Συμβουλή για πρόβλημα σε PC.

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Καλώς τα παιδιά.

Αντιμετωπίζω το εξής προβλημα.

Εχω 2 PCs τα οποία είναι και τα δύο το μοντέλο HP Compaq Elite 8300.

Το ένα από δαύτα το πατάω και δεν ανοίγει, κάνει 5 συνεχόμενα beeps και παραμένει σε αδράνεια. Η οθόνη, ομοίως, δε δείχνει να παίρνει σήμα.

Γκουγλαρησα το πρόβλημα στο διαδίκτυο και τα 5beeps σημαίνουν ότι μάλλον τα παίξε η CPU, πιθανόν λόγω θερμοκρασίας.

Το προβλημα είναι όμως, ότι ο HDD που έχει το PC αυτό, έχει πολύτιμα αρχεία και προγράμματα εγκατεστημένα όπου δε θέλω με τιποτα να χάσω.

Και ερωτω.
Μπορώ να πάρω τον δίσκο του χαλασμένου μηχανήματος να τον βάλω στο άλλο που δουλεύει κανονικά;
Σημειοτεον ότι το άλλο είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο με ίδιο λειτουργικό σύστημα.
Τα εγκατεστημένα προγράμματα θα τρέξουν?
Τα αρχεία θα τα δω?
Η διαδικασία είναι απλά plug and play?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Αν και τα 2 PC έχουν ακριβώς το ίδιο Hardware (και οι δίσκοι είναι ίδια μοντέλα) τότε δεν βλέπω το λόγω να μην δουλέψει (αφού αφαιρέσεις τον δίσκο από το λειτουργικό PC και βάλεις στη θέση του τον άλλο).
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Όταν πατάς τον διακόπτη να ξεκινήσει ένας υπολογιστής τρέχει πρώτα το POST (Power On Self Test) στο οποιο τσεκάρει ένα ένα τα εξαρτήματα για σωστή λειτουργεία. Μετά ξεκινάνε τα BIOS και τέλος φορτώνει το λειτουργικό σύστημα, ότι και αν είναι αυτό.

Τα beep codes ενδέχεται να διαφέρουν απο μητρική σε μητρική (ανάλογα τον κατασκευαστή) αλλά τυπικά 5 κοφτά beep είναι σφάλμα επεξεργαστή, το ίδιο beep code έχει και η μητρική στον σταθερό μου που είναι ASRock.

Αλλά μιας και οι CPUs δεν πεθαίνουν έτσι εύκολα σαν chips, το πρόβλημα τυπικά είναι στην ψύκτρα. Ο επεξεργαστής μέσα σε χρόνο dt μπορεί να ανεβάσει υψηλή θερμοκρασία και για να μην προκληθεί ζημιά σε όλη την μητρική απο overheat έχουν όριο θερμοκρασίας το οποιο αν ξεπεραστεί σβήνει ο υπολογιστής. Εσένα λογικά το όριο αυτό ταβανιάζει με το πάτημα του power button και δεν ξεκινάει. Κοίτα την ψύκτρα αν πατάει σωστά πάνω στον CPU και αν χρειαστεί άλλαξε την με νέα πάστα φυσικά.

Το να τα έφτυσε όλος ο επεξεργαστής έτσι αμέσως λίγο χλωμό το βλέπω. Εδω στην σχολή που τα PCs είναι απο το 2004 με Windows XP ακόμα δουλεύουν όλα ρολόϊ.

Για τον HDD είναι plug and play. Αν και τα 2 μηχανήματα έχουν ίδιες ακριβώς μητρικές τότε δεν θα έχεις κανένα απολύτως θέμα. Βάζεις τον HDD όταν το pc είναι κλειστό, το ανοίγεις και θα στον εμφανίσει.

Για τα προγράμματα δεν ξέρω αν θα δουλέψουν 100% σωστά γιατί με την εγκατάσταση ενός προγράμματα παράλληλα εισάγει και "κλειδιά" (ή πληροφορίες ας πούμε) στο μητρώο των Windows. Ίσως χρειαστούν επανεγκατάσταση κάποια.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Για τα προγράμματα δεν ξέρω αν θα δουλέψουν 100% σωστά γιατί με την εγκατάσταση ενός προγράμματα παράλληλα εισάγει και "κλειδιά" (ή πληροφορίες ας πούμε) στο μητρώο των Windows. Ίσως χρειαστούν επανεγκατάσταση κάποια.
Αυτό ακριβώς.Οι εφαρμογές σου θα χρειαστούν επανεγκατάσταση,τα executables δεν παίζουν στο νέο υπολογιστή.Αλλά δεν θα χάσεις όμως τα άλλα αρχεία σου,φωτογραφίες,βίντεο κλπ.
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Παίδες το πρόβλημα λύθηκε, τελικά είχαν χαλαρώσει τα slots της μνήμης όπου τα ξεκουμπωσα και τα ξανακουμπωσα.
Ολα καλά, ανοίγει το εργαλείο μια χαρά.

Ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Α οκ άρα στο δικό σου 5 beeps είναι RAM. Εμένα στο δικό μου είναι 2 beep η RAM.

Μερικές φορές χάνουν λίγο το πάτημα και ακόμα και μισό pin να μην πατάει καλά δεν ανάβει. Κομπλέ τότε!!
 
Top Bottom