ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

taxydromos

new member
Δημοσιεύσεις
217
Περιοχή
Πειραιάς
Μοτοσυκλέτα
KTM 1090adventureR
Όνομα
Sotiris
Περιοχή
Πειραιάς
Καλημέρα, την Κυριακή τράβηξα ένα βιντεάκι με θέμα το κοντέρ της KTM. Με λίγα λόγια το κοντέρ της 1090 είναι το τελευταίο όπου το στροφόμετρο είναι το κλασικό με βελόνα. Από τα επόμενα μοντέλα τοποθετείται η οθόνη με τα γραφικά, κάτι που με βρίσκει αντίθετο γιατί δεν στέκει αισθητικά σε αυτού του τύπου μοτοσυκλέτες! Το ίδιο βλέπω και σε κάποιες custom κλασικές...
Ίσως να ταιριάζει σε supersport αλλά όχι σε adventure moto!
Πήγα λοιπόν δικάβαλος τη διαδρομή Βαρυμπόμπη - λίμνη Μπελέτσι, όπου είχε βαρύ καιρό και το βουνό ήταν στα καλύτερά του!!
Επίσης τα Meridian δεν κουνήσανε στο βρεγμένο στροφιλίκι!


Μετά στη ταβέρνα του Μάνθου τα κοψίδια ήταν βάλσαμο!!
Τέλος στην έκθεση Beauty & Beast για όμορφες custom!
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Περίεργη μέρα η σημερινή:

Κατάφερα επιτέλους να κάνω το GPS να δουλέψει, αλλά ακυρώθηκε η βόλτα λόγω ελαστικού. Μια που μένουμε λοιπόν στο σπίτι, μοντάρουμε τον ανεμοθώρακα στην υπηρέτρια (SH 300), που έτσι αναβαθμίζεται πλήρως σχετικά με την πρότερη κατάσταση αγοράς.
Το περίεργο επίσης με τη Μπουμπού είναι ότι παρά το ότι είχα μια βδομάδα το συντηρητή στη μπαταρία, δεν είχε δύναμη... έδινε μερικές μιζιές ώσπου να πάρει. Ενός έτους μπαταρία BS SLA... Αυτά άρχισε να τα κάνει εντελώς ξαφνικά,Ε τα πρώτα κρύα. Τι λέει η εμπειρία της παρέας σχετικά;

Επίσης, αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό και συγκρατημένο στις τιμές λαστιχά για να μου περάσει τα Tourance Next, θα εκτιμούσα ένα ΠΜ.

1) Όντως, με τις πρώτες χαμηλές θερμοκρασίες τα πρώτα "θύματα" είναι οι μπαταρίες. Και κυρίως αυτές που δεν κινούνται σε καθημερινή βάση..... και η δικιά μου η γριά μπαταρία ψόφησε στο κρεβάτι του πόνου.:D

2) Οι τιμές στα λάστιχα είναι ψιλο-φίξ σε όλους. Εκεί που μπορεί να παίξει διαφοροποίηση είναι αν πληρώσεις πχ μετρητά αντί με κάρτα (το προτιμάνε, γιατί έχουν υψηλές προμήθειες στις Τράπεζες). Επίσης παίζει τυχόν διαφοροποίηση αν τυχόν κοπεί μικρότερη ή και καθόλου απόδειξη (φτου κακά). cdefghigik:p
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ενός έτους μπαταρία BS SLA... Αυτά άρχισε

Έχω δοκιμάσει άπειρες μάρκες ακόμη και bosch/varta made in Germany(η varta με παλμικό φορτιστή και προσοχή μού'βγαλε μόνο 7 μήνες/όχι χρόνια, και έχασα την εγγύηση 6μηνου abcdefgh .Μόνο yuasa made in japan(yuasa taiwan είναι υποδεέστερες γι΄αυτό και φθηνότερες!)

