Συλλεκτικές μοτοσυκλέτες

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.650
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Είναι και ωραία δικαιολογία για τη γυναίκα άμα πέφτει παντόφλα!!!
Βάζεις μια αγγελία στα 45 χιλιάρικα το μηχανάκι και είσαι καλυμμένος...... Την έχω αγγελία για πούλημα αγάπη μου!!!!! Rolling Rolling
αυτο μην το γελας,γινεται κατα κόρον.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ξερω συγκεκριμενη περιπτωση, ενα παληκαρι με Κ100rs 1987 στα χρωματα motosport..στα 8000ευρω.
με 210.000χλμ μπιμπελο εξωτερικα βαμμενο...ειχα παρει απο αυτον κατι ανταλλακτικα.
Του λεω, καλα ρε συ θα το δωσεις τοσα πολλα?
Δεν καταλαβες μου λεει, δεν παει πουθενα το μηχανακι, για τη γυναικα μου τη βαζω αγγελια...
Πολλα χρονια κι αυτη η αγγελια, μπαινοβγαινει...τωρα δεν υπαρχει..το καλοκαιρακι θα ξαναβγει Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ολα ειναι θεμα χαρακτηρα..
Αμα εισαι ταπεινος θα βαλεις κ ταπεινη τιμη..
Ο υπεροπτης που τη βρισκει να δαγκωνει τους αλλους, θα το κανει σε ολες του τις δραστηριοτητες

πηρα ενα αφρικα 900ευρω..
Οταν τον ρωτησα, γιατι τη δινεις 900, σου συμβαινει κατι?
Μου λεει,,,θελει λαστιχα, αλυσιδογραναζα, σερβις, ολο και μαζεματα θα θελει παλιο μηχανακι ειναι...κανε σουμα και θα βγει 1600..
Του λεω λαδια καιει? ποσο συμπληρωνεις?ε μου λεει παλιο ειναι, δε θα καιει?

Το λοιπον, ουτε λαδι εκαιγε, ουτε λαστιχα, αλυσιδογραναζα ηθελε!
ειχε 105.000χλμ ...να και το καρε του

ο αλλος επανω που την δινει 4900, με 170.000χλμ εχει κ ψιλοφθορα στο καρε..το λεει εμμεσως πλην σαφως
 

Attachments

  • 48064152_336151590548833_834375569947754496_n.jpg
    48064152_336151590548833_834375569947754496_n.jpg
    265 KB · Προβολές: 10

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Πωλείται λόγω παντόφλας(γυναίκα) kawasaki 650 μόνο 5000 και cbf 250 στα 4000. Δώρο ένα αντηλιακό μισό που μου έμεινε από το καλοκαίρι και μια ελαφρώς μεταχειρισμένη κουκούλα. Γυναίκααααααααα έλα να δεις τα πουλάω. Rolling Rolling
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ολα ειναι θεμα χαρακτηρα..
Αμα εισαι ταπεινος θα βαλεις κ ταπεινη τιμη..
Ο υπεροπτης που τη βρισκει να δαγκωνει τους αλλους, θα το κανει σε ολες του τις δραστηριοτητες

πηρα ενα αφρικα 900ευρω..
Οταν τον ρωτησα, γιατι τη δινεις 900, σου συμβαινει κατι?
Μου λεει,,,θελει λαστιχα, αλυσιδογραναζα, σερβις, ολο και μαζεματα θα θελει παλιο μηχανακι ειναι...κανε σουμα και θα βγει 1600..
Του λεω λαδια καιει? ποσο συμπληρωνεις?ε μου λεει παλιο ειναι, δε θα καιει?

Το λοιπον, ουτε λαδι εκαιγε, ουτε λαστιχα, αλυσιδογραναζα ηθελε!
ειχε 105.000χλμ ...να και το καρε του

ο αλλος επανω που την δινει 4900, με 170.000χλμ εχει κ ψιλοφθορα στο καρε..το λεει εμμεσως πλην σαφως
Δεν έχει να κάνει ούτε με ταπεινότητα ούτε με χαρακτήρα.
Εχει να κάνει με βασικές γνώσεις εμπορίου, πραγματική θέληση για πώληση και ρεαλισμό.

Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Ο φίλος με τα 900 ευρώ για το άφρικα, δεν είχε σωστές γνώσεις για να εκτιμήσει τι πουλάει. Θα μπορούσε να το δώσει και πάλι φτηνά, αλλά σε πιο ρεαλιστική τιμή 1200 ευρώ πχ (αφου γράφεις δεν ήθελε τίποτα)
Ο άλλος φίλος με τα 4900 θέλει να δαγκώσει, αλλά θα μείνει με την μασέλα στο χέρι, επειδή δεν ζουμε στο 1990.

