιο αργά.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Με τα παπιά δουλειά δεν γίνεται.
Θα μας πατήσουν οι γιωταχηδες.
Δεν νοιώθω καθόλου ασφαλής πάνω τους
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Με τα παπιά δουλειά δεν γίνεται.
Θα μας πατήσουν οι γιωταχηδες.
Δεν νοιώθω καθόλου ασφαλής πάνω τους
Επίσης με παπί δύσκολα φεύγεις απο σκυλί αν σε πετύχει με λάθος σχέση στο κιβώτιο.
Εξακριβωμένο με πόνο....
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Με τα παπιά δουλειά δεν γίνεται.
Θα μας πατήσουν οι γιωταχηδες.
Δεν νοιώθω καθόλου ασφαλής πάνω τους
Επίσης με παπί δύσκολα φεύγεις απο σκυλί αν σε πετύχει με λάθος σχέση στο κιβώτιο.
Εξακριβωμένο με πόνο....
Για τη πολη εννοειται που να πας ταξιδι με το παπι cdefghigi
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Σημερα καπου ειδα τιμη 95αρας 2.020 νομίζω κεφαλλονιά....και εχει ακόμα να παει κι αλλο...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.024
Όνομα
George
Θα αρχίσουν να κλέβουν πιο πολύ. Ήδη στις μοτοσυκλέτες μου σε ένα συγκεκριμένο πρατήριο εδώ στην Αρτέμιδα, 3-4 φορές μου έχουν βγάλει κατανάλωση στα 100χλμ αυξημένη κατά 1 λτ. πάντα με τον ίδιο τρόπο οδήγησης και στις δύο. Τώρα βέβαια παρατήρησα και στο απέναντι, μια παρόμοια διαφορά....Είδωμεν...
Καλησπέρα, καθώς μένω κ γω Λούτσα άμα θες στείλε με πμ το εν λογω μαγαζί ώστε να το αποφύγω.
Αν κ υποψιάζομαι ότι εννοεις αυτό δίπλα στο σούπερ μάρκετ, σωστά;
 
Top Bottom