ΤΡΟΧΑΙΟ & ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Αυτό κατάλαβες?
Δηλ οτι θα δικαστεί για ανθρωποκτονία εξ αμελειας ειναι τίποτα?
Η ποινή θα του επιβληθεί απο την Ελληνική Δικαιοσύνη κ μετα θα του επιβάλλει κ η Αστυνομία αλλη πειθαρχικη ποινη..
Αν ήταν γιατρός κ οχι Αστυνομικός δηλ τι θα γινόταν?
Φυλακή δεν πρόκειται να πάει πάντως.
Δεν με ενδιαφέρει τι επάγγελμα κάνει ο καθένας, ούτε έγραψα κάτι επ'αυτού.
Πρόσεξε τώρα.
Φόνος εξ αμέλειας είναι κ όταν πηγαίνω κανονικά στο δρόμο μου με τη νόμιμη ταχύτητα κ πεταχτεί κάποιος πεζός κ τον σκοτώσω.
Μπορεί να αθωωθώ στο δικαστήριο, μπορεί κ όχι.
Φόνος εξ αμελείας θεωρείται ο ο άλλος με την νταλίκα που παραβιάζει το stop κ σκοτώνει 10 άτομα.
Δεν πάει φυλακή.
Τι θέλω να πω;
Μήπως θα πρέπει να γίνει πιο αυστηρός ο νόμος;
Μήπως αυτός που παραβιάζει το stop, το κόκκινο, κάνει κόντρες, τρέχει υπερβολικά κλπ να πρέπει να δικάζεται για φόνο με ενδεχόμενο δόλο;
Γιατί είναι εις γνώσιν του πως ενώ παραβιάζει τον ΚΟΚ, δηλ τον νόμο, είναι πολύ πιθανό πως θα προκαλέσει ατύχημα;
Πιστεύω πως εσύ θα σκέφτεσαι το ιδιο με μένα.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Καταλαβαίνω τι εννοείς..
Ότι ο εν λόγω γνώριζε οτι παρανομουσε κ πάραυτα το εκανε..
Δεν διαφερει σε τίποτα ομως αυτο απο κάποιον που τρέχει με τη μηχανη στην Εθν Οδο προς Τρίπολη Αρτεμίσιο με 200..
Κ ο ενας κ ο άλλος ξέρουν οτι παρανομουν κ εν γνώση τους παραβιαζουν τον ΚΟΚ ..
Αρα αν προκαλεσουν ατύχημα τι θα πρέπει να γινει?
Συμφωνώ απόλυτα οτι ο νόμος ειναι πολύ ελαφρύς για τους οδηγούς που εμπλέκονται σε τροχαίο..
Επισης οσων αφορα το Αρτεμίσιο το ανεφερα τυχαια γιατί κ εγω εκει πάντα θα το γκαζωσω οτι κ να καβαλάω αρα ειμαι εν δυνάμει δολοφόνος..
Τι ίδιο υποθέτω κ οποιος άλλος τρεχει στο ιδιο σημειο σωστά?
Δηλ ολοι μας ...

Αν πεταχτεί κάποιος στο δρομο σου ενω οδηγάς βάσει κοκ κ είσαι απόλυτα νομιμος δεν θα παθεις τίποτα σχεδον...
Φυσικά θα παραπεμφθείς με την ίδια βαρια κατηγορία αλλα θα αθωωθείς..
Οι αλλοι που παραβίασαν ΚΟΚ οχι...
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Επισης οσων αφορα το Αρτεμίσιο το ανεφερα τυχαια γιατί κ εγω εκει πάντα θα το γκαζωσω οτι κ να καβαλάω αρα ειμαι εν δυνάμει δολοφόνος..
Τι ίδιο υποθέτω κ οποιος άλλος τρεχει στο ιδιο σημειο σωστά?
Δηλ ολοι μας ...