Bye
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Έχω δοκιμάσει άπειρες μάρκες ακόμη και bosch/varta made in Germany(η varta με παλμικό φορτιστή και προσοχή μού'βγαλε μόνο 7 μήνες/όχι χρόνια, και έχασα την εγγύηση 6μηνου abcdefgh .Μόνο yuasa made in japan(yuasa taiwan είναι υποδεέστερες γι΄αυτό και φθηνότερες!)

Bye
Που τις βρίσκω, αν έχεις την καλοσύνη;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Χριστούγεννα είναι σχεδόν και όλοι πέρνουνε πράματα και δώρα...άλλοι παίρνουνε ρούχα, άλλοι κοσμήματα, άλλοι video games άλλοι Playstation 4 άλλοι κινητά...εεε να μην κάνω και εγω ένα δωράκι σε εμένα; Έδωσα 2 τελικά εξάτμισης που είχα παρατημένα στην ντουλάπα ένα NOB1 και το παλιό το Akrapovic που είχα για ένα 60αρικο σε ένα παιδί απο Λάρισα. Τσόνταρα και ένα 20αρικο και πήρα αυτό το τελικό! Απο Αθήνα το βρήκα, ταίριαξε πανεύκολα χωρίς κόψε ράψε πάνω στον σωλήνα που είχα και επιτέλους πέτυχα να την κεντράρω σωστά πάνω στην κεφαλή με το νέο ζοάν και δεν χάνει απο μπροστά πλέον...έπρεπε κάποια στιγμή να μάθω να το κάνω μόνος μου και αυτό...επίσης δείχνει ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ πάνω στο μηχανάκι!

Απο θόρυβο βγάζει κατά κάποιο τρόπο λιγότερο και απο την τέρμα ξετάπωτη Akrapovic που είχα. Θυμίζει την Motorsport που είχα αλλά λίγο πιο μπάσο. Δεν σπάει μπαλάκια πάντως και αυτό είναι καλό. Απο γκάζι το μηχανάκι σε σχέση με την εργοστασιακή εξάτμιση ξεμπούκωσε. Δεν έδωσε 20 άλογα προφανώς αλλά πάει αισθητά πιο ελεύθερα στον δρόμο. Αλουμίνιο inox το εξωτερικό της...

Well, καλά Χριστούγεννα! Bike
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Περίεργη μέρα η σημερινή:

Κατάφερα επιτέλους να κάνω το GPS να δουλέψει, αλλά ακυρώθηκε η βόλτα λόγω ελαστικού. Μια που μένουμε λοιπόν στο σπίτι, μοντάρουμε τον ανεμοθώρακα στην υπηρέτρια (SH 300), που έτσι αναβαθμίζεται πλήρως σχετικά με την πρότερη κατάσταση αγοράς.
Το περίεργο επίσης με τη Μπουμπού είναι ότι παρά το ότι είχα μια βδομάδα το συντηρητή στη μπαταρία, δεν είχε δύναμη... έδινε μερικές μιζιές ώσπου να πάρει. Ενός έτους μπαταρία BS SLA... Αυτά άρχισε να τα κάνει εντελώς ξαφνικά,Ε τα πρώτα κρύα. Τι λέει η εμπειρία της παρέας σχετικά;

Επίσης, αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό και συγκρατημένο στις τιμές λαστιχά για να μου περάσει τα Tourance Next, θα εκτιμούσα ένα ΠΜ.

Για ποιον συντηρητη μιλαμε?Δεν δικαιολογειται μετα απο μια βδομαδα επανω να σου κανει νουμερα μπαταρια ενος ετους.Ειδες volt πριν ξεκινησεις?
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Για ποιον συντηρητη μιλαμε?Δεν δικαιολογειται μετα απο μια βδομαδα επανω να σου κανει νουμερα μπαταρια ενος ετους.Ειδες volt πριν ξεκινησεις?