Οι *****ες πελάτες/κορόιδα δεν υπάρχουν πια. Τώρα με το ιντερνετ ολα είναι θέμα δευτερολέπτων για να μάθει 5 πράγματα και ο πλέον άσχετος.
Μπαίνει σε ενα φόρουμ το βράδυ και λεει "πάω να δω ένα Αφρικα αύριο, μοντέλο τάδε με τάδε χλμ. Το ζητάει τόσα. Είναι καλά; Τι να προσέξω;"
Μέχρι να πάει να το δει την άλλη μέρα, με τις απαντήσεις που πήρε, έχει γίνει εξπέρ αν μη τι άλλο στο να μην τον πιάσουν μαλάκα.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Ολα ειναι θεμα χαρακτηρα..
Αμα εισαι ταπεινος θα βαλεις κ ταπεινη τιμη..
Ο υπεροπτης που τη βρισκει να δαγκωνει τους αλλους, θα το κανει σε ολες του τις δραστηριοτητες

πηρα ενα αφρικα 900ευρω..
Οταν τον ρωτησα, γιατι τη δινεις 900, σου συμβαινει κατι?
Μου λεει,,,θελει λαστιχα, αλυσιδογραναζα, σερβις, ολο και μαζεματα θα θελει παλιο μηχανακι ειναι...κανε σουμα και θα βγει 1600..
Του λεω λαδια καιει? ποσο συμπληρωνεις?ε μου λεει παλιο ειναι, δε θα καιει?

Το λοιπον, ουτε λαδι εκαιγε, ουτε λαστιχα, αλυσιδογραναζα ηθελε!
ειχε 105.000χλμ ...να και το καρε του

ο αλλος επανω που την δινει 4900, με 170.000χλμ εχει κ ψιλοφθορα στο καρε..το λεει εμμεσως πλην σαφως
Άσχετο αλλά έχει ανεβάσει ένα βιντεάκι ο λιβανάς motosport πως με την tig σιάχνεις το καρέ γραναζιού ώστε να μην μπεις στην διαδικασία του ανοίγματος μοτέρ και αλλαγής καρέ.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν έχει να κάνει ούτε με ταπεινότητα ούτε με χαρακτήρα.
Εχει να κάνει με βασικές γνώσεις εμπορίου, πραγματική θέληση για πώληση και ρεαλισμό.

Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Ο φίλος με τα 900 ευρώ για το άφρικα, δεν είχε σωστές γνώσεις για να εκτιμήσει τι πουλάει. Θα μπορούσε να το δώσει και πάλι φτηνά, αλλά σε πιο ρεαλιστική τιμή 1200 ευρώ πχ (αφου γράφεις δεν ήθελε τίποτα)
Ο άλλος φίλος με τα 4900 θέλει να δαγκώσει, αλλά θα μείνει με την μασέλα στο χέρι, επειδή δεν ζουμε στο 1990.

Οι *****ες πελάτες/κορόιδα δεν υπάρχουν πια. Τώρα με το ιντερνετ ολα είναι θέμα δευτερολέπτων για να μάθει 5 πράγματα και ο πλέον άσχετος.
Μπαίνει σε ενα φόρουμ το βράδυ και λεει "πάω να δω ένα Αφρικα αύριο, μοντέλο τάδε με τάδε χλμ. Το ζητάει τόσα. Είναι καλά; Τι να προσέξω;"
Μέχρι να πάει να το δει την άλλη μέρα, με τις απαντήσεις που πήρε, έχει γίνει εξπέρ αν μη τι άλλο στο να μην τον πιάσουν μαλάκα.
Δικιο εχεις,,
Ηταν ασχετος, δεν ασχολιοταν με φορουμ αγγελιες κλπ...
Και πολυ καλο παιδι ...στην τιμη αυτη μου εδωσε και σαμαρια, αδιαβροχα, ζωνες μεσης ,γκετες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Άσχετο αλλά έχει ανεβάσει ένα βιντεάκι ο λιβανάς motosport πως με την tig σιάχνεις το καρέ γραναζιού ώστε να μην μπεις στην διαδικασία του ανοίγματος μοτέρ και αλλαγής καρέ.
ημιμετρα.......κανονικα θελει ανοιγμα..
Γιατι αμα εχει φαει τα δοντια στο καρε του αξονα, εχει φαει και πολλα ζορια το ρουλεμαν..
Υπαρχουν περιπτωσεις που την ακουει το ρουλεμαν και κουνιεται ο αξονας,,, ενω το καρε παιζει ακομα μπαλα
 