Ακριβώς.
Πολύ γενικά.
Παραβιάζουμε τον κ.ο.κ κ είμαστε εν δυνάμει δολοφόνοι.
Όπως το έγραψες.
Αν βέβαια θα πρέπει να το φιλοσοφήσω λίγο, δεν είναι το ίδιο να τρέχω με το Integra με 180 km/h σε μια άδεια εθνική, δηλ σε έναν πλήρως κλειστό δρόμο, όπου αν γίνει ατύχημα θα σκοτωθώ εγώ, ακόμη κ αν πέσω σε αυτοκίνητο, με το να οδηγώ το αμάξι μου στην πόλη με πλήθος κόσμου, όπου ακόμη κ η παραμικρή παραβίαση του κ.ο.κ μπορεί να είναι μοιραία για μένα ή για κάποιους άλλους.
Γενικά όμως, είμαι της άποψης να αλλάξει ο νόμος για τις παραβιάσεις του κ.ο.κ.
Κ πρώτος εγώ να δικαστώ αυστηρά αν προκαλέσω ατύχημα αν παραβιάσω εν γνώσει μου τον κ.ο.κ.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Σε άδεια Εθνική ετρεχε κ ο αλλος με την Πόρσε...ασε μη σου τυχει είναι..
Ώπ! Πρόσεξε λίγο...
Οδηγούσε με 250 km/h με φθαρμένα χειμερινά λάστιχα, τα οποία τα είχε τοποθετήσει πριν 10 χρόνια.
Όταν έχουμε τέτοιο όχημα που πιάνει τέτοιες ταχύτητες η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά.
Στην περίπτωση του άτυχου νέου, τα λάστιχα διαλύθηκαν στην ευθεία.
Νομίζω πως γενικά τα χειμερινά ελαστικά έχουν όριο τα 180 kn/h.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το πστρκι εκανε τη δουλειά του πιθανόν ως συνοδός πομπής και ενα απο τα μέτρα ασφαλείας είναι να μην επιτρέπεις σε αλλο όχημα να προσπεράσει το όχημα στόχος..
Το ποιός εδωσε στολη κ σε ποιόν ασχολιαστο..με ολο τη καλή διάθεση..
Ξέρω πολλούς που θα εκαναν τα πάντα γιανα φορεσουν τη στολή αλλα δεν τα κατάφεραν ειτε στις πανελλαδικές ειτε δεν ειχαν πτυχία είτε το ύψος γιανα τους δωσουν στολή... Και έκτοτε τους βγαινει ένα κόμπλεξ όποτε βλέπουν ενστολο...

Υπάρχουν πολλοί σκαρτοι ένστολοι εκεί έξω όλων των σωμάτων οοως επίσης παρα πολλοί σκαρτοι ελεύθεροι επαγγελματίες ολων των ειδικοτήτων που δεν κόβουν αποδείξεις, δεν πληρώνουν ικα, ασκούν σεξουαλική παρενόχληση στις γυναίκες, οδηγοί λεωφορείων που βλέπουν τον παππού , τη μητερα με το καρότσι να τρέχει πισω απτο λεωφορείο κ τελευταία στιγμή που φτάνει του κλείνει την πορτα κ φευγει.. ιατροί κ δικηγόροι πουλημένοι για λίγα ψωροευρω που το παίζουν θεοί ποιος θα ζησει κ ποιος θα πεθάνει..και αλλα πολλά.. άμα θέλετε να το αναλυσουμε..
Εδω ειμαστε μια μικρη κοινωνία κ τέτοιες συμπεριφορές κ τέτοια έχθρα κ μίσος απέναντι σε ενα κλάδο ανθρώπων που όποτε θα χρειαστείτε θα ειναι εκει κ το ξέρετε , πρώτη φορά το βλέπω...
Ουτε σε ιστοσελίδα αναρχικών τόσο μίσος..
Ελεος χαλαρώστε λιγο κ συγκεντρωθείτε στο γεγονός , οτι δηλ ενας ΟΔΗΓΟΣ έκανε παραβαση του ΚΟΚ κ ειχε ως συνέπεια τον θάνατο ενος συντροχου..
Που είδατε ολη αυτη την συνωμοσία οτι θα καλυφθεί το θέμα?
Πως μπορεί εξάλλου?
Τα φανάρια τι σχεση έχουν εφόσων υπάρχει παράβαση ελιγμού απο τον αστυνομικό ο οποίος το παραδέχτηκε?
Ο μάρτυρας που ξεκινησε ολο το σκηνικό γιατί κλαίγοντας παρακαλούσε να μην τον οανε κατηγορούμενο για ψευδομάρτυρα μιας κ δεν ειχε καμια σχεση με το τροχαίο όπως παραδέχθηκε κ ο ίδιος όταν εμαθε ότι κατεγράφη το ατύχημα απο καμερες?
Ξεκολλατε απο τις μικροτητες κ τα κατάλοιπα του παρελθόντος..
Αν κάποιος είναι προκατειλημμένος οτι κ να γίνει δεν θα το πιστέψει ουτε θα ζητήσει συγγνώμη...
Συνεχίστε λοιπόν μόνοι σας τις ύβρεις κ τις χυδαιολογιες χωρις ουτε ενας να αναφερθεί κ να διαχωρίσει το σύνολο των υπολοίπων ένστολων απο τον συγκεκριμένο πχ που εχουν στο παράδειγμά τους και για κάποιον λόγο ειχαν την διένεξή τους..
Κριμα πραγματικά....