Το συντηρητή της BMW, αυτόν:



Δεν έχω κάπως να κοιτάξω τα βολτ, αλλά πριν καναδυο βδομάδες, όταν πρωτάρχισε τις κόνξες, πήγα και τη μέτρησα στον Παναγιωτόπουλο και τη βρήκε εντάξει.
Με ανησύχησε ήδη όταν έβαζα μπρος κι έβλεπα ν'αναβοσβήνει το ABS και σήμερα, μετά το συντηρητή που έκανε αυτές τις ιστορίες, δεν ξέρω αν θα πρέπει να κοιτάζω για μπαταρία. Μου φαίνεται πολύ λίγο 1 έτους να κάνει τέτοια νούμερα.
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
Χριστούγεννα είναι σχεδόν και όλοι πέρνουνε πράματα και δώρα...άλλοι παίρνουνε ρούχα, άλλοι κοσμήματα, άλλοι video games άλλοι Playstation 4 άλλοι κινητά...εεε να μην κάνω και εγω ένα δωράκι σε εμένα; Έδωσα 2 τελικά εξάτμισης που είχα παρατημένα στην ντουλάπα ένα NOB1 και το παλιό το Akrapovic που είχα για ένα 60αρικο σε ένα παιδί απο Λάρισα. Τσόνταρα και ένα 20αρικο και πήρα αυτό το τελικό! Απο Αθήνα το βρήκα, ταίριαξε πανεύκολα χωρίς κόψε ράψε πάνω στον σωλήνα που είχα και επιτέλους πέτυχα να την κεντράρω σωστά πάνω στην κεφαλή με το νέο ζοάν και δεν χάνει απο μπροστά πλέον...έπρεπε κάποια στιγμή να μάθω να το κάνω μόνος μου και αυτό...επίσης δείχνει ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ πάνω στο μηχανάκι!

Απο θόρυβο βγάζει κατά κάποιο τρόπο λιγότερο και απο την τέρμα ξετάπωτη Akrapovic που είχα. Θυμίζει την Motorsport που είχα αλλά λίγο πιο μπάσο. Δεν σπάει μπαλάκια πάντως και αυτό είναι καλό. Απο γκάζι το μηχανάκι σε σχέση με την εργοστασιακή εξάτμιση ξεμπούκωσε. Δεν έδωσε 20 άλογα προφανώς αλλά πάει αισθητά πιο ελεύθερα στον δρόμο. Αλουμίνιο inox το εξωτερικό της...

Well, καλά Χριστούγεννα! Bike
μιας και ανεβασαμε (λιγο) τη δυναμη δεν κοιταμε και τα φρεναGiving
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μετα την βολτα αφου με καρδιοχτυπησε 2 φορές πηρα την " μεγάλη" αποφαση και αλλαξα πατούμενα....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.396
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το συντηρητή της BMW, αυτόν:



Δεν έχω κάπως να κοιτάξω τα βολτ, αλλά πριν καναδυο βδομάδες, όταν πρωτάρχισε τις κόνξες, πήγα και τη μέτρησα στον Παναγιωτόπουλο και τη βρήκε εντάξει.
Με ανησύχησε ήδη όταν έβαζα μπρος κι έβλεπα ν'αναβοσβήνει το ABS και σήμερα, μετά το συντηρητή που έκανε αυτές τις ιστορίες, δεν ξέρω αν θα πρέπει να κοιτάζω για μπαταρία. Μου φαίνεται πολύ λίγο 1 έτους να κάνει τέτοια νούμερα.
Απ'οτι βλεπω εχεις θεμα τασης .
Δεν την πας να την αναζωογονησουν;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.396
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μετα την βολτα αφου με καρδιοχτυπησε 2 φορές πηρα την " μεγάλη" αποφαση και αλλαξα πατούμενα....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλοφαγωτα σεβασμιε.
Περιμενουμε εντυπωσεις
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Κάποια στιγμή ναι θα κοιτάξω να βελτιώσω και το φρένο μπροστά. Υπάρχει μεν και μετατροπή για το πίσω να γίνει δισκόφρενο απο ταμπούρο αλλά είναι ακριβή και δεν έχω ιδεά απο τι μηχανάκι παίρνει φρένο εμένα. Για μπροστά είχα κοιτάξει για δισκόπλακα Braking..βρήκα για Suzuki FX το οποίο ταιρίαζει και στο δικό μου (FX125, Shogun 110 και Address έχουνε ίδιο μπροστά σύστημα) αλλά 100κατι € όμως. Ωστόσο υπάρχει και η λύση του να βάλω σωληνάκια υψηλής πίεσης. Πιο οικονομικό και βελτιώνει το φρενάρισμα.

