Συμβαίνει τώρα....

N

notakos600

Guest
Οοοοοοοο

Καλοριζικα

Καλά ντεσιμπέλ.

Επιτέλους ένα μηχανάκι να κοντράρει τον τάφο μου. Χαχαχαχ

Από τα s22 έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Και το dna πολύ καλή καλή επιλογή για φίλτρο. Εγχώριο πραμα.

Καλοριζικα και πάλι.

Καλά db και καλύτερα χωρίς το killer...
S22 φορούσε από μαμά κι είμαι πολύ ευχαριστημένος, λες και φτιάχτηκαν για 1000ss.
Dna εγχώριο και φυσικά κάπως πρέπει να δέσει η αναπνοή λόγω εξάτμισης...το μηχανάκι σου είναι ότι πιο τίμιο κυκλοφορεί και κάνει για όλα, τα έχουμε ξαναπεί και από κοντά Γιώργο!
Να είσαι καλά και καλές βόλτες να έχουμε.Smileys drinking beer Emoticon
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Με αφορμή το DNA φίλτρο που θα βάλει ο φίλος μας, ίσως ανοίξουμε μια νέα κουβέντα πάνω σε αυτό το κομμάτι. Έψαξα μήπως υπάρχει κάτι ανάλογο αλλά δεν βρήκα και είναι κάτι που με έχει απασχολήσει.
Έχω βάλει πλειάδα φίλτρων σε διάφορα οχήματα Auto και moto, έχω δεί κάποιες διαφορές αλλά σε μετρήσιμα μεγέθη μόνο στον ήχο και όχι στην ουσία.
Έψαξα πάρα πολύ την υπόθεση φίλτρα και κατέληξα στο ότι για την δικιά μας χρήση δεν κάνουν, το αντίθετο μάλιστα μπορούν να αποβούν και επιβλαβή σε βάθος χρόνου και χρήσης.
 
N

notakos600

Guest
Με αφορμή το DNA φίλτρο που θα βάλει ο φίλος μας, ίσως ανοίξουμε μια νέα κουβέντα πάνω σε αυτό το κομμάτι. Έψαξα μήπως υπάρχει κάτι ανάλογο αλλά δεν βρήκα και είναι κάτι που με έχει απασχολήσει.
Έχω βάλει πλειάδα φίλτρων σε διάφορα οχήματα Auto και moto, έχω δεί κάποιες διαφορές αλλά σε μετρήσιμα μεγέθη μόνο στον ήχο και όχι στην ουσία.
Έψαξα πάρα πολύ την υπόθεση φίλτρα και κατέληξα στο ότι για την δικιά μας χρήση δεν κάνουν, το αντίθετο μάλιστα μπορούν να αποβούν και επιβλαβή σε βάθος χρόνου και χρήσης.

Ο χρόνος θα δείξει...
Επιβλαβή εννοείς ελλειπή καθαρισμό του προς εισαγωγή αέρα?
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Νομίζω πως σε περιβάλλον πόλης δεν θα έχει πρόβλημα.

Ποιο μεγάλο πρόβλημα έχει από μάπα βενζίνες παρά από το φίλτρο πιστεύω.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ήρθε το δωράκι του μωρού μου...:p:p:p:p
Τα επόμενα θα είναι ένα ζευγάρι S22 κι ένα φίλτρο αέρα DNA για να αναπνέει πιο ελεύθερα το χρυσούλι μου.



Καλορίζικη Νότη και όμορφες βόλτες πλέον και ακουστικές!! Dancing
Τα s22 που τα έχω βάλει κάνα δίμηνο τώρα έχουν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις και σε κοντινές και σε μακρινές βόλτες!!
Η μία γύρα μάλιστα ήταν μαζί που κάναμε σε όλους τους τύπους διαδρομής απο χαλαρο ρολαρισμα, στροφηλικι, μέχρι εθνικές (δε λέω πως)
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 
N

notakos600

Guest
Καλορίζικη Νότη και όμορφες βόλτες πλέον και ακουστικές!! Dancing
Τα s22 που τα έχω βάλει κάνα δίμηνο τώρα έχουν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις και σε κοντινές και σε μακρινές βόλτες!!
Η μία γύρα μάλιστα ήταν μαζί που κάναμε σε όλους τους τύπους διαδρομής απο χαλαρο ρολαρισμα, στροφηλικι, μέχρι εθνικές (δε λέω πως)
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Θα μας κατακρίνουν λες? RollingRolling
Να είσαι καλά Απόστολε.Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Ο χρόνος θα δείξει...
Επιβλαβή εννοείς ελλειπή καθαρισμό του προς εισαγωγή αέρα?