Κρίμα πραγματικά που θα έστελνε μια τετραμελή οικογένεια στη διαχωριστική μπάρα με 130 χαω και την πστική οδήγηση του...
Εγώ δεν μίλησα για τη Βουλή, αναφέρθηκα σε δίκη μου εμπειρία,που θα μας αφανίζε όλους. Δεν είχε ούτε φάρους, ούτε ήταν επείγον γιατί πήγαινε σιγά.
Το ποστ μου ήταν ενάντια στον συγκεκριμένο αστυνομικό και όχι σε όλο το σώμα.
Που είδες μένος δικό μου εναντίων ένστολων γενικά σε ολο το παρόν θρεντ?
Βλέπεις κάπου σε τόσες σελιδες ότι έβγαλα μίσος εναντίον του κλάδου ?Έχουμε γνωρίστει και λες ότι γράφω σαν αντιεξουσιαστης?
Έχουμε πει καφέ μαζί και μου μιλάς για γιατρούς που το παίζουν θεοί και αποφασίζουν για ζωές ,όπως το τομάρι που θα μας τη στερούσε με την οδήγηση?
Ξέρεις και τις εντολές που έχουν, πληροφοριοδότης τους είσαι?
Σε "πείραξε" συγκεκριμένες γιατρός?
Όλοι? Εγώ?
Άρα έχεις εμπάθεια, ζηλεύεις που κόπιασαν για το πτυχίο τη στιγμή που κάποιος προτίμησε ζωή χωρίς εξετάσεις/ ξενύχτια/ κόπο/εξευτελιστικους μισθούς .
Λογικό γιατί άλλοι απέτυχαν στις εισαγωγικές,δεν είχαν το μυαλό, υπομονή, θάρρος κτλ


Βλέπεις τι εύκολο είναι να γράφει κανείς ασυναρτησιες? ΛΟΓΩ ΕΓΚΛΕΙΣΜΟΥ ΝΑ ΣΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΩ η θα συνεχίσεις????




Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αν ήταν γιατρός κ οχι Αστυνομικός δηλ τι θα γινόταν?
Έχεις μένος εναντίων των ιατρών ,ούτε σε αναρχικό χώρο τέτοιο μισος εναντίων προνομιούχου κλάδου....


Βλέπεις τι γράφεις? Και μετά κρίνεις άλλους για συγκεκριμένες αναφορές και μεμονωμένα πρόσωπα!


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω..............., δικαίωμα για κρίση δέν έχει κανένας, διότι όλοι κάνουμε τις μ@λ@κίες μας καθημερινά στους δρόμους, τώρα όσοι είμαστε τυχεροί και δέν εμπλεκόμαστε σε ατυχήματα μακάρι να είναι έτσι πάντα,
Η καραμέλα με το τσουβάλιασμα κλάδων επαγγελματιών, είναι επιεικώς απαράδεκτη, αλλά είναι η εύκολη λύση να βγάλουμε τ' απωθημένα μας εάν κάποια στιγμή κάποιος του κλάδου μας ενόχλησε, ή έχουμε εμπάθειες, ή κόμπλεξ, ζητάμε απο τους άλλους να είναι πάντα τέλειοι στην δουλειά τους αλλά στην δική μας το πόσο σωστοί είμαστε μπαίνει σε άλλη ζυγαριά.......
Ο ΚΟΚ, και οι υπόλοιποι νόμοι υπάρχουν για να μας δείχνουν πιό είναι το σωστό, αλλα δυστυχώς στην χώρα που ζούμε σε πολύ μεγάλο ούτε κάν τους γνωρίζουμε, και ειδικά στους δρόμους η ερμηνεία κατα το δοκούν, και το πώς μας βολεύει να πάμε είναι τραγική.
Επίσης τραγικό είναι ότι όσοι στον δρόμο είναι μπροστά μας και πάνε βάση ΚΟΚ μας ενοχλούν τα μάλα, είναι εν δυνάμη ηθικοί αυτουργοί ατυχήματος, ΑΛΛΑ όταν μας βολεύει και μας εξυπηρετεί επικαλούμαστε ώς Ευαγγέλιο τον ΚΟΚ............

