Τιμη βενζινης .... το αναγνωσμα.

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
675
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Δυστυχώς κύριοι οι μελλοντικές προβλέψεις για τ επόμενο 15ημερο είναι πάλι δυσοίωνες για τα καύσιμα, κλείδωσαν στα 116$ +8% brent σήμερα το πρωί, πράγμα που σημαίνει εκ νέου αυξήσεις
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Δυστυχώς κύριοι οι μελλοντικές προβλέψεις για τ επόμενο 15ημερο είναι πάλι δυσοίωνες για τα καύσιμα, κλείδωσαν στα 116$ +8% brent σήμερα το πρωί, πράγμα που σημαίνει εκ νέου αυξήσεις
Εσένα θα σε πάρουμε στο γάμο μας, να μας πεις και του χρόνου!!!!?
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.334
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Δυστυχώς κύριοι οι μελλοντικές προβλέψεις για τ επόμενο 15ημερο είναι πάλι δυσοίωνες για τα καύσιμα, κλείδωσαν στα 116$ +8% brent σήμερα το πρωί, πράγμα που σημαίνει εκ νέου αυξήσεις

Αυτό το βλεπουμε εμείς , τον λόγο όμως μπορείς να μας εξηγησεις? Έκλεισε καμμιά πηγή των "καρτέλ" ή ... ακριβυναν οι πρώτες ύλες κατασκευής του crude?....! :cool:
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.529
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το Dax πάντως είναι έτοιμο.
Θα φάει η μύγα σίδερο...

Ρε ξες που εφτασε ο σιδερος που θα τον δωσεις στην μυγα να τον φαει?
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
εγω παντως το δηλωσα..
αλλαζω χομπυ..
κραταμε βεβαια το παπι για εργατη,
Όχι ρε Μπάμπη μην αλλάζεις χόμπυ μηχανή άλλαξε να σωθείς. Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Όχι ρε Μπάμπη μην αλλάζεις χόμπυ μηχανή άλλαξε να σωθείς. Rolling
Αγγελινο ακου ...Πηγα πριν κατι μερες ειδα ενα 1200rt ( απο περιεργεια...ναι κανω και τετοια)ToothRolling
Μου φανηκε..ποδηλατο, ... δεν ειχε την αισθηση μερσεντε που εχει το 1100..
Και στα πολυ χαμηλα ....δεν
Αφου καταλαβα οτι εχω την καλυτερη μηχανη του πλανητη, κατεβασα την αγγελια απ το car!
Θα την κρατησω μεχρι τα γεραματαBanging headχωρις πινακιδες
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.426
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ρε ξες που εφτασε ο σιδερος που θα τον δωσεις στην μυγα να τον φαει?
0,24 το κιλό.
Πιο πολύ με συμφέρει να δώσω το Μερσεντέ για σκραπ πάρα μεταβιβαση! Tooth
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Αγγελινο ακου ...Πηγα πριν κατι μερες ειδα ενα 1200rt ( απο περιεργεια...ναι κανω και τετοια)ToothRolling
Μου φανηκε..ποδηλατο, ... δεν ειχε την αισθηση μερσεντε που εχει το 1100..
Και στα πολυ χαμηλα ....δεν
Αφου καταλαβα οτι εχω την καλυτερη μηχανη του πλανητη, κατεβασα την αγγελια απ το car!
Θα την κρατησω μεχρι τα γεραματαBanging headχωρις πινακιδες
Έχεις πισίνα μωρή κουφάλα για να παρκάρεις το πλοίο της αγάπης; Rolling Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έχεις πισίνα μωρή κουφάλα για να παρκάρεις το πλοίο της αγάπης; Rolling Rolling
Στο πεζοδρομιο ρε .
Θα παρω και σπρει απο petshop να μην κατουρανε τα σκυλια
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.855
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Οι δικοί μας πάντως (κλάδος αλουμινίου) βλέπουν βίαιη αποκλιμάκωση σε τιμές α’ υλών και ενέργειας το επόμενο διάστημα μιας και όλο αυτό δεν είναι βιώσιμο!

Πολλά έργα σε όλο τον κόσμο έχουν παγώσει λόγω αυτών των ανατιμήσεων (και όχι λόγω του πολέμου!) οπότε πιστεύουν τα παραπάνω!