...γιατί τώρα που απο 10 άλογα έγινε 100 προφανώς και θα θελήσει παραπάνω stopping power :p
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Που τις βρίσκω, αν έχεις την καλοσύνη;
Σκρουτζ!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το συντηρητή της BMW, αυτόν:



Δεν έχω κάπως να κοιτάξω τα βολτ, αλλά πριν καναδυο βδομάδες, όταν πρωτάρχισε τις κόνξες, πήγα και τη μέτρησα στον Παναγιωτόπουλο και τη βρήκε εντάξει.
Με ανησύχησε ήδη όταν έβαζα μπρος κι έβλεπα ν'αναβοσβήνει το ABS και σήμερα, μετά το συντηρητή που έκανε αυτές τις ιστορίες, δεν ξέρω αν θα πρέπει να κοιτάζω για μπαταρία. Μου φαίνεται πολύ λίγο 1 έτους να κάνει τέτοια νούμερα.
Άριστος ο συντηρητης. Η μπαταρία φταίει. Εγώ την είχα συνδεδεμένο σε αυτόν που είναι κορυφή, και πάλι παρέδωσε πνεύμα σε επτάμηνο... Η ποιότητα των σημερινών μπαταριών φαίνεται να συμπλέει με αυτήν των σύγχρονων ηλεκτρονικών!


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Καλοφορετα και καλοτάξιδο anakee adventure να υποθέσω?

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτα ακριβώς

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
Το συντηρητή της BMW, αυτόν:



Δεν έχω κάπως να κοιτάξω τα βολτ, αλλά πριν καναδυο βδομάδες, όταν πρωτάρχισε τις κόνξες, πήγα και τη μέτρησα στον Παναγιωτόπουλο και τη βρήκε εντάξει.
Με ανησύχησε ήδη όταν έβαζα μπρος κι έβλεπα ν'αναβοσβήνει το ABS και σήμερα, μετά το συντηρητή που έκανε αυτές τις ιστορίες, δεν ξέρω αν θα πρέπει να κοιτάζω για μπαταρία. Μου φαίνεται πολύ λίγο 1 έτους να κάνει τέτοια νούμερα.

(αν φορτιζεις απο το πριζακι κατω απο την σελα) ....εισαι σιγουρος οτι τον αναγνωρισε το caη bus και το κυκλωμα εμεινε ανοιχτο και φορτιζε ;;;
βγαλε την μπαταρια και φορτισε την εξω ...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
@ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Κάποια στιγμή ναι θα κοιτάξω να βελτιώσω και το φρένο μπροστά. Υπάρχει μεν και μετατροπή για το πίσω να γίνει δισκόφρενο απο ταμπούρο αλλά είναι ακριβή και δεν έχω ιδεά απο τι μηχανάκι παίρνει φρένο εμένα. Για μπροστά είχα κοιτάξει για δισκόπλακα Braking..βρήκα για Suzuki FX το οποίο ταιρίαζει και στο δικό μου (FX125, Shogun 110 και Address έχουνε ίδιο μπροστά σύστημα) αλλά 100κατι € όμως. Ωστόσο υπάρχει και η λύση του να βάλω σωληνάκια υψηλής πίεσης. Πιο οικονομικό και βελτιώνει το φρενάρισμα.

...γιατί τώρα που απο 10 άλογα έγινε 100 προφανώς και θα θελήσει παραπάνω stopping power :p

Σωληνάκια υψηλής σε παπί;
Σου αρέσει να πετάς λεφτά; Να σου δώσω κάτι μαγνήτες να βάλεις στο ρεζερβουάρ για να καις 0,0000001 λιτρα λιγότερο; Μόνο 100 ευρώ.
 
Top Bottom