Συμβαίνει τώρα....

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Σε καμμία περίπτωση και αν εκπέμπει πολύ περιορισμένα, εγώ που προσπαθώ να κάνω update στα βαπόρια μου δεν υπάρχεί παρά το GPS απλά ενοικιάζοντας περισσότερες κυψέλες στους δορυφόρους..

Έχεις κεραία για Galilaio + Glonash ?
Αν θές βοηθό για επισκευές κεραιών VHF/HF κλπ κλπ φώναξε...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έχεις κεραία για Galilaio + Glonash ?
Δεν υποστηρίζουν ναυτικούς χάρτες με τα updates και τις διορθώσεις τους, ούτε υπάρχει ή υποστηρίζουν κάποιους χάρτες πχ. Αγγλικού Ναυαρχείου..
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Δεν υποστηρίζουν ναυτικούς χάρτες με τα updates και τις διορθώσεις τους, ούτε υπάρχει ή υποστηρίζουν κάποιους χάρτες πχ. Αγγλικού Ναυαρχείου..

Οπότε μην περιμένεις να πιάσεις και το ανάλογο σήμα. Εκπέμπουν σε διαφορετικές συχνότητες και θέλουν άλλες κεραίες.
Σε κανένα εκντις δεν έχω δεί αυτή την δυνατότητα. Σου συστήνω να δοκιμάσεις Open CPN σε λάπτοπ με εξωτερική multi κεραία και θα πάθεις πλάκα.
Καλά έχει πάει 1.30 το βράδυ και δεν κοιμάσε ακόμα ???? Για που ετοιμάζεσαι παλιόπαιδο ?
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Οπότε μην περιμένεις να πιάσεις και το ανάλογο σήμα. Εκπέμπουν σε διαφορετικές συχνότητες και θέλουν άλλες κεραίες.
Σε κανένα εκντις δεν έχω δεί αυτή την δυνατότητα. Σου συστήνω να δοκιμάσεις Open CPN σε λάπτοπ με εξωτερική multi κεραία και θα πάθεις πλάκα.
Καλά έχει πάει 1.30 το βράδυ και δεν κοιμάσε ακόμα ???? Για που ετοιμάζεσαι παλιόπαιδο ?


Σε ενα μπεργκεραδικο ,με ψητές ακρίδες, βραστά σκαθάρια και κουνούπια στον ατμό RollingRollingRollingRollingRolling
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Οπότε μην περιμένεις να πιάσεις και το ανάλογο σήμα. Εκπέμπουν σε διαφορετικές συχνότητες και θέλουν άλλες κεραίες.
Σε κανένα εκντις δεν έχω δεί αυτή την δυνατότητα. Σου συστήνω να δοκιμάσεις Open CPN σε λάπτοπ με εξωτερική multi κεραία και θα πάθεις πλάκα.
Καλά έχει πάει 1.30 το βράδυ και δεν κοιμάσε ακόμα ???? Για που ετοιμάζεσαι παλιόπαιδο ?
Είμαι εν πλώ για Βιετνάμ, μιλάω από το Infinity του βαποριού, τα ECDIS που έβαλα τελικά GPS πάντα μαμούν και δέρνουν, όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειται να προχωρήσω σε κανένε update εάν δεν έχω πειστεί ότι δουλεύουν διότι μιλάμε για μερικές εκατοντάδες $, μέχρι στιγμής το Galileo ούτε καν..
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Είμαι εν πλώ για Βιετνάμ, μιλάω από το Infinity του βαποριού, τα ECDIS που έβαλα τελικά GPS πάντα μαμούν και δέρνουν, όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειται να προχωρήσω σε κανένε update εάν δεν έχω πειστεί ότι δουλεύουν διότι μιλάμε για μερικές εκατοντάδες $, μέχρι στιγμής το Galileo ούτε καν..

Πλέον όλα τα GPS με τους ανάλογους χάρτες βαδίζουν κατά WGS84 οπότε και να βάλουν και Galileo θα είναι ασύμβατα από χάρτες δεν το συζητώ καν για Glonash..!!! Την στιγμή που ξεκίνησε πρώτο το GPS και έχει εγκαθιδρυθεί παγκοσμίως στην ναυτιλία και όχι μόνο δεν παίζει εύκολα όποια αλλαγή. Απλά υπάρχουν κάποιες συσκευές GPS που έχουν παράλληλες κεραίες με προσθήκη Galileo + Glonash και μπορούν να κάνουν επαλήθευση - επιβεβαίωση καθώς και αυξημένη - σταθερή απόδοση σήματος - στίγματος.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πλέον όλα τα GPS με τους ανάλογους χάρτες βαδίζουν κατά WGS84 οπότε και να βάλουν και Galileo θα είναι ασύμβατα από χάρτες δεν το συζητώ καν για Glonash..!!! Την στιγμή που ξεκίνησε πρώτο το GPS και έχει εγκαθιδρυθεί παγκοσμίως στην ναυτιλία και όχι μόνο δεν παίζει εύκολα όποια αλλαγή. Απλά υπάρχουν κάποιες συσκευές GPS που έχουν παράλληλες κεραίες με προσθήκη Galileo + Glonash και μπορούν να κάνουν επαλήθευση - επιβεβαίωση καθώς και αυξημένη - σταθερή απόδοση σήματος - στίγματος.
Σαν βοηθητικά Κώστα όχι σαν κυρίως, πραγματικά δεν το γνώριζα...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Οχι πραγματικά πές μου, η *****ία που σε δέρνει είναι επίκτητη ή κληρονομική;.......Μλκ κλαίω...Αχαχχαχαχαχχαχαχαχααχχχχ...abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghabcdefghabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk


Ναι
Εκτός απο τα σ/κ που δίνω ρεπό στον εαυτό μού
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ναι
Εκτός απο τα σ/κ που δίνω ρεπό στον εαυτό μού
Σε μένα δεν θα λές πολλά, γιατί θα το μετανοιώσεις, έχω κάνει και στο Βιετνάμ....Ηλία ρίχτο....abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Είχα μια αμφιβολία...



Αλλά μετα απο αυτό βεβαιώθηκα

Σε μένα δεν θα λές πολλά, γιατί θα το μετανοιώσεις, έχω κάνει και στο Βιετνάμ....Ηλία ρίχτο....abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk


 

Attachments

  • 24213-15590.gif
    17 KB · Προβολές: 10

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Είχα μια αμφιβολία...



Αλλά μετα απο αυτό βεβαιώθηκα




Πρέπει οι admin να κάνουν κάτι με τον Σκούτερ...Μας έχει δώσει τα μυαλά σε σακουλάκια...Αχαχαχαχχαχαχχχχχ...RollingRollingRollingRollingRollingRolling
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Πρέπει οι admin να κάνουν κάτι με τον Σκούτερ...Μας έχει δώσει τα μυαλά σε σακουλάκια...Αχαχαχαχχαχαχχχχχ...RollingRollingRollingRollingRollingRolling


Παν και πλοκ
Μέχρι να μην κουνάει η λαίλαπα
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Παν και πλοκ
Μέχρι να μην κουνάει η λαίλαπα
Η λαίλαπα είναι πιό σταθερή και από τον Παρθενώνα ρε νούμερο..
Το μηχανάκι είναι έρωτας λέμε....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ποτέ δλδ
Την πατήσαμε, μας κατσικωθηκες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Και σε χάλασε μωρή προβειά ε; Αφού δεν ζεις χωρίς εμένα....
 
Top Bottom