bbekiaris

new member
Δημοσιεύσεις
1
Ηλικία
53
εγώ δεν είμαι κάτοχος συλλεκτικού αλλά το καλοκαίρι που σκεφτόμουν να πουλήσω το δικό μου Transalp 650 του 2004 που θέλει μερικά μαζέματα αλλά είναι οκ μηχανικά με νορμάλ χιλιόμετρα -102χιλ- το κοστολογούσα περίπου στα 1500 με 1600. Κοίταξα το car και είδα ότι αντίστοιχες μηχανές τις πουλάνε από 2000Ε και πάνω. Εννοείτε ότι σκέφτηκα ότι θα ήμουν χαζός εάν πούλαγα στην τιμή που την κοστολογούσα εγώ. Νομίζω πως έτσι διατηρείτε η αγορά σε αυτά τα επίπεδα. Ένας φαύλος κύκλος που κρατάει τις τιμές σε υψηλό επίπεδο.Τώρα στα συλλεκτικά νομίζω ότι έχει να κάνει και με τις σειρές που παίζουν στο εξωτερικό και βλέπουν τα λεφτά που παίζουν εκεί και νομίζουν ότι υπάρχει και αντίστοιχη αγορά στην Ελλάδα. Τελικά πρυτάνευσε η λογική και η αγγελία δεν ανέβηκε ποτέ. BikeBike
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Άσχετο αλλά έχει ανεβάσει ένα βιντεάκι ο λιβανάς motosport πως με την tig σιάχνεις το καρέ γραναζιού ώστε να μην μπεις στην διαδικασία του ανοίγματος μοτέρ και αλλαγής καρέ.
Ο Lιβανάς μπορεί να είναι ένας μέτριος-καλός μάστορας,όχι όμως κορυφαίος (όπως θέλει να αυτοπροβάλλεται).Τον έχω πιάσει σε πολλά ''φάουλ'' (όπου θα ήταν καλύτερα να μην ανεβάσει βιντεάκι).
Πχ ανοίγει ρουλεμάν(ποιοτικό) για να βάλει έξτρα ποσότητα γράσου,επειδή το εργοστάσιο βάζει λίγο!?!? Αυτά δεν είναι γκολ από τα αποδυτήρια όπως νομίζουν,αλλά αυτογκόλ.
Για το καρέ που λέει,ο Μπάμπης έχει δίκιο.Δεν υπάρχουν πατέντες και ''μίξες''εκεί.Δεν νοούνται ημίμετρα,αλλά λύσεις 100% σε ΄΄σοβαρά΄΄ σημεία της μοτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ο Lιβανάς μπορεί να είναι ένας μέτριος-καλός μάστορας,όχι όμως κορυφαίος (όπως θέλει να αυτοπροβάλλεται).Τον έχω πιάσει σε πολλά ''φάουλ'' όπου θα ήταν καλύτερα να μην ανεβάσει βιντεάκι.
Πχ ανοίγει ρουλεμάν(ποιοτικό) για να βάλει έξτρα ποσότητα γράσου,επειδή το εργοστάσιο βάζει λίγο!?!? Αυτά δεν είναι γκολ από τα αποδυτήρια όπως νομίζουν,αλλά αυτογκόλ.
Για το καρέ που λέει,ο Μπάμπης έχει δίκιο.Δεν υπάρχουν πατένες και ''μίξες''εκεί.Δεν νοούνται ημίμετρα,αλλά λύσεις 100% σε ΄΄σοβαρά΄΄ σημεία της μοτό.
Αυτό με το να τα πνίγουν όλα στα γρασα ποτέ δεν το κατάλαβα!!!!!
Πολλές φορές το πολύ κάνει μεγαλύτερη ζημιά από το όσο πρέπει κ ας φαίνεται λίγο!!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αυτό με το να τα πνίγουν όλα στα γρασα ποτέ δεν το κατάλαβα!!!!!
Πολλές φορές το πολύ κάνει μεγαλύτερη ζημιά από το όσο πρέπει κ ας φαίνεται λίγο!!
Το εργοσατάσιο ξέρει,τέλος!
Αν ανοίγεις ρουλεμάν με κατσαβίδια
α.πάει η στεγανοποίση (άρα λιγοστέυεις το χρόνο ζωής του!)
β.το περίσσευμα λιπαντικό θα στο ''ξεράσει''.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Ο Lιβανάς μπορεί να είναι ένας μέτριος-καλός μάστορας,όχι όμως κορυφαίος (όπως θέλει να αυτοπροβάλλεται).Τον έχω πιάσει σε πολλά ''φάουλ'' (όπου θα ήταν καλύτερα να μην ανεβάσει βιντεάκι).
Πχ ανοίγει ρουλεμάν(ποιοτικό) για να βάλει έξτρα ποσότητα γράσου,επειδή το εργοστάσιο βάζει λίγο!?!? Αυτά δεν είναι γκολ από τα αποδυτήρια όπως νομίζουν,αλλά αυτογκόλ.