Βέβαια κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και το 2018 στον δικό μας κλάδο και επίσης οι τιμές έπεσαν πάλι!

Ας ελπίσουμε οτι θα πέσουν και στα καύσιμα οι τιμές για να βγει ο κόσμος λίγο περισσότερο να κινηθεί και η επαρχία!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.334
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Οι δικοί μας πάντως (κλάδος αλουμινίου) βλέπουν βίαιη αποκλιμάκωση σε τιμές α’ υλών και ενέργειας το επόμενο διάστημα μιας και όλο αυτό δεν είναι βιώσιμο!

Πολλά έργα σε όλο τον κόσμο έχουν παγώσει λόγω αυτών των ανατιμήσεων (και όχι λόγω του πολέμου!) οπότε πιστεύουν τα παραπάνω!

Βέβαια κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και το 2018 στον δικό μας κλάδο και επίσης οι τιμές έπεσαν πάλι!

Ας ελπίσουμε οτι θα πέσουν και στα καύσιμα οι τιμές για να βγει ο κόσμος λίγο περισσότερο να κινηθεί και η επαρχία!

Η ενέργεια (των υδρογονανθράκων) ποτέ δεν παιζει με τους αυτονοητους κανόνες προσφοράς και ζήτησης αλλά παντοτε ..... με το από πού και κατα ποσο χρειάζεται να ... φυσήξει ένας ανεμος ας πουμε ...! :cool:
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.855
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ!!!

5 ολόκληρα ΕΥΡΩ σε όποιον επιλέξει την ηλεκτρονική καρτααααα!!!!!
Τρεξτε να προλάβετε!!!!

abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk

Ρε τι μλκς είναι τούτοι;;;
 

tracer

member
Δημοσιεύσεις
1.145
Ηλικία
62
Περιοχή
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
Μοτοσυκλέτα
TRACER 900 GT
HONDA C50 (1985)
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ
ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ!!!

5 ολόκληρα ΕΥΡΩ σε όποιον επιλέξει την ηλεκτρονική καρτααααα!!!!!
Τρεξτε να προλάβετε!!!!

abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk

Ρε τι μλκς είναι τούτοι;;;
με τιποτα δεν ειστε ευχαριστημενοι πια αχαριστοι abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ας ελπίσουμε οτι θα πέσουν και στα καύσιμα οι τιμές για να βγει ο κόσμος λίγο περισσότερο να κινηθεί και η επαρχία!
Ας ελπισουμε οτι θα αποκλιμακωθει η κατασταση και δεν θα παμε σε 3ο παγκοσμιο πολεμο..
Ας ελπισουμε
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Οι δικοί μας πάντως (κλάδος αλουμινίου) βλέπουν βίαιη αποκλιμάκωση σε τιμές α’ υλών και ενέργειας το επόμενο διάστημα μιας και όλο αυτό δεν είναι βιώσιμο!

Πολλά έργα σε όλο τον κόσμο έχουν παγώσει λόγω αυτών των ανατιμήσεων (και όχι λόγω του πολέμου!) οπότε πιστεύουν τα παραπάνω!

Βέβαια κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και το 2018 στον δικό μας κλάδο και επίσης οι τιμές έπεσαν πάλι!

Ας ελπίσουμε οτι θα πέσουν και στα καύσιμα οι τιμές για να βγει ο κόσμος λίγο περισσότερο να κινηθεί και η επαρχία!


Άντε και στον κλάδο κατασκευών -αλουμινιου να γίνει αποκλιμάκωση.
Στα υπόλοιπα δεν το βλέπω.
Δηλαδή
Με πρόφαση την άνοδο του ενεργειακού κόστους + τον πόλεμο.
Ανεβηκαν τα καύσιμα,το Φ αέριο,το ρεύμα ( που είχε ήδη ανέβει) το ψωμί,τα ηλιέλαιο ,το σουβλάκι και άλλα πολλά.
Εξομαλύνεται η κρίση.
Πέφτουν τα καύσιμα ,το Φ αέριο το ρεύμα.
Περιμένει κανένας ότι το σουβλάκι θα ξαναπέσει?
Η το ψωμί κλπ κλπ.
Έβλεπα πρόσφατα μια εκπομπή στην οποία έλεγαν.
Ότι βάση της ε.ε ( ευρωπαϊκή ένωση) και της κοινής κ.α.π( κοινή αγροτική πολιτική.
Μας επιβάλει η ε.ε να παράγουμε σκληρό σιτάρι για ζωοτροφές και να εισάγουμε *****ό.
Από την άλλη επιδοτήσεις για αγρανάπαυση ,για παύση εκμετάλλευσης κλπ κλπ.
Βάση των στρέμματων που υπάρχουν διαθέσιμα και αδιάθετο ( κρατικά) αν καλλιεργηθούν με *****ό σιτάρι ξεπερνάμε την αυτάρκεια και ίσως έχουμε και έχουμε και διαθέσιμα προς εξαγωγές.
Κάτ εντολή ε.ε μείωση λιγνιτικων μονάδων κλείσιμο, στροφή σε ανανεώσιμες πράσινες για εμάς μορφεςυ ενέργειας ενώ άλλοι ( βλ Γερμανοί ) λιγνίτης , πυρηνική ενέργεια κλπ κλπ.
Εδώ να προσθέσω κάτι
Πριν κάποια χρόνια όταν ακόμα ήμουν στην Δίας,συνόδευα τεράστια φορτηγά για καινούργιο σταθμό παραγωγής ρεύματος μάρκας HITACHI ,ο οποίος θα είχε 80% λιγότερους ρύπους από τους ήδη υπάρχοντες!!!
Τουλάχιστον σε αυτό ήμουν παρών και το άκουσα από Ιάπωνες και άλλους της εταιρείας.
Άρα κάτι από τα παραπάνω δεν συνάδει ,τα περί μόλυνσης από λιγνίτη κλπ κλπ

Επίσης τώρα που μου ήρθε
Πριν πολλααα χρόνια σε εκπαιδευτική εκδρομή στην αμερικανική γεωργική σχολή,μας είχαν δείξει μια τεράστια αποθήκη συλλογής βιοαερίου ( μεθάνιο ) από την ζύμωση της κοπριάς των ζώων που είχαν στην μονάδα..
Τεχνολογία που είχε αναπτυχτεί στο Ισραήλ λόγω φτωχών εδαφών κλπ κλπ.
Το ίδιο μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε , φρούτο η υπόλειμμα φαγητού που σαπίζει.
Φανταστείτε
Αυτά άκουσα και είδα
πριν 30 χρόνια!!!

Οι Ισραηλινοί που λόγω λειψυδρίας ήταν οι πρώτοι που εφάρμοσαν το πότισμα με σταγόνες όταν εμείς πότιζαμε πλημμυρίζοντας το χωράφι μαζί με του γείτονα!!!

Η που ανακάλυψαν την υδροπονικη με ανακύκλωση νερού και μεταφορά των συστατικών μέσα σε αυτό.


Και πάμε τώρα και σε αυτό.
Διάβαζα ότι είχαν σταματήσει οι έρευνες για καύσιμο υδρογόνο λόγω κινδύνων κλπ κλπ.
Και αφοσίωση στον εξηλεκτρισμό.
Με νικέλιο από Ρωσία και αλλά μέταλλα απαραίτητα για την κατασκευή μπαταριών κλπ κλπ.
Τι το ιδιαίτερο επικίνδυνο έχει η εξαγωγή υδρογόνου από το νερό,η τον αέρα που αναπνέουμε που δεν έχει το Φ αέριο,το γκαζι,το μεθάνιο ??

Εγώ δηλαδή
Με το φτωχό μου το μυαλό.
Βλέπω ότι λύσεις υπάρχουν.....
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Άντε και στον κλάδο κατασκευών -αλουμινιου να γίνει αποκλιμάκωση.
Στα υπόλοιπα δεν το βλέπω.
Δηλαδή
Με πρόφαση την άνοδο του ενεργειακού κόστους + τον πόλεμο.
Ανεβηκαν τα καύσιμα,το Φ αέριο,το ρεύμα ( που είχε ήδη ανέβει) το ψωμί,τα ηλιέλαιο ,το σουβλάκι και άλλα πολλά.
Εξομαλύνεται η κρίση.
Πέφτουν τα καύσιμα ,το Φ αέριο το ρεύμα.
Περιμένει κανένας ότι το σουβλάκι θα ξαναπέσει?
Η το ψωμί κλπ κλπ.
Έβλεπα πρόσφατα μια εκπομπή στην οποία έλεγαν.
Ότι βάση της ε.ε ( ευρωπαϊκή ένωση) και της κοινής κ.α.π( κοινή αγροτική πολιτική.
Μας επιβάλει η ε.ε να παράγουμε σκληρό σιτάρι για ζωοτροφές και να εισάγουμε *****ό.
Από την άλλη επιδοτήσεις για αγρανάπαυση ,για παύση εκμετάλλευσης κλπ κλπ.
Βάση των στρέμματων που υπάρχουν διαθέσιμα και αδιάθετο ( κρατικά) αν καλλιεργηθούν με *****ό σιτάρι ξεπερνάμε την αυτάρκεια και ίσως έχουμε και έχουμε και διαθέσιμα προς εξαγωγές.
Κάτ εντολή ε.ε μείωση λιγνιτικων μονάδων κλείσιμο, στροφή σε ανανεώσιμες πράσινες για εμάς μορφεςυ ενέργειας ενώ άλλοι ( βλ Γερμανοί ) λιγνίτης , πυρηνική ενέργεια κλπ κλπ.
Εδώ να προσθέσω κάτι
Πριν κάποια χρόνια όταν ακόμα ήμουν στην Δίας,συνόδευα τεράστια φορτηγά για καινούργιο σταθμό παραγωγής ρεύματος μάρκας HITACHI ,ο οποίος θα είχε 80% λιγότερους ρύπους από τους ήδη υπάρχοντες!!!
Τουλάχιστον σε αυτό ήμουν παρών και το άκουσα από Ιάπωνες και άλλους της εταιρείας.
Άρα κάτι από τα παραπάνω δεν συνάδει ,τα περί μόλυνσης από λιγνίτη κλπ κλπ

Επίσης τώρα που μου ήρθε
Πριν πολλααα χρόνια σε εκπαιδευτική εκδρομή στην αμερικανική γεωργική σχολή,μας είχαν δείξει μια τεράστια αποθήκη συλλογής βιοαερίου ( μεθάνιο ) από την ζύμωση της κοπριάς των ζώων που είχαν στην μονάδα..
Τεχνολογία που είχε αναπτυχτεί στο Ισραήλ λόγω φτωχών εδαφών κλπ κλπ.
Το ίδιο μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε , φρούτο η υπόλειμμα φαγητού που σαπίζει.
Φανταστείτε
Αυτά άκουσα και είδα
πριν 30 χρόνια!!!

Οι Ισραηλινοί που λόγω λειψυδρίας ήταν οι πρώτοι που εφάρμοσαν το πότισμα με σταγόνες όταν εμείς πότιζαμε πλημμυρίζοντας το χωράφι μαζί με του γείτονα!!!

Η που ανακάλυψαν την υδροπονικη με ανακύκλωση νερού και μεταφορά των συστατικών μέσα σε αυτό.


Και πάμε τώρα και σε αυτό.
Διάβαζα ότι είχαν σταματήσει οι έρευνες για καύσιμο υδρογόνο λόγω κινδύνων κλπ κλπ.
Και αφοσίωση στον εξηλεκτρισμό.
Με νικέλιο από Ρωσία και αλλά μέταλλα απαραίτητα για την κατασκευή μπαταριών κλπ κλπ.
Τι το ιδιαίτερο επικίνδυνο έχει η εξαγωγή υδρογόνου από το νερό,η τον αέρα που αναπνέουμε που δεν έχει το Φ αέριο,το γκαζι,το μεθάνιο ??

Εγώ δηλαδή
Με το φτωχό μου το μυαλό.
Βλέπω ότι λύσεις υπάρχουν.....
Χθες είχα στο σπίτι φίλο ηλεκτρολόγο και μου έλεγε ότι απ τον καιρό που ήταν φοιτητής στο Μετσόβειο, τους έλεγαν ότι ειδικά για μας που έχουμε τόσα κοιτασματα λιγνίτη θαταν έγκλημα να κλείσουμε τις μονάδες..
Ο Γερμανός μλκς είναι που προτιμά να πληρώνει προστιμα μέχρι το 2040?
Λύσεις πάντα θα υπάρχουν, άνθρωποι να τις υλοποιησουν δεν υπάρχουν.
 
Top Bottom