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το πστρκι εκανε τη δουλειά του πιθανόν ως συνοδός πομπής και ενα απο τα μέτρα ασφαλείας είναι να μην επιτρέπεις σε αλλο όχημα να προσπεράσει το όχημα στόχος..
Το ποιός εδωσε στολη κ σε ποιόν ασχολιαστο..με ολο τη καλή διάθεση..
Ξέρω πολλούς που θα εκαναν τα πάντα γιανα φορεσουν τη στολή αλλα δεν τα κατάφεραν ειτε στις πανελλαδικές ειτε δεν ειχαν πτυχία είτε το ύψος γιανα τους δωσουν στολή... Και έκτοτε τους βγαινει ένα κόμπλεξ όποτε βλέπουν ενστολο...

Υπάρχουν πολλοί σκαρτοι ένστολοι εκεί έξω όλων των σωμάτων οοως επίσης παρα πολλοί σκαρτοι ελεύθεροι επαγγελματίες ολων των ειδικοτήτων που δεν κόβουν αποδείξεις, δεν πληρώνουν ικα, ασκούν σεξουαλική παρενόχληση στις γυναίκες, οδηγοί λεωφορείων που βλέπουν τον παππού , τη μητερα με το καρότσι να τρέχει πισω απτο λεωφορείο κ τελευταία στιγμή που φτάνει του κλείνει την πορτα κ φευγει.. ιατροί κ δικηγόροι πουλημένοι για λίγα ψωροευρω που το παίζουν θεοί ποιος θα ζησει κ ποιος θα πεθάνει..και αλλα πολλά.. άμα θέλετε να το αναλυσουμε..
Εδω ειμαστε μια μικρη κοινωνία κ τέτοιες συμπεριφορές κ τέτοια έχθρα κ μίσος απέναντι σε ενα κλάδο ανθρώπων που όποτε θα χρειαστείτε θα ειναι εκει κ το ξέρετε , πρώτη φορά το βλέπω...
Ουτε σε ιστοσελίδα αναρχικών τόσο μίσος..
Ελεος χαλαρώστε λιγο κ συγκεντρωθείτε στο γεγονός , οτι δηλ ενας ΟΔΗΓΟΣ έκανε παραβαση του ΚΟΚ κ ειχε ως συνέπεια τον θάνατο ενος συντροχου..
Που είδατε ολη αυτη την συνωμοσία οτι θα καλυφθεί το θέμα?
Πως μπορεί εξάλλου?
Τα φανάρια τι σχεση έχουν εφόσων υπάρχει παράβαση ελιγμού απο τον αστυνομικό ο οποίος το παραδέχτηκε?
Ο μάρτυρας που ξεκινησε ολο το σκηνικό γιατί κλαίγοντας παρακαλούσε να μην τον οανε κατηγορούμενο για ψευδομάρτυρα μιας κ δεν ειχε καμια σχεση με το τροχαίο όπως παραδέχθηκε κ ο ίδιος όταν εμαθε ότι κατεγράφη το ατύχημα απο καμερες?
Ξεκολλατε απο τις μικροτητες κ τα κατάλοιπα του παρελθόντος..
Αν κάποιος είναι προκατειλημμένος οτι κ να γίνει δεν θα το πιστέψει ουτε θα ζητήσει συγγνώμη...
Συνεχίστε λοιπόν μόνοι σας τις ύβρεις κ τις χυδαιολογιες χωρις ουτε ενας να αναφερθεί κ να διαχωρίσει το σύνολο των υπολοίπων ένστολων απο τον συγκεκριμένο πχ που εχουν στο παράδειγμά τους και για κάποιον λόγο ειχαν την διένεξή τους..
Κριμα πραγματικά....
"Eτσι νομίζεις; "Οτι όλα λέγονται επειδή υπάρχει κόμπλεξ έναντι των ένστολων επειδή δεν είμασταν άξιοι να φορέσουμε οι ίδιοι; "Η επειδή είμεθα αναρχοκομμουνισταί;
Δεν σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι ίσως είναι από αγανάκτηση βλέποντας και μαζεύοντας εμπειρίες από κάποιους που κάνουν ακριβώς το αντίθετο από αυτό ΤΟΥ ΠΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ να κάνουν; Και το χειρότερο είναι σαν συμπεριφέρονται στους πολίτες σαν σκουπίδι;
Αν και Πενφεδάκιας κάπου σε έχασα, με την ίδια βαρύτητα ασυνειδησίας κρίνεις πχ έναν γιατρό που μπορεί να χαθεί μία ανθρώπινη ζωή και έναν ψιλικατζή που δεν σου έκοψε απόδειξη; Με την ίδια βαρύτητα τον συνάδελφο υποπλοίαρχο του Σάμινα που έπνιξε 100 ανθρώπους; Πως κρίνεις δηλαδή εσύ το ίδιο έναν λειτουργό της δημοσίας τάξης που είχε εκπαιδευτεί να το κάνει αυτό και συγχρόνως να προφυλάσσει τους πολίτες σε σύγκριση με έναν απλό οδηγό;
"Οσο με το θέμα της συγκάληψης δεν τα ξέρεις πολύ καλά και πρώτα απ'όλα ποιός ζήτησε συγνώμη από ποιόν, μήπως ήταν η τροχαία που ζήτησε συγνώμη από τον πολίτη υπό το βάρος της κατακραυγής;
Τους θέλουμε τους ένστολους για να έχουμε ΕΜΕΙΣ μια ποιοτικότερη ζωή αλλά με τα μέτρα και σταθμά που ορίζουμε ΕΜΕΙΣ, όποιος δεν μπορεί να την βγάλει και να πάει σπίτι του.
Μην τρελλαθούμε κιόλας....
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τα νεύρα όλων μας είναι χορδές τεντωμένες και δεν ξέρω πλέον τι μουσική παίζουν δυστυχώς.
Αν δεν επικρατήσει ψυχραιμία δεν μας βλέπω καλά.
Αφήστε το να πάει καλύτερα δεν θα βγάλουμε άκρη και μόνο πικρία θα μείνει. Δυστυχώς το έργο τόχουμε δει πολλάκις και τόχουμε εμπεδώσει πλέον.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Έλεγα δεν θα ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα, γιατί -κλασσικά- αποτελεί αφορμή για να "πλακωθούν" άνθρωποι που συμπαθιούνται και δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν, απλά και μόνο επειδή είναι προκατειλημμένοι θετικά ή αρνητικά προς κάποια πλευρά (για λόγους που δεν χρειάζεται να μπούμε στη διαδικασία να αναζητήσουμε) και τα media αντίστοιχα κάνουν την αντίστοιχη (πάρα-) "πληροφόρηση".