Για το καρέ που λέει,ο Μπάμπης έχει δίκιο.Δεν υπάρχουν πατέντες και ''μίξες''εκεί.Δεν νοούνται ημίμετρα,αλλά λύσεις 100% σε ΄΄σοβαρά΄΄ σημεία της μοτό.
Ρε παιδιά η πρόθεση μου δεν είναι να του κάνω διαφήμιση ούτε ότι είναι καλός μάστορης. Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο καθόλου και ειδικά αν γνωρίζει την δουλειά του, Τον ανέφερα γιατί είχε ανεβάσει ένα βιντεάκι που κατάφερε και έφτιαξε ένα καρέ γραναζιού. Δεν ξέρω αν τελικά πέτυχε απόλυτα και κατά πόσο αντέχει στον χρόνο. Στα ρουλεμάν το έχω κάνει και εγώ Θάνο όχι σε καινούργιο και ομολογώ ότι δούλευε καλά και για χρόνια. Αν προσέξεις και αφαιρέσεις όμορφα την ροδέλα στεγανοποίησης του προσθέσεις γράσο και το ξανακλείσεις χωρίς να το ξεσκίσεις του δίνεις ζωή. Σίγουρα καλό γράσο και να μην έχει πάρει τζόγο φθοράς.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αυτό με το να τα πνίγουν όλα στα γρασα ποτέ δεν το κατάλαβα!!!!!
Πολλές φορές το πολύ κάνει μεγαλύτερη ζημιά από το όσο πρέπει κ ας φαίνεται λίγο!!
Είχα διαβάσει ένα άρθρο ως προς την ποσότητα γράσου που χρειάζεται ένα ρουλεμάν..και ότι η παραπάνω ποσότητα δημιουργεί αυξημένη αντίσταση και φθορα
Γιατί και γω όπως οι περισσότεροι στουμπωνα γρασο φουλ!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Είχα διαβάσει ένα άρθρο ως προς την ποσότητα γράσου που χρειάζεται ένα ρουλεμάν..και ότι η παραπάνω ποσότητα δημιουργεί αυξημένη αντίσταση και φθορα
Γιατί και γω όπως οι περισσότεροι στουμπωνα γρασο φουλ!
Αυτό θυμάμαι από παλιά παππούδες πατεράδες που έλεγαν για το γρασο ποτέ πολύ!!!
Κ εγώ είχα την τάση να τα στουμπωνω μικρός τα ρουλεμάν στο λαιμό στους τροχούς και στη μεσαία τριβή στο ποδήλατο και όποτε με έβλεπαν έπεφτε καρπαζια...... Χαχαχα..... μόνο έτσι έμαθα!!!!! Rolling RollingRolling
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Αυτό θυμάμαι από παλιά παππούδες πατεράδες που έλεγαν για το γρασο ποτέ πολύ!!!
Κ εγώ είχα την τάση να τα στουμπωνω μικρός τα ρουλεμάν στο λαιμό στους τροχούς και στη μεσαία τριβή στο ποδήλατο και όποτε με έβλεπαν έπεφτε καρπαζια...... Χαχαχα..... μόνο έτσι έμαθα!!!!! Rolling RollingRolling
Η καρπαζιά πήγαινε με το επιπλέον γραμμάριο ή με κάποιο άλλο είδος μέτρησης; Rolling Rolling
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Η καρπαζιά πήγαινε με το επιπλέον γραμμάριο ή με κάποιο άλλο είδος μέτρησης; Rolling Rolling
Υπήρχαν δύο ειδών γενιές νομίζω... Αυτοί που σε έβλεπαν ότι πας να φτιάξεις κάτι και στο επαιρναν από τα χέρια να το φτιάξουν μόνοι τους γατί εσύ δεν ήξερες...και δεν μάθαινες φυσικά αφού δεν έκανες τίποτα
Και αυτοί που σε άφηναν μόνο σου να το φτιάξεις αλλά καθοτουσαν από πάνω για επίβλεψη και όποτε έκανες κάτι λάθος έπεφτε καρπαζα οπότε το διορθώνες, χωρίς να σου λένε όμως πως θα το διορθώσεις, αυτό το έβρισκες μόνος και το έβλεπες όταν δεν έπεφτε κι άλλη, χαχαχα ... Εγώ έπεσα στους δεύτερους!!!!
Σαν τον Τζανετακο στις ταινίες ένα πράμα!!!! Rolling Rolling
 
Top Bottom