Το μόνο που με απασχολεί είναι το ποσοστό εισρόφισης / φιλτραρίσματος σωματιδίων από το περιβάλον που βρισκόμαστε. Κάποιοι κατασκευαστές το αναφέρουν και λένε ποσοστό φιλτραρίσματος π.χ. 98% κλπ. και φυσικά είναι ότι αναφέρουν αυτοί, δεν υπάρχουν σχετικές πιστοποιήσεις. Έτσι για παράδειγμα λέω, ένα ΚΤΜ, που πηγαίνει χωματάδα και εισπνέει μπόλικο χωματάκι από τον προηγούμενο, πόσο από αυτό έχει πάει μέσα στον θάλαμο καύσης και τι φθορές δημιουργεί σε βάθος χρόνου και μετά λέμε γιατί καίει λαδάκι?
 
N

notakos600

Guest
Το μόνο που με απασχολεί είναι το ποσοστό εισρόφισης / φιλτραρίσματος σωματιδίων από το περιβάλον που βρισκόμαστε. Κάποιοι κατασκευαστές το αναφέρουν και λένε ποσοστό φιλτραρίσματος π.χ. 98% κλπ. και φυσικά είναι ότι αναφέρουν αυτοί, δεν υπάρχουν σχετικές πιστοποιήσεις. Έτσι για παράδειγμα λέω, ένα ΚΤΜ, που πηγαίνει χωματάδα και εισπνέει μπόλικο χωματάκι από τον προηγούμενο, πόσο από αυτό έχει πάει μέσα στον θάλαμο καύσης και τι φθορές δημιουργεί σε βάθος χρόνου και μετά λέμε γιατί καίει λαδάκι?
Εδώ όμως μιλάμε για χρήση μόνο σε άσφαλτο.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Εδώ όμως μιλάμε για χρήση μόνο σε άσφαλτο.

Εγώ απλά σχολίασα το θέμα από μεριάς φίλτρων. Σίγουρα η χρήση στο χώμα είναι πολύ διαφορετική από άσφαλτο. Κάποτε είχα δεί ένα σχετικό βιντεάκι που το ψάχνω στο Youtube όταν κάποιος μηχανικός άρχισε να ανοίγει μοτέρ που έκαναν χρήση τέτοιων φίλτρων και εκεί είδα άσχημα πράγματα. Εάν υπήρχαν αξιόπιστα στατιστικά και μελέτες πάνω σε αυτό το θέμα καθώς τα πάντα έχουν μετρήσιμα μεγέθη θα μπορούσαμε να είμαστε πιο σαφής. Όπως και να έχει για μένα και από τα αποτελέσματα που είχα εγώ, ποτέ δεν είδα κάτι αξιόλογο και μετρήσιμο πέραν του ήχου όπως είπα και στην αρχή.
Το συμπέρασμα μου μετά από πολλές σχετικές αγορές είναι ότι δεν αξίζουν τον κόπο και τα λεφτά για την δικιά μας χρήση. Μην ξεχνάμε στη ζωή υπάρχουν 2 σχολεία για την περίπτωση μας. Το "Χαλάω και μαθαίνω" και το "Πληρώνω και μαθαίνω"...
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
788
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Ήρθε το δωράκι του μωρού μου...:p:p:p:p
Τα επόμενα θα είναι ένα ζευγάρι S22 κι ένα φίλτρο αέρα DNA για να αναπνέει πιο ελεύθερα το χρυσούλι μου.



ΩΩΩΩ αυτά είναι, rc8 είναι?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ήρθε το δωράκι του μωρού μου...:p:p:p:p
Τα επόμενα θα είναι ένα ζευγάρι S22 κι ένα φίλτρο αέρα DNA για να αναπνέει πιο ελεύθερα το χρυσούλι μου.



Καλα ακουσματα Παναγιωτη .
Αυτα ειναι δωρα.
Εχω κανα εξαμηνο μια twalcom και ενα dna πανω στην ασπρουλα και δεν το μετανοιωσα καθολου.
Το μηχανακι ανασανε κυριολεκτικα.
cde
Εννοειται οτι την leovince θα την εχεις ξεταπωτη ,τι την πηρες αλλιως;
Εγω και στο κτεο λεω ετσι να παω να δουμε τι θα με πουν Rolling
 
Τελευταία επεξεργασία:

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Τπτ δε θα σου πουν.
Εγω πήγα με ξεταπωτη ακραπα και πέρασε.
Οριακά μου ειπαν, αλλα περασε!!!
 
Top Bottom