Στο δια ταύτα λοιπόν, οι πληροφορίες που έχω για το δυστύχημα (μια που ουσιαστικά χάθηκε η ζωή του παλικαριού με τη μηχανή) από άνθρωπο της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ (από πράγματα που του μεταφέρθηκαν μια που δεν ήταν μάρτυρας). Εδώ να σημειώσω πως το σημείο όπου συνέβη το τροχαίο -αν και έχω περάσει κάποιες φορές- δεν το γνωρίζω ουσιαστικά οπότε αν κάνω κάποιο λάθος κατά την περιγραφή διορθώστε με, τα γράφω όπως μου μεταφέρθηκαν...

Και τα 2 οχήματα λοιπόν είχαν πράσινο, αλλά για να μπεις από τη Β. Σοφίας στη Βουλή έχει διπλή διαχωριστική κάτω ( αυτή τη κίνηση έκανε το αυτοκίνητο της ασφάλειας) και πρέπει να βγει τροχονόμος για να κόψει τον ανερχόμενο. Στο σημείο τροχονόμος που να έκανε ρύθμιση κυκλοφορίας δεν υπήρχε εκείνη τη στιγμή. Προπορευόμενο της μηχανής ήταν το ΤΑΞΙ (που διάβασα ότι βρέθηκε και θα δώσει κατάθεση ο οδηγός του) το οποίο και όταν έκανε να στρίψει αριστερά το αυτοκίνητο της ασφάλειας του παραχώρησε προτεραιότητα. Δυστυχώς, το παλικάρι με τη μηχανή προσπέρασε από δεξιά το ΤΑΞΙ (σε δρόμο μιας λωρίδας) και έσκασε πάνω στο αυτοκίνητο. Το παλικάρι ενώ φορούσε κράνος, για κάποιο λόγο, αυτό έφυγε από το κεφάλι του (δεν ήταν δεμένο σωστά;) με δυστυχώς το αποτέλεσμα που ξέρουμε. Αν όντως έγιναν έτσι τα πράγματα, εγώ δεν είμαι ούτε δικηγόρος ούτε δικαστής για να πω ποιος φταίει 100%, αλλά εκτιμώ πως μάλλον είναι συν υπαίτιοι... (το αυτοκίνητο πατάει διπλή διαχωριστική και η μοτοσυκλέτα κάνει προσπέραση από δεξιά σε δρόμο μιας λωρίδας κατεύθυνσης). Σε κάθε περίπτωση το βλέπω να καταλήγει σε δικαστήριο όπου θα πάρει το χρόνο του (ή καλύτερα τα χρόνια του) να τελεσιδικήσει. Μέχρι τότε θα ακουστούν πολλά...

Σε κάθε περίπτωση ότι έγινε πραγματικά θα μαθευτεί, δεν βολεύει κανέναν να κρυφτεί η αλήθεια και κανένας δεν πρόκειται να παίξει την καριέρα του (πολιτική, υπηρεσιακή κ.λ.π) κορώνα - γράμματα για *****ίες άλλων, εγώ τουλάχιστον αυτό το πιστεύω 100%.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
η μηχανή προσπέρασε από δεξιά το ΤΑΞΙ (σε δρόμο μιας λωρίδας) και έσκασε πάνω στο αυτοκίνητο.......η μοτοσυκλέτα κάνει προσπέραση από δεξιά σε δρόμο μιας λωρίδας κατεύθυνσης).

Άσχετα με το περιστατικό, το τονίζω, αυτό είναι ένα λάθος το κάνουμε όλοι μας.
Μια κακή συνήθεια.
Σταματάει το αυτοκίνητο μπροστά μας κ εμείς περνάμε από δεξιά.
Δυστυχώς, το σταμάτημα του αυτοκινήτου μπροστά μας το εκμεταλλεύονται άλλα αμάξια που θέλουν να στρίψουν, ή ακόμη κ πεζοί που θέλουν να διασχίσουν τον δρόμο χωρίς να πάνε ως το φανάρι κ να περιμένουν.
Προσωπικά προσπαθώ να κόψω εντελώς αυτή την κακή συνήθεια.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έλεγα δεν θα ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα, γιατί -κλασσικά- αποτελεί αφορμή για να "πλακωθούν" άνθρωποι που συμπαθιούνται και δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν, απλά και μόνο επειδή είναι προκατειλημμένοι θετικά ή αρνητικά προς κάποια πλευρά (για λόγους που δεν χρειάζεται να μπούμε στη διαδικασία να αναζητήσουμε) και τα media αντίστοιχα κάνουν την αντίστοιχη (πάρα-) "πληροφόρηση".

Στο δια ταύτα λοιπόν, οι πληροφορίες που έχω για το δυστύχημα (μια που ουσιαστικά χάθηκε η ζωή του παλικαριού με τη μηχανή) από άνθρωπο της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ (από πράγματα που του μεταφέρθηκαν μια που δεν ήταν μάρτυρας). Εδώ να σημειώσω πως το σημείο όπου συνέβη το τροχαίο -αν και έχω περάσει κάποιες φορές- δεν το γνωρίζω ουσιαστικά οπότε αν κάνω κάποιο λάθος κατά την περιγραφή διορθώστε με, τα γράφω όπως μου μεταφέρθηκαν...

Και τα 2 οχήματα λοιπόν είχαν πράσινο, αλλά για να μπεις από τη Β. Σοφίας στη Βουλή έχει διπλή διαχωριστική κάτω ( αυτή τη κίνηση έκανε το αυτοκίνητο της ασφάλειας) και πρέπει να βγει τροχονόμος για να κόψει τον ανερχόμενο. Στο σημείο τροχονόμος που να έκανε ρύθμιση κυκλοφορίας δεν υπήρχε εκείνη τη στιγμή. Προπορευόμενο της μηχανής ήταν το ΤΑΞΙ (που διάβασα ότι βρέθηκε και θα δώσει κατάθεση ο οδηγός του) το οποίο και όταν έκανε να στρίψει αριστερά το αυτοκίνητο της ασφάλειας του παραχώρησε προτεραιότητα. Δυστυχώς, το παλικάρι με τη μηχανή προσπέρασε από δεξιά το ΤΑΞΙ (σε δρόμο μιας λωρίδας) και έσκασε πάνω στο αυτοκίνητο. Το παλικάρι ενώ φορούσε κράνος, για κάποιο λόγο, αυτό έφυγε από το κεφάλι του (δεν ήταν δεμένο σωστά;) με δυστυχώς το αποτέλεσμα που ξέρουμε. Αν όντως έγιναν έτσι τα πράγματα, εγώ δεν είμαι ούτε δικηγόρος ούτε δικαστής για να πω ποιος φταίει 100%, αλλά εκτιμώ πως μάλλον είναι συν υπαίτιοι... (το αυτοκίνητο πατάει διπλή διαχωριστική και η μοτοσυκλέτα κάνει προσπέραση από δεξιά σε δρόμο μιας λωρίδας κατεύθυνσης). Σε κάθε περίπτωση το βλέπω να καταλήγει σε δικαστήριο όπου θα πάρει το χρόνο του (ή καλύτερα τα χρόνια του) να τηλεσιδικήσει. Μέχρι τότε θα ακουστούν πολλά...

Σε κάθε περίπτωση ότι έγινε πραγματικά θα μαθευτεί, δεν βολεύει κανέναν να κρυφτεί η αλήθεια και κανένας δεν πρόκειται να παίξει την καριέρα του (πολιτική, υπηρεσιακή κ.λ.π) κορώνα - γράμματα για *****ίες άλλων, εγώ τουλάχιστον αυτό το πιστεύω 100%.
Αν ο δρόμος είχε μια λωρίδα και έκανε προσπέραση απ τα δεξιά.. Τότε έχει κάνει παράβαση..
Και οι 2 είχαν πράσινο.. Προφανώς τη ζημιά την έκανε το ταξι, σταματώντας έκλεισε την ορατότητα.
Κ αφού το αστυνομικό δεν μπορούσε να δει τη μηχανή. . Μάλλον λάδι τη βγάζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ξέρω πολλούς που θα εκαναν τα πάντα γιανα φορεσουν τη στολή αλλα δεν τα κατάφεραν ειτε στις πανελλαδικές ειτε δεν ειχαν πτυχία είτε το ύψος γιανα τους δωσουν στολή... Και έκτοτε τους βγαινει ένα κόμπλεξ όποτε βλέπουν ενστολο...
Τι να πω...
Εγω απ την άλλη δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν.
Απεναντίας ξέρω πολλούς που με τίποτα στον κόσμο δεν θα έκαναν αυτή τη δουλειά κ θα προτιμούσαν να είναι σκουπιδιάρηδες.
Ειναι πολύ "" ειδικη"" η δουλειά του αστυνομικού, και θέλει άτομα με συγκεκριμένο χαρακτήρα.
Δε χρειάζεται να ανήκεις στον αναρχικό χώρο για να μην θέλεις να βάλεις τη στολή αυτή..
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
Δεν είναι τα θέματα που συζητάμε, ούτε οι απόψεις που εκφράζουμε, οι υπαιτιοι της κόντρας εδώ και αλλού.
Στη συντριπτική πλειοψηφία είναι η ποιότητα της σκέψης αυτών που τις εκφράζουν.
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
αντε να γινο και γω εμπιρογνωμον. ειδα το βιντεο με πολες παυσεις. 1) η μοτο και το σομα δειχνουν οτι η μηχανη χτηπησε το αμαξι και οχι αντιστροφα. 2) στο σημειο εκεινο που ειναι η μηχανη οι λωριδες εχουν γινη 4 απο μια.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
νομιζω οτι αρκετά εχει συνεχισθει το γαιτανακι............βαλτε λιγο φρενο



και γω διαφωνω με ορισμενα πραγματα θεσεις και τροπους γραφής αλλα επειδή γνωρίζω οτι αυτα συνηθως ειναι αφοορμες για τσακωμους ....κρατιεμαι
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
νομιζω οτι αρκετά εχει συνεχισθει το γαιτανακι............βαλτε λιγο φρενογώ



και γω διαφωνω με ορισμενα πραγματα θεσεις και τροπους γραφής αλλα επειδή γνωρίζω οτι αυτα συνηθως ειναι αφοορμες για τσακωμους ....κρατιεμαι
Eγώ ότι είχα να πώ το είπα στο παρόν νήμα, τέλος από εμένα.
 
Top